Harrastajad? Amatöörid?

Kõik selle lainealaga seonduv
Kasutaja avatar
sys
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 181
Liitunud: L Okt 08, 2005 2:36 pm
QTH: KO28TJ00
Asukoht: Viljandi

PostitusPostitas sys » K Mär 15, 2006 12:13 pm

Oli just jällegi probleeme nn saeveskimeestega. Kuskil Viljandi lähedal nad on (Vanavõidu) ja 8.8 kanalil pidevalt räägivad. Korra juhtusin pealt kuulama ka vestlust kus poisikesele selgeks tehti, et see nende kanal on ja tema peab sealt kaduma.

Vähemalt amatöörtransiiveri järgi tulevad nad ära iga kell S7-S9+40 ja eeldan et keegi on neile profijaamad progenud PMR sagedustele. Igatahes tavalise Cobra lööb see kauge signaal pauh kinni isegi 300 meetri pealt suheldes. Hetkel pole korralikku suunakat ja peaks tegema 70cm HB9CV antenni saaks vähemalt suuna kätte.

Üldiselt võiks selle kutsekanali siiski de jure kinnistada 8 peale ja katsuda see ka kuskil kinnitada. Sarnane kord mis on amatööribändide kutsesagedustel. Lühikesed jutud kutsekanalil ja pikemad jutud stiilis "Lähme 2 kanalit alla".
ES7SYS
Yaesu FT-897D, Yaesu FT-7800

Kasutaja avatar
RADIST
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 139
Liitunud: N Apr 14, 2005 9:14 am
QTH: KO29JK
Asukoht: TALLINN
Kontakt:

PostitusPostitas RADIST » K Mär 15, 2006 1:00 pm

PMRil ei saa keegi öelda et see on minu kanal, koli sealt ära. See on tasuta sageduste vahemik, ja KÕIK võivad seal rääkida sel kanalil, kus ise tahavad. Saamoodi ei saa olla seal mingit kutsekanalit. See, et mingi seltskond leppis omavahel kokku, et oleme kuuldel 8-l kanalil aga rääkimiseks kasutame 3-t kanalit, ei anna nendele õigust arvata et "ma olen selle kanali kuningas, mina otsustan, kellele ma luban siin rääkida, kellele ei". Ütlen veel kord, see ei ole amatöörsagedus, ja kõik testid ja kaugsided toimuvad sekundaarsel alusel

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

PostitusPostitas Ambur » K Mär 15, 2006 3:25 pm

RADIST kirjutas:Ütlen veel kord, see ei ole amatöörsagedus, ja kõik testid ja kaugsided toimuvad sekundaarsel alusel

Kus kohas on kirjas, et see pole amatöörsagedus?
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

Kasutaja avatar
äpu
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 1087
Liitunud: T Veebr 01, 2005 1:14 pm
QTH: KO29JK
Asukoht: Tallinn.Lasnamägi.

PostitusPostitas äpu » K Mär 15, 2006 3:49 pm

RADIST kirjutas: See, et mingi seltskond leppis omavahel kokku, et oleme kuuldel 8-l kanalil aga rääkimiseks kasutame 3-t kanalit, ei anna nendele õigust arvata et "ma olen selle kanali kuningas, mina otsustan, kellele ma luban siin rääkida, kellele ei".

See ei ole tõesti mingi seltskond see lausa rahvusvaheline PMR kasutajate kokkulepe,vähemalt siin Euroopas: Soome,Rootsi,Poola,Saksamaa,Prantsusmaa j.n.e.
Aga see ei tähenda seda,et seda kanalit ei või kasutada,kasutagu kes tahes aga inimesed kes on huvitatud kaugsidest ja muidu kokkusaamistest teavad ,et sellel kanalil on võimalik ka juhuslik DX!
Tervitades Äpu! es1ate 73!
304ET

Kasutaja avatar
RADIST
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 139
Liitunud: N Apr 14, 2005 9:14 am
QTH: KO29JK
Asukoht: TALLINN
Kontakt:

PostitusPostitas RADIST » K Mär 15, 2006 4:15 pm

https://www.riigiteataja.ee/ert/get-att ... ?id=995878
PMR446 Ühiskasutusega sagedusalas 446mhz töötav raadiosidesüsteem (Professional Mobile Radio) Professional, mitte Amateur!

https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=872993
Dokumendi lõpus on tabel, kus on kõik amatöörraadioside sagedusalad. 27 ja 446mhz seal puuduvad.

https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=872993
§2. Mõisted
1) amatöörraadioside ( amateur service) on enesearendamiseks ja side pidamiseks isiklikel mittetulunduslikel raadiotehnilistel eesmärkidel raadioamatööride peetav raadioside;
2) raadioamatöör on isik, kellele on eksamikomisjoni poolt omistatud raadioamatööri kvalifikatsioon ja väljastatud kvalifikatsioonitunnistus, mis annab õiguse taotleda amatöörraadiojaama tööluba ning selle alusel osaleda amatöörraadiosides;
j.n.e.

Teie jagate siin need 100khz PMR vahemikus, kui 430-440mhz sagedusalal on aktiivsus ainult 12 korda aastas!!!! (testid) 10mhz täiesti vaba! Kas parem on segada inimestele oma tööd teha? Ehitajatele, kaablipoistele, valvuritele...
Meie oma firmas ka aeg-ajalt kasutame pmri.. Tavaliselt on CTCSS peal, aga juhtub, et räägime ka avatud kanalil. Juhtub et keegi tahab oma saatjat kontrollida, kutsub.. vastan siis, et kuulen, sinu saatja korras. See on normaalne. Aga kui meie näiteks tõmbame kuskil kaablit, või katsume 100paarises MHS-is vaba telefonipaari väljaotsida ja keegi tuleb kanali peale ja hakkab karjuma, et see on tema kanal, ütlen otseselt: mine p****. Kui maksad Sideametile ja võtad rendile mingi sidekanal - siis on teine jutt, oma kanalil oled kuningas. 27-l ja 446-l on ettenähtud tavakodanikutele vabakasutamiseks ja mingit omandijagamist ei saa siin olla. Ja igaühel on samad õigused, sõltumatu sellest, kes sa oled: raadioamatöör, autojuht, valvur või presidendi pojapoeg :D

Kasutaja avatar
RADIST
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 139
Liitunud: N Apr 14, 2005 9:14 am
QTH: KO29JK
Asukoht: TALLINN
Kontakt:

PostitusPostitas RADIST » K Mär 15, 2006 4:20 pm

äpu kirjutas:
RADIST kirjutas: See, et mingi seltskond leppis omavahel kokku, et oleme kuuldel 8-l kanalil aga rääkimiseks kasutame 3-t kanalit, ei anna nendele õigust arvata et "ma olen selle kanali kuningas, mina otsustan, kellele ma luban siin rääkida, kellele ei".

See ei ole tõesti mingi seltskond see lausa rahvusvaheline PMR kasutajate kokkulepe,vähemalt siin Euroopas: Soome,Rootsi,Poola,Saksamaa,Prantsusmaa j.n.e.
Aga see ei tähenda seda,et seda kanalit ei või kasutada,kasutagu kes tahes aga inimesed kes on huvitatud kaugsidest ja muidu kokkusaamistest teavad ,et sellel kanalil on võimalik ka juhuslik DX!


Sul on õigus. Kui kanal on vaba siis palun. Aga kui kanal on hetkel kasutusel (tööajal nad on kõik kasutusel), sul (ja mul ja teistel ka) ei ole mingit õigust rääkida "oh, mul on siin kokkulepitud kaugside, minge selest kanast kuskile"

Kasutaja avatar
yeti
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 173
Liitunud: T Nov 01, 2005 5:41 pm
Asukoht: Saku, KO29HG
Kontakt:

PostitusPostitas yeti » K Mär 15, 2006 4:36 pm

kust otsast Professional.????!!!

SIIN on nagu kyll teisiti öeldud "PERSONAL"
või olen mina lammas..ja millestki valesti aru saand : :roll:
..I hear U..

Kasutaja avatar
RADIST
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 139
Liitunud: N Apr 14, 2005 9:14 am
QTH: KO29JK
Asukoht: TALLINN
Kontakt:

PostitusPostitas RADIST » K Mär 15, 2006 6:04 pm

https://www.riigiteataja.ee/ert/get-att ... ?id=995878
sama link oli mul üleval ka antud.

Personal ei ole Amateur ka.

Veel... PMR ja PMR446 on erinevad asjad.
Icom IC 2020 näiteks puhtalt profijaam. Võtke tema programmeerimissoft, seal ta nimetatakse PMRiks. (Menüüst saab mudeli valida: PMR 32Ch "Professional Mobile Radio" või LMR 32Ch "Land Mobile Radio")
Viimati muutis RADIST, K Mär 15, 2006 6:16 pm, muudetud 1 kord kokku.

Kasutaja avatar
yeti
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 173
Liitunud: T Nov 01, 2005 5:41 pm
Asukoht: Saku, KO29HG
Kontakt:

PostitusPostitas yeti » K Mär 15, 2006 6:15 pm

ei ei ole seda kindlasti mitte..ei yritandki seda väitta

aga huvitav kes nyyd sakib..? :roll:
ja kumb siis ikkagi õige on Professional vs. Personal
ise kaldun viimase poole ikkagi.. 8)
..I hear U..

Kasutaja avatar
RADIST
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 139
Liitunud: N Apr 14, 2005 9:14 am
QTH: KO29JK
Asukoht: TALLINN
Kontakt:

PostitusPostitas RADIST » K Mär 15, 2006 6:17 pm

Ootame veel arvamusi :D

Kasutaja avatar
Tafka
Noorem lällaja
Noorem lällaja
Postitusi: 18
Liitunud: R Juul 08, 2005 10:03 pm
Asukoht: Tallinn > Nõmme > Hiiu (FM21)/Volvo 460GL
Kontakt:

PostitusPostitas Tafka » K Mär 15, 2006 6:24 pm

Tafka pakub: Personal Mobile Radio (kuskil olen näinud ka Private Mobile Radio)
http://www.446user.co.uk/
Danita 1540 ja antenn MAG 145PL ja Cobra MT725

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

PostitusPostitas Ambur » K Mär 15, 2006 6:29 pm

RADIST kirjutas:https://www.riigiteataja.ee/ert/get-attachment.jsp?id=995878
PMR446 Ühiskasutusega sagedusalas 446mhz töötav raadiosidesüsteem (Professional Mobile Radio) Professional, mitte Amateur!

Väga õige. Seda kohta eeskirjadest oskad sa hästi lugeda. Aga kui sa edasi loed, siis seal on kirjas ka maksimaalsed lubatud võimsused. Miks sa arvad, et eeskirjade ühte punkti peavad kindlasti kõik täitma, aga teise punkti peale võib vilistada.

Eeskirjade järgi on PMR446 sagedusala just nimelt kõigile vabaks kasutamiseks, ka harrastus raadiosideks, mitte ainult töö tegemiseks.

Nendel kanalitel töötegijad peavad järgima samuti eeskirju, ei tohi kanaleid kinni panna ega ületada lubatud võimsust. Kui nendele see ei meeldi, siis töötegemiseks on olemas maksulised kanalid, kus on lubatud suuremad võimsused, kui 0,5W ja keegi teine ei sega.

Ja veel niipalju, et kahjuks on ka Sideamet tõlgendanud PMR446 õige nimetuse "Personal Mobile Radio" (või ka Private Mobile Radio) oma ametlikus dokumendis valesti. "Professional Mobile Radio" on ametisideks kasutatavad maksulised sagedused ja profesionaalsed raadiojaamad. (Vaata linki)
http://www.cra.ba/en/freq-mgmt/plan-kor/?cid=84

Tegelikult peaks olema:
PMR446 - Personal(Private) Mobile Radio
PMR - Professional Mobile Radio
Viimati muutis Ambur, N Mär 16, 2006 12:35 am, muudetud 1 kord kokku.
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

Erx
Algaja
Algaja
Postitusi: 2
Liitunud: T Mär 14, 2006 3:38 pm
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitas Erx » K Mär 15, 2006 10:37 pm

Hakkas silma

PMR - Professional Mobile Radio (also known as Private Mobile Radio)

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

PostitusPostitas Ambur » N Mär 16, 2006 12:29 am

Ametlikult on PMR -"Professional Mobile Radio" ja PMR446 -"Personal Mobile Radio" kaks täiesti eri asja ja ka erinevatel sagedustel. See kuidas keegi neid oma artiklites suvaliselt tõlgendab (ka välismaal) on ise asi.

Eesti Sideameti määrusega on aga tõesti kõik PMR446 "walkie-talkie"-d professionaalsed mobiilraadiojaamad. Nii et pole mõtet selle teema ümber rohkem nämmutada. Jutt on läinud alajaotuse teemast, repiiterist, väga kaugele.
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

Radioman
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 150
Liitunud: N Apr 14, 2005 2:47 am
QTH: KO38IJ

PostitusPostitas Radioman » N Mär 16, 2006 3:23 pm

Mina saan ka aru nii, et PMR446 ei ole kellegi "oma", keegi ei saa öelda, et see või teine kanal on minu ja ülejäänud ärgu sinna ronigu. Selles PMR446 mõte seisnebki, et ta on täiesti vaba kõigile (selles tema ilu ja võlu seisnebki). Ega sa avalikus parklas ei saa ka kellelegi öelda, et mingi konkreetne parkimiskoht on minu ja ainult minu ning teised seal parkida ei tohi, kuna ma olen nii otsustanud. Absurd! Ainus kitsendus, mis PMR446-l on, on see, et võimsus olgu pool vatti ja muusikat ning reklaami vist ei võinud ka edastada. Samuti pole keegi siin keelanud harrastuslikku kaugsidet, mõistagi poole vati ja oma antenniga.


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 25 külalist