Jaama väljund võimsus ?!

Läks midagi kärssama või tahad midagi ehitada.
Marek
Algaja
Algaja
Postitusi: 9
Liitunud: T Sept 19, 2006 2:21 pm
QTH: KO29IK
Asukoht: Tallinn/haabersti

Jaama väljund võimsus ?!

PostitusPostitas Marek » T Okt 03, 2006 8:55 pm

Lugu siis selline et Alan 100+ Tehnilised näitajates kirjas et väljund võimsus 4W

Aga wattmeetriga mõõtes sain ainult 2.2W

Tunne on, et see erinevus on kuidagi antenniga seotud. Või viga jaamas endas?
On keelegil kogemusi või nõuandeid?

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5368
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

PostitusPostitas Kaljukits » T Okt 03, 2006 9:50 pm

Harilikult ongi CB jaamadel võimsus pisut pisem kui 4W. Eks see sõltu jaamast ja sellest, kuidas seda on tehases häälestatud. Kõige õigem on seda mõõta, kui antenni asemele panna 50 oomiline ekvivalent. Reaalse antenni korral sõltub vattmeetri näit ka seisulaine koefitsendist, ehk sellest, kuidas antenn on hääles. Kui SWR on lähedal ideaalile 1, siis on vattmeetri näit kõige tõesem. Harilikult kipub küll olema nii, et SWR=1 puhul näitab ka vattmeeter vähem, kuid see, olen tähele pannud, sõltub ka vattmeetrist endast. Samas võib jaama väljundvõimsus olla madalam madalama toitepinge tõttu. CB jaamadel on toitepingeks 13,8V (auto aku pinge laadimisrežiimil). Pingelang võib tekkida pikkadel toitejuhtmetel ja näiteks sulavkaitsme kontaktidel, kui vedru surve ei ole piisav. Vaata jaama tabloo taustavalgust (alan 100 puhul kanali numbriledide heledust) või mõõda pinget toitejuhtmetelt võimalikult jaama korpuse lähedalt: kui see oluliselt väheneb saatele minnes (üle 0,5V), siis vaata juhtmed üle. Vattmeeter võib ka valetada, proovi, kui võimalik mõne teisega. Mäletan, et ka kasutasin korra kevadel Alan 100 jaama ja mitte eriti hääles antenniga, SWR=1,8 näitas vattmeeter vist 3W ringis.

Veel üks moment: Kas mõõtsid FM-s või AM-s? AM-s võib olla võimsus tõesti palju madalam (sõltub selle regiooni seadusandlusest, kuhu jaam on seadistatud).
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

Marek
Algaja
Algaja
Postitusi: 9
Liitunud: T Sept 19, 2006 2:21 pm
QTH: KO29IK
Asukoht: Tallinn/haabersti

PostitusPostitas Marek » T Okt 03, 2006 11:08 pm

Mõõtsin FM-i peal. Ja SWR oli 1,1 ; 1 ; 1 vastavalt siis 1 , 20 ja 40kanal. ja mootor ei töödanud seega siis aku toitel.

Samas nii proovimise mõttes mõõtsin samadel tingimustel välja arvatud antennid. Alan 100+ jaama koopia (s.mini?) väljund võimsust ja sain 3,8W

Pole sinna jaama sisse kiiganud aga on seal mingi nö kruvi kus saab seda võimsust muuta või peab midagi vahetama hakkama?

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5368
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

PostitusPostitas Kaljukits » K Okt 04, 2006 8:09 am

Kui nii on lood, siis on ikka viga jaamas. Ilmselt on kõik terve, muidu ei tuleks niigi palju välja. Kui on kehtiv garantii, võiks müüjaga konsulteerida. Võimsuse "seadekruvi" (potentsiomeetri) kohta peaks otsima netist. Võimalik, et hinna vähendamiseks seda ka pole paigaldatud. Uurida igal juhul tasuks. Teine võimalus on kasutada võimendit. Autodes kasutavad seda vist enamus.
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

Marek
Algaja
Algaja
Postitusi: 9
Liitunud: T Sept 19, 2006 2:21 pm
QTH: KO29IK
Asukoht: Tallinn/haabersti

PostitusPostitas Marek » K Okt 04, 2006 1:27 pm

Mul on ka võimendi vahele pandud sest kui jaama ostsin ja tegin proovi et kaugele levib. Selgus et mingi 7-8km peal enam mind ei kuulda kuigi mina vastaspoolt kuulen. Pidasin seda antenni veaks. Aga viga polnud ilmselt selles.
Ja siis saigi võimendi vahele ostetud. Seda kasutan küll siis kui teised enam mu jutust aru ei saa.

Kasutaja avatar
äpu
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 1087
Liitunud: T Veebr 01, 2005 1:14 pm
QTH: KO29JK
Asukoht: Tallinn.Lasnamägi.

PostitusPostitas äpu » N Okt 05, 2006 10:21 am

Jah seal jaamas on palju n.n kruvisid.Tegelikult peaks ikka antenni üle mõõtma,siis jaamale ant.ekvivalendi taha panema 50om.ja siis saad teada palju sealt tegelikult võimsust välja läheb.Ja selle reguleerimiseks on ainult üks koht.
Tervitades Äpu! es1ate 73!
304ET

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5368
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

PostitusPostitas Kaljukits » N Okt 05, 2006 5:35 pm

Marek kirjutas:Mul on ka võimendi vahele pandud sest kui jaama ostsin ja tegin proovi et kaugele levib. Selgus et mingi 7-8km peal enam mind ei kuulda kuigi mina vastaspoolt kuulen. Pidasin seda antenni veaks. Aga viga polnud ilmselt selles.
Ja siis saigi võimendi vahele ostetud. Seda kasutan küll siis kui teised enam mu jutust aru ei saa.

Kui sidetasid autost autosse, siis on see 7-8 km mu meelest üsna loogiline sidekauguse piir. Linnas kindlasti. Kui sidetasid autost baasjaamaga, siis on ka loogiline, et autost on baasjaama kaugemale kuulda ja baasjaamast autot enam 8km kandis võib olla mitte.
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

Marek
Algaja
Algaja
Postitusi: 9
Liitunud: T Sept 19, 2006 2:21 pm
QTH: KO29IK
Asukoht: Tallinn/haabersti

PostitusPostitas Marek » P Okt 08, 2006 2:25 am

Jah tglt see 7-8km on ok
Aga ma ise liialdasin natuke. Pole nagu kunagi seda asja nii võtnud, et lasnamäe mäe alt on järvevana viaduktini 7km.
See selleks aga nüüd pean kuskilt selle 50 oomise ekvaliendi leidma.

On see ainult ostetav või miskit moodi iseehitatav?

Mouser
Veteran
Veteran
Postitusi: 299
Liitunud: E Jaan 09, 2006 3:34 am
QTH: KO17OT83SS

PostitusPostitas Mouser » P Okt 08, 2006 3:41 am

Keevitad ise mitmest takistist kokku. Yhendad suurema takistusega takistid r88biti ja vaatad, et kogutakistus tuleks 50 oomi. Takistite koguv6imsus peaks olema arusaadavalt yle 4W ja silmas peaks pidama ka seda, et takistid ei tekitaks jaamale sappa induktiivsust. St, et iga suvalist tyypi takk ei sobi.

Kasutaja avatar
äpu
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 1087
Liitunud: T Veebr 01, 2005 1:14 pm
QTH: KO29JK
Asukoht: Tallinn.Lasnamägi.

PostitusPostitas äpu » T Okt 10, 2006 11:58 am

Tegelikult see nii lihtne ka ei ole,muidugi ka nii saab.Asjal peab varje ka ümber olema ja kui valida vene MLT takid siis niisugused kus ei ole sooni peal.
Tervitades Äpu! es1ate 73!

304ET

Kasutaja avatar
Hiiu Tom (ES1GB)
Veteran
Veteran
Postitusi: 365
Liitunud: K Okt 19, 2005 9:36 am
QTH: KO29ii
Asukoht: Tallinn-Nõmme
Kontakt:

PostitusPostitas Hiiu Tom (ES1GB) » K Okt 11, 2006 9:44 am

Ostad Tevalost 1W 200 oomi süsinik takisteid neli tükki, tinutad nad paralleelselt kokku ja ongi väega hää dummy load olemas. Kui tahad rohkem läbi küpsetada, kui 4W, siis pane üritus plekkpurki ja vala purk õli täis. Trafoõli oleks ideaalne, kasutamata poslamasla kärab kah. Ja nagu ikka kõrgsagedustehnika käib- võimalikult lühikesed otsad, et mahtuvusi-induktiivsusi miinimumi viia.


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 7 külalist

cron