Võimsustest jm.

Kõik teemad mis ei sobi teiste teemade alla
Kartul
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 100
Liitunud: K Juul 09, 2008 2:13 am
QTH: KO37NS
Asukoht: Põlva/Võrumaa

Võimsustest jm.

PostitusPostitas Kartul » R Jaan 30, 2009 3:20 pm

Muide, see läheb nüüd antenniteemast välja aga mitu päeva saad oma 9k lugu lasta enne kui neid kordama peab hakkama? See selleks.

Mouser siin võttis sõna teemal, et seaduse järgi on ringhäälingu sagedustel saatele minek niisama suur rikkumine kui CB peal üle 4 W võimsuste kasutamine. Jah, ma ei vaidle vastu, et paberile on asjad nii kirja pandud ja nt kohtus omavad nad just sellist kaalu KUID..

Eks mine ja prõõka mõnel lennukanalil või mõnel hädakanalil või siis litsentsi eeldaval sagedusalal ning vaata kui kaua läheb saatuse koputuseni uksel.

Kuskil pommiagus võib CB lainealas seevastu igavaesti 100 W kütta, kartmata, et keegi sellest numbrit teeb.

Ma arvan, et see 4 W on CB peal just selleks fikseeritud, et vältida igasugu probleemide teket, st naabrite telekavahtimse segamist jmt. Seni, kuni CB rahvas on piisavalt eetiline, et oma tegevust ise kontrollida, ei tohiks siin suuremate võimsuste kasutamisega probleeme olla. Ehk lihtsamalt, kui ma vabasagedusel suuremate võimsustega sõna võtan, ilma, et seejuures kedagi segaksin, siis on asi jonksus.

27 MHz võiks muidugi olla ühtlasi ka amatöörala, kus vajadusel klassile vastavaid võimsusi kasutada võiks. Aga noh, see on lihtsalt minu arvamus.

EDIT: mnjah, avastasin just, et see pole just seesama jutulõng aga olgu, usun, et millest pajatan, on arusaadav neile kes teemaga kursis.
Kartul / 3Ø4TF / ES6TFJ

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5368
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

PostitusPostitas Kaljukits » R Jaan 30, 2009 4:38 pm

Kartul kirjutas:Ma arvan, et see 4 W on CB peal just selleks fikseeritud, et vältida igasugu probleemide teket, st naabrite telekavahtimse segamist jmt.

Just nimelt ja lisaks veel on ka mõeldud ohutustehnikale. CB kasutaja ei peagi omama ettekujutust sellest, mis on elekter veelvähem teadma midagi kõrgsagedusest vahelduvvoolust. Suuremad võimsused vajavad ka suuremaid teadmisi.
Nagu mootorsõidukitegi juures, kus ilma litsentsita võis kasutada vaid alla 50 kuupsentimeetrise mootori töömahuga mopeedi. Tsikliga ja ilma loata proovisõidu tegemine linnatänaval lõpeb kindlasti ruttu ja võimalik, et vägagi kurvalt (seda võib olla ka mitte ainult sadulas istujale). Kuskil kõrvalises kohas ka ei tohi, kuid riskid on kordades väiksemad.
CB piirangud ei ole mitte ainukesed. Ka HAM maailmas on sõltuvalt operaatori kvalifikatsiooniklassist ja kasutatavast bändist võimsuspiirangud.

(Nihutan teema sobivamasse kohta).
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

peeter
Veteran
Veteran
Postitusi: 324
Liitunud: N Juul 13, 2006 10:42 am
Asukoht: Nõmme
Kontakt:

PostitusPostitas peeter » R Jaan 30, 2009 5:22 pm

Palju sõltub ka võimendi kvaliteedist, st. seni kuni võimendi siinust ei moonuta ja lisaharmoonikuid eriti palju eetrisse ei paiska, pole häda midagi. Kui võimendi aga siinusest mingi jura kokku keerab ja kõrgemad harmoonikud hakkavad teisi lainealasid segama, siis ilmselt varsti kuri karjas.

Kasutaja avatar
ES5PW
HAM
HAM
Postitusi: 137
Liitunud: R Juul 14, 2006 12:53 am
Asukoht: KO38II

PostitusPostitas ES5PW » R Jaan 30, 2009 7:05 pm

4W piir on selleks, et võimalikult palju kasutajaid mahuks väiksele territooriumile, nagu 0.5W, 446MHz korral.

osades maades vist natukene karmim, kui leitakse autost CB võim, siis kohe auk keskelt läbi su tehnikast..

Minuarust peaks olema selliste võimude, mis signaali kvaliteedi halvaks teevad kasutamise üldse keelatud, olenemata võimsusest.
aga kui läheduses töötab keegi paarisaja vatisega, nii et mul kogu bänd lukus..
siis võtab vanduma küll..


OFFTOPIC; kommenteeriks veel ringhäälingu sageduste kohta.

see puhtalt minu arvamus mis võiks olla.

eraisikul lubatud lokaaljaama pidamine, kuni 5-10W, dipool antenniga
näiteks, vabal sagedusel, tingumusel, et ei kiirata välja p*ska ja harmoonikat ( TJA võib üle mõõta ja kontrollida )
endal peab olema vastav tehnika, + kokkulepe autoritega, või siis mängib tasuta muusikat, autori nõusolekul.
reklaame jm seal olla ei tohi..

Juhul, kui tõesti on see sagedus viimane vaba, ja müüakse kommerts kasutuseks maha, tuleb viisakas teade "piraatjaama" haldajale, et keeraku kraanid kinni.

Et mingisugune kooskõlastamine võiks olla, et ei tekiks igasse linna kohe sadat toomas, kes naabrimarile muljet tahavad avaldada..
Aga selle saaks vist piirata tehnikaga ka ära, et signaal olgu korralik, ilma moonutusteta jne..

keveel
Noorem lällaja
Noorem lällaja
Postitusi: 20
Liitunud: L Jaan 24, 2009 1:57 pm
Asukoht: võru

PostitusPostitas keveel » R Jaan 30, 2009 8:23 pm

täitsa nõus sinuga

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5368
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

PostitusPostitas Kaljukits » R Jaan 30, 2009 9:15 pm

ES5TAW kirjutas:OFFTOPIC; kommenteeriks veel ringhäälingu sageduste kohta.

see puhtalt minu arvamus mis võiks olla.

eraisikul lubatud lokaaljaama pidamine, kuni 5-10W, dipool antenniga
näiteks, vabal sagedusel, tingumusel, et ei kiirata välja p*ska ja harmoonikat ( TJA võib üle mõõta ja kontrollida )
endal peab olema vastav tehnika, + kokkulepe autoritega, või siis mängib tasuta muusikat, autori nõusolekul.
reklaame jm seal olla ei tohi..

Juhul, kui tõesti on see sagedus viimane vaba, ja müüakse kommerts kasutuseks maha, tuleb viisakas teade "piraatjaama" haldajale, et keeraku kraanid kinni.

Et mingisugune kooskõlastamine võiks olla, et ei tekiks igasse linna kohe sadat toomas, kes naabrimarile muljet tahavad avaldada..
Aga selle saaks vist piirata tehnikaga ka ära, et signaal olgu korralik, ilma moonutusteta jne..


Kokkuleppel omavalitsusega võib asulas kuni 250 kuupcm mootori töömahuga külgkorviga mootorratast juhtida selleks juhiluba omamata ja/või (nägemis)puudega isik juhul, kui muud liiklus ei sega. Peaasi, et sumbuti ei pläriseks (ARKi ülevaatluspunktid võivad vajadusel kontrollida).
Mootorratas peab endal olema ja tanklast peab olema tsekk, mis bensiini seaduslikku ostmist kinnitab.
Juhul, kui muu liiklus hakkab segama, siis võiks ta ka sadulast maha tulla.
Regulatsiooniks on oluline, et naabrinaisele ei avaldata muljet (EMOR võib viia läbi vastava küsitluse). Preventiivselt ei peaks mootorrattaid müüvad firmad selle linna kodanikele müüma üle kümne tsikli aastas. Tsikkel aga olgu korralik, et kruvide mutrite kolin ei häiriks rahulike linnakodanike rahu.
.
.
.
Kokkuleppel tervishoiuministeeriumi majandusjuhataja KT-ga võib patsienti vajadusel opereerida ka kohakaasluse alusel töötav koristaja eeldusel, et tal on isiklik ja enamvähem terav nuga ühes...

Kena nädalavahetust kõigile!
Viimati muutis Kaljukits, R Jaan 30, 2009 10:23 pm, muudetud 2 korda kokku.
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

PostitusPostitas Ambur » R Jaan 30, 2009 10:04 pm

ES5TAW kirjutas:OFFTOPIC; kommenteeriks veel ringhäälingu sageduste kohta.

see puhtalt minu arvamus mis võiks olla.

eraisikul lubatud lokaaljaama pidamine, kuni 5-10W, dipool antenniga
näiteks, vabal sagedusel, tingumusel, et ei kiirata välja p*ska ja harmoonikat ( TJA võib üle mõõta ja kontrollida )
endal peab olema vastav tehnika, + kokkulepe autoritega, või siis mängib tasuta muusikat, autori nõusolekul.
reklaame jm seal olla ei tohi..
Juhul, kui tõesti on see sagedus viimane vaba, ja müüakse kommerts kasutuseks maha, tuleb viisakas teade "piraatjaama" haldajale, et keeraku kraanid kinni.
Et mingisugune kooskõlastamine võiks olla, et ei tekiks igasse linna kohe sadat toomas, kes naabrimarile muljet tahavad avaldada..
Aga selle saaks vist piirata tehnikaga ka ära, et signaal olgu korralik, ilma moonutusteta jne..

Minu meelest võiks igas suuremas alevis või vähemalt maakonnakeskuses olla oma kohalik, väikese võimsusega ULL raadiojaam, kohalike uudiste ja tegemiste edastamiseks (nagu näiteks USA-s).
Lobisemise, st. sõnalise programmiga poleks probleemi, peaasi et DJ oleks hea lõuapoolik, aga probleem tekib muusika esitamisel, autoritasudega, eriti kui tahad palju erinevat muusikat lasta.
Kodumaiste muusikutega võib ju saada kokkuleppele, nende palade tasuta esitamiseks (see ju nendele reklaamiks), aga välismaistega tuleb maksuamet iga loo pealt tasu nõudma. Läheb natukene kalliks.
Aga sponsorite leidmisel (kui näiteks maakonna valitsus toetab) poleks ka see suur probleem.
Kättevõtmise asi, kui on hea tahtmine.
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

Kasutaja avatar
ES5PW
HAM
HAM
Postitusi: 137
Liitunud: R Juul 14, 2006 12:53 am
Asukoht: KO38II

PostitusPostitas ES5PW » R Jaan 30, 2009 10:16 pm

kaljukits, ma võin ka selliseid võrdluseid tuua, ja hullemaidki.

Ambur, on ka välismaised artiste, kes jagavad oma loomingut vaid tasuta, internetis.
Mis see eesti autorikaitse asi, kui mul on temalt kirjalik luba seda mängida maha laiemale ringkonnale.

St niikuinii tuleb autorikaitse kottima, aga see selleks..

Mihka
Veteran
Veteran
Postitusi: 931
Liitunud: E Apr 18, 2005 11:42 pm
QTH: KO38IH
Asukoht: Tartu maakond, Ülenurme
Kontakt:

PostitusPostitas Mihka » R Jaan 30, 2009 10:18 pm

tuleb teha lepingud EFÜ ..siis lepitakse kokku protsent reklaamikäibest aga kui seda pole, siis ei nõuta ka raha..aga jah seda pead tõestama, et sa reklaami ei tee...ja teed enda rõõmust kuid loa pead ikkagi saama kultuuriministeeriumist ja ringhäälingu nõukogu heakskiit peab ka olema...ja eestis pole veel väikese võimsusega raadiojaamade ehk kvartaliraadiote lubasid välja antud...aga jõudu tegemisel ..annaks omad kogemused hea meelega kaasa...on elu jooksul ka mitmed jaamad nagu yles ehitatud...
Yaesu FT-8900R, FT-7800E,Baasantenn triband 6m/2m/70cm V-2000(ES5LCN)

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5368
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

PostitusPostitas Kaljukits » R Jaan 30, 2009 10:19 pm

Ambur kirjutas:Minu meelest võiks igas suuremas alevis või vähemalt maakonnakeskuses olla oma kohalik, väikese võimsusega ULL raadiojaam, kohalike uudiste ja tegemiste edastamiseks (nagu näiteks USA-s).

Minu meelest samuti, kuid sagedusload ja kõik muu sellega seonduv bürokraatia peaks vähemasti sama OK, nagu Ameerikaski olema.
Kui Eesti ringhäälingu lähiajalugu vaadata, siis meenuvad mitmedki sellised lokaalsed raadiojaamad (Viimsi Raadio, raadiojaam Märjamaa Rapla teeristil, ...), kes aga tihenenud konkurentsitingimustes reklaamiturul pole ellu jäänud. Kohalike uudiste lünka täitis vanasti KUKU, kes osade uudissaadete ajal andis mikrofoni kohalikele stuudiotele. Nüüd pole sellestki enam kaua midagi kuulda olnud. Ei teagi hetkel, kas seda jätkatakse või mitte.
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5368
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

PostitusPostitas Kaljukits » R Jaan 30, 2009 10:26 pm

ES5TAW kirjutas:kaljukits, ma võin ka selliseid võrdluseid tuua, ja hullemaidki.

Sa juba tõidki, kuid siiski õnneks mitte nii hulle kui mina ;)
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

smr
Veteran
Veteran
Postitusi: 325
Liitunud: T Okt 04, 2005 5:53 pm
QTH: KO29JK

PostitusPostitas smr » L Jaan 31, 2009 11:46 am

ES5TAW kirjutas:Ambur, on ka välismaised artiste, kes jagavad oma loomingut vaid tasuta, internetis.
Mis see eesti autorikaitse asi, kui mul on temalt kirjalik luba seda mängida maha laiemale ringkonnale.

St niikuinii tuleb autorikaitse kottima, aga see selleks..


Omk.

Ma pole küll suurem muusikakuulaja, kui tuleb tõesti tuju miskit kuulata, valin naise muusikakogust või kuvan youtube abiga suisa suurele teleekraanile koos videoga. Mulle pole mitte pähegi tulnud, et hakkaks muusikat raadiost kuulama. Eriti tänapäevasel taskusse mahtuvate meediamängijate ajastul.

Seega kohalik raadio muusika edastamise kanalina on minu jaoks väga segane projekt.

Kohalikud uudised vms oleks muidugi parem projekt, kuid kuipalju elanikke keeraksid oma raadio "sinu lemmiraadiokanal" jaamalt ära sadegusele 107,9 mhz vms korra päevas 10 minutiks?
rääkimine hõbe, kuulamine kuld

Kasutaja avatar
ES5PW
HAM
HAM
Postitusi: 137
Liitunud: R Juul 14, 2006 12:53 am
Asukoht: KO38II

PostitusPostitas ES5PW » L Jaan 31, 2009 4:17 pm

Noja.
Samas, eks see kõige tähtsam ole tegemise rõõm, ja enda rahulolu, kui millegagi hakkama saadud..

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

PostitusPostitas Ambur » L Jaan 31, 2009 5:51 pm

smr kirjutas:Ma pole küll suurem muusikakuulaja, kui tuleb tõesti tuju miskit kuulata, valin naise muusikakogust või kuvan youtube abiga suisa suurele teleekraanile koos videoga. Mulle pole mitte pähegi tulnud, et hakkaks muusikat raadiost kuulama.

Eks see ole ka maitseasi. Mulle meeldib muusikat kuulata just kõlaritest ja ilma pildikastita. Ja kindlasti mitte kodukino viie kanali pirisemist koos mono bassitümpsuga (see sobibki ainult teleri heliks), vaid muusikakeskusest (kaks suurt kasti ees ja kaks väiksemat surroundi kasti taga), kust ka bassid tulevad stereona, parajasti sealt poolt, kus lindistusel trummid ja basskitarr või kontrabass asetsesid.

Aga raadiost saab muusikat tõesti harva kuulata, kuna suurem osa praeguseid kommertsjaamu lasevad hommikust õhtuni, kuude viisi ainult samu palu, nn. kolme plaadi muusikat (ilmselt just seepärast, et vähem autoritele maksta).
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

smr
Veteran
Veteran
Postitusi: 325
Liitunud: T Okt 04, 2005 5:53 pm
QTH: KO29JK

PostitusPostitas smr » L Jaan 31, 2009 6:01 pm

Ambur kirjutas:suurem osa praeguseid kommertsjaamu lasevad hommikust õhtuni, kuude viisi ainult samu palu, nn. kolme plaadi muusikat (ilmselt just seepärast, et vähem autoritele maksta).


Raadiod maksavad 5% reklaamikäibest autoritele. Vahet pole, kas lased 500 või 50 000 laulu kuus. Lihtsalt muutub ühe esituse eest saadav raha.


Ning mis probleem teil nende autoritega on?

Edit: see oli siis eelmise sajandi seisuga, juhuks kui tänapäeval miskit muutunud on.
rääkimine hõbe, kuulamine kuld


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist