Kanalite kasutamine?

Vestlusring digitaalsete sideliikide huvilistele.
JM75
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 106
Liitunud: P Juul 27, 2014 1:56 pm
QTH: KO29IJ

Re: Kanalite kasutamine?

PostitusPostitas JM75 » K Sept 21, 2016 3:00 pm

Väga lahe idee iseenesest. Hea viis saada parem antenn jaama lõhkumata (kui on mitte-eemaldatav antenn). Hiljem jaama müües pole mitte mingeid probleeme, jaam hoiab oma väärtust jne.
CB: President Taylor III Classic ASC, Sirio Omega 27 | PMR: Midland G18 / Midland GB1

es1hj
Lällaja
Lällaja
Postitusi: 46
Liitunud: N Sept 01, 2016 1:52 pm
QTH: KO29hj
QTH2: KO28fc
Asukoht: Tallinn

Re: Kanalite kasutamine?

PostitusPostitas es1hj » K Sept 21, 2016 11:08 pm

Eks ta nii ole nagu kirjutate. PMR446 ikkagi kindla otstarbega kavandatud ja piirangud mõistetavad lõunapoolseid tiheasustusega piirkondi silmas pidades. Ilmselt juba Poolas kanalid vägagi hõivatud?
Mul pigem probleem polaarjoone taguse alaga, kus puudub GSM levi. Praegu kasutan ühte kobakat ja ebamugavat Yaesu 2m kablukat, millele oleks vaja väikest/kerget paarilist või siis minna üle PMR446 kablukatele. Hinnas näib suurt vahet mitteolevat. Aga progemist need PMR446 jaamad näivad nii või teisiti vajavat. RF võimsus polegi vast nii oluline kuivõrd parema antenni võimalus. See progemise asi veel segane, et kas programm ise tasuline v vabavara (GB1, Hyt TC-320) või teeb Tehnoturg soovi korral?

terv Jaak
73, es1hj

Kasutaja avatar
Kalamaja
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 101
Liitunud: K Sept 09, 2015 2:56 pm
QTH: KO29ik87

Re: Kanalite kasutamine?

PostitusPostitas Kalamaja » N Sept 22, 2016 12:38 am

Mis progemist nad ikka vajavad? Neil harilikult 8 kanalit fikseeritult ju? Või mõtlesid Yaesut? Mina olen oma Yaesu saanud progetud Chirp- nimelise vabavaraga: tasuta ja töötab ka mäkil ja windowsil.
ES1ZR/KALAMAJA/3Ø4ZA
Yaesu FT-991, Yaesu FTM-100DE, Yaesu FT-1DE

JM75
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 106
Liitunud: P Juul 27, 2014 1:56 pm
QTH: KO29IJ

Re: Kanalite kasutamine?

PostitusPostitas JM75 » N Sept 22, 2016 1:39 pm

Mina olen Poolas kasutanud PMR-i peamiselt maanteel. Linnas suht sama, mis meil. Kraanajuhid jms seltskond kasutab. Maanteel ei ole hullu. Tšehhis oli küll nii, et raadio on vait ainult siis kui squelch väga peale keeratud või CTCSS kasutusel. PMR kanalid 9-16 on veel vähe kasutusel, kuna see on väga uus asi aga Poolas leidus ka neil kanalitel juba kasutajaid aga mootorratta õpet Tallinnas olen kuulnud ka kanalil 9.
CB: President Taylor III Classic ASC, Sirio Omega 27 | PMR: Midland G18 / Midland GB1

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

Re: Kanalite kasutamine?

PostitusPostitas Ambur » N Sept 22, 2016 2:07 pm

JM75 kirjutas:aga mootorratta õpet Tallinnas olen kuulnud ka kanalil 9.

Osadel nn profi PMR446 käsijaamadel oli ka enne juba 10 kanalit, mitte 8. Ka minu KPO MT-4000L käsijaamal sai kanalid 9 ja 10 seest juurde lülitada (ühe blokeeringu silla eemaldamisega).
Väga mõnus oli reisidel kahe auto vahel teise samasuguse jaamaga lobiseda nendel, nagu privaatkanalitel, ilma vahele segamisteta.
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

Kasutaja avatar
Kalamaja
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 101
Liitunud: K Sept 09, 2015 2:56 pm
QTH: KO29ik87

Re: Kanalite kasutamine?

PostitusPostitas Kalamaja » N Sept 22, 2016 5:12 pm

Jah, aga progema peab harilikult ikka neid Hiina jaamu, mis otseselt ei ole mõeldud PMR446 kasutuseks. Ka neid on väga mõnus progeda Chirp-iga (Viide). See vababavara on multiplatvormiline ja toetab hämmastavat hulka raadioid.
Mul on ka üks pisike PMR446 kabul, millel on küll 8 kanalit ainult, aga lisaks ctcss-le ja dcs-ile on ka scrambler sisseehitatud. Sellega saab küll privaatsust nautida (jah ma tean, et scrambler ei ole lubatud).
ES1ZR/KALAMAJA/3Ø4ZA
Yaesu FT-991, Yaesu FTM-100DE, Yaesu FT-1DE

JM75
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 106
Liitunud: P Juul 27, 2014 1:56 pm
QTH: KO29IJ

Re: Kanalite kasutamine?

PostitusPostitas JM75 » R Sept 23, 2016 9:48 am

Kalamaja kirjutas:Jah, aga progema peab harilikult ikka neid Hiina jaamu, mis otseselt ei ole mõeldud PMR446 kasutuseks.

See standard on nii kiires muutumises, et uut kanaliplaani ei saa sa kasutada vanemate jaamadega.

Kalamaja kirjutas:jah ma tean, et scrambler ei ole lubatud

Ei ole kuskil kunagi leidnud viidet, et see ka keelatud oleks ja seadustega on juba nii, et, mis pole keelatud on lubatud.
CB: President Taylor III Classic ASC, Sirio Omega 27 | PMR: Midland G18 / Midland GB1

es1hj
Lällaja
Lällaja
Postitusi: 46
Liitunud: N Sept 01, 2016 1:52 pm
QTH: KO29hj
QTH2: KO28fc
Asukoht: Tallinn

Re: Kanalite kasutamine?

PostitusPostitas es1hj » R Dets 30, 2016 10:59 pm

JM75 kirjutas:
Kalamaja kirjutas:Jah, aga progema peab harilikult ikka neid Hiina jaamu, mis otseselt ei ole mõeldud PMR446 kasutuseks.

See standard on nii kiires muutumises, et uut kanaliplaani ei saa sa kasutada vanemate jaamadega.

Kalamaja kirjutas:jah ma tean, et scrambler ei ole lubatud

Ei ole kuskil kunagi leidnud viidet, et see ka keelatud oleks ja seadustega on juba nii, et, mis pole keelatud on lubatud.


Kusagil ametlikus dPMRi dokumendis oli kirjas, et krüpteerimist PMR446 kanalitel EI SOOVITATA. Tegelikult mõttetu lisaenergia tarve kabluka akule ja näib, et ka vähe tundetum vastuvõtt levi piiril. Digi ise tagab juba teatud privaatsuse. Skännerdajad jt asjahuvilised-luurajad muugivad lahti nagunii - neile võib rõõmu ju valmistada. Las harjutavad rahu olukorras...

Tegelikult tahtsin Amburit tänada asjaliku ja ülevaatliku kodulehe eest. Sain sealt vajaliku info dPMRi progemiseks.

Veel palve moderaatori(te)le - teha "digiUHF" juttude pealõng. See digivärk hõlmaks nii digivoice kui tavalisi digimodesid ja nii HAM kui PMR446 kanaleid. Nii mõnedki neist toimivad FMil -6...-12 dB SNRiga.

73, Jaak
es1hj

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5367
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

Re: Kanalite kasutamine?

PostitusPostitas Kaljukits » L Dets 31, 2016 9:07 am

es1hj kirjutas: palve moderaatori(te)le - teha "digiUHF" juttude pealõng. See digivärk hõlmaks nii digivoice kui tavalisi digimodesid ja nii HAM kui PMR446 kanaleid. Nii mõnedki neist toimivad FMil -6...-12 dB SNRiga.

73, Jaak
es1hj

Hea mõte! Aga ei kitsendaks seda vaid UHF-ga. Alamfoorumi pealkiri võiks olla lihtsalt "Digiside".
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

es1hj
Lällaja
Lällaja
Postitusi: 46
Liitunud: N Sept 01, 2016 1:52 pm
QTH: KO29hj
QTH2: KO28fc
Asukoht: Tallinn

Re: Kanalite kasutamine?

PostitusPostitas es1hj » L Dets 31, 2016 12:22 pm

Võib olla siis kitsendada seda "FM-digiside"?

Minu mõte oli keskenduda FM-ile selle raadiotehnilise lihtsuse tõttu vaatamata sellele, et kõik modemid seal ei tööta ja need, mis töötavad annavad seal tagasiöögi SNRis. See UHF pigem PMR446 laineala tõttu.

Aga küsiksin kas CB bändil ka FM-digit harrastatakse? Minu teada SSB võimekusega seltskond on üpris edukalt seal üleilmselt ROS modet kasutanud.

Kommentaarina niipalju, et leidub digimodesid, mis -25dB juures võimaldavad vabalt suhtlust ja nii muutnud suured võimsused ja uhked antennid üksjagu mõttetuks kui just mingi võistlusklassiga (nt EME) pole tegemist. Isegi piinlik rohkem kui 5W lõpuga eetris olla :)

73, Jaak
es1hj

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

Re: Kanalite kasutamine?

PostitusPostitas Ambur » L Dets 31, 2016 7:02 pm

es1hj kirjutas:Tegelikult tahtsin Amburit tänada asjaliku ja ülevaatliku kodulehe eest. Sain sealt vajaliku info dPMRi progemiseks.
73, Jaak
es1hj

Vaatasin ka ise oma kodulehe DPMR446 kanalid/sagedused üle ja avastasin, et olen unustastanud DPMR446 sageduste kasutamise kohta lisada,
et osad kanalid avanevad digimode kasutamiseks alles 2018. aastal (alloleva lingi sageduste tabelis trükitud punasega).

http://kenwoodcommunications.co.uk/files/file/comms/uk/pmr446/PMR446-White-Paper-V6_18AUG2016_JT_KB.pdf

Nii et ka PMR446 16-st kanalist ei tohi praegu esimestel 8 kanalil (DMR) digisidet kasutada!
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

es1hj
Lällaja
Lällaja
Postitusi: 46
Liitunud: N Sept 01, 2016 1:52 pm
QTH: KO29hj
QTH2: KO28fc
Asukoht: Tallinn

Re: Kanalite kasutamine?

PostitusPostitas es1hj » P Jaan 01, 2017 8:42 pm

Tere ja head alanud aastat!

Amburi väide, et esimesi DPMRi kanaleid hetkel ei tohi (Eestis) kasutada on küsitav. Praegu on ülemineku periood. Lihtsalt nõude rakendamise tagumine tähtaeg on 1. jaanuar 2018.

Kehtiva raadiosagedusplaani §4(2) sõnastus lubab kasutada /Kuni ministri määruse või selle muudatuse jõustumiseni võib nimetatud raadiosagedusi kasutada asjakohases Euroopa Komisjoni otsuses või soovituses või selle puudumisel CEPT/ECC otsuses või soovituses esitatud tingimustel./

Sellele viitab ka rahvusvaheliselt jagatav info nõude rakendamisest Eestis: http://www.ecodocdb.dk/doks/implement_d ... docid=2569

Ja küllap jõuab TJA/MKM ministri määrusegi selleks ajaks nõudega konreetselt vastavusse viia.
Lähinaabritest on lubatud veel Soomes. Lätis hetkel pole lubatud. Pigem peaks seda rahvusvahelise rakendatuse andmebaasi järgmisel aastal välismaale minnes enne uurima kui dPMR446 kasutada.


73, Jaak
es1hj

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

Re: Kanalite kasutamine?

PostitusPostitas Ambur » P Jaan 01, 2017 9:24 pm

es1hj kirjutas:Amburi väide, et esimesi DPMRi kanaleid hetkel ei tohi (Eestis) kasutada on küsitav. Praegu on ülemineku periood. Lihtsalt nõude rakendamise tagumine tähtaeg on 1. jaanuar 2018.
73, Jaak
es1hj

Võib olla tõesti, aga kuidas siis mõista lauset sageduste tabeli all:
Channels shown in red are available for use from 01 January 2018.
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

es1hj
Lällaja
Lällaja
Postitusi: 46
Liitunud: N Sept 01, 2016 1:52 pm
QTH: KO29hj
QTH2: KO28fc
Asukoht: Tallinn

Re: Kanalite kasutamine?

PostitusPostitas es1hj » P Jaan 01, 2017 10:21 pm

Kui lugeda ECC otsust 3. juulist 2015, mis on otseselt kohustuslik meile, siis (copy-paste)
13. that this Decision replaces ERC/DEC/(98)25 and ECC/DEC/(05)12 which are withdrawn;
14. that this Decision enters into force by 3 July 2015;
15. that the preferred date for implementation of this ECC Decision shall be 3 January 2016;

Kenwoodi kui suurtootja väide, kelle jaoks EL on üks turg lähtub teistest kaalutlustest ja 1. jaanaur 2018 on tõesti see kuupäev, kus vana kanaliplaan kaotab ELis (ja CEPTi maades) kehtivuse ja uus jõustub totaalselt. Ilmselt vana kanaliplaaniga PMR446 seadmeid ei tohi siis enam müüa või vähemalt turule tuua.

Üldiselt tundub, et see 6,25 kHz laiusega 32 kanalit peaksid üksjagu rohkem ruumi jätma ka tihesasustusega piirkondades selleks, milleks PMR446 algselt mõeldud. Lisaks veel on standardiseeritud 64 nn ColourCode (CC), mis teeb võimalikuks 64x32=2048 võrku (seltskonda). Samad võrgumahud tekivad ka ham-sagedusel 433,400MHz kuni 433,600 MHz. Mõistlik oleks vocoderite, kanalite, värvikoodide osas kuidagi proovida kokkuleppida kui ühiselt soov suhelda.

73, Jaak
es1hj

Kasutaja avatar
postikana
Veteran
Veteran
Postitusi: 829
Liitunud: E Apr 05, 2010 7:23 pm
QTH: ko29ne

Re: Kanalite kasutamine?

PostitusPostitas postikana » P Jaan 01, 2017 11:56 pm

Mis 433.400 -.600 tulemas on?
Kas seal liidu paberites miskit tarka dPMR446 MODE 1, 2 ja 3 kohta ka on kirjas old või ainult licence free.


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist