Kuidas teha üleminekut?

Läks midagi kärssama või tahad midagi ehitada.
Kasutaja avatar
hall kass
Veteran
Veteran
Postitusi: 1789
Liitunud: R Juul 27, 2007 4:02 am
QTH: KO38JI42
Asukoht: Tartu

Kuidas teha üleminekut?

PostitusPostitas hall kass » T Sept 11, 2007 9:45 pm

Tehnoturus polnud monoliitset TNC-UHF üleminekut, kui viimati Tallinnas viibides (ja sidetades) seal käisin. Küll aga sain need pistikud eraldi - TNC isane ja UHF emane. UHF kohta on tshekil veel kirjas, et "pigistatav-joodetav".

Tartu Tevalost sain vajaliku kaablijupi.

Ma ei jaga matsu välja, et kuidas ikkagi need pistikud kaabli otsa panna. UHF pistikul on ilmselt lihtne - kollane toruke ehk keskmine kontakt kaabli keskmise soone külge joota, see toruke tagantpoolt (kaabli poolt) pistiku plastosasse suruda ja siis kaabli varjestus pistiku kesta külge joota. Aga kuidas kokku panna TNC pistikut? Tollel on kaasas veel keskmine kontakt ja mingi kestaga sama karva toruke.

Jaamal on TNC ja antennil UHF pesa, seetõttu üleminekut vaja ongi...
304FL, "Three zero four Freyja love"

Kasutaja avatar
hall kass
Veteran
Veteran
Postitusi: 1789
Liitunud: R Juul 27, 2007 4:02 am
QTH: KO38JI42
Asukoht: Tartu

PostitusPostitas hall kass » K Sept 12, 2007 6:30 am

Ise küsin, ise vastan... UHF pistikul ei tahtnud tina kuidagi kesta külge jääda, seega panin kokku keerutatud kaablisuka sinna ossa, kuhu keskmine soon ka läks, ja pigistasin seda veidi tangidega, siis andsin veel kampolit ja tina ning jäi püsima, testriga mõõtes anomaaliaid polnud. TNC-l selle kestaga sama karva torukese abil sai kaabli sukk lihtsalt pistiku kesta vastu surutud...
ah tont teab, kuda see käib, mulle meeldiks siiski rohkem, kui leiaksin monoliitse ülemineku 8)
304FL, "Three zero four Freyja love"

Kasutaja avatar
Pagan
Veteran
Veteran
Postitusi: 1009
Liitunud: N Dets 29, 2005 11:25 pm
QTH: KO38EF
Asukoht: Elva

PostitusPostitas Pagan » K Sept 12, 2007 7:30 am

Selleks et neid pistikuid korralikult kaabli otsa saada on leiutatud spetsiaalsed tangid millega pigistada.
es5cc

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5368
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

PostitusPostitas Kaljukits » K Sept 12, 2007 7:57 am

Kasuta selliseid UHF, mis on nö. "keeratavad-joodetavad". (suka keerad ja soone joodad)
Sel juhul pole spets tange vaja.
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

Kasutaja avatar
goodkiller
Veteran
Veteran
Postitusi: 306
Liitunud: L Juun 16, 2007 1:35 pm
Asukoht: Tartu [KO38ii] | goodkiller<>3Ø4GK

PostitusPostitas goodkiller » K Sept 12, 2007 10:42 am

metalli peale jääb ikka tina peale, kindlasti oli sul alispind sile, lase liivapaberiga üle, kasuta ka kampolit või jootepastat vms, et paremini külge jääks :)
Midland Alan 48, 78, 59x2

Kasutaja avatar
Hiiu Tom (ES1GB)
Veteran
Veteran
Postitusi: 365
Liitunud: K Okt 19, 2005 9:36 am
QTH: KO29ii
Asukoht: Tallinn-Nõmme
Kontakt:

PostitusPostitas Hiiu Tom (ES1GB) » K Sept 12, 2007 2:43 pm

UHF pistikutel tuleb need pilud enne ära tinatada. Võimalikult suure kolviga ja võimalikult kiiresti. Enne nühid viiliga nikli maha ja siis normaalse räbustiga joodad. Kampol ei kõlba. Natuke happelisemat kraami on vaja. Tevalost saad, kui küsid. Pärast pesed räbusti jäägid maha, torkad kaabli sisse, ja siis võid kampolit kasutades suka kinni joota. Kui raatsid, võid tangid osta ja kasutada pressitavaid pistikuid.
Kunagi oli müügil ka keeratava kinnitusega UHF pistikuid aga need ei kõlba kuhugi. Vähemalt õue ära selliseid pane.
President Lincoln
1/2 wl vertical

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5368
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

PostitusPostitas Kaljukits » K Sept 12, 2007 7:27 pm

Hiiu Tom (ES1GB) kirjutas: Kunagi oli müügil ka keeratava kinnitusega UHF pistikuid aga need ei kõlba kuhugi. Vähemalt õue ära selliseid pane.

On praegultki müügil ja väga mugavad on. Pressitavaid ja keeratavad (põhimõtteliselt pole vahet) mõlemaid saab küll edukalt ka õues kasutada. Mis need joodetavad paremad on... Soovitav on igal juhul kasutada 5-10cm pikkust termokahavevat toru pistiku kaabli ja pistiku krae peale.
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

Kasutaja avatar
Hiiu Tom (ES1GB)
Veteran
Veteran
Postitusi: 365
Liitunud: K Okt 19, 2005 9:36 am
QTH: KO29ii
Asukoht: Tallinn-Nõmme
Kontakt:

PostitusPostitas Hiiu Tom (ES1GB) » N Sept 13, 2007 1:30 pm

Kaljukits kirjutas: Mis need joodetavad paremad on...

Ma ei tea, mul läks too keeratav õues niiskust täis, tavalistega pole seda juhtunud, kaablisukk muutus roheliseks ja kõik. Oli see nüüd keeratavuse viga või miski muu, ma ei tea. Igati liga-loga pistik tundus olema. Pressitavaid pole kasutanud, ei oska kommentaarida. Teoreetiliselt peaks nad igati niiskuskindlad olema. Pressitavad BNC-d on küll väga hääd.
President Lincoln

1/2 wl vertical

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5368
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

PostitusPostitas Kaljukits » N Sept 13, 2007 1:35 pm

Mina olen siiani ainult keeratavaid kasutanud. Eks siis näis, kuii kaua need vastu peavad. Aasta on küll pidanud, kuid ega see teab mis pikk aeg ju ole. Kõikigel olen kasutanud kuumatoru. See peaks küll niiskuse juurdepääsu kaabli poolt hästi kinni pidama. Elame näeme.
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

Kasutaja avatar
Hiiu Tom (ES1GB)
Veteran
Veteran
Postitusi: 365
Liitunud: K Okt 19, 2005 9:36 am
QTH: KO29ii
Asukoht: Tallinn-Nõmme
Kontakt:

PostitusPostitas Hiiu Tom (ES1GB) » N Sept 13, 2007 1:46 pm

Kas me räägime samast asjast? Mina mõtlen keeratava all sellist pistikut, millel kaabli sukk käib kahekorra ümber sellise torukujulise mutri, mis pressib suka vastu pistiku korpust. Tavalisel pistikul on lihtsalt ülemises otsas keere, nagu mutril ja kuhu keeratakse kaabli välimine isolatsioon kinni. Sukk joodetakse pistiku alumises otsas olevate avade kaudu pistiku külge.
Siin on pildikesi ka. http://www.seed-solutions.com/gregordy/Amateur%20Radio/Experimentation/SolderCoax.htm
President Lincoln

1/2 wl vertical

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5368
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

PostitusPostitas Kaljukits » N Sept 13, 2007 2:11 pm

Ma kasutan selliseid keeratavaid, kus puhastatud sukk lükatakse kokku kaabli isolatsiooni peale tagasi ning siis kruvitakse pistik peale. Pistikul on tagaosas selleks sisekeermega padrun. http://www.tehnoturg.ee/toode.php?id=f_q_f&toode=A29 Pildil on näha pistiku tagaosa ümber krae, mille peal kuumakahanev toru hästi fikseerub ja niiskuse juurdepääsu tõkestab.
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

Kasutaja avatar
Hiiu Tom (ES1GB)
Veteran
Veteran
Postitusi: 365
Liitunud: K Okt 19, 2005 9:36 am
QTH: KO29ii
Asukoht: Tallinn-Nõmme
Kontakt:

PostitusPostitas Hiiu Tom (ES1GB) » N Sept 13, 2007 2:14 pm

Nojah, nii saab ka. Mina eelistan tinutada, mulle üldse meeldib tinutada. :D
President Lincoln

1/2 wl vertical

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5368
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

PostitusPostitas Kaljukits » N Sept 13, 2007 2:45 pm

Hiiu Tom (ES1GB) kirjutas:Mina eelistan tinutada, mulle üldse meeldib tinutada. :D

Eriti tähtpäevadel ja suurtel pühadel :D
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist

cron