Harrastajad? Amatöörid?

Kõik selle lainealaga seonduv
Kasutaja avatar
RADIST
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 139
Liitunud: N Apr 14, 2005 9:14 am
QTH: KO29JK
Asukoht: TALLINN
Kontakt:

PostitusPostitas RADIST » N Mär 16, 2006 3:40 pm

Radioman kirjutas:Mina saan ka aru nii, et PMR446 ei ole kellegi "oma", keegi ei saa öelda, et see või teine kanal on minu ja ülejäänud ärgu sinna ronigu. Selles PMR446 mõte seisnebki, et ta on täiesti vaba kõigile (selles tema ilu ja võlu seisnebki). Ega sa avalikus parklas ei saa ka kellelegi öelda, et mingi konkreetne parkimiskoht on minu ja ainult minu ning teised seal parkida ei tohi, kuna ma olen nii otsustanud. Absurd! Ainus kitsendus, mis PMR446-l on, on see, et võimsus olgu pool vatti ja muusikat ning reklaami vist ei võinud ka edastada. Samuti pole keegi siin keelanud harrastuslikku kaugsidet, mõistagi poole vati ja oma antenniga.

Seda ma tahtsingi öelda.
Kogu minu pikk jutt oli selle
Korra juhtusin pealt kuulama ka vestlust kus poisikesele selgeks tehti, et see nende kanal on ja tema peab sealt kaduma.

ja selle
Üldiselt võiks selle kutsekanali siiski de jure kinnistada 8 peale ja katsuda see ka kuskil kinnitada. Sarnane kord mis on amatööribändide kutsesagedustel

vastu.

Radioman
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 150
Liitunud: N Apr 14, 2005 2:47 am
QTH: KO38IJ

PostitusPostitas Radioman » N Mär 16, 2006 4:17 pm

Üldiselt võiks selle kutsekanali siiski de jure kinnistada 8 peale ja katsuda see ka kuskil kinnitada. Sarnane kord mis on amatööribändide kutsesagedustel


Ma ei ole nüüd küll sada prossu kindel, aga tundub, et PMR446 kasutamise formaat on üle maailma igal pool ühesugune, ehk siis peale võimsuse piirangut mingeid muid reegleid pole. Ja kui isegi teha ch 8 kutsekanaliks de jure, siis kuidas seda kontrollida ja kogu värki ohjata, et see ka toimiks... Kaldun arvama, et PMR446 ikka jääbki suuresti selliseks "igamehe" raadioks, kus ei hakka olema mingeid teisi kitsendusi, kui ikka seesama poole vati võimsuse piirang. Aga see ei tähenda loomulikult seda, et kasutajad ise ei võiks tsiviliseeritust ja head tahet ning mõistmist üksteise suhtes üles näidata.

Kasutaja avatar
sys
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 181
Liitunud: L Okt 08, 2005 2:36 pm
QTH: KO28TJ00
Asukoht: Viljandi

PostitusPostitas sys » N Mär 16, 2006 8:23 pm

Kogu minu pikk jutt oli selle
Korra juhtusin pealt kuulama ka vestlust kus poisikesele selgeks tehti, et see nende kanal on ja tema peab sealt kaduma.

ja selle


Oota, ma ei saa aru. Seega Sa arvad, et saeveskimeestel on õigus 5W PMR446 peal teadlikult sidet pidada? Või arvad, et neil pole seda õigust ? See jäi mulle segaseks.

Üldiselt võiks selle kutsekanali siiski de jure kinnistada 8 peale ja katsuda see ka kuskil kinnitada. Sarnane kord mis on amatööribändide kutsesagedustel

vastu.


Ok oleks pidanud "de jure" jutumärkides kirjutama. Mõte oli kinnistada nn kutsekanal mida tavaliselt kuulatakse (kõigil pole skännivaid kabulaid) ja juhul kui mingi õnnetus on siis on teada mille peal potensiaalsed PMR446 kasutajad saadaval on.

Seadust muuta ma ei mõeldnud, de jure all pigem pidasin silmas kogukondlikku kokkulepet, mida ei pea küll täitma kui ei meeldi.

Vabandan, kui ma ennast segaselt eelmistes kirjades väljendasin.
ES7SYS
Yaesu FT-897D, Yaesu FT-7800

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

PostitusPostitas Ambur » R Mär 17, 2006 10:34 am

Siin samas foorumis on juba kokku lepitud harrastajate kutsekanaliks Tallinnas kanal - 8 (nagu üldiselt ka mujal maades) ja Tartus kanal - 7. Mujal Eestis võib olla ka teisi kanaleid. Ei näe põhjust, mille üle siin vaielda.

Loomulikult on kutsekanalid ainult leppelised, et teaksid, kus kanalil sind võidakse kutsuda. Kui kellelegi need kanalid ei meeldi võib vabalt oma kutsekanaliks panna mõne teise, näiteks kanali 4 ja oodata, et seal keegi teda hõikab. Usun, et ka PMR446 kanaleid kasutavad töötegijad kutsuvad üksteist mingil kindlal kanalil, mitte ei karju järgimööda läbi kõiki kaheksat kanalit üksteise leidmiseks.
Samuti on loomulik, kui lähed kutsekanalile kedagi kutsuma ja seal juba räägitakse, et ei segata nendele vahele ega hakata sealt kedagi ära ajama (Vahele võid preigata, kui tahad just samade kõnelejatega rääkida ja ka siis kahe kõne vahel, mitte teise jutu peale). See reegel kehtib ka ülejäänud, mittekutsekanalite kohta.

Seoses repiiteri ülespanemisega kanalil 3 CTCSS 37 võiks hoopis arutada, kas iätta Tallinnas harrastajate kutsekanaliks edasi 8 kanal või viia see üle repiiterikanalile 3, kus suurem osa praegu kuuldel on?
Viimati muutis Ambur, R Mär 17, 2006 3:55 pm, muudetud 2 korda kokku.
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

Kasutaja avatar
äpu
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 1087
Liitunud: T Veebr 01, 2005 1:14 pm
QTH: KO29JK
Asukoht: Tallinn.Lasnamägi.

PostitusPostitas äpu » R Mär 17, 2006 1:01 pm

See,peale,alla,ülerääkimine saab toimuma nii või teisiti.Tuletan meelde,nendel jaamadel kus on ala jaotused 1-38-ni ei kuule teiste rääkimist kui just samal kanalil ei ole.Ma ei tea kas kõikidel jaamadel on kanali kinni oleku jaoks vilkuvat tulukest,kuid kui on jutt põnev ja pooleli siis,kes seda tihedalt vilkuvat dioodi ikka jälgib,aga kui seda jälgida siis on ka näha ,et keegi on veel sellel kanalil ja tuleks oodata kuni see vilkumine lõppeb,siis on kanal jälle vaba.
Mis puutub aga sellesse 5w siis on see küll kurjast.Ma ei väsi kordamast,et milleks peab üle küla minema signaal kui keegi kaugem oma lubatud 0,5w-ga proovib hõigata ja ei suuda aru saada,miks teda ei kuulda aga tema ju kuuleb.Selge näide on siinsete kraanajuhtidega ja mis nendest,need räägivad harva aga kuulda on teises linna otsas neid kes on maapeal ja juhivad kraanajuhti.ON see normaalne või?
Ja see kanal 8,ega seal ka kogu aeg tegevust käi ja pidevalt kandvat õnneks ei hoita ja nagu kõigil kanalitel on ikka vaikimise aeg ka.
HEAD SIDEPIDAMIST KÕIGILE JA KÕIKJAL
Need on minu arvamused.
Tervitades Äpu! es1ate 73!
304ET

tfr
Noorem lällaja
Noorem lällaja
Postitusi: 29
Liitunud: T Okt 04, 2005 5:58 pm
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

PostitusPostitas tfr » T Mär 28, 2006 12:07 am

Üldiselt võiks selle kutsekanali siiski de jure kinnistada 8 peale ja katsuda see ka kuskil kinnitada. Sarnane kord mis on amatööribändide kutsesagedustel


Brrr, tegelikult on olukord ikkagi selline, et raadioamatöörid peaks viitsima kätte võtta, omale litsentsi teha (ehk tõestada oma elementaarteadmisi asjast) ja raadioamatöörisagedustel (144-146, 430-440) tegutseda.

PMR446 on ikkagi mõeldud neile, kes tahavad omale osta paari kabulaid ja nendega seenel käies või kahe maja vahel aegajalt sidet pidada. Lepivad omale kanali kokku ja räägivad vastastiku seal. Ja ei tea midagi ja ei tahagi midagi teada kutsekanalitest, QTH-st, QSO-st ja teab-millest-veel.

Kasutaja avatar
RADIST
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 139
Liitunud: N Apr 14, 2005 9:14 am
QTH: KO29JK
Asukoht: TALLINN
Kontakt:

PostitusPostitas RADIST » T Mär 28, 2006 7:48 am

tfr kirjutas:
Üldiselt võiks selle kutsekanali siiski de jure kinnistada 8 peale ja katsuda see ka kuskil kinnitada. Sarnane kord mis on amatööribändide kutsesagedustel


Brrr, tegelikult on olukord ikkagi selline, et raadioamatöörid peaks viitsima kätte võtta, omale litsentsi teha (ehk tõestada oma elementaarteadmisi asjast) ja raadioamatöörisagedustel (144-146, 430-440) tegutseda.

PMR446 on ikkagi mõeldud neile, kes tahavad omale osta paari kabulaid ja nendega seenel käies või kahe maja vahel aegajalt sidet pidada. Lepivad omale kanali kokku ja räägivad vastastiku seal. Ja ei tea midagi ja ei tahagi midagi teada kutsekanalitest, QTH-st, QSO-st ja teab-millest-veel.

olen 100% sellega nõus

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

PostitusPostitas Ambur » T Mär 28, 2006 1:06 pm

tfr kirjutas:
PMR446 on ikkagi mõeldud neile, kes tahavad omale osta paari kabulaid ja nendega seenel käies või kahe maja vahel aegajalt sidet pidada. Lepivad omale kanali kokku ja räägivad vastastiku seal. Ja ei tea midagi ja ei tahagi midagi teada kutsekanalitest, QTH-st, QSO-st ja teab-millest-veel.

Aga kes sul keelab kabulatega seenel käia. Ise sa kirjutad siinsamas, "Lepivad omale kanali kokku ja räägivad vastastiku". Näed, ise sa ju samuti ei taha karjuda kõigil kaheksal kanalil teise kättesaamiseks.
Meie oma tutvuskonnas leppisime samuti kokku, mis kanalil me kutsume ja see ei peaks sind puudutama. Keegi polegi seda sulle kutsekanaliks teinud. Ja loomulikult, kui kutsekanalil keegi juba räägib, ei lähe me sealt kedagi ära ajama.
Laula sina mis kanalil tahad, aga see kus kanalil meie kokku saame, pole sinu otsustada. Samuti pole sinu asi, kas me räägime seal QTH-dest või millestki muust, sa ei pea seda kuulama kui ei huvita, kanaleid on lisaks veel seitse.

Ka mina armastan metsas seenel käia ja kabulad on alati kaasas. Aga peale selle meeldib mulle vahel testida kui kaugele nendega linnas kuuleb ja see pole sinu keelata.

Samad sõnad ka Radistile.
Viimati muutis Ambur, T Mär 28, 2006 4:36 pm, muudetud 1 kord kokku.
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

Aatomik
Noorem lällaja
Noorem lällaja
Postitusi: 20
Liitunud: P Nov 27, 2005 3:51 am
Asukoht: Soome

PostitusPostitas Aatomik » T Mär 28, 2006 1:34 pm

Minu arvates on PMR-ide puhul asjatu rääkida mingist üldisemast kokkuleppest. Omavahel võidakse muidugi kokku leppida mis kanalil suheldakse. Enne otsitakse vaba kanal ja antakse aga tuld.

Põhimõtteliselt ongi PMR-ide puhul juba kokku lepitud, nimelt seda, et mingeid üldisemaid kokkuleppeid ega reegleid ei tehta - sagedusala on kõgile vabaks kasutamiseks. Seda loomulikult seadusandluse piirides.

Marja Jüri
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 157
Liitunud: P Apr 03, 2005 8:59 pm
Asukoht: Tallinn ,Kristiine. 21FM

PostitusPostitas Marja Jüri » N Mär 30, 2006 6:23 pm

Tegelikult võiks prof. kasutajad ikka omale sageduse osta.Prof. kasutajate all mõtlen neid, kes teenivad sageduse kasutamise abil raha.( turvajad, kraanajuhid,õppesõidutajad,maamõõtjad jne,).70 cm alal peaks ruumi küll olema. See on minu arvamus.Ja veel: autod sõidavad veel sõiduteel ja jalakäiad käivad ikka kõnniteel. Veel. Mitte vastupidi. Kui aga vastupidi,siis võime enda Kambale ju ka sageduse osta, mis pole kallis.Eesti Wabariik on ikkagi veel paljude arvates rämpsriik ja enne mingit olukorra paranemist on mõttetu loota, kuni inimeste mõtlemine ei muutu.Pealegi on Demokraatia ainult üks anarhia erivorme,kui uskuda tarku filosoofe.Kolmandaks võimaluseks oleks oma teadmisi raadio alal testida ja 433Mhz amatööralasse koos kogu kamaga ümber kolida.Ehk võtavad vanad kalad meidki kampa,kui head poisid oleme.Ammu on kuulda nuttu,et järeltulijaid on vähe,huvilisi on vähe,internet on noored mehed võimetuks... jne.Mõni vana kala võiks ka oma arvamuse siia kirjutada,mis te muidu siin niisama lugemas käite?

Kasutaja avatar
Uaz469
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 159
Liitunud: E Sept 26, 2005 12:29 pm
Asukoht: Pärnu/Audru KO28GI57VN

PostitusPostitas Uaz469 » R Mär 31, 2006 9:58 am

Väga aus ja julge argument Marja Jürilt!

:arrow: RESPECT !

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

PostitusPostitas Ambur » R Mär 31, 2006 2:06 pm

Veel kord samal teemal

Kõik spordialad jagunevad harrastus ja profispordiks. Erandiks pole siin ka raadioamatörism. Ja neid asju ei maksaks ajada segamini.
Ühed on litsentsiga nn profiamatöörid, kes töötavad amatöörsagedustel ja võtavad osa ka seal korraldatavatest võistlustest. Teised on litsentsita nn harrastusamatöörid, kes töötavad vabakasutus sagedustel ja oma lõbuks.
tfr ja Radist soovitavad soojalt harrastajatele õppida elementaarseid teadmisi raadiotehnikas, taotleda litsents ja kaduda amatöörsagedustele.
Sama võiks öelda näiteks Mustamäe nõlval harrastussuusatajatele, mingu Otepääle, seal treenivad ju ka Smigun ja Veerpalu, mis segate siin jalutajaid.
Usun, et litsentsi taotlemine pole probleemiks sellele, kes seda soovib ja ka raadiotehnikas on harrastajatest nii mõnelgi suuremad teadmised kui soovitajatel.

Esiteks pole aga igaühel võimalusi omale kalli, mitmekümne tuhande kroonise profijaama muretsemiseks ja korrusmajades elavatel tekib ka suuri probleeme mingisugusegi antenni püstitamisega katusele.
Pole mõtet profiamatööride võistlusest osa võtta oma mõnevatise jaamaga ja suusakepiga katusel. Ei lähe ju keegi ka suusatamise maailma võistlustele odavate "VISU" suuskadega.
Samas saab vähem kui tuhande krooni eest osta CB27 jaama või PMR446 jaamade paari ja harrastuse alustamiseks just vabakasutus lainetel esimesed kogemused sidepidamisest. Ja kui siis keegi mõne aja pärast tunneb, et on saanud omale külge püsiva pisiku, mitte mööduva õhina, siis võib hakata taotlema profiamatööri litsentsi. Tunnen ise paari noort amatööri, kes juba üheksakümnendate keskel, CB buumi algusaegadel kohe kiiresti litsentsi taotlesid, omale kalli aparatuuri muretsesid ja siis... pettusid. "2m ja 70cm on ju tühjad, kellegiga pole rääkida. Ainult korra kuus, teisipäeviti, kui on testid, on kedagi eetris". See oli kiirustamine ja kes ei tüdinenud, töötavad ka praegu edasi.

Teiseks on veel kategooria harrastajaid, kes ei tahagi omale profilitsentsi. Nagu suusatamises ei ole kõik Smigunid ja Veerpalud, vaid tahavad päikesepaistelisel talvepäeval lihtsalt suusad alla panna ja oma lõbuks metsa minna, nii on ka raadiospordis. Mulle meeldib näiteks minna välja värske õhu kätte, ronida mõne kõrgema künka või torni otsa ja proovida just selle PMR446 0,5W-se kabulaga, kui kaugele ühendust saan. See on põnevam, kui istuda toas jaama taga, mille võimsus on vähemalt 100W, katusel pöörlev Yagi antenn ja olles kindel, et 100km raadiuses peavad kõik mind kuulma, kui ainult kedagi on eetris.

CB 27MHz ja PMR 446MHz litsentsivabad lainealad on just need, kus harrastusamatöörid saavad oma lõbuks sidepidamist harjutada. Nii on see kogu maailmas, kus on ka suur hulk harrastusamatööre ühendavaid klubisid ja siin ei jää kindlasti erandiks ka Eesti.
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

Kasutaja avatar
Pagan
Veteran
Veteran
Postitusi: 1009
Liitunud: N Dets 29, 2005 11:25 pm
QTH: KO38EF
Asukoht: Elva

PostitusPostitas Pagan » R Mär 31, 2006 8:11 pm

Mis loom see "profiamatöör" veel on? See on sama naljakas nagu päikesepaisteline pime öö. :D
es5cc

Marja Jüri
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 157
Liitunud: P Apr 03, 2005 8:59 pm
Asukoht: Tallinn ,Kristiine. 21FM

PostitusPostitas Marja Jüri » R Mär 31, 2006 9:11 pm

Marja Jüri on oma-arust rahulik onkel,kuid mulle käib närvidele see,et kui ma tahan üle repiiteri rääkida,siis ma pean kuulama hoopis mingite kraanajuhtide, maamõõtjate jne mulinat,mis segab rep. tööd ja tihti päevasel ajal ei pääsegi rajale.Kas me peamegi ainult öisel ajal suhtlema ehk siis kui ametimehed on koju läinud? ON see normaalne? Kas ehitusfirmadel ei ole raha et omale sagedus+ jaamad osta? Või virisen vale asja kallal? Kas kellelgi on praktilisi kogemusi sellel teemal Soomes, Rootsis, mujal Eeeeeuropas? Või olen täitsa tola ja ei saa mitte millelegi pihta?Mida tähendab märkus " not for professional use"?
Teid tervitab Marja Jüri.

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

PostitusPostitas Ambur » R Mär 31, 2006 9:29 pm

Pagan kirjutas:Mis loom see "profiamatöör" veel on? See on sama naljakas nagu päikesepaisteline pime öö. :D

Profiamatööri nime kasutasin just sellepärast, et ka võhikud saaksid aru, mis vahe on litsentsiga raadioamatööril ja litsentsita raadioamatööril ja seda, kus kumbki tohib töötada. Mõlemad on raadioharrastajad, aga ühtesid võib võrrelda profisportlastega, teisi rahvasportlastega.
Kui solvasin su arusaamist õigekeelsuse kasutamisest, siis palun vabandust ja püüan teinekord väljenduda keeleliselt õigesti.
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 22 külalist

cron