1. leht 2-st

LAITSE RAADIOJAAM.

Postitatud: L Jaan 21, 2012 12:02 am
Postitas Skeem
Hei , Foorumi rahvas , võtsin julguse kokku ja teen algust teemaga , mis käsitleb ühe Eestis eksisteerinud raadioside-ja leviobjekti ajalugu , milleks on siis Laitse Raadiojaam , ehk tolleaegne VRTSK tsehh nr1 .Hiljem , kui asi laieneb ka teistele objektidele , võib-olla teevad moded ajalooliste juttude kohta eraldi alateema , eks näis.Siin on juttu olnud Kriimu ja Aivariga Keilast , et oleks maru huvitav korjata kokku erinevate objektide lugusid.Laitse Raadiojaam läks käiku aastal 1949 , ENSV komsomoli löökehitusena nr2 (esimene oli Leevaku Hüdroelektrijaam) ja ehitajadki olid osaliselt samad.Miks seda objekti eriti ei teata , tegu oli ju Stalini-ajaga ja salastatusega.Praegu pikemalt ei kirjuta , proovime Laitse Pikaga saada alustuseks mõne teemakohase foto ülesriputamisega hakkama.
test 3.jpg
Laitse Raadiojaama vana peahoone 11.09.2011 hommikul , kolm pildilolevat kodanikku on TPT-701-77 grupi(raadioside-ja levi)lõpetanud inimesed.
test 3.jpg (107.04 KiB) Vaadatud 12306 korda

Re: LAITSE RAADIOJAAM.

Postitatud: L Jaan 21, 2012 12:22 am
Postitas Skeem
Järgnev pilt kajastab siis Laitse Raadiojaama Vana peasaatja juhtpulti , mis on hoiul , Türi Ringhäälingumuuseumis . Pikemad kommentaarid hiljem.

Re: LAITSE RAADIOJAAM.

Postitatud: L Jaan 21, 2012 1:06 am
Postitas Ambur
Natuke fakte ajaloost:

29 Juuni 1998 a.

Esimese avalik-õigusliku ringhäälinguna Euroopas lõpetab Eesti Raadio homme õhtul kell 20.30 igaveseks ajaks oma saated kesklainel.
Pea poole sajandi vanuseks saav raadiojaam Laitses suletakse majanduslikel põhjustel. Saadete eetrisseandmiseks selles diapasoonis riigil raha ei jätku. Riigiraadio on kesk- ja lühilainesaatjaid rentinud siiani Ringhäälingu Saatekeskuselt, kuid vastavalt ringhäälingu nõukogu 1997. aasta otsusele lõpeb rendileping 1. juulil.

Kesklainel töötavad kaks saatjat, vanem (valmistatud Inglismaal) võimsusega 100kW ja teine uuem 150kW. Eesti Raadio hiilgeaastatel töötas ka veel 6,5-kilovatine lühilainesaatja. Lainel 49,3 meetrit, kohe Luxembourgi saksakeelse saatja kõrvalt, läksid eetrisse USA ja Kanada eestlastele mõeldud programmid. Kuigi saated olid punaka värvitooniga, kuulati neid palju.

Eesti Raadio on edastanud veel ka rootsi-, saksa-, inglis-, esperanto- ja soomekeelseid saateid. Viimaste maht on olnud eriti suur ja nad on eetrisse läinud üle viiekümne aasta. Laialdaselt kuulati soomlastele mõeldud propagandasaateid ka Eestis, sest need olid sisukad ja paljuski vabameelsemad kui kohalikule kuulajale mõeldud.

Asjatundjate sõnul suletakse kesklainesaatjad Eestis liiga vara. Ükski Euroopa riik pole seda veel teinud. Raadio asjatundja Jaak Vihmand on seisukohal, et sulgemise asemel peaks Laitse saatjale tegema hoopis korraliku remondi ja tõstma nende võimsust.

Täna eelviimast päeva töötav, Inglismaal valmistatud 100kW kesklainesaatja toodi Eestisse 1949. aastal Ungarist kui Nõukogude Liidule kuuluv reparatsioonivara ja oli selle aja kohta igati heal tehnilisel tasemel. Kõik kolm ennesõjaaegset kesklaine saatejaama (Tallinn, Tartu, Türi ) hävitati 1941. aastal.
Kesklaine oli siis moes, sest ultralühilaine jõudis Tallinna alles seitsme aasta pärast.

Ringhäälingu Saatekeskuse Aktsiaseltsi juhatuse esimehe Rein Ruudi sõnul pannakse 1. juuli hommikul Laitse saatja veel paariks tunniks eetris vilistama ja mõõdetakse viimast korda tema parameetreid. "Ja siis tõmbame saatja vändad maha," ütles Ruudi. "Meie jaoks on see kurblik-pidulik sündmus ja me tähistame seda, nagu matuseid ikka, pitsi valge viinaga. Šampanjat meil ei tule."

* * *

1 Juuli 1998 a.

51 aastat Laitse raadiojaamas töötanud Kornelius Päiv lülitas eile kell 12.13 välja Laitse jaama vanema, 1930. aastate lõpus Inglismaal valmistatud 100 kW raadiosaatja, kümme minutit hiljem tegi sedasama 1973. aastast pärineva 150 kW saatjaga raadiojaama viimane ülem Lea Viira. Sellega katkes kesklainel saadete edastamise traditsioon Eestis, mis sai alguse juba kolmveerandsajandi eest. Eesti raadio lõpetas oma saadete edastamise kesklainel teisipäeval kell 20.30. Eile hommikust kuni väljalülitamiseni lasti eetrisse vilinat.

* * *

Veel paar huvitavamat fakti Eesti raadio ajaloost:

1930. aastal hõivas Itaalia eetris Tallinna kesklainesaatja lainepikkuse ja hakkas seal oma saateid edastama, segades sellega eesti kuulajat. Diplomaatiline asjaajamine ei aidanud ja lahti läks tõeline kesklaine eetrisõda. Tallinn häälestas oma saataja ümber Rooma lainepikkusele 441 meetrit ja püüdis tekitada häireid sealsetele kuulajaile. Kuid ka sellest oli vähe ja eestlased keerasid oma saatajad ka 500 meetri peale, kus töötas Milano raadio. Sealsete kuulajate kisa aitas ja fašistlik Itaalia oli sunnitud Eesti raadio ees taganema ja vabastama Tallinna stuudio eetrisagedused.

Vähesed teavad, et ka esimene stereosaade, ehk nagu siis öeldi, ruumilise heliga saade, anti eetrisse juba 1938. aastal ja kesklainel, üks kanal Tallinna teine Türi saatja kaudu. Kuulata tuli samuti kahe raadioga.
Aasta enne seda valminud 197 meetri kõrgune Türi raadiojaama mast ja saatjad olid moodsaimad kogu Euroopas.

Re: LAITSE RAADIOJAAM.

Postitatud: L Jaan 21, 2012 1:27 am
Postitas Kaljukits
Ambur kirjutas:Laialdaselt kuulati soomlastele mõeldud propagandasaateid ka Eestis, sest need olid sisukad ja paljuski vabameelsemad kui kohalikule kuulajale mõeldud.

Igal õhtul kell 00:00 läks eetrisse pooletunnine (laupäeva või pühapäeva õhtul tunnine) eestikeelne saade "Väliseestlastele", peale seda järgnes pooltund rootsi keeles. See väliseestlastele suunatud saade oli võrreldes kodueestlastele mõeldud saadetega kui öö ja päev -sootuks roosades värvides :D :D

Re: LAITSE RAADIOJAAM.

Postitatud: L Jaan 21, 2012 1:55 am
Postitas Skeem
Leidus netis vana trofeemasti pilt , taamal releeliini mast mis vanadest tänini kasutuses , mobla antennid küljes.Masti pikkus pildil 132m.1954 aastal kukkus ca 1/3 mastist maha ja hiljem paigaldati talle pildil nähtav"kübar" effektiivkõrguse suurendamiseks , et saavutada näiliselt endist 220m-st kõrgust,töötamaks 1/2 laine antennina sagedusel 1034 kHz.Aastast 1972 , kui valmis Laitses uus tehniline hoone ja uus mast 186m , viidi vanem tehnika üle sagedusele 611kHz , üleliidulise programmi"Majak"sünkroonvõrkku.Seni pole uuemast mastist pilte leidnud.

Re: LAITSE RAADIOJAAM.

Postitatud: L Jaan 21, 2012 9:47 am
Postitas Kaljukits
Googli kaardilt leiab veel mälestuse Laitse mastist: http://no.nonsense.ee/qthmap/?qth=KO29EE66FS
Mast on pildil kella 4 kohal ja kella 11 jääb tema pikk vari. Tähelepanelikul vaatamisel jääb silma ka masti ratas masti tipus.
Lisan ka ülesvõtte. Ruuduke masti kinnituse juures kannab nime KO29EE66FS.

Re: LAITSE RAADIOJAAM.

Postitatud: P Jaan 22, 2012 12:06 am
Postitas Skeem
Jah , Kaljukits , väga hea , et selle pildi üles leidsid , meil siin eile Pikaga ei õnnestunud .Ja seni pole tuvastanud keegi uuema masti pilti , mis ka varem maha võeti.Peaks vist süvenema arhiividesse.Äkki on Levira firmal midagi olemas?!Viimane Laitse "jaamaülem" , Lea Viira elab Kopamehe ämmaga ühes majas.Kahjuks on viimane teadaolev ajalookorjaja Kornelius Päiv läinud vahepeal parimatele lainepikkustele , kuigi tema abikaasa olemas ja minu üks tehna grupivendadest selle pere väimees , nii ,et võimalusi äkki on.Kivimäe jaama kohta saaks inffi äkki minu tehna pinginaabri käest , kes Kivimäel mingil ajal töötas , ka Lagedi vastuvõtujaamas hiljem .Kellel on kättesaadav brožüür "Kui kaugused kaovad" , autorid:G.Morozov , A.Raag , H.Ustav , "Valgus"1990 , siis saab sealtki üht-teist mitmete Eesti raadio , side ja telelugude kohta juurde lugeda.Raamat algab muidugi A.S.Popoviga ja lõpeb tulevikuvisiooniga aastal 1990.

Re: LAITSE RAADIOJAAM.

Postitatud: P Jaan 22, 2012 12:52 am
Postitas Skeem
Veel tuleb meelde ju , et suurim lühilaine saatja Laitses oli 100kW-ne "SNEG" , vesijahutusega . Türatron-toitealaldi moderniseerimisega pooljuhtide peale tegelesin ju ka isegi , pärast seda , kui uuem kesklainesaatja "STORM"(2x75=150kW)oli viidud madalpinge peal türistoride peale ja kõrgepinge alaldamine toimus pooljuhtdioodide sammastega . Ja kui palju sai lõppastme poolide häälestuskontakte vahetatud ja neid ise valmistatud(ca mm-ne messing ja 4-5 hõbekontakti külge needitud.Korraga oli töös kaks kontaktipaari , ehk täisvahetus-4 kontaktplaati.Saatja lõpp oli vastastakt , kahjuks ei mäleta lambi markki , kuid kes tunneb ära peapuldi pildil vasakule jääva vesijahutusega lambi , siis need olid kasutusel nii trofeesaatja "Standart" , kui ka "Sneg"-i modulaatorite ja KS-astme lõpulampidena. Lühilainesaatja "SNEG" edastas ju veel ka peale segamissignaalide ning "eriside"tööd Eesti Raadio saateid väliseestlastele sagedusel 5925 kHz , mis oli 1/10 ETV Tallinna saatja (2.kanal)sagedusest . Nii , et 10. harmooniline häiris siiski ka terve jaama ümbruse majade TV-vastuvõttu.Mingil ajal paigaldati selleks tarbeks jaamast u. pool km Tallinna poole eraldi vv-antenn ja kohalik kaablivõrk majadesse.Seegi mastikene kadus minumeelest eelmisel aastal vaateväljast , kõrgust oli ehk paarkümmend meetrit .

Re: LAITSE RAADIOJAAM.

Postitatud: T Veebr 21, 2012 3:47 pm
Postitas eintz
Loodan, et Hr. Skeem nüüd väga kurjaks ei saa, kuid kuna käepärast olid ka mõningad pildid mis Laitse mastist tehtud, siis tekitasin sellise artikli: http://seltsimaja.ee/index.php?option=c ... &Itemid=60

NB! Kindlasti vajab see veel täiendamist ja faktide parandamist, andke siis teada kui vigu leiate :)

Re: LAITSE RAADIOJAAM.

Postitatud: T Veebr 21, 2012 4:15 pm
Postitas Kaljukits
Lisan kaks täisresos pilti eesti ühest kõvemast raadioamatöörist-ajaloohuvilisest, Eesti Nr 1 erakogust-raadiomuuseumist päris meie lähedalt.
Rohkem ei tohi ma ilma temalt luba küsimata rääkida, avaldada.

EDIT: Lisan ka vähendatud pildid.

Re: LAITSE RAADIOJAAM.

Postitatud: T Veebr 21, 2012 5:23 pm
Postitas officer
Kui nüüd hakata heietama, et kui seal mingi mast oleks veel püsti, et mida siis kõik ehitaks sinna .... pidades silmas ka tänapäevsed kaugjuhitavaid antenn+transiiver süsteeme... Isegi mingi äriidee oleks seal sees :roll:

Re: LAITSE RAADIOJAAM.

Postitatud: T Veebr 21, 2012 5:27 pm
Postitas Kaljukits
Täismõõdus 160m vertikaal oleks olnud. Kus veel sellist maailmas?

Re: LAITSE RAADIOJAAM.

Postitatud: E Dets 28, 2015 5:30 pm
Postitas keri_saar
Vana teema üles soojendamine jälle.

Seal üleval artiklis oli kirjas, et Laitse oli esimene riigiraadio jaam mis lõpetas kesklainel tegevuse. Aasta oli siis 1998. Ning tundub, et mitte midagi valesti ei tehtudki. Selle järel on enamus Euroopa riigiraadioid lõpetanud tegevuse kesklainetel ja pikkadel lainetel. Jäänud on vist vaid väga suured riigid nagu Saksamaa, Prantsusmaa ja Inglismaa mis kesk ja pikklainel riigiraadiot hoiavad.
Kunagi ammu lugesin et Rootslased kui said teada, et nende Motala jaama kuulajaid on järele jäänud vaid paarkümmend terve rootsi peale, panidki selle ruttu kinni ning ostsid vanadele kuulajatele uued raadiod.

Nii on need asjad läinud. Eks see ole ka loogiline asjade käik olnud.
Kui praegu kuulata kesklaine eetrit, siis on seal üpris vaikseks jäänud. Enam ei ole tugeva signaaliga jaamu. Kõik on kauged ja nõrgad ja neid on ka palju vähem alles. Päeval valitseb täielik vaikus.

Lühilaine alal on aga domineerib Hiina raadio, kes ilmselt rendib vabaks jäänud saatjaid oma propaganda jaoks võileiva hinnaga. Kosta on ka vabadusraadiot mis ilmselt jääb veel alles ning riburadapidi erinevaid usukuuluutajaid. Nii kristlikke kui islamistlikke. Ahjaa, Rumeenia edastab ka veel lühilaine saateid. Isegi venemaa on vaikseks jäänud. Kui veel 5 aastat tagasi oli venekeelset juttu päris palju siis praeguseks on seda oluliselt vähem alles.
Hiljuti kui jälle oma vanu raadioid ellu äratasin, siis mõtlesin et raadio kurivaim on täiesti häälest ära ja ei suuda midagi vastu võtta. Kui aga panin etalon raadio sama antenni taha, siis muidugi selgus, et eeter oligi sel kellaajal lihtsalt tühi ning kaugemad jaamad ei kostnud üle lokaalmürade. Peale ühe hiina CRI.
Vot siis sellised lood.

Võiks ju naljaviluks ühe lühilaine saatja üles panna väikse võimsusega, et siis paar tundi valitud saateid edastada, kuid kuulajate arv jääks väga piiratuks ikkagi. Internetist saab kõik need samad saated ükskõik mis kell niisamagi kätte ja väga hea kvaliteediga.
Mõte oleks võibolla ainult ingliskeelsel tõlkesaatel kohalikust ja ümbritsevast elust. Saab vähemalt kuuldavuse raporteid.
DRM pole ka populaarsust leidnud, kuigi praeguseks võiks see tehnika juba imeodav olla.

Re: LAITSE RAADIOJAAM.

Postitatud: E Dets 28, 2015 6:34 pm
Postitas Ambur
Selge on ka see, et tänapäeval, vabade sageduste järjest suureneva defitsiidi juures ei jää kesklaine kauaks kasutamata.
Momendil suht tühjale lainealale (nagu ka pikale lainele) leitakse kindlasti varsti sobivad kasutusviisid.
Siin veidi juttu kesklaine tuleviku väljavaadetest:

http://www.mediumwave.de/future.htm

Re: LAITSE RAADIOJAAM.

Postitatud: N Mai 05, 2016 11:01 am
Postitas tanel