CB antenn - iseehitamine "põlve otsas"

Kõik antennijutud siia
Kasutaja avatar
hall kass
Veteran
Veteran
Postitusi: 1789
Liitunud: R Juul 27, 2007 4:02 am
QTH: KO38JI42
Asukoht: Tartu

CB antenn - iseehitamine "põlve otsas"

PostitusPostitas hall kass » L Aug 25, 2007 2:03 am

Kuidas saaks ehitada käepäraste vahenditega kitsastes tingimustes stats. antenni CB lällarile?

Esialgu midagi maja katusele ei paneks (ei viitsi praegu jännata - elan esimesel korrusel ja katuseluugi võtit omab minu teada vaid 1 isik majas). Seega jäävad sellised variandid:

1) Minu aken jääb just trepikoja kõrvale. Kas saaks 5. korruse trepikoja aknast välja riputada juhtme, selle alt pingule tõmmata (siis see kedagi ei riivaks) ja siis jaamaga ühendada (kas kaablijupiga või siis otse, jättes ülemise otsa vajadusel mõne madalama korruse tasandile)? Kuidas on lood juhtme pikkusega ja sobituste vajalikkusega?

2) Ehitada mingi väike antenn, mille saab panna välja akna taha.

3) Ehitada mingi antenn aknaraami külge (olen lugenud lühilaine raamantennide kohta, kus traat paigaldatakse terve aknaruudu ulatuses).

4) Kasutada ära toasisene ruum näiteks lae all.

Mobiilne antenn - kas on lihtsam see osta või saab kuidagi ka ise aretada?

Kokkupandavat ja seljakotti mahtuvat vist ise ei tee, rääkimata veel spetsiaalsest kabulapiitsast... aga jalgratast saaks alusena ära kasutada küll (jalgrattamatkadel hea)?

Pistikud on olemas.

Ideed?
304FL, "Three zero four Freyja love"

Muki
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 237
Liitunud: P Mär 25, 2007 3:07 pm
QTH: kk00aa

PostitusPostitas Muki » L Aug 25, 2007 6:07 am

-
Viimati muutis Muki, L Mai 08, 2010 12:38 pm, muudetud 1 kord kokku.
Ära arvesta kellegi soovidega ja võta ära viimane, sest mida rohkem pakud, seda rohkem tahetakse ...

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5369
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

PostitusPostitas Kaljukits » L Aug 25, 2007 10:19 am

Akna taha oleks vast kõige lihtsam paigaldada nn. rõduantenn:
http://www.tehnoturg.ee/toode.php?id=m_c&toode=A24
Aga eks ikka ole parim variant, kui saaksid antenni katusele. Sa räägi selle katuseluugi võtmehoidjaga ilusasti, äkki saate kaubale.
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

Kasutaja avatar
hall kass
Veteran
Veteran
Postitusi: 1789
Liitunud: R Juul 27, 2007 4:02 am
QTH: KO38JI42
Asukoht: Tartu

PostitusPostitas hall kass » L Aug 25, 2007 2:31 pm

Minu jaamal see antennipesa ei logise... istub ilusasti kinni nagu peab. Nii et jaama enda juures vist muudatusi ei pea tegema?
304FL, "Three zero four Freyja love"

Kasutaja avatar
hall kass
Veteran
Veteran
Postitusi: 1789
Liitunud: R Juul 27, 2007 4:02 am
QTH: KO38JI42
Asukoht: Tartu

PostitusPostitas hall kass » P Aug 26, 2007 4:54 pm

Mjah. Sain just infi, et suurte majade katusele antenni panekut piiravad mingid reeglid... et näiteks on oht trahvi saada, kui antenn "rikub maja välisilmet" jne. Samuti sain oma maja rahva kohta vihje, et neile ei meeldivat punkarid, boheemlased, hipid jms, ühesõnaga, "karvikud" - kellesuguste sekka aga "paraku" mina kuulun :lol: Ehk siis - kui hakkan traati mööda maja välisseinu vedama, võidakse see lihtsalt vihkamise tõttu läbi lõigata. Nii et riskantne. Seega ei jäägi muud ohutut varianti kui piirduda oma aknaga ja leppida sellega, et ilmselt väga kaugele sidet saada ei pruugi.


Seda seni, kuni ma veel selles kohas elan... kunagi kolin niiehknaa minema, äkki siis saan vabad käed ka antenni ehitamisel.
304FL, "Three zero four Freyja love"

Muki
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 237
Liitunud: P Mär 25, 2007 3:07 pm
QTH: kk00aa

PostitusPostitas Muki » P Aug 26, 2007 5:07 pm

-
Viimati muutis Muki, L Mai 08, 2010 12:45 pm, muudetud 1 kord kokku.
Ära arvesta kellegi soovidega ja võta ära viimane, sest mida rohkem pakud, seda rohkem tahetakse ...

Kasutaja avatar
hall kass
Veteran
Veteran
Postitusi: 1789
Liitunud: R Juul 27, 2007 4:02 am
QTH: KO38JI42
Asukoht: Tartu

PostitusPostitas hall kass » P Aug 26, 2007 11:53 pm

Muki kirjutas:Kas maja kus sa elad on paneelmaja ? Mitmendal korrusel elad ? Kas on rõdu ?


On 5-kordne paneelmaja, mille esimesel korrusel rõdud puuduvad, muudel korrustel on need olemas. Mina paraku elan just esimesel korrusel ja seega rõdu mul pole.
304FL, "Three zero four Freyja love"

Kasutaja avatar
hall kass
Veteran
Veteran
Postitusi: 1789
Liitunud: R Juul 27, 2007 4:02 am
QTH: KO38JI42
Asukoht: Tartu

Antenn...

PostitusPostitas hall kass » E Aug 27, 2007 1:50 am

Otsisin välja raamatu "Teeme ise" - selle seeria kõige esimene raamat, ma ei tea, palju neid ses seerias üldse on... aga mainitud raamatus on lihtsa lühilaine raamantenni ehituskirjeldus. Mingi traat veetakse mööda aknaääri, häälestamine ja signaalitarbijaga sobitamine käib kondekate abil. Raamatus antud andmed: antenni mõõdud 2x2 meetrit, sobituskonde C1 (ühendatud maanduse ja signaalijuhtme vahele "raami" otste külge) 540-2000 pikofaradit, häälestuskonde (pöördkondekas, jääb "traatraami" sisse) 10-500 pikofaradit, sagedusvahemik 3,4-15 MHz. Kaabliks 75-oomine antennikaabel.

Niisiis - kas seda asjandust annaks ära kasutada CB peal? Ja kui, siis millised muudatused siin teha tuleks? Väiksem raam - niikuinii mu aken on vaid 150x180 cm. Aga kondekate suurused? Ja mis kaabel - kas annaks kasutada seda vana 75-oomist või tuleb hankida 50-oomine?
304FL, "Three zero four Freyja love"

Kasutaja avatar
ritsikas
Veteran
Veteran
Postitusi: 254
Liitunud: L Mai 19, 2007 1:02 pm
Asukoht: 18rq, LääneMK

PostitusPostitas ritsikas » P Sept 23, 2007 10:49 am

Jah, k6ik on tehtav. Ainuke viga, et sinu raamantenn on sel juhul nn. 'horisontaalse polarisatsiooniga'. Teised ehk oskavad rohkem valgustada seda teemat. Aga siiski, kas ei ole v6imalik nende teiste majaelanikega kuidagi kokkuleppele saada? Ehk lahvatab ka neis raadiopisik... Esimesel korral olev antenn on ikka kymnetes v6i sadades kordades viletsam kui katusel olev - sinu tingimustes.

Katsu saada maksimaalset efekti minimaalselt resursse selle alla pannes. Esimesele korrale raamantenni ehitades j22b sulle pigem ehitamise l6bu.

[P]eale [S]elle:

Raamantenn, lainepikkusele 11m, pool lainet = 11/2 = 5.5m.
Oletame, antenn ruudukujuline, 5.5/4 = 1.375m. 5% v2hemaks, ja saame
ruudu kylje pikkuseks 1.306m, mis yllatus yllatus on tegelikult ysna paras akna ymber t6mmata. :oops:

:arrow: Aga siiski kaalu ehk antenni k6rgemale kohale (katusele) seadmist.
Viimati muutis ritsikas, P Sept 23, 2007 10:59 am, muudetud 1 kord kokku.

Kasutaja avatar
hall kass
Veteran
Veteran
Postitusi: 1789
Liitunud: R Juul 27, 2007 4:02 am
QTH: KO38JI42
Asukoht: Tartu

PostitusPostitas hall kass » P Sept 23, 2007 10:55 am

Hetkel on Tehnoturust ostetud 250-kroonine autoantenn akna taga väljas poomi otsas, aknast nii 80 cm eemal, ja antenni aluse all poomi küljes veel horisontaalne rist, tehtud plekiribadest pikkusega ca 40 ja laiusega ca 7 cm.

Igatahes kuulen ma 8 AM peal rekkamehi, kes kesklinna kandis ja Emajõe ääres ringi lasevad.

Nemad mind kas ei kuule või ei soovi mulle vastata, tont teab... ja üle jõe elav Goodkiller jääb minust veel liiga kaugele - ta küll kuuleb samu rekkamehi, aga ei ulatu ta minuni ega kuule ta ise mind.

On plaanis see antenni all olev plekkjura veelgi suurem teha, ühendada see otse antenni maandusega ja entenn püsivalt poomi otsa kruvida - praegu istub ta seal oma magnetjala abil. Poomi pikendamine aga tundub riskantne, konstruktsioon tuleks robustsem ja seega ärataks rohkem tähelepanu - aga ma tahaks ikka kasutada puitu nagu praegu, see poom on mul vanast suusast tehtud, hea jäik, aga kuni ma pole leidnud mingit eriti tugevat nurkrauda selle akna külge panekuks, tuleb pikema poomi tegemisel teha ka jõhkram tugikonstruktsioon ja see hakkab tähelepanu äratama (praegust poomi hoiab paigal nailonnöörist tugivant).
304FL, "Three zero four Freyja love"

Kasutaja avatar
sys
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 181
Liitunud: L Okt 08, 2005 2:36 pm
QTH: KO28TJ00
Asukoht: Viljandi

PostitusPostitas sys » P Sept 23, 2007 5:01 pm

ritsikas kirjutas:Jah, k6ik on tehtav. Ainuke viga, et sinu raamantenn on sel juhul nn. 'horisontaalse polarisatsiooniga'.


Oleneb kuidas toidad. Alt või külje pealt.
ES7SYS
Yaesu FT-897D, Yaesu FT-7800

Kasutaja avatar
Hiiu Tom (ES1GB)
Veteran
Veteran
Postitusi: 365
Liitunud: K Okt 19, 2005 9:36 am
QTH: KO29ii
Asukoht: Tallinn-Nõmme
Kontakt:

PostitusPostitas Hiiu Tom (ES1GB) » K Sept 26, 2007 2:09 pm

Raamantenn tehakse täislaine pikkune ehk 11m. Ehk siis raami külgede summa on 11m. Raamantenn võib olla ristkülik või kolmnurk või romb. Otse 50 oomise kaabliga ei sobitu. Too antenn, millest raamatus kirjutati, kõlbab põhiliselt vastuvõtmiseks, saatala minekul tuleb ettevaatlik olla, kondekal tekib väga kõrge pinge, mis võib kondeka plaatidelt üle lüüa. Kõrvetad oma jaama maha, muud midagi.
Kui on vaja odavat antenni lällarile, siis ehita veerandlaine antenn. Tee 4-5 traadijuppi 11/4 m ehk 2,75m - 5%~ 2,65m. Üks riputa kuhugi kõrgele ja isoleeri nöörijupi vms isolaatoriga sellest asjast, kuhu ta sidusid. Selle traadi alumisse otsa ühenda koaksiaalkaabli keskmine soon. Ülejäänud traadid too kaabli suka küljest rippuva traadi suhtes 90-120 kraadi all allapoole, kinnita ja isoleeri. Ongi sul tunduvalt parem antenn, kui kalli raha eest ostetud autoantenn. Häälestamiseks teed keskmist traati lühemaks, kuni SWR on miinimumis.
Keegi Marconi pidi iga kord end hauas ringi keerama, kui mõni raadiomees poest antenni ostab. Mis seal pattu salata, eks minagi olen paar korda vanainimese igavest und häirinud. :D
President Lincoln
1/2 wl vertical

Kasutaja avatar
hall kass
Veteran
Veteran
Postitusi: 1789
Liitunud: R Juul 27, 2007 4:02 am
QTH: KO38JI42
Asukoht: Tartu

PostitusPostitas hall kass » T Nov 20, 2007 5:39 am

Okei, jätkame seda minu iseehitamise teemat... nimelt tegin valmis
selle antenni.

Vaskmaterjali puudumise tõttu pidin kasutama CAT5 kaablit, kuid tundub, et see ei muuda levi osas eriti midagi - ta ripub mul seni toas ja kui jaamal kahinalukk maha keerata, võtab rekkamehi kuni ca 1 km pealt (sain selle teada, kui üks neist ütles, et on Aura veekeskuse juures - mine tea, äkki keegi tuleb kaugemalt kah, eks see selgu).

Kuid huvitav on see, et selle antenniga töötavad SWR mõõtja ja Danita SWR indikaator täiesti vastandfaasis. Kui autoantenniga jamades indikaatori heledus kasvas vastavalt SWR mõõtja näidu suurenemisele, siis selle antenniga on nii, et kui SWR mõõtja näit kasvab, siis Danita vastav indikaator läheb aina tuhmimaks ja kui mõõtja näit väheneb, kasvab jaama indikaatori heledus. SWR näidu juures 3 ja üle selle on indikaator juba kustunud, samas SWR 1 juures särab nagu juudi jõulupuu :)

Oskab keegi ehk seletada, milles asi? Vaatan, et siit võib tekkida oht oma jaam uutmoodi maha põletada...


Kusjuures kui antenn tagant üldse ära võtta, näitavad nii SWR mõõtja kui ka jaama enda indikaator ilusasti ühtemoodi - mõõtja osuti läheb lõppu ja jaama indikaator lööb särama.

Ja ma vist vaatan, et jaama enda signaalitugevuse osuti töötab saatel kah primitiivse SWR mõõtjana... käitub samamoodi nagu õige SWR mõõtja.
304FL, "Three zero four Freyja love"

Kasutaja avatar
Andyboy
Veteran
Veteran
Postitusi: 311
Liitunud: E Okt 03, 2005 6:26 pm
Asukoht: # KO37KW # Ridalist paremale >

PostitusPostitas Andyboy » T Nov 20, 2007 8:56 am


Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5369
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

PostitusPostitas Kaljukits » T Nov 20, 2007 11:09 am

hall kass kirjutas:Kuid huvitav on see, et selle antenniga töötavad SWR mõõtja ja Danita SWR indikaator täiesti vastandfaasis. Kui autoantenniga jamades indikaatori heledus kasvas vastavalt SWR mõõtja näidu suurenemisele, siis selle antenniga on nii, et kui SWR mõõtja näit kasvab, siis Danita vastav indikaator läheb aina tuhmimaks ja kui mõõtja näit väheneb, kasvab jaama indikaatori heledus. SWR näidu juures 3 ja üle selle on indikaator juba kustunud, samas SWR 1 juures särab nagu juudi jõulupuu :)

Kui Sa kasutad välist swr mõõtjat, ja see on uus (eeldatavasti ka siis korras), unusta see jaama sisene indikaator. (Võib olla see peabki niipidi käima ja jaama manualis on näit. trükiviga?). Igatahes annab ka üsna odav, osutriistaga väline swr mõõtja kindla peale täpsema mõõtetulemuse kui odavasse jaama sisseehitatud indikaator.
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 9 külalist