Ilmatar-2 elustamine

Läks midagi kärssama või tahad midagi ehitada.
keri_saar
Veteran
Veteran
Postitusi: 302
Liitunud: P Sept 20, 2009 5:40 pm
Asukoht: KO29MQ

Ilmatar-2 elustamine

PostitusPostitas keri_saar » K Apr 24, 2013 11:28 pm

Ma pole jõudnud Mareti projekti veel korralikult lõpetadagi kui minu juurde leidis ise tee üks väga põnev leid. tegemist on järjekordse hea eesti asjaga.

Kõik algas millalgi aastal 1937 või 1938, kui üks uhke eesti taluperemees ostis endale kõige parema tol ajal saada olnud raadioaparaadi. Et talus elektrit polnud, siis tuli valida patareidel töötav aparaat. Aga ikka parim. Nii sattuski üks RETi Ilmatar-2 seerianumbriga 6039 ühte tallu maailma inimestele kätte tooma. Kuid 1941 tuli käsk kõik raadioaparaadid kokku korjata. Peremes leidis, et tema küll ei anna ära oma apraati, mis maksis 2 head kuupalka ja nii ta peitis aparaadi osavalt laka peale ära. Olid segased ajad ning polnud selge millal tohib raadiot kuulata ja millal mitte. Hea peremees aga suri paar aastat peale peitmist ära ja nii läkski tema väike saladus temaga hauda kaasa. Vahepeal aga toimus asju. Palju asju. Kaks inimpõlve kasvas seal talus üles ja eestigi sai oma iseseisvuse tagasi. Ning alles 2 aastat tagasi, täiesti juhuslikult, laka peal ringi vaadates torkas silma üks kast, mis tundus väga unustusse langenud olemisega. Kastile oli peale kirjutatud RET Raadio. Ning seal sees istus vana peremehe Ilmatar-2, kes oma aega oli kannatlikult oodanud.
Leidjal oli väga hea meel sellise haruldase leiu üle. Ning aparaadi seisukordki oli väga hea. Töötavana oli ta seisma pandud ning ainult aeg oli teda purenud. Seetõttu tema komplektus on väga harva esinev. Kuna tegemist on ikkagi eesti raadiotööstuse parima eksemplariga, leidis uus omanik, et asi peab uuesti hakkama häält tegema. Ning sedapidi ta minu kätte jõudis. Olen muidugi liigutatud usaldusest selline haruldus minu kätte remonti anda. Ning ma väga loodan, et tulemus saab olema hea. See on ühteviisi põnev ja vastutusrikas ettevõtmine. Ning alustan täiesti nullist nagu Maretigagi. Nii et mitmed asjad on juba tuttavad.

Aga saage tuttavaks:
tere_ilmatar.jpg
tere_ilmatar.jpg (151.12 KiB) Vaadatud 9221 korda



Lampide järgi otsustades on siis tegemist superheterodüün vastuvõtjaga. Vahesagedust ma veel ei tea, aga seal on tal 2 astet. helisagedus algab madalsageduslikust triood lambist mis sisaldab ka kahte detektordioodi ning võimsusaste on tehtud vastastakt lülituses lampidega. Ja on äärmiselt tõenäoline, et lambid töötavad. See on kiirendab oluliselt tema parandamist, sest Marconi lampe on praegu väga keeruline leida.
lambid_alles.jpg
lambid_alles.jpg (128.94 KiB) Vaadatud 9221 korda


Ja mis võibolla kõige põnevam, et skaalal on taustvalgustus ja kõik kolm originaal tastvalguslampi on alles ja töötavad.
indikaator_lambid_ok.jpg
indikaator_lambid_ok.jpg (110.81 KiB) Vaadatud 9221 korda


Ja et sellest veel vähe pole, siis raadiol on olemas S-meeter. Selle pilt jääb aga järgmisesse korda.
_____________________
ABC; ES2APR

keri_saar
Veteran
Veteran
Postitusi: 302
Liitunud: P Sept 20, 2009 5:40 pm
Asukoht: KO29MQ

Re: Ilmatar-2 elustamine

PostitusPostitas keri_saar » R Apr 26, 2013 2:00 am

Kui eelneva kahe raadio taastamisel lähenesin üpris loominguliselt. vahele lugedes jutte ja blogisid, kuidas teised on teinud, siis nüüd hakkab juba väike reeglistik välja kujunema.

Oluline tingimus on see, et puudub skeem. See tähendab, et tuleb endal füüsiline skeem kohati lahti joota ja täpselt ühendused üle kontrollida, enne kui midagi joonistada saab. Samuti vajavad kõik jupid kontrolli. 75 aastat pole naljaasi isegi lampraadiotele. Mõõdan üle takistid, kondekad ja poolid, mähised, induktiivsused.
Ja loomulikult kõike seda tehes dokumenteerin oma tegevust nii paberile kui ka fotodele. Et pärast kokku panekul ei saaks kahtlusi tekkida.

Esimese asjana, mis ma teen, on see et fikseerin fotodega olukorra. Ehk nö see mis oli enne. Kõikide nurkade alt. Selle ma tegin juba eile.

Teisena tuleb aparaat suurest tolmust puhtaks saada. Seda on soovituslik õues teha. Kuid enne seda tuleb aparaadist kõik lambid ära korjata. Nad on väga õrnad ja haruldased ning ei saa endale lubada õnnetust mõne lambiga. Lambid tuleb eraldi kasti sisse pehmelt sisse pakkida ja kindlasse kohta eest ära panna.
Järgmiseks eraldan shassii ja valjuka kastist ja võtan kasti lahti kui on vaja.
Nüüd tuleb uus ring tolmust puhastamist.
shassii.jpg
shassii.jpg (131.74 KiB) Vaadatud 9166 korda


Alles nüüd saab sisulisema töö kallale asuda. Antud juhul esimese asjana hakkasin skaalat ja mehhaanikad maha võtma. Seda tuleb teha kahel põhjusel. Nimelt on parem kui õrn klaasist skaala oleks shassi aktiivse amnipulatsiooni ajal kindlas kohas. Ja teiseks tuleb mehaanika vahelt kätte saada kivistunud tolm ja kuivanud määre mis enam oma eesmärki ei täida ja asendada uute määretega. Ja parem kui seegi on eemal kui elektroonikaga tegeled.
Ilmataril tuli aga mehhaanika kätte saamiseks eest ära tinutada üks võnkeringidest. Ja kuna seda sai tehtud, siis sai see omakoda lahti tinutatud, üle kontrollitud ja üles joonistatud.
sisend_võnkeringid.jpg
sisend_võnkeringid.jpg (108.68 KiB) Vaadatud 9166 korda


Kõikidel lampidel kontrollisin kütteniidi ära ja see toimib kõikidel. Skaala lambid panin samuti ära. Üks oli Osram 3,5V ja teised 2 olid Langbein 2,5V. Arvatavasti oli üks Langbein läbi põlenud.

Üldiselt alustatakse raadio käima ajamist madalsagedusest. Jõudsin natuke vastastakt võimendi skeemi joonistada. Rohkem täna ei jõua.
Hea uudis on see, et lõputrafo on täiesti töökorras ning selle ümberkerimine jääb ära.

Veel üks nüanss. Kõik mahavõetu vidinad on mul grupeeritud mingiteks loogilisteks kogumiteks ja siis ilusti kotikeses või paberis. Sealhulgas ka kõik kinnituskruvid jms. peenike pudi. Alati on mõistlik maha võtmise protsessist pilte teha.

Kasti põhjast avastasin jälle põneva numbri - No. 218
Mind natuke hämmastab üks asi. Mulle tundub, et lakk on tehases halvasti peale pandud, või on siis keegi hiljem ise üritanud üle lakkida... Samuti on kõlari riie ebaühtlane ja näib mitte just kõige parem.

Veel vaatas mulle vastu mitmeid Maretis juba nähtud detaile ja lahendusi. Justkui RETi firmamärk :)
Skaala osuti, tema liugur ja muu sinna juurde kuuluv näiteks.

Kuuldavasti oli see raadio enne mind käinud remondis, kus loobuti tema remondist. Ning tundub, et need remondimehed pole suuremad asjad olnud. Nad pole viitsinud raadiot korralikult tagasi kokku panna. Mistõttu on kaks lõputrafo kinnituskruvi puudu. Need pole tavalised kruvid vaid üpris ebaharilikud ning ma ei te kust ma sellised asemele leiaksin. Samuti on asendatud, täiesti ilma põhjuseta kusjuures, traadid, mis viivad sobitustrafoni. See on üpris rõve, suvalised värvilised plastikisolatsiooniga traadid ja teip. Nii et ma pean pisut mööda poode kolama, et õigeid kingapaelu leida.
Kondekaid pole üldse keegi puutunud, ma ei imestaks kui mõni neist on lühises, lekib või trikitab.

Aga siin siis S-meeter :)
S_meeter.jpg
S_meeter.jpg (148.62 KiB) Vaadatud 9166 korda
_____________________
ABC; ES2APR

keri_saar
Veteran
Veteran
Postitusi: 302
Liitunud: P Sept 20, 2009 5:40 pm
Asukoht: KO29MQ

Re: Ilmatar-2 elustamine

PostitusPostitas keri_saar » L Apr 27, 2013 4:08 pm

Need eelmised remondimehed on tinutanud seal sees ja jätnud asjad tagasi kokku panemata. Head tüübid, ise pirisevad et skeemi ei ole ning siis jätavad asjad tagasi kokku jootmata. Sellistel asjadel ei pruugigi enam skeemi kusagil eksitsteerida võiks nagu ise selle peale tulla. Ja kust ma siis peaksin selle skeemi välja võtma, kui nad füüsilise skeemi tinutavad laiali, ainukese koha kust infot saaks. Ma ei tea veel kas nad on lihtsalt ühe traadi unustanud tagasi panna või on nad terve plokitäie juppe eest ära tinutanud. See viimane variant oleks juba kurjast ja väga halb, mis rikuks selle raadio väärtust.
:evil: :axe:

Aga heakene küll, ehk saab selle kuidagi ära lahendada hiljem.

Siin aga väike kõrvalepõige kondensaatorite juurde.
Tolleaegsed paberkondensaatorid paraku ei kõlba enam kasutamiseks. Kuigi nad võibolla ei ole otseselt lühises ega katkestuses, on nende nimimahtuvus tüüpiliselt kasvanud 2-5 korda. Ning samamoodi on nende pingetaluvus vähenenud. Mis tähendab, et pinge all hakkavad nad liigselt lekkima või lähevad lühisesse ning võivad rikkuda veel mõne vanaaegse komponendi. Samuti ei ole arvutused tehtud arvestades 5x suuremat mahtuvust, mis mõnes toiteahelas võib midagi ära rikkuda. Igatahes on rusikareegel see, et nad tuleb eranditult kõik väljavahetada, enne kui pinged saab peale anda. Maretis ma vahetasin kondekad välja nii, et ainult sisu ning välimuselt jäid nad samaks.
Alles võib aga jätta takistid ja vilkkondekad. Enne muidugi tuleb nad kõik üle mõõta. Vanad kalad räägivad, et paberkondekate vahetamine ja kõikide detailide ülekontroll on vähem aeganõudev kui müstiliste nähtuste põhjuseid välja selgitada. No ja mina muidugi usun neid. :)

Veel hullemad on tolleaegsed elektrolüüdid. Need on kindlalt lühises või katkestuses.
Esimene kurjajuur on siin:
Jahrelyt.jpg
Jahrelyt.jpg (73.57 KiB) Vaadatud 9104 korda

Minu kondekameeter näitas 20uF asemel 1,2nF. Mingil põhjusel on temast vaha välja tilkunud.
Kusjuures RETi tehas on kasutanud üsna palju Richard Jahre Berliini kondensaatori tehase toodangut.
Ettevõte on siiani alles ja tegutseb.
http://www.jahre.de/

Siin on natuke tehase ajaloost ja hr. Jahre pilt ka: http://www.jahre.de/index.php?id=31
_____________________
ABC; ES2APR

keri_saar
Veteran
Veteran
Postitusi: 302
Liitunud: P Sept 20, 2009 5:40 pm
Asukoht: KO29MQ

Re: Ilmatar-2 elustamine

PostitusPostitas keri_saar » R Mai 03, 2013 2:09 am

Niisiis, paberkondekate hulgast leidus veel 2 kondekat, mis olid kohe päris lühises. Takistid on püsinud normi piires ja vilkkondekad samuti.
Siin siis väike näide sellest, kuidas vana ja väärika pahaks läind sisu ära vahetub.

vahetus1.jpg
vahetus1.jpg (74.16 KiB) Vaadatud 9029 korda

Kõige pealt sama nimiväärtusega ja piisava tööpingega asenduskondekas leida mis oleks väiksem ja soovitavalt aksiaalsete väljaviikudega nagu originaalilgi. Meil neid otseselt ei müüda. Küll aga saab näiteks farnellist tellida. Oomi poe kaudu tulevad paari päevaga kohale. tegemist on siis Polüpropüleen isolatsiooniga kondekaga, peaks oma 50 aastat kestma küll.

vahetus2.jpg
vahetus2.jpg (97.55 KiB) Vaadatud 9029 korda

Jahre paberkondekaid on lihtne avada. Seda tuleb soojapuhuriga pisut soojendada, nii et vaha sees ja tõrv otstes läheksid pehmeks ning siis lihtsalt lükkad sisu välja. Tõrv tuleb ilusti alles jätta. See tuleb kenasti kondeka otstelt maha ka.

vahetus3.jpg
vahetus3.jpg (81.44 KiB) Vaadatud 9029 korda

Mina kasutasin täitematerjalina parajaks lõigatud paberi ja papiribasid. Ikkagi paberkondekas. Eesmärk on hoida täidet enamvähem keskel ja et ei loksuks
_____________________
ABC; ES2APR

keri_saar
Veteran
Veteran
Postitusi: 302
Liitunud: P Sept 20, 2009 5:40 pm
Asukoht: KO29MQ

Re: Ilmatar-2 elustamine

PostitusPostitas keri_saar » R Mai 03, 2013 2:19 am

Edasi fikseerin ülikaasaegse epoksiid vaiguga uue sisu telge pidi liikumise, jättes ruumi tõrva jaoks, et näeks ilus välja. Epoksiidiks on selline vahva toode, mis meenutab plastiliini. Kaks komponenti on juba vorstina valmis, üks komponent keskel teine ümber. Lihtsalt tuleb lõigata paras tükk, kokku mudida ja paika panna. 10 mintsaga on juba kõvastunud ja väga mugav kasutada. Ainult et 48g maksab 4 Eur.
vahetus4.jpg
vahetus4.jpg (84.24 KiB) Vaadatud 9030 korda


Edasi võtan vana tõrva tükikesed, panen neid parajas koguses epo kihi peale ning lasen sooja peale kuni ühtlaselt sulab kinni. Jääb väga ilus. Nagu oleks just tehasest tulnud. Ahjaa, kondeka kestad pesen vahepeal tavalise nõudepesu ainega puhtaks.
vahetus5.jpg
vahetus5.jpg (81.34 KiB) Vaadatud 9030 korda


Kokku oli kondekaid, mis tuli uuesti täis toppida 9tk.
_____________________
ABC; ES2APR

keri_saar
Veteran
Veteran
Postitusi: 302
Liitunud: P Sept 20, 2009 5:40 pm
Asukoht: KO29MQ

Re: Ilmatar-2 elustamine

PostitusPostitas keri_saar » R Mai 03, 2013 2:22 am

Ühesõnaga, läheb korraliku anoodi ehitamiseks. Mu tilluke Vidormax 90V ei elaks kaua kui 6 lambiline raiskaja talle külge panna. Tuleb teha ikka korralik, sellised nagu omal ajal olid.

Ikka IKA!!!
anoodi_ehitus.jpg
anoodi_ehitus.jpg (132.46 KiB) Vaadatud 9030 korda
_____________________
ABC; ES2APR

keri_saar
Veteran
Veteran
Postitusi: 302
Liitunud: P Sept 20, 2009 5:40 pm
Asukoht: KO29MQ

Re: Ilmatar-2 elustamine

PostitusPostitas keri_saar » R Mai 03, 2013 2:29 am

Näeb päris kena ja puhas seest välja erinevalt Maretist kus oli pisut roostet ja terved putukate kalmistud ja kolooniate jäänused. Kuid selegipoolest on paberkondekad läbi ning potensiomeetrid vajavad samuti avamist, et näha mis seis seal on, sest korralikult nad igatahes ei tööta. Olen jõudnud juba ühe võnkeringide ploki välja tinutada ja ülesjoonistada.
skeem2.jpg
skeem2.jpg (173.33 KiB) Vaadatud 9030 korda
_____________________
ABC; ES2APR

keri_saar
Veteran
Veteran
Postitusi: 302
Liitunud: P Sept 20, 2009 5:40 pm
Asukoht: KO29MQ

Re: Ilmatar-2 elustamine

PostitusPostitas keri_saar » L Mai 11, 2013 3:35 am

Vahepeal sai tellitud juurde puudunud kondeka nominaale.
uued_kondekad.jpg
uued_kondekad.jpg (121.68 KiB) Vaadatud 8969 korda


Ning sai kondeka vahetusega jätkata.
vana ja uus.jpg
vana ja uus.jpg (100.55 KiB) Vaadatud 8969 korda


Siin saidki kõik paberkondekad vahetatud:
paerkondekad vahetatud.jpg
paerkondekad vahetatud.jpg (116.8 KiB) Vaadatud 8969 korda
_____________________
ABC; ES2APR

keri_saar
Veteran
Veteran
Postitusi: 302
Liitunud: P Sept 20, 2009 5:40 pm
Asukoht: KO29MQ

Re: Ilmatar-2 elustamine

PostitusPostitas keri_saar » L Mai 11, 2013 3:43 am

Hoopis suuremaks probleemiks on osutunud elektrolüütkondeka täitmine töötava kondekaga. Kõigepealt osutus metall väga paksuks.
elektrolüüt1.jpg
elektrolüüt1.jpg (109.45 KiB) Vaadatud 8969 korda


Ning nüüd tuleb nuputada, mismoodi ühtlaseks kivistunud massiks muutunud sisu kätte saada ilma et väline kest kahjustada saaks.
kivistis.jpg
kivistis.jpg (108.25 KiB) Vaadatud 8969 korda
_____________________
ABC; ES2APR

keri_saar
Veteran
Veteran
Postitusi: 302
Liitunud: P Sept 20, 2009 5:40 pm
Asukoht: KO29MQ

Re: Ilmatar-2 elustamine

PostitusPostitas keri_saar » K Mai 15, 2013 6:10 pm

Nii, tundub, et ilmatari vahesagedus on umbkaudu 130kHz. Vähemalt nii peaks arvutuslikult olema mõõdetud tegelike võnkeringi mahtuvuste ja induktiivsuste järgi. Jälle üks saladus rohkem teada.
Tundub, et tol ajal oli see teatav standard. Sest mu Philips 456 vahesagedus oli ka 128kHz. Nii oli skeemil kirjas.
_____________________
ABC; ES2APR

keri_saar
Veteran
Veteran
Postitusi: 302
Liitunud: P Sept 20, 2009 5:40 pm
Asukoht: KO29MQ

Re: Ilmatar-2 elustamine

PostitusPostitas keri_saar » L Mai 18, 2013 7:49 pm

Vahesagedusastme võnkeringid ja sidestustrafod. Kaks identset. Häälestatud mõlemad sagedusele 130kHz.
vahesagedusastme võnkeringid.jpg
vahesagedusastme võnkeringid.jpg (119.24 KiB) Vaadatud 8852 korda
_____________________
ABC; ES2APR

keri_saar
Veteran
Veteran
Postitusi: 302
Liitunud: P Sept 20, 2009 5:40 pm
Asukoht: KO29MQ

Re: Ilmatar-2 elustamine

PostitusPostitas keri_saar » K Mai 22, 2013 1:42 am

Elektrolüütkondeka sisu sain lõpuks kätte, kui otsustasin selle kivistise välja puurida, hakkas kesta sees ise ringi käima ja sain ta tervelt kätte. Nüüd on sellega korras.
Nüüd on üks peavalu ühe paberkondekaga, mis on lihtsalt tõrva sisse valatud. Tõrv laguneks laiali kui ma teda sealt kätte saada prooviksin ning kondeka välimus oleks kohe rikutud. Samuti ei saa tõrvale peale kleebitud paberit vigastamata kätte koos numbritega. Võibolla jätangi alles. nimiväärtuse 10nF asemel on 18nF ning kui ta pinge testile vastu peab ja ei leki, siis võib ta alles jätta, sest täpne mahtuvus pole selles kohas oluline.

Potensiomeetrid.
Nende kättesaamiseks pidi jälle tinutama kõvasti.
Made_in_USA.jpg
Made_in_USA.jpg (76.51 KiB) Vaadatud 8793 korda


See potekas on Made in U.S.A. teda mõõtes selgus, et kontaktid vajavad puhastamist.
pote_lahti.jpg
pote_lahti.jpg (69.79 KiB) Vaadatud 8793 korda


Kontaktid ja takisti kiht ei olnud kulunud. Mistõttu piisas puhastamisest ja õlitamisest. Hakkaski kohe kergemini käima.
Sellel potekal on, õieti selle lülitil on huvitav funktsioon, mida laiatarbe vastuvõtjates ei kasutata ja võib leida ainult amatöör vastuvõtjates. Nimelt lüliti abil saab vahesagedus ahelasse lisada võnkeringe, mis muudab vastuvõetava riba kitsaks. Mul kogu skeem pole veel käes, aga niimoodi ta paistab. Sellega on vaeva nähtud. Potekas ise on aga osa tavalisest tämbriregulaatorist.

Helitugevus potekat polnud aga tarvis isegi mitte lahti võtta, sest ta oli nii heas seisundis. Eks siis kui asi tööle läheb selgub tõde. Kui ikka ragiseb, tuleb lahti võtta.
heli_potekas.jpg
heli_potekas.jpg (90.02 KiB) Vaadatud 8793 korda
_____________________
ABC; ES2APR

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

Re: Ilmatar-2 elustamine

PostitusPostitas Ambur » K Mai 22, 2013 7:58 am

keri_saar kirjutas:Sellel potekal on, õieti selle lülitil on huvitav funktsioon, mida laiatarbe vastuvõtjates ei kasutata ja võib leida ainult amatöör vastuvõtjates. Nimelt lüliti abil saab vahesagedus ahelasse lisada võnkeringe, mis muudab vastuvõetava riba kitsaks. Mul kogu skeem pole veel käes, aga niimoodi ta paistab. Sellega on vaeva nähtud. Potekas ise on aga osa tavalisest tämbriregulaatorist.

Riba laiust ei lülita mitte ainult selle poteka lüliti, vaid ka potekas ise reguleerib ribalaiust, olles paralleelselt pooliga.
(Ilmselt lüliti lülitab ümber, kui liugur on keskasendis)

Pilt
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

keri_saar
Veteran
Veteran
Postitusi: 302
Liitunud: P Sept 20, 2009 5:40 pm
Asukoht: KO29MQ

Re: Ilmatar-2 elustamine

PostitusPostitas keri_saar » N Aug 01, 2013 5:04 am

Nonii, vahepeal on väga mereline elu olnud. Ja ilmatar ootab nukralt oma aega.

Ilmselt tuleb mul otsida teisi ilmatare, sest "remondimehed" on osad juhtmed küll ära vahetanud kuid raudselt on jäetud midagi tagasi panemata, sest lõppastme skeem sellisel kujul nagu ta on, ei ole loogiline ega toimiv.

Nii. Väike sisse juhatus on tehtud. Vahepeal sai ka jälle kondekaid nokitud. Ja tõeline dilemma seisneb selles, ühte kondekat ei õnnestu kuidagi välja vahetada nii, et originaalvälimus säiliks. Et kas proovida mingi jura kokku keerata, julmalt uus panna või jätta vana, lootuses et töötab piisavalt hästi? Esialgu küll ei tahaks riskida mittetoimivusega. Võibolla siis kui kõik töötab, võiks proovida, et kas vana kondekas töötab sama hästi. Njah, näed, ise vastasingi endale.
Aga kui ei toimi...
_____________________
ABC; ES2APR

keri_saar
Veteran
Veteran
Postitusi: 302
Liitunud: P Sept 20, 2009 5:40 pm
Asukoht: KO29MQ

Re: Ilmatar-2 elustamine

PostitusPostitas keri_saar » R Sept 20, 2013 9:47 pm

Kogu aeg käin ilmatarist mööda ja näe ei ole aega tegeleda. Aga mõte käib koguaeg ikka Ilmatari juures. Niisiis sain ühe toreda tolle ajastu kütteaku klaaspurgi omanikuks. Exide, mis huvitaval kombel on "Made in England". 2V 60A/h. Mõte seisneb selles, et äkki õnnestub sinna sisse istutada üks kaasaegne aku element. Mul üks hea tuttav Renovaaris ehk oskab hinnangu anda. Siis oleks päris ajastu kohane toite elementide komplekt.

Exide_old_v.jpg
Exide_old_v.jpg (161.46 KiB) Vaadatud 7409 korda
_____________________
ABC; ES2APR


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 8 külalist