Rahvavastuvõtja Maret-5 skeem

Läks midagi kärssama või tahad midagi ehitada.
Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5368
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

Re: Rahvavastuvõtja Maret-5 skeem

PostitusPostitas Kaljukits » P Mär 03, 2013 10:13 pm

Olid ajad...taevas sinisem ja eeter QRM-ita :)
Aga TUBLI, Sugulane Peep!! Jätka samas vaimus!
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

Re: Rahvavastuvõtja Maret-5 skeem

PostitusPostitas Ambur » P Mär 03, 2013 11:50 pm

pauhh kirjutas:Sirvisin veel vanasi Raadiolehti ja leidsin järgmise artikli MARET 5 kohta: ...

Ehk on selle aja raadiolehtedes kusagil avaldatud ka Maret 5 skeem?
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

keri_saar
Veteran
Veteran
Postitusi: 302
Liitunud: P Sept 20, 2009 5:40 pm
Asukoht: KO29MQ

Re: Rahvavastuvõtja Maret-5 skeem

PostitusPostitas keri_saar » E Mär 04, 2013 1:36 am

huvitav on see kuidas Maretis on kokku saanud vaenlaste toodetud jupid. lambid ja üks kondekas on inglismaalt. Üks kondekas austriast, ja enamus paberkondekaid saksamaalt. takistite päritolu ei oska pakkuda. kast on toodetud kohalikust eesti puidust ja nuppudel on samuti reti logo peal.

aga see, et vanasti (esimesel vabaduse ajal) oli taevas sinisem ning et inimesed tajusid oma riiki positiivsemalt ja rippumatut ja iseseisvlist olemist suurema väärtusena, on peaaegu et teaduslikult tõestatud fakt. Tegelikult ka. Osaliselt on kindlasti vaba meedia süüdi mida inimesed kõik ainukese ja enamlise tõe pähe võtavad, võimendades ainult halbu ja negatiivseid sündmusi ja elu tahke. Võtame näiteks Võsa Petsi kollektsiooni. ja me võime arvata, et kõik eestlased ongi sellised ja et eesti elu käibki nii. Aga tegelikult me oleme enamuses väga toredad mõistvad ja abivalmis inimesed. Üldsegi mitte rumalad, ihnsad ja kitsarinnalised. Täidsa tavalised inimesed nagu igal pool mujalgi.
sellega tahan ma tervitada ka kõiki toredaid cbfoorumi ja raadioinimesi :)
_____________________
ABC; ES2APR

Kasutaja avatar
pauhh
Veteran
Veteran
Postitusi: 848
Liitunud: T Okt 14, 2008 7:37 pm
QTH: KO18UW
Asukoht: Taebla
Kontakt:

Re: Rahvavastuvõtja Maret-5 skeem

PostitusPostitas pauhh » E Mär 04, 2013 4:39 pm

Ambur kirjutas:
pauhh kirjutas:Sirvisin veel vanasi Raadiolehti ja leidsin järgmise artikli MARET 5 kohta: ...

Ehk on selle aja raadiolehtedes kusagil avaldatud ka Maret 5 skeem?


Minu kogus olevates Raadiolehtedes MARET 5 skeemi kahjuks pole :(
Silma hakkas KILK, 1- lambilise valjuhääldaja- vastuvõtja Türi jaoks, skeem
KILK 2 skeem ja veel mõni lühilaine vastuvõtja skeemid.
Parimatega,
Janek alias Pauhh/ES2ADF
http://pauhh.planet.ee/adf

keri_saar
Veteran
Veteran
Postitusi: 302
Liitunud: P Sept 20, 2009 5:40 pm
Asukoht: KO29MQ

Re: Rahvavastuvõtja Maret-5 skeem

PostitusPostitas keri_saar » R Mär 08, 2013 4:40 am

ei tea millised ringhäälingu vastuvõtjad omal ajal Keril asusid? Ah kui kahju, enam pole kellegi käest küsida ka.

aga nojah, vahepealsest progressist ka. e-bays oli üks Marconi Z21 lamp müügil üle mitme kuu. Ihusin selle peale hammast ja istusin öösel üleval, et olla kindel, et asi mulle saab. Aga ei, üks tõhk täpselt 4 sekundit enne oksjoni lõppu pakkus üle. Võibolla oleks pidanud kohe mingi suurema summa panema, et automaat üle pakuks. eks otsime edasi.

Pole siin pikalt seletada vaja. Rooste tõrje ja puhastamine on märksõnad.
IMG_9149.jpg
algus
IMG_9149.jpg (226.7 KiB) Vaadatud 6119 korda

shassii_enne-v.jpg
shassii_enne-v.jpg (189.09 KiB) Vaadatud 6119 korda

shassii_peale-v2.jpg
shassii_peale-v2.jpg (236.32 KiB) Vaadatud 6119 korda
_____________________
ABC; ES2APR

keri_saar
Veteran
Veteran
Postitusi: 302
Liitunud: P Sept 20, 2009 5:40 pm
Asukoht: KO29MQ

Re: Rahvavastuvõtja Maret-5 skeem

PostitusPostitas keri_saar » P Mär 10, 2013 2:24 am

Niisiis lõputrafo on Maretil läbi. Sai ettevõetud ja süvenetud RETi tehase ärisaladusse.

Tulemus on siis mähise osas selline:

Sekundaarmähis 90 keerdu 0,75mm traati.
Ning selle all umbes 5500 keerdu 0,15mm traati primaarmähist. See vajab veel täpsustamist kuid ei erine ilmselt väga oluliselt. Suhe on umbes 60:1
Et mida trafo asjatundjad sellisest asjast arvavad?
Mittemidagi ütlevaks võrdluseks RRRi Dzintarsi lõppastme trafo on 2250+650 keerdu 0,15mm primaaris ja 80 keerdu 0,64mm sekundaaris.

Ja nüüd väike erisus.
Trafo ja tema mähise füüsiline suurus tundub suhteliselt väike võrreldes nõukaaegsete väljundtrafodega. Ning mis mulle tundus eriti huvitav, on see et mähise kihtide vahel kasutatakse 1 kihti imeõhukest paberit. See on tõesti õhuke. Isoleerpaberi paksus on kõigest 0,035mm. Teistsuguse või muud vabalt kättesaadavat paberit kasutades ei mahuks mähis enam ära.

Selgus ka trafo mitte toimimise põhjus. Nimelt tema primaarmähis oli katkestuses 15 kohast korraga. Kuidas see on võimalik, ma ei tea. Esimene katkestus oli kohe väljviigu juures. Järgmine 10 kihti sügavamal. Siis veel paar kihti edasi. Kohati oli katkestus igas kihis ja ühes kihis koguni 3 katkestust. Mingit reeglipära ei tundunud katkestuste paiknemises olevat ning tegemist ei olnud ka kuumakahjustustega. Lakk oli kõikjal laitmatu. Lihtsalt nagu keegi oleks traadi ühest kohast nähtamatult läbi lõiganud. Kuna kogu see raadio oli ilmselt väga pikalt niiskuse käes seisnud, siis võiks oletada et niiskus on mõne väiksema emaili vigastuse kaudu peene traadi ära söönud, sest otsad tundusid olevat väga tuhmid.

Nüüd on aga uus probleem. 5500 keerdu 0,15 traati ise perfektselt ja käsitsi tagasi ei keri.
Endiselt on vaja kerimismasinat. On kellelgi ideid kust sellist leida või äkki kellelgi on pakkuda?
_____________________
ABC; ES2APR

keri_saar
Veteran
Veteran
Postitusi: 302
Liitunud: P Sept 20, 2009 5:40 pm
Asukoht: KO29MQ

Re: Rahvavastuvõtja Maret-5 skeem

PostitusPostitas keri_saar » P Mär 10, 2013 3:37 am

hmhh... Uurisin hilisemat RETi toodangut. Tallinn-P2 aastast 1950 mis on ka patarei vastuvõtja omab väljundtrafot 4800x0,15 primaaris ja 83x0,8, mis teeb suhteks 57. Võimsused on sarnased. Kuid trafo on pisut teisiti vormistatud.
Selles nõuka vastuvõtjas on kasutusel ka Maretis olnud ökorezhiimi lüliti.
_____________________
ABC; ES2APR

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

Re: Rahvavastuvõtja Maret-5 skeem

PostitusPostitas Ambur » P Mär 10, 2013 11:25 am

keri_saar kirjutas:Ning mis mulle tundus eriti huvitav, on see et mähise kihtide vahel kasutatakse 1 kihti imeõhukest paberit. See on tõesti õhuke. Isoleerpaberi paksus on kõigest 0,035mm. Teistsuguse või muud vabalt kättesaadavat paberit kasutades ei mahuks mähis enam ära.
Nüüd on aga uus probleem. 5500 keerdu 0,15 traati ise perfektselt ja käsitsi tagasi ei keri.
Endiselt on vaja kerimismasinat. On kellelgi ideid kust sellist leida või äkki kellelgi on pakkuda?

Selleaegsetel (ka praegustel) kvaliteetsetel trafodel oli (on) alati mähise iga kihi vahel õhukene rasvapaber.
Pehme paber hoiab ära mähisetraatidelt laki mahahõõrdumise tugevalt üksteise peale keritud kihtide vahel,
vahelduvoolu all oleva mähise vibreerimisel, samuti vähendab mähise urinat (kihid on tihedamalt üksteise vastus).

Kui sa kusagilt paremat kerimismasinat ei leia, siis mul on välja pakkuda üks suht algeline riistapuu.
Kunagi, hobi algusaegadel sai parema aparatuuri puudumisel sellega keritud nii mõnedki trafomähised.
Selle vändamassina puuduseks on traadi etteandmise, reguleeritava edasinihutaja puudumine,
peab oskama näppude vahelt peenikest traati kenasti keerd-keeru kõrvale lasta, aga vähemalt on keerulugeja.
Tegin sellest kiirelt paar pilti:
Pilt

Pilt
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

keri_saar
Veteran
Veteran
Postitusi: 302
Liitunud: P Sept 20, 2009 5:40 pm
Asukoht: KO29MQ

Re: Rahvavastuvõtja Maret-5 skeem

PostitusPostitas keri_saar » P Mär 10, 2013 12:36 pm

Äkki ma siis astun su juurest läbi, sest paremat ma niikuinii ei saa. Ning võrreldes päris käsitsi kerimisega on eksimine väiksem, ja mähis pingul ja ühtlasem.

Aga mind lihtsalt hämmastas selle paberi paksus, või siis kui õhuke ta on. Ma pole varem nii õhukest paberit kohanud. Ainult 35 mikromeetrit.
_____________________
ABC; ES2APR

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5368
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

Re: Rahvavastuvõtja Maret-5 skeem

PostitusPostitas Kaljukits » P Mär 10, 2013 12:57 pm

Väha head ja õhukest paberit saad, kui lammutad mingi vana paberkondeka.
Aga sarnase kerimismasinaga, mida Ambur Sulle pakub, olen kerinud üle saja trahvo ja kokku üle miljoini keeru. Hea massin :)
EDU!
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

Re: Rahvavastuvõtja Maret-5 skeem

PostitusPostitas Ambur » P Mär 10, 2013 2:32 pm

keri_saar kirjutas:Äkki ma siis astun su juurest läbi, sest paremat ma niikuinii ei saa. Ning võrreldes päris käsitsi kerimisega on eksimine väiksem, ja mähis pingul ja ühtlasem.

OK! Saadan sulle PS-iga telefoninumbri, saab kokku leppida, millal järgi tuled.
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

janno
Veteran
Veteran
Postitusi: 759
Liitunud: N Dets 20, 2007 12:59 pm
QTH: KO37MU
Asukoht: Võru
Kontakt:

Re: Rahvavastuvõtja Maret-5 skeem

PostitusPostitas janno » E Mär 11, 2013 9:10 pm

Õpetus :D

309851_10151266273758507_684777206_n[1].jpg
309851_10151266273758507_684777206_n[1].jpg (54.12 KiB) Vaadatud 5995 korda
CB-CH23FM/PMR446-CH6,00/2m-145,500/70cm-433,500/80m-3,670 - http://wiki.kuus.eu

keri_saar
Veteran
Veteran
Postitusi: 302
Liitunud: P Sept 20, 2009 5:40 pm
Asukoht: KO29MQ

Re: Rahvavastuvõtja Maret-5 skeem

PostitusPostitas keri_saar » E Mär 18, 2013 2:04 am

Tänud Amburile. lõputrafo primaarmähis sai tagasi keritud ilma katkestusteta.
Kuna mina oma pisikeses töötoas ei suuda korrata 1939 aasta RETi tehase täpseid tootmisprotsesse, siis see trafo taastamiseks kasutasin 0,15 traadi asemel 0,12 traati. Võimsused on nii väiksed, et see ei tohiks midagi sisulist muuta. Kuid tänu sellele jäi mitu keritavat kihti (täpsemalt 5 kihti) ära ning tänu sellele mahtus mähis vanadesse piiridesse. Tõsi nibin nabin läks tagasi Ш raua sisse. Väga napilt. Rauad sai roostest ära puhastatud, mähise vahele vaha sulatatud. Mõõtsin just. Tundub et trafo ikka töötab. Traat on nii imepeen, et ma pidevalt tunnen hirmu traadi katkemise pärast :D
Ja no RETi tehas tegi trafode kerimisel ikka head tööd. Tolleaegne kõrgtehnoloogia.
Nojah, kogu selle trafo peale kulus ikka terve hulk aega. Kokku oma 3 täis tööpäeva otsastlõpuni kõikide juurdekuuluvate otseste ja kõrvaliste protsessidega.
_____________________
ABC; ES2APR

keri_saar
Veteran
Veteran
Postitusi: 302
Liitunud: P Sept 20, 2009 5:40 pm
Asukoht: KO29MQ

Re: Rahvavastuvõtja Maret-5 skeem

PostitusPostitas keri_saar » E Mär 18, 2013 11:34 pm

Jätkan siis blogi teemal elektroonika remont :)

Monteerisin trafo šassiile. Tundub, et ikka veel toimib. Hetkel näeb välja selline:
shassii_peale-v4.jpg
shassii_peale-v4.jpg (205.91 KiB) Vaadatud 5907 korda
_____________________
ABC; ES2APR

keri_saar
Veteran
Veteran
Postitusi: 302
Liitunud: P Sept 20, 2009 5:40 pm
Asukoht: KO29MQ

Re: Rahvavastuvõtja Maret-5 skeem

PostitusPostitas keri_saar » K Mär 20, 2013 1:51 am

Käisin Maretile Anoodpatareisid otsimas. Ajamasinaga. Eestiaegseid ei leidnud, kuid sattusin peale kahele 90v patareile ja ühele 67,5V patareile. Ma arvan, et kui 2x67,5 patareid Maretile panna, siis see sobib ideaalselt. Juhendis on öeldud et 120V patarei sobib ning üle 150V ei tohiks pinge olla. Nii et 135V on täidsa paras. Homme hangin ühe 67,5 Ameeriklase lisaks. Kahju, et IKA't ega Uraniat polnud saadaval. Võibolla mõni teine kord.
anoodpatareid.jpg
anoodpatareid.jpg (177.56 KiB) Vaadatud 5877 korda
_____________________
ABC; ES2APR


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 9 külalist