Kriisiolukord, sagedused

Kõik teemad mis ei sobi teiste teemade alla
vabahärra
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 101
Liitunud: R Dets 10, 2010 1:14 pm
QTH: KO29KK
QTH2: KO29DI

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas vabahärra » L Mai 21, 2022 9:49 pm

Ega vist ei olegi selliseid võimalusi.Et oleks,peaks päästeteenistusel lisaks oma võrgus töötavatele jaamadele olema ka PMR või CB jaamad.Ma ei pea tõenäoliseks,et päästeteenistus need jaamad omandaks ja paigaldaks,seda üsna mitmel põhjusel,mida ma siin lahkama ei hakka.Kui see huvi pakub,võib googeldada ja pooleteise aastakümne taguse ORS-i soetamis ning tehniliste nõuete ajaloo üles otsida ja värgi põhimõtte endale üldjoontes selgeks teha.Sellest ka minu igavene küsimus: KELLELE??? Tegelikult ma tean kellele,küsimus on pigem mis vahendiga. Tean ka mis vahendiga,kuid mul ,nagu ka kõigil siinses keskustelus osalejatel
sellist jaama ei ole ega saagi olema.Miks - uurige seda ajalugu ning muud sinna juurde kuuluvat avalikku infot
ikka seal samas googlis.Võibolla on seal ka midagi muutunud,kuid üldjoontes võrgu tööpõhimõte ja võimalused
peaks enamvähem samad olema.Niipalju siis tädi Maali abistamisest.

P.S. Ainus võimalus oleks mingi hulga selle süsteemi jaamade HAM-idele sihtotstarbeliseks kasutamiseks
välja jagamises,kuid see kuulub juba ulmemaailma.Vähemalt minu arvates.

smr
Veteran
Veteran
Postitusi: 325
Liitunud: T Okt 04, 2005 5:53 pm
QTH: KO29JK

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas smr » L Mai 21, 2022 10:14 pm

vabahärra kirjutas:P.S. Ainus võimalus oleks mingi hulga selle süsteemi jaamade HAM-idele sihtotstarbeliseks kasutamiseks
välja jagamises,kuid see kuulub juba ulmemaailma.Vähemalt minu arvates.

Loomulikult on see ebareaalne. HAMil puudub igasugune teadmisvajadus täna õhtul toimuvate väljakutsete info pihta. Hakka vabatahtlikuks päästjaks, läbi koolitused ja saad jaama.
Samuti ei mõista su häda Ester jaama/võrgu pihta. Mis selles halba on?
rääkimine hõbe, kuulamine kuld

vabahärra
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 101
Liitunud: R Dets 10, 2010 1:14 pm
QTH: KO29KK
QTH2: KO29DI

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas vabahärra » L Mai 21, 2022 11:37 pm

Tegelikult see süsteem on üles ehitatud kõnegruppide põhimõttel ning pole mingi probleem tekitada selleks otstarbeks kõnegrupp mis võimaldab kontakti loomist ainult sellesse gruppi kuuluvate abonentidega.See eeldab päästeteenistuse poolel mingil hulgal abonentidel ja siis tädi Maali kuulajatele ühise kõnegrupi loomist ja tädi Maali kuulajad ei kuule mingi valemiga kedagi muud võrgus olevatest abonentidest. Tehnika poolest see nii lihtne ongi.

Kasutaja avatar
postikana
Veteran
Veteran
Postitusi: 829
Liitunud: E Apr 05, 2010 7:23 pm
QTH: ko29ne

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas postikana » P Mai 22, 2022 12:00 am

Tegelt saab see vabatahtlik ju tänagi pmr kuulata ja reageerida oma jõududega või edasi anda häirekeskusele orsi kaudu.

Milline võiks olla näidiskriis

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas Ambur » P Mai 22, 2022 12:13 am

vabahärra kirjutas:Ega vist ei olegi selliseid võimalusi.Et oleks,peaks päästeteenistusel lisaks oma võrgus töötavatele jaamadele olema ka PMR või CB jaamad.Ma ei pea tõenäoliseks,et päästeteenistus need jaamad omandaks ja paigaldaks,seda üsna mitmel põhjusel,mida ma siin lahkama ei hakka.Niipalju siis tädi Maali abistamisest.

Loomulikult ei pea siin lahkama, ei ühte, teist ega ka kolmandat. Päästeamet saab ju ise kõigega hakkama. Aga kui tekib olukord (annaks jumal, et mitte), kui ei varise kokku kümme hoonet vaid suurem osa mõne linna hoonetest ja on vaja lõksu jäänud, suitsus lämbuvaid inimesi kiiresti leida, et jõuaks neid õigel ajal aidata, on päästeamet oma superjaamadega lõhkise küna ees. Rusudes lõksus olevatel abivajajatel pole oma kriisikomplektidest mingit abi ja tädi Maali päästmine jääbki tema enda hooleks. Nii lihtne see ongi!
Aga eks see olegi targemate ja kõike teadvate tegelaste teema.
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas Evo » P Mai 22, 2022 12:22 am

smr kirjutas:HAMil puudub igasugune teadmisvajadus täna õhtul toimuvate väljakutsete info pihta. Hakka vabatahtlikuks päästjaks, läbi koolitused ja saad jaama.

HAM -il on üldjuhul niigi olemas jaam, isegi mitmeid jaamu, mille abil saab edastada abipalve, olgu siis kas enda poolt või või kellegi teise poolt kuuldud PMR, CB peal või mujal.
Reaalses olukorras võiks olla hädaabi sagedused (kanalid) määratud:
PMR ...
CB...
Lühilaineil, soovtav 80 meetri alal, levib üle Eesti ...

Kuulen inimest hädas, edastan paremini levival lainealal kuhu ja kellele vaja.
HÄDAABI SAGEDUSED ?

vabahärra
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 101
Liitunud: R Dets 10, 2010 1:14 pm
QTH: KO29KK
QTH2: KO29DI

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas vabahärra » P Mai 22, 2022 12:29 am

Sellel kusagil asuval kellelgi ei ole PMR või HAM jaama kuulamise võimekust,sest ta töötab ORS võrgus,mis mitte mingi valemiga ei ühildu nendega.

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas Ambur » P Mai 22, 2022 9:01 am

vabahärra kirjutas:Sellel kusagil asuval kellelgi ei ole PMR või HAM jaama kuulamise võimekust,sest ta töötab ORS võrgus,mis mitte mingi valemiga ei ühildu nendega.

Ilmselt räägib üks aiast, teine aiaaugust. Pole tähtis, mis võrgus praegu keegi töötab. MInu jutt oli nendest "tarkadest" otsustajatest, kes arvavad, et päästjatel pole vaja oma superjaamade kõrvale mingite lihtsate PMR jaamade kuulamise võimekust. Järelikult pole ka kriisikomplekti neid PMR käsijaamu vaja, kuigi suurõnnetuste puhul oleks nendest abi, et abivajajaid kiiremini leida. Aga see ongi ainult minu arvamus.

postikana kirjutas:Tegelt saab see vabatahtlik ju tänagi pmr kuulata ja reageerida oma jõududega või edasi anda häirekeskusele orsi kaudu.

Kust võtab see vabatahtlik ORSi, või ka muu viisi, et teatada häirekeskusele kui ka kõik mobiili mastid on tummad.
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

smr
Veteran
Veteran
Postitusi: 325
Liitunud: T Okt 04, 2005 5:53 pm
QTH: KO29JK

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas smr » P Mai 22, 2022 9:13 am

Ambur kirjutas:
vabahärra kirjutas:Sellel kusagil asuval kellelgi ei ole PMR või HAM jaama kuulamise võimekust,sest ta töötab ORS võrgus,mis mitte mingi valemiga ei ühildu nendega.

Ilmselt räägib üks aiast, teine aiaaugust. Pole tähtis, mis võrgus praegu keegi töötab. MInu jutt oli nendest "tarkadest" otsustajatest, kes arvavad, et päästjatel pole vaja oma superjaamade kõrvale mingite lihtsate PMR jaamade kuulamise võimekust. Järelikult pole ka kriisikomplekti neid PMR käsijaamu vaja, kuigi suurõnnetuste puhul oleks nendest abi, et abivajajaid kiiremini leida. Aga see ongi ainult minu arvamus.


Jätkuvalt on siin koos hunnik haamreid, kes näevad kõikjal naelu. Kuid nüüd ollakse juba ülbed ja üleolevad nende suhtes, kes kõikjal naelu ei näe.
rääkimine hõbe, kuulamine kuld

Kasutaja avatar
postikana
Veteran
Veteran
Postitusi: 829
Liitunud: E Apr 05, 2010 7:23 pm
QTH: ko29ne

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas postikana » P Mai 22, 2022 9:55 am

smr ju mainis mitu posti tagasi et vabatahtlik päästja teeb koolitused ja saab jaama.
Igas vallas on tihti üks või mitu vabatahtlikku päästet ja neil on ors ja neil on tihti ka pmr. Vähemalt meie vallas nii on. Probleem muidugi jääb, kuidas nende vähesteni levida ja kas nad üldse peale tööd pmr kuulavad. Tean et osadel on isegi ors kinni põhitöö ajal ja kommunikatsioon käib sms või telefoni abil.
Kas häirekeskusel võiks olla ka 80m ... tundub, et nagu võiks ja samas vist äkki ei ole vaja, sest siis on kriis nii suur et mehi nagunii ei jagu.

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas Ambur » P Mai 22, 2022 10:37 am

smr kirjutas: Jätkuvalt on siin koos hunnik haamreid, kes näevad kõikjal naelu. Kuid nüüd ollakse juba ülbed ja üleolevad nende suhtes, kes kõikjal naelu ei näe.

Ajasin asja meelega teravamaks, et raputada unelemisest selle ala tegijad ja tekitada erinevate arvamuste/vaidlustega arutelu suurõnnetuste üleelamiseks väiksemate kahjudega. Aga, kui tuntakse ennast ainult solvatuna, siis ilmselt toksisin vale haamriga ja vabandan. :oops:
Jätangi edaspidised toksimised asjatundjatele.
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

Kasutaja avatar
randal
Veteran
Veteran
Postitusi: 355
Liitunud: R Okt 29, 2021 8:32 pm
QTH: KO38MG
QTH2: KO37OW
Asukoht: Tartumaa

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas randal » E Mai 23, 2022 9:30 am

Ambur kirjutas:Ajasin asja meelega teravamaks, et raputada unelemisest selle ala tegijad ja tekitada erinevate arvamuste/vaidlustega arutelu suurõnnetuste üleelamiseks väiksemate kahjudega. Aga, kui tuntakse ennast ainult solvatuna, siis ilmselt toksisin vale haamriga ja vabandan. :oops:
Jätangi edaspidised toksimised asjatundjatele.


Njaa, Ambur, ma ei näe mingit põhjust vabandamiseks. Tundub, et me Sinuga räägime pisut ühest asjast, aga arutelu on jõudnud kuidagi mastaapsetele levelitele. Umbes nagu arutelu 'kas porgandi söömine aitab nägemisteravusele kaasa' vs 'silmakliinikud tuleks asendada või vähemalt ühendada vegan-restoranidega'.

Mis on siis jutu mõte? Proovin korra kokku võtta:

1. me satume vahel olukordadesse, kus meil puuduvad tavapärased sidevahendid, olgu selle põhjuseks siis torm või mingi muu õnnetus. Viimane näide sellest valdkonnast oli ilmselt pooleteise aasta tagune sügistorm, mis Võrus alajaama kokku laskis ja Kagu-Eestis väga suured alad ilma sideta jättis. Ma saan aru, et suuremaid asulaid see väga ei puudutanud ja paljud inimesed ei saanudki aru, et midagi üldse juhtus, pisut kõvemat tuult oli ja kogu lugu, aga paljude jaoks oli see üsna problemaatiline. Piiriäärsed elanikud püüdsid teha oma hädavajalikud telefonikõned välisvõrkudest, ehk siis Läti ja Venemaa kaudu kui muud üle ei jäänud. Ja polnud see esimene taoline jama ega jää ilmselt ka viimaseks. Ning praeguses pingelises olukorras (sõda Ukrainas ja sellega kaasnev) on ka muud variandid võimalikud.

2. Nimetatud olukordades ei ole tegelikult oluline, kas sa saad ühenduse mingite struktuuridega (pääste, kiirabi, politsei, matusebüroo), vaid et sa üleüldse saad kellegagi ühenduse. See 'keegi' saab heal juhul juba edasi tegutseda. Seega pole ka oluline, kas sul on üleujutuse ajal käepärast HAM, CB või PMR jaam. Peaasi, et sul on midagi. Ja sealt saab edasi liikuda. Põhjus, miiks me PMR-ist kogu aeg räägime, on see, et pemar on kõige lihtsamini kättesaadav asi põhimõtteliselt kõikide jaoks. Ning kõige lihtsamini kasutatav: lülita sisse, vali kanal, vajuta nuppu ja karju. Mu viie-aastane poeg on selle ära õppinud. Sest noh, ta tunneb numbreid ja teab, et kui ta tahab issiga rääkida, siis ta valib oma kabula peal kanali number 6 (sest seda me maal kasutame). Miks siis hulk täiskasvanuid ei võiks sellega hakkama saada?

Ehk siis: pole oluline (esmaselt) kas päästeautos on üks pemar või mitte. Ega ka kiirabis. Või külakeskuses. See kõik on kaugem tulevik. Oluline on, et inimesed valmistuksid kuulma ja kuuldavad olema. Amburi pakutud komplekt (PMR käsijaam, transistorraadio ringhäälingu kuulamiseks, taskulamp, varupatareid, vbl ka kanalite nimekiri) on üks kõige lihtsamaid esmaseid vahendeid selle alustamiseks. Ei ole vaja pead lõhki mõelda "kes täpselt mind kuuleb ja mis tüüpi jaamadega ta ise töötab, et kas ta saab mu info ikka edasi anda". See ei ole hetkel esmatähtis. Esmatähtis on see, et ühendus tekib. Ei ole mõtet ennast lõhki mõelda ka sellega, et levitingimused on erinevatest ehituslikest ja looduslikest tingimustest mõjutatuna... jne. See ei vii kuhugi. Seljuhul on paljud meist valmis ka sissetungi puhul relva valmis täiesti mõttetult kätte võtma, sest noh, äkki vastasel on suurem püss.

Ehk siis jälle vana kristlik põhimõte: aita ennast ise, siis aitab sind ka Jumal, riik ja vallavalitsus.

Peace!

73
Randal / 3Ø4RAR / ES5RAR

Kasutaja avatar
postikana
Veteran
Veteran
Postitusi: 829
Liitunud: E Apr 05, 2010 7:23 pm
QTH: ko29ne

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas postikana » T Mai 31, 2022 11:14 pm

Siin nagunii teema laiali ja viskaks veel ühe lingi ja nii alates lk 20 haakub ka eelmise jutu alguse osaga https://digiriiul.sisekaitse.ee/bitstre ... sAllowed=y

Sidevahendite teema on lk 29 kellele muu mõga ei paku huvi.

Kasutaja avatar
randal
Veteran
Veteran
Postitusi: 355
Liitunud: R Okt 29, 2021 8:32 pm
QTH: KO38MG
QTH2: KO37OW
Asukoht: Tartumaa

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas randal » K Juun 01, 2022 9:23 am

postikana kirjutas:Siin nagunii teema laiali ja viskaks veel ühe lingi ja nii alates lk 20 haakub ka eelmise jutu alguse osaga https://digiriiul.sisekaitse.ee/bitstre ... sAllowed=y

Sidevahendite teema on lk 29 kellele muu mõga ei paku huvi.

Jaa, olen tuttav selle tööga. Kui välja jätta pisiasi, et see käsitleb ainult ühte linna ja osaliselt maakonda (mis tolle tormi kontekstis oli tegelikult pisut vale, sest kannatada sai ja hädas oli oluliselt suurem piirkond kui Võru linn ja pisut maakonda), siis tegemist on ikkagi struktuuriüksuste (PPA, PÄA, omavalitsused jne) sideteemadega. Mis ilmselgelt on väga oluline, kuid ei ole otseselt see, mida me siin arutanud oleme.

Kui ma nüüd tulen tagasi konkreetse teema alguse ehk esimese posti juurde, siis oli küsimus, milliseid raadiokanaleid peaks jälgima ja kust infot saaks kriisi puhul. Jõudsime järeldusele, et seda võimalust otseselt väga ei olegi peale riigimeedia. Edasi läks arutelu üle sellele, mida saaks eraisik ise teha, et mitte hätta jääda. Seda teemat on varasemalt meil siin ühes teises lõimes käsitletud ja suur osa sealset juttu on siin uuesti läbi näritud.
Lihtsalt meenutamiseks.
Randal / 3Ø4RAR / ES5RAR

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas Evo » K Juun 01, 2022 6:45 pm

Minu oludes:
PMR - praktiliselt olematu.
Veidi kaugemale- CB side.
Üle Eestimaa- 80 meetri laineala.

Kriisolukordade puhuks võiks olla määratud sagedused (kanalid), millele häälestuda ja abi paluda
või siis abivajaja teadet edastada.
Valdades on minu teada omakaitse. Ehk oleks neil ka võimalus raadio teel hädaabipalvele reageerida.
Tean näiteks kohta, kus on mõningane aparatuur olemas.

Tegeliult on meil nii, et vaata ise, kuidas hakkama saad.
Kui telefonisidet enam ei ole ja naabriteni karjuda ei suuda siis looda ainult oma jõududele.


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 16 külalist