uus kollanokk küsib

Kõik selle lainealaga seonduv
sepaonu
Algaja
Algaja
Postitusi: 5
Liitunud: P Dets 14, 2008 9:04 am
QTH: KO29LA
Asukoht: rapla
Kontakt:

uus kollanokk küsib

PostitusPostitas sepaonu » K Dets 17, 2008 11:28 am

Tere CB foorum.
Kuidas ma siia sattusin:
Mul on olnud kolm paari pmr-e(esimesed olid motorollerid, kahed viimased cobrad) ja enamus nendest ära koolend veehädadesse arvatavasti, kuna olen harrastuskalamees. Ilmselt raskemad olud, mis pole meeldinud nendele pmr-dele, on põhja norra ookeanipüük, soola ja niiskuse puudust pole seal, muu elektroonika, mis pole sellistes tingimustes kasutamiseks on samuti koolend. Oma laiskuses pole muidugi sihkest suvestsuvenijms kaitset ka kasutand.
Uue huvi umbes nädalapäevad tagasi tekitas juhuslik teade kalastusfoorumis miskist cobra soodukast elfis ja kohe tuli meelde, et ainult üks walki ju veel täitsa elus ja peale paari lahmivat kommentaari seal pani keegi mingi lingi ja surfates jõudsin siia foorumisse. Lugesin paaril õhtul huviga. Poiss kippus ka targutama, tal miski lällar autos ja vahepeal isegi jooksis õue peal miskite pikkade varrastega ja segas muruniitmist, muidugi hakkas kohe mind lällari usku pöörama. Keeldusin esialgu, sest ma ei tea ise ka mis ma tahan.
Kuna eelmine aasta avastasin enda jaoks uue kalapüügi võimaluse sellisel moel, et kopereerusin naise, naiseõe ja viimase poisssõbraga, kes on niisama mägedes kolajad, kivi ja lillenuusutajad ja mina kalamees, siis koos reisides saab täitsa edukalt erinevate huvidega tegeleda. Need kohad, kus me käime, on suures osas mobiililevivabad. Standard poecobraga pidin ikka mitu korda pikalt käima ja otsima, enne kui omavahelise levi leidsin. Ehk see levikaugus huvitab mind VÄGA(keda ei huvitaks)
Mis ma arvan, et mul vaja oleks ja küsimused selle kohta:
Vist ikka 446 , kuna tundub teistel ookeanipüügi harrastuskalameestel levinuim olema. Käin iga aasta nädala või kaks ookeanil ja tore oleks kõigi levikaugusel olevate paatidega suhelda, mitte ainult oma maja teise paadiga(et kui siis sidepidamise vahend oleks miskit muud kui 446)
Mismoodi ma peaksin selle PMR-i valima, et sellest saaks teha kõige popimalt max levikaugusega tuunitud versiooni ehk siis ainult käsijaamana kasutades on see tuuning pikk antenn ja häälestamine ? Kuigi esialgu plaanis pole, peaks arvestama, et pärast võib tulla soov autos olev käsijaam niiöelda autojaamaks teha.
Kas seadme funktsioon * Kanali, privaatkoodide ja mälu skanneerimine* annab mulle võimaluse üritada kontakteeruda kõigiga, kes levikauguses on?
Kas s e l l i n e asi oleks tase omaette ? Kas see UHF jaam häälestatuna PMR sagedusele = vabakasutus, ehk miskit asja rentima ei pea? Ma lugesin, et 0,5W legaalne ja ühte vaidlust foorumis sellel teemal ja kaldun sinna kanti, et parem illegaalina abi saada, kui legaalselt murtud koodiga Norsk Luftambulancet oodata.
Kuna seadmeid on seinast seina, foorumlaste arvamusi samuti, siis võib igasugu taset soovitada(võib ka pakkuda, kle, ma müün sulle ja teen kohe ümber ka) arvestades, et mulle olulised asjad on max levikaugus, aku ei tohi sisseehitatud olla, st peab saama vahetada, kui pole laadimisvõimalust, peab olema lubatud eestis, soomes, norras.
Pekske ja parandage :violent1: , kui puterdasin aga andke nõu :help:

sepa

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5367
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

PostitusPostitas Kaljukits » K Dets 17, 2008 12:00 pm

Tere Sepaonu!
Kui Sulle PMR-i levist ei piisa, siis legaalseks ja veidike suurema tegevusraadiusega käsijaamade vaheliseks sidepidamiseks on kaks võimalust:
Kasutada VHF või UHF käsijaama ja taodelda sageduse kasutusluba. Või sooritada koos oma kaaslastega raadioamatööri D kategooria eksam ja pidada siis sidet VHF ja/või UHF HAM sagedusalas.
Esimesel juhul ei saa Sa ilmselt jaama välismaal kasutada. Uuri seda, sagedusloa maksumust jms. Tehnilise Järelvalve Ametist. Teisel juhul on lisakulutus vaid 36.- 3 aasta kohta. D-kategooria eksameid, on saanud suvisel ERAÜ suvelaagris ka lihtsustatud korras sooritada.

Mittelegaalseid võimalusi ei soovita, iseäranis veel väljamaatingimustes...
Kui, siis võiksid katsetada veidi suuremaid võimsusi, kuid neidki kindlasti ainult vabasagedus alas. PMR-le pikemat antenni proovida tasuks, kuid, imet sellega ei tee.
Parem siis juba muretseda sateliittelefon, kui kõige mustemat tsenaariumi, millele vihjasid, silmas pead.
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

kala7
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 181
Liitunud: N Okt 25, 2007 8:36 am
Asukoht: KO38DI

PostitusPostitas kala7 » K Dets 17, 2008 4:15 pm

Tere Sepaonu!

Olen ise samuti harrastuskalamees ja tõenäoliselt nii mõnelgi üritusel koos viibinud. Olen sisevetel ja avamerel tavaliselt kasutanud nii suvel kui talvel PMR446 tüüpi saatjaid. Kui takistused puuduvad, levib 0,5W ja laetud akude korral oma 10 km ära. Olen proovinud suurema (kuni 2,5W)väljundvõimsusega saatjaid sagedusalas 462-467 MHz, mis levivad märksa kaugemale kuid on paraku mittelegaalsed.... Seega peamised võimalused on PMR446 või taodelda sagedusluba.

es1dc
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 236
Liitunud: R Apr 22, 2005 11:28 am
QTH: KO29JJ
Asukoht: Peetri küla Rae vald
Kontakt:

PostitusPostitas es1dc » K Dets 17, 2008 4:40 pm

No kui vajadus abi kutsuda, siis tuleb valida ikka selline vahend, millega abistajad kuulevad. Kui teistel on PMR, siis PMR. Sellega kõlbab ka maismaal suhelda. Kui kasutavad mere VHF-i, siis mere VHF, aga selle kasutamine on märksa rangema kontrolli all ning mägimatkal kasutamine võib trahviga lõppeda.
See raadioamatööri litsents on selle poolest kasulik asi, et sellega võid oma aparatuuri kasutada peaaegu kogu Euroopas. Ütled oma kutsungile asukohamaa prefiksi murruga juurde ja oled identifitseeritud. Kasutada võid nii merel kui maal. Võimsus on käsijaamadel 3-5W. Ning lisaks on kaasajal amatööride raadiosaatjad nii võimekad, et nad töötavad ka väljaspool ettenähtud sagedusala, nt 432MHz jaama saab tungival vajadusel :) tööle ka PMR-i 446 MHz peal. Ja 145 MHz jaamaga saab katta ka mere VHF sagedused. See muidugi ei tähenda, et nendega võiks lällutada kus tahes, kuid näiteks kui häda ikka käes, siis saad CH16 mayday välja saata.
Kui mingi mõte tekkis, siis vaata foorum.erau.ee-st ka järgi, seal on Rapla kandist mehi kah kindlasti, otse on lihtsam küsimustele vastuseid saada.

Mis nendesse selektiivtoonidesse puutub, siis need unusta ära. See ei ole selleks et paremini kuulda ( nagu hunt Punamütsikesele ütles) vaid selleks, et mitte kuulda neid keda kuulda ei ole vaja või ei taha. CTCSS tooniga kuuled ainult neid, kellel on seesama ctcss pilootttoon sisse kodeeritud, teisi mitte. Hädaolukorras on sellest ainult jama. Kasutad linnas või sellises kohas, kus võõrastega suhelda ei soovi. Või sii kui eetris on palju häireid.

sepaonu
Algaja
Algaja
Postitusi: 5
Liitunud: P Dets 14, 2008 9:04 am
QTH: KO29LA
Asukoht: rapla
Kontakt:

PostitusPostitas sepaonu » K Dets 17, 2008 8:05 pm

Aitäh kõigile kommentaaride eest.
Kas see osa
es1dc kirjutas:Mis nendesse selektiivtoonidesse puutub, siis need unusta ära. See ei ole selleks et paremini kuulda ( nagu hunt Punamütsikesele ütles) vaid selleks, et mitte kuulda neid keda kuulda ei ole vaja või ei taha. CTCSS tooniga kuuled ainult neid, kellel on seesama ctcss pilootttoon sisse kodeeritud, teisi mitte. Hädaolukorras on sellest ainult jama. Kasutad linnas või sellises kohas, kus võõrastega suhelda ei soovi. Või sii kui eetris on palju häireid.

on vastuseks sellele osale?
**Kas seadme funktsioon * Kanali, privaatkoodide ja mälu skanneerimine* annab mulle võimaluse üritada kontakteeruda kõigiga, kes levikauguses on?**
Ma olen kasutanud neid *selektiivtoone*? kui väljend on õige, ehk olen oma kaks PMR-i pannud näiteks vanaviinahinnalainele 4.12, et mitte kuulda kõike, mida 4dal kanalil räägitakse.
Tegelikult ma tahtsin küsida seda, et kui keegi on veel vanema viinahinna kalalil näiteks 3.62, siis kas ma kuidagi seda scanneri funktsiooni kasutades saan proovida temaga rääkida ?
See küsimus huvitab mind:
**Kas s e l l i n e asi oleks tase omaette ? Kas see UHF jaam häälestatuna PMR sagedusele = vabakasutus, ehk miskit asja rentima ei pea?**
Et kas on võrdusmärk ja pole vaja miskit sageduse kasutusõigust osta või rentida. Igaks juhuks küsin teistpidi ka, et kas (0,5w PMR 446 + võim) ja UHV samasse sagedusse häälestatuna vahele võib tõmmata võrdusmärgi. Igaks juhuks proovin kolmandat pidi ka, kas sama võimsusega PMR ja UHV(samas alas) on sisuliselt samad asjad? Kas nende kahe vahe on ainult võimsuses või veel milleski?

:violent1: aga :help:

Mihka
Veteran
Veteran
Postitusi: 931
Liitunud: E Apr 18, 2005 11:42 pm
QTH: KO38IH
Asukoht: Tartu maakond, Ülenurme
Kontakt:

PostitusPostitas Mihka » K Dets 17, 2008 8:55 pm

NO võib kasutada ja ei kontrolli sul merel ja ka mujal küll keegi, et kas sul kiirgab välja 0,5 W või 5 W ...kui kedagi segaksid siis sekkuksid kontrollorganid, aga on minu tutvuskond kasutanud neid nii lõunamaades kui ka põhjamaades ja pole miskit teemat tekkinud..nii et mina soovitaks soojalt sul korraliku UHF jaama koos PMR sagedustega..neid juba küllalt ostetud nii Tartus kui ka mujal...just mudel TC 600 UHF on parajalt pisike ja hea..
Yaesu FT-8900R, FT-7800E,Baasantenn triband 6m/2m/70cm V-2000(ES5LCN)

Kasutaja avatar
Ralfwind
Veteran
Veteran
Postitusi: 1297
Liitunud: E Jaan 23, 2006 2:23 pm
QTH: KO38JI38
Asukoht: Tartumaa
Kontakt:

PostitusPostitas Ralfwind » K Dets 17, 2008 9:16 pm

Mihka kirjutas:NO võib kasutada ja ei kontrolli sul merel ja ka mujal küll keegi, et kas sul kiirgab välja 0,5 W või 5 W , aga on minu tutvuskond kasutanud neid nii lõunamaades kui ka põhjamaades ja pole miskit teemat tekkinud.

Just , sama siin. Lihtsalt pole vaja alati mainida, et kasutad 4-5W, Kasutad võimsust mida vaja, et vabalt rääkida
Viimati muutis Ralfwind, K Dets 17, 2008 11:04 pm, muudetud 1 kord kokku.

sepaonu
Algaja
Algaja
Postitusi: 5
Liitunud: P Dets 14, 2008 9:04 am
QTH: KO29LA
Asukoht: rapla
Kontakt:

PostitusPostitas sepaonu » K Dets 17, 2008 9:38 pm

Mina selle võimsuse pärast ei põe eriti.
Päris elus on nii, et kui kolonn autosi on teel, siis ma sõidan rahulikult kolonnis ja ei rapsi, sest kogemus ütleb, et see midagi ei anna peale närvikulu. Samas sõidan öösel koju paat järgi 120ga 90ne alas, kui tunnen ennast hästi ja olud head.
Mis selle UHF jaama(de) muud eelised on peale selle, et jaamad ise korralikud, niiskuskindlamad kuni veekindlad ja põrutus jms. Millised on sellised keskmised levikaugused UHF(pmr446 alas) versus PMR446.(ükskõik mis tingimustel siis, üks võimsam, üks või teine tuunitud võimisiganes)
Mille poolest see UHF veel hea on, mida sellega veel saab teha?
Ma laenan ühe jupi es1dg -lt
**See raadioamatööri litsents on selle poolest kasulik asi, et sellega võid oma aparatuuri kasutada peaaegu kogu Euroopas. Ütled oma kutsungile asukohamaa prefiksi murruga juurde ja oled identifitseeritud. Kasutada võid nii merel kui maal. Võimsus on käsijaamadel 3-5W.**
Ja küsin, et kas minu võimalused selle raadioamatööri litsentsiga paraneksid selles suunas, et otsin PMR446 alas suurema levialaga käsiraadiojaamu ?

Vahepeal tuli Ralfwindi komm toksimise ajal. Ma selle eetilise poolega saan ise hakkama. Eks see ongi igaühe oma tõe värk. Katsuge mind kõigepealt kogu selles raadiomaailmas natuke paika loksutada, et ma hakkaks aru saama, mis on mis.

:violent1: aga :help:

Mihka
Veteran
Veteran
Postitusi: 931
Liitunud: E Apr 18, 2005 11:42 pm
QTH: KO38IH
Asukoht: Tartu maakond, Ülenurme
Kontakt:

PostitusPostitas Mihka » K Dets 17, 2008 10:02 pm

PMR on samamoodi UHF jaam tegelikult ja seda sagedusala kutsutaksegi UHF sagedusalaks..ja muud vahet seal PMR kui ka tavalise UHF jamaga polegi kui vaid yhel on PMR sagedused sees ja teisel sellised mida ise soovid...
Yaesu FT-8900R, FT-7800E,Baasantenn triband 6m/2m/70cm V-2000(ES5LCN)

Kasutaja avatar
hall kass
Veteran
Veteran
Postitusi: 1789
Liitunud: R Juul 27, 2007 4:02 am
QTH: KO38JI42
Asukoht: Tartu

PostitusPostitas hall kass » K Dets 17, 2008 10:09 pm

Kui seaduse järgi võtta, siis PMR446 laineala on vabakasutusala ja võimsusepiirang kehtib seal vaatamata sellele, kas sul on amatöörilitsents või ei ole. Võid vaadata PMR446 profijaamu, mis on kallimad, aga Tehnoturus müüdavatel PMR profijaamadel on samuti väljundvõimsus vaid pool vatti. Küll aga on neil, kui uskuda juurdelisatud infot, korpused tugevamad ja osadel lubatakse lausa veekindlust. Samuti on antennid ehk veidi pikemad kui odavatel PMR jaamadel.

Küll aga võib osdel PMR profijaamadel olla see kiiks, et nende signaali ribalaius ei ole selline, nagu PMR446 alas ette nähtud ja see võib raskendada suhtlemist odavaid jaamu kasutava tegelasega (signaalile hakkavad lisanduma moonutused). Näiteks UHF jaamad, millele saab PMR446 bändi sisse programmeerida, võivad seda kiiksu ilmutada. Aga õnneks mitte kõik UHF- ja profiPMRjaamad pole selle kiiksuga :)

VHF ehk 2 m laineala on tiba parema leviga kui UHF ja kui juba amatöörilitsentsi taotlemiseks läheb, siis VHF on praktilises kasutuses vist mõttekam.

Ralfwind võiks siin oma käsijaamast lähemalt rääkida - temaga ma olen teinud seni püsiva Lõuna-Eesti siderekordi PMR446 lainel, 16 km Tartust Kambjasse. Tal mingi Inteki käsijaam, annab vist lausa 3 vatti välja.

Samas, kui kõik kaaslased juba omavad mingeid jaamu, siis parem, jah, otsi ka omale jaam nende järgi, sest vaevalt nad on nõus hakkama oma raha ja närve kulutama, et enda kola välja vahetada :)

Kas UHF- ja PMR446 profijaamade seas on ka selliseid, millele saab suvalisi tanklast ostetud patakaid sisse panna?
304FL, "Three zero four Freyja love"

Mihka
Veteran
Veteran
Postitusi: 931
Liitunud: E Apr 18, 2005 11:42 pm
QTH: KO38IH
Asukoht: Tartu maakond, Ülenurme
Kontakt:

PostitusPostitas Mihka » K Dets 17, 2008 10:51 pm

Profi UHF ja PMR jaamadeel patareid sisse ei käi aga HYT jaamadel saab progeda kitsast riba sisse...paljudel teistel profijaamadel aga ei saa ja siis PMR läheb ribast välja ja moonutab...
Yaesu FT-8900R, FT-7800E,Baasantenn triband 6m/2m/70cm V-2000(ES5LCN)

Kasutaja avatar
Ralfwind
Veteran
Veteran
Postitusi: 1297
Liitunud: E Jaan 23, 2006 2:23 pm
QTH: KO38JI38
Asukoht: Tartumaa
Kontakt:

PostitusPostitas Ralfwind » K Dets 17, 2008 10:59 pm

hall kass kirjutas:
Ralfwind võiks siin oma käsijaamast lähemalt rääkida - temaga ma olen teinud seni püsiva Lõuna-Eesti siderekordi PMR446 lainel, 16 km Tartust Kambjasse. Tal mingi Inteki käsijaam, annab vist lausa 3 vatti välja.


Siin on väga hea jaam.
link teemale Intek 5050 / 5050 EX
http://cbfoorum.pri.ee/viewtopic.php?t=58&start=120
http://www.youtube.com/watch?v=6ovvulhK ... annel_page

link usaldusväärsele ostukohale kui soovid osta:
http://cbfoorum.pri.ee/viewtopic.php?t=2009
EDIT:
Positiivne , et Intek 5050 põhja all on lüliti kust saad valida kas kasutad AA akusid vói alkaline patareisid. Energiakriisigamerel muret ei tohiks olla.
Saad kasutada mida käepärast juhtub olema.
Merel PMR levib hästi. Seda on näinadnud ka Lääne-mere sidetestid mida oleme teinud mitmeid kordi.
Sa võid ju igaks juhuks oma laevale osta ka mere raadiosaatja. Seda kasutad ainult siis kui suur häda käes kui "Moby Dick ründab :) ."
Mereraadiosaatjat võid sa osta ja omada ka ilma loata, aga kasutada ei tohi.

sepaonu
Algaja
Algaja
Postitusi: 5
Liitunud: P Dets 14, 2008 9:04 am
QTH: KO29LA
Asukoht: rapla
Kontakt:

PostitusPostitas sepaonu » R Dets 19, 2008 3:30 pm

Ühest küljest tundub, et selline kindlapeale minek oleks mituasjaühes variant, kus võiksin alustada PMR-iga ja muu oleks nagu mungal, igaksjuhuks...copin siia ühe mu semu kommentaari kalaullikeste foorumist:
**hankisin kevadel omale IC-E90. eesmärk oli saada kompaktne jaam mille kasutusala võimalikult lai- jahil, merel, militaar jms. püüab sisuliselt kõiki sagedusi. ära jääb müüja juures programmerimine jms jura- klaviatuurilt toksid sisse vajaliku sageduse, vajadusel salvestad mällu. kui sagedust ei tea siis võid skanneerida kuni tead. mällu salvestatud kanaleid saab grupeerida ja samuti skanneerida. väljund võimusus 5W.
olen arusaamisele jõudnud, et palju võib oleneda kasutatavast antennist..
erilisi puudusi pole siiani tuvastanud. **

Teisest küljest ma sõda ei mängi, autos ainuke raadiokanal vikerraadio, arvan, et rekkameeste kuulamisest tüdineksin siva, jahimees pole, et kas ikka on vaja.

Kui neid Intek 5050 ja HYT TC 600 jaamasi võrrelda pildumise, ujutamise ja pikema antenni kasutamise/vahetamise koha pealt. Inteki kohta nagu ei leidnud pildumist ja ujutamist iseloomustavaid näitajaid. Hinnavahe märkamiseks kahe jaama vahel pole prille vaja. Mul see asi ka, et vähemalt kaks vaja soetada.

Kasutaja avatar
hall kass
Veteran
Veteran
Postitusi: 1789
Liitunud: R Juul 27, 2007 4:02 am
QTH: KO38JI42
Asukoht: Tartu

PostitusPostitas hall kass » R Dets 19, 2008 4:21 pm

Arvan, et kui valid mingi rohkem kui 1 W väljundvõimsusega pilli, siis võimsuste kiire muutmise võimalus pole ka paha - mõnevatine jaam tahab täisvõimsusel arvestatavat voolu saada ja võib tekkida olukordi, kus pikemaks sidetamiseks tuleb võimsust maha keerata.
304FL, "Three zero four Freyja love"

Kasutaja avatar
officer
Veteran
Veteran
Postitusi: 1626
Liitunud: N Jaan 15, 2009 10:51 am
QTH: KO29KL
Asukoht: Viimsi

PostitusPostitas officer » N Jaan 15, 2009 4:39 pm

Kas keegi oskaks ja tahaks avaldada arvamust IC-F25 (avatud PMR'ina) headuse kohta.Eriti oodatud negatiivne info :D
ES2JT/304JT


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 7 külalist