1. leht 4-st

Nostalgia

Postitatud: P Nov 07, 2010 6:38 am
Postitas rekkamees Eedu
Kes vanu aegu nostalgiaga meenutama hakkab sellel pidavat vanaduse esimene etapp käes olema. Idee siis siia teemasse riputada(?) omatehtud pilte ammustest aegadest ja asjadest.
Foto0018.jpg
Foto0018.jpg (94.76 KiB) Vaadatud 10186 korda

Re: Nostalgia

Postitatud: R Nov 26, 2010 1:03 am
Postitas Skeem
Jah,Eedu,leidsime Kopamehega selle pildi üles,hull värk päris,mis!?Mis sest,et pensionieelikud ja nostalgia,hing ikka niikui poisikestel. :lol: :axe: :butthead: :drinkers: :roll: :rolleyes: :finga:!!!

Re: Nostalgia

Postitatud: R Nov 26, 2010 1:33 pm
Postitas mark-lll
sellise asja peal töötas kunagi mu klassivend vene ajal..
asukoht oli miski ....maa seal enne Keilat vasakul pool tee ääres kui linna poolt tulla. seal neid traktoreid oli, ilmselt miski põllumajanduse asi oli

Tutermaa äkki ?? :roll:

Re: Nostalgia

Postitatud: R Nov 26, 2010 2:08 pm
Postitas pauhh
mark-lll kirjutas:sellise asja peal töötas kunagi mu klassivend vene ajal..
asukoht oli miski ....maa seal enne Keilat vasakul pool tee ääres kui linna poolt tulla. seal neid traktoreid oli, ilmselt miski põllumajanduse asi oli

Tutermaa äkki ?? :roll:


See Tutermaa jah. Enne vanasti oli Keila EPT ning nüüd AS Terrat kus minagi praegu töötan. Peab veel lisama, et üks selline siiamaani veel alles :)
Antud foto on tehtud kevadel Misnskis. See apastraat tegi isegi tööd:)
P5018145.jpg

Re: Nostalgia

Postitatud: L Nov 27, 2010 10:26 am
Postitas Eve
Ma esimese hooga ei saa aru, mida see teeb aga paistab mingi "kraavikaevur" olevat? Panin väga mööda?

Re: Nostalgia

Postitatud: L Nov 27, 2010 11:54 am
Postitas Evo
Rekkamees Eedu pildil on traktor koos kraaviadraga. Traktori mark oli tollel ajal T-100, nimeks Stalinets ehk eestipäraselt "Joss", nagu teda kutsuti. Kasutusel põhiliselt maaparanduses (EPT). Olen noore poisikesena isegi sellist traktorit mõned korrad juhtida saanud. :)

Re: Nostalgia

Postitatud: L Nov 27, 2010 1:58 pm
Postitas Evo
Nostalgitsemise mõttes hakkasin siin omi vanu fotosid uurima ja leidsin kah mõned pildid endiste aegade tegemisest. Piltide kvaliteet on muidugi kehv - aastad on teinud oma töö, pildistamise tehnika ja materjalid olid sellel ajal kah sellised nagu nad olid. Siiski ehk mõne ettekujutuse annab.
Alustame siis aastast umbes 1978- 1979...
Pilt
Sellel fotol asjatan ma telegraafiaparatuuri juures, milline kindlustas Raadi sõjaväelennuvälja sidet.
Eespool Vene aparatuur, tagaplaanil sotsmaades toodetud tehnika.
Sellise pildistamise eest oleks võinud töölt lennata + muud kangemad karistused.
...
Samal ajavahemikul toimetas tuttav meremees hõlma all mõned välismaised tehnikareklaamid vaatamiseks. Seal hakkasid ilmuma just esimesed frontaal-kassettdeckid. Tekkis vastupandamatu isu ka ise sellist imeriista omada. Ega muud üle jäänud, kui skeeme uurida, kolb sooja panna ja katsetada. Tehtud sai muidugi Vene raadiodetailidest, plaatide söövitus, metallitööd ja muu selline käis põlve otsas käsitsi. Sama lugu kirjete pealekandmisega- ikka keeleots suust väljas ja käsitsi.
Selline siis see esimene katsetus välja kukkus.
Pilt

Üks hea sõber sattus sellest makist veidi vaimustusse ja ostis ta mul kohe poolvägisi käest ära.
Ei jäänud muud üle, kui tuli omale kibekähku järgmine kokku nokitseda.
Teine oli siis selline:
Pilt
Skeem ikka see sama, välimus veidi teine. Lisatud sai dünaamiline müratasandi.
...
Isa vend elas Tallinnas ja kiitis Soome televisiooni.
Mõtlesin, et kuramus, kas siis Lõuna- Eesti mehed kehvemad on.
Saed ja kirved välja ning antenn püsti !
Katsetasin ka mitmeid antennivõimendite skeeme.
Pilt

Vastuvõtuks ehitasin Junost- televiisori ümber, sai riba kitsamaks aetud ja muidugi 5,5 MHz. vahesagedus helitraktile lisatud. Hakkas võtma küll. Sai siis antenni pööritatud ja kaugvastuvõttu harrastatud. Kahjuks ei taibanud pildistada, on jäänud vaid paar tuhmiks läinud fotot.
Pilt
Siin Soome...

Pilt
...ja Norra.

Täiesti staabiilselt ja ilmast olenemata sai vaadata Lätit ja Pihkvast tulevaid Vene teleprogramme.
Tollel ajal asjaks seegi.

Ja siis...
...sattus minu kätte ajakiri "Wireless World", milles artikkel, et taevasse on põrutatud paar esimest satelliiti, mis annavad sealt geostatsionaarselt orbiidilt teleprogramme. Veidi peale seda ilmus meie ajakirjas "Horisont" Peeter Vilborni artikkel, milles ta tutvustas omi katsetusi saadete vastuvõtuks. Lätis alustas samal ajal Valdis (Valdemars) Ketners. Kuramus, ma ei saanud enam öösiti magada kah, nii suur isu oli väljamaa televisioon kvaliteetselt majja saada. Hakkasin siis seda asja uurima, sain Ketnersi aadressi, see oli kirjas Vene ajakirjas "Radio", kirjutasin talle ning sain nõu ja julgustust. Ketners oli ka nii lahke mees, et saatis mulle mõned skeemid.
Esimene aasta läks siis antenni tegemisele, kõik puhas käsitöö, aga asja sai. Diameeter 2,6 meetrit, orbiidi järgimine jne. Ostetud sai ainult LNB, mis oli tollel ajal hirmkallis asi ja raskesti hangitav.
Antenn selline:
Pilt

Kuna aga paljast antennist ei piisa, siis tuli muidugi tuuner kah kokku panna. Kõige hullem oli detailide hankimine, tuli käia Leningradi ja Riia täikadel, sealt ikka sai juba mõningaid kõrgsagedusdetaile sahkerdada. Varikappe nii kõrgele sagedusele esimese tuuneri jaoks ei saanudki. Läsin kompromissile, viilisin detsimeeterplokkides olevad varikapid induktiivsuse vähendamiseks lühikeseks (jube töö) ja panin ostsillaatori alt poolt jooksma. Selle tõttu tuli ka videosignaal enne väljundit inverteerida. Lõpuks oli ta valmis ning läks taevakanalite avastamiseks.
Pilt

Ega neid tele- ja raadioprogramme nii palju olnud kui praegu. Astra oli alles üles lennutatud, sealt tuli 8 programmi horisontaalis ja sama palju vertikaalis, veidi hiljem lisati veel sama arv programme juurde. Sedasi sai juba ilma antenni pööramata 16 telekanalit vaadata. Siis veel kuigivõrd programme Eutelsat- ide pealt ning veel mõnedelt satelliitidelt, Hispasat jne. Kokku korjus ehk 40- 50 teleprogrammi, näpuotsaga raadioprogramme ka lisaks.
Vot sellised meenutused siis...

Lisa:
Leidsin veel ühe pildi värvusmuusikaseadmest. Neid vorpisin ma teha üsna palju, olid sellel ajal hästi populaarsed asjad, müügist saadud raha läks jälle omakorda elektroonikadetailide peale.
Pilt

Paar vidinat, mis kokku klopsitud aastal 1994, seega peaks nostalgia alla ära mahtuma.
Kasutan neid aga tänase päevani.
Võimendi. Skeem pärit tolleaegsest Bulgaaria raadioajakirjast, müügile ilmusid esimesed kandilised valgusdioodid, millest sai indikaatoreid läbi hädade tehtud. Nupud treitud sõbra poolt, esipaneeliks kaablirennist lõigatud alumiiniumitükk.
Pilt

Kell- taimer. Tehtud vene elektronkella "Elektronika" skeemi järgi. Topeltäratused kasutatud koormuste sisse-välja lülimiseks. Kasutatud releed, milline kannatab lülitada kuni 16 amprit tarbivaid seadmeid.
Pilt

Igavene pikk jutt sai, vaevalt, et keegi viitsib lõpuni lugeda.
Ärge siis väga pahandage.
Lähen nüüd nurka häbenema... :oops:

Re: Nostalgia

Postitatud: L Nov 27, 2010 2:37 pm
Postitas Ambur
Evo kirjutas:Nostalgitsemise mõttes hakkasin siin omi vanu fotosid uurima ja leidsin kah mõned pildid endiste aegade tegemisest.

:thumbright: :thumbright: :thumbright: Selliste omaehitatud riistapuude näitamiseks võiks olla "Ehitamine" alajaotuses täitsa oma teema. Usun, et kõigil oleks neid huvitav vaadata.

Kunagi sai ka omale kassettdekk ise ehitatud, Riia raadiotehasest saadud (Ungari) mehhaanilise osa baasil.

Re: Nostalgia

Postitatud: L Nov 27, 2010 4:00 pm
Postitas Evo
Ambur kirjutas:Kunagi sai ka omale kassettdekk ise ehitatud, Riia raadiotehasest saadud (Ungari) mehhaanilise osa baasil.

Jah, ma kasutasin veomehhaanikas samu Ungari makkide detaile ja toodi need ka Riia raadiotehasest. Need olid korraliku stabiilse lindiveoga mehhanismid, üsna suure toonvõlli hoorattaga. Originaalis olid nad mõeldud horisontaalpinnas töötamiseks, kuid kui plastmassraam sai asendatud metallist raamiga ja osad detailid ise tehtud, siis läks püstises asendis ka ilusti käima. Veomootor sai eraldi kronsteini ja pikema rihma abil helipeast ning eelvõimenditest võimalikult eemale paigutatud, samuti selle toiteahelad toodud üle lisafiltrite. Teisele makile sai ka juba sendasthelipea sahkerdatud, ikka hõlma alt, nagu tollel ajal kombeks.
Black Sabbath, Whitesnake, Deep Purple ja muud sarnased raskema rock-i asjad tulid ikka hästi küll :).
Olid alles ajad...

Re: Nostalgia

Postitatud: L Nov 27, 2010 4:20 pm
Postitas Ambur
Evo kirjutas:Teisele makile sai ka juba sendasthelipea sahkerdatud, ikka hõlma alt, nagu tollel ajal kombeks...

Omale sain Soome kolleegide kaudu otse SONY firmast tellida klaasferriit helipea, mis oli tol ajal samuti alles suur haruldus (eriti kulumiskindel).

Re: Nostalgia

Postitatud: L Nov 27, 2010 8:27 pm
Postitas EINAR
Oot, oot, mehed, nüüd oleme vist tõesti õige jutu/pildi soone peal! :thumbright:
Ma püüan lähiajal ka mõned säilmed lakast alla saada ja Evo, Sinu poole nagunii asja - siis rikastame seda teemat veel, teen selleks ajaks pildid ära.
1971-e oleks minu poolt välja pakkuda, samuti 1974 "toodetud" Soome ULL FM vastuvõtu seadmed.
Vast leian selle FM-yagi ka üles ... kui rotid nahka pole pistnud!?
Maki müüsin kahjuks ära, eelpool jutuks olnud Riia tehase sama paneeliga oli tehtud ... :)
304EI/ES6EI

Re: Nostalgia

Postitatud: P Nov 28, 2010 1:13 pm
Postitas Marx
Evo kirjutas:Nostalgitsemise mõttes hakkasin siin omi vanu fotosid uurima ja leidsin kah mõned pildid endiste aegade tegemisest. Piltide kvaliteet on muidugi kehv - aastad on teinud oma töö, pildistamise tehnika ja materjalid olid sellel ajal kah sellised nagu nad olid. Siiski ehk mõne ettekujutuse annab.
Alustame siis aastast umbes 1978- 1979...
...

Maru. Nende makkide puhul on "sangad" iseloomulikud omaaegsele vastavale tehnikale, mida NL militaar kasutas. Kuid jah, ega tollal seda piiritust ikka kulus, et igasugu relee-põhistel jaamadel kontakte puhastada ;)

Re: Nostalgia

Postitatud: E Nov 29, 2010 2:57 am
Postitas rekkamees Eedu
Evo kirjutas:Rekkamees Eedu pildil on traktor koos kraaviadraga. Traktori mark oli tollel ajal T-100, nimeks Stalinets ehk eestipäraselt "Joss", nagu teda kutsuti. Kasutusel põhiliselt maaparanduses (EPT). Olen noore poisikesena isegi sellist traktorit mõned korrad juhtida saanud. :)

Sarnase "Põka" ´ga minagi mõned meetrid põrsapõlves läbinud. Stalinets oli eelnev mudel T-100le või ei olnud? Pärast tuli T-130.Kuda need tähed ja numbrid siis ikkagi olid kui keegi teab? Ja veel: On siis kellelgi näpud sahtli vahele ka pandud nende luureseadmete ehitamise pärast mis siia teemasse nii kenasti saatnud olete? :axe: Nüüd vast võib vabalt rääkida? Kinni ehk ei panda aga miilitsasse viivad küll. Mõne mehe memuaaride põhjal oli ikka karm värk tol ajal. :drinkers: :Hangman:

Re: Nostalgia

Postitatud: E Nov 29, 2010 10:51 am
Postitas EINAR
Need tolleaegsed luureseadmed olid tihtipeale mujal maailmas KODUKASUTUSES olevate tehnikate pealt 1:1 maha ahvitud :lol: ...
Aga 25+5 :evil: võisid saada selle eest küll kui selle SOVERSENNO SEKRETNO uuesti neetud kapitalistile tagasi avaldada püüdsid...
Kõige naljakam oli aga see, et nt. kroonu ohvitserid ise ka suurt midagi nendest elektroonika värkidest ei jaganud.
Ma kogesin seda Vahemerel teenides üpris tihti kui Gibraltari alt mulle Küprose lähedale järgi tuldi, et raadiolokaatori lambike ära vahetada ... siis läks jälle raadiogramm NSV Liitu, et GOTOVNOST NA VÕSSEM UROVNE! :lol:

Re: Nostalgia

Postitatud: E Nov 29, 2010 10:52 am
Postitas Evo
Marx kirjutas: Kuid jah, ega tollal seda piiritust ikka kulus, et igasugu relee-põhistel jaamadel kontakte puhastada ;)

Pildil olevad püstakud ei ole jaamad. Need on tonaaltelegraafi tihendusseadmed. Vene omad olid 17 kanalilised, tagapool olevad seadmed olid 24 kanaliga. Olid meie majas ka jaamad, releede puhastuseks määratud piiritus rändas sinna, kuhu ta rändama pidi, releed käisid niisama omasoodu. :)
Aparatuur ise väga salastatud polnud, aga kanalite mahust, karakteristikutest ja muust sellisest tuli suu kinni pidada. Need, kes selle aparatuuri juurde pääsesid, omasid niinimetatud "dopusk"-it ja olid andnud vaikimise kohta allkirja. Pildistamine oli muidugi suurim patt, mille eest oleks ...