K:ANTENNI HÄÄLESTUS

Kõik antennijutud siia
Kasutaja avatar
äpu
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 1086
Liitunud: T Veebr 01, 2005 1:14 pm
QTH: KO29JK
Asukoht: Tallinn.Lasnamägi.

K:ANTENNI HÄÄLESTUS

PostitusPostitas äpu » K Dets 14, 2005 1:17 pm

--------------------------------------------------------------------------------

matrix kirjutas:
Tekkis selline küsimus , plaanis paigaldada uude kodusse mast ca 20 m ja sinna osa 1/2 antenn.
Probleem selles kuidas sellist antenni häälde pannakse?
Üles ronimine ei tuleks nagu kõne alla ( mast suhteliselt väikse läbimõõduga ja kõrguse kartus on ka päris suur )
Kas kellelgi on antud asjaga kogemusi ???

Tere!
Kõigepealt ma soovitan tehase häälestust uurida,kas need on alles selle järgi asi paika panna ja proovida antenn ajutiselt natuke kõrgemale püsti toppida ja vaadata mida SWR-meeter näitab.Kui niimoodi on jonksu saadud, ah jaa regullida võib ka ainult alumise toruga.Muidugi masti konstruktsioon võiks olla ikkagi kuidagi alla käiv. Üldiselt läheb see 1/2 antenn päris korralikult häälde aga ikkagi peab teda päris palju üles,alla sikutama aga kui see vaev on ära nähtud siis on tulemus seda väärt.
Üks soovitus veel või õigemini mitu,toru mis on kõge alumine ja millel on need kinnitus rõngad kolme kruviga kinni tuleks väga korralikult kinni keerata ja kas hermeetikuga või kama mis liimiga alumised mutikad kinni fikseerima muidu vibreerivad lahti ja veel, selle kahe kinnituse vahel toru alumise otsa lähedal on risti üks kruvi pea ,vat see tuleks ka lahti keerata anda natuke viili et kruvi all oleks suurem kontakti pind see ongi pooli ja antennivaheline ühendus.Sinna alla võiks panna veel ühe korraliku karvase seibi ja määrida kas tehnilise vaseliini või mis iganes vett tõrjuva ollusega ja kui kruvi kõvasti kinni siis võiks sinna peale mingi isoleeri panna aga ülevalt poolt et altpoolt lahi oleks õhk pääseb siis ligi.Ja üldse tuleks antenni jätku kohad isevulkaniseeruva teibiga üle teha ja all pistiku juurde teha üks väike auk kust vesi välja tilguks.UH jälle sai pikk romaan,aga asi tasub vaeva ära.
_________________
Tervitades Äpu! es1ate 73!
304ET

PsychoDad
Noorem lällaja
Noorem lällaja
Postitusi: 29
Liitunud: K Dets 28, 2005 4:33 pm
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitas PsychoDad » T Juul 10, 2007 5:44 pm

Hüva nõu nüüd kallim tõest, mul oleks vaja abi 145 cm antenni häälestamisel. Ma ise ei jaaga ei suurt ega väikest mütsi sellest.

Kaua selline tegevus aega võib võtta ja mis see maksta võib? Tehnoturg on kahjuks kinni...

Tänan.
PMR-ga mees

www.lasteasi.ee

olc
Veteran
Veteran
Postitusi: 717
Liitunud: P Juul 08, 2007 8:13 pm
QTH: KO38JJ

PostitusPostitas olc » T Juul 10, 2007 6:04 pm

swr mõõtur tuleb vahele panna ja siis timmida. mõõtur ise teab mis kallis polnud tehnoturus, iseasi kui tihti seda vaja läheb
PsychoDad kirjutas:Hüva nõu nüüd kallim tõest, mul oleks vaja abi 145 cm antenni häälestamisel. Ma ise ei jaaga ei suurt ega väikest mütsi sellest.
Kaua selline tegevus aega võib võtta ja mis see maksta võib? Tehnoturg on kahjuks kinni...
Tänan.

PsychoDad
Noorem lällaja
Noorem lällaja
Postitusi: 29
Liitunud: K Dets 28, 2005 4:33 pm
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitas PsychoDad » T Juul 10, 2007 6:33 pm

olc kirjutas:swr mõõtur tuleb vahele panna ja siis timmida. mõõtur ise teab mis kallis polnud tehnoturus, iseasi kui tihti seda vaja läheb
PsychoDad kirjutas:Hüva nõu nüüd kallim tõest, mul oleks vaja abi 145 cm antenni häälestamisel. Ma ise ei jaaga ei suurt ega väikest mütsi sellest.
Kaua selline tegevus aega võib võtta ja mis see maksta võib? Tehnoturg on kahjuks kinni...
Tänan.



Seda ma kujutan isegi ette, aga turg ju kinni hetkel.
PMR-ga mees



www.lasteasi.ee

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5367
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

PostitusPostitas Kaljukits » T Juul 10, 2007 6:42 pm

Kui antenn on uus ja terve, siis pole kiiret selle häälestamisega. Nii mööda need tehasest tulles ka ei ole, et töötamist segavad. Pista antenn enam vähem auto katusele keskele ja tööta rahulikult sellega kuniks tehnoturg avatakse. Pisikese kombineeritud SWR ja Power mõõtja soovitan siiski endale mõnesaja krooni eest muretseda. Aegajalt läheb seda ikka vaja ja hakka siis jälle mööda linna teist otsima.
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

PsychoDad
Noorem lällaja
Noorem lällaja
Postitusi: 29
Liitunud: K Dets 28, 2005 4:33 pm
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitas PsychoDad » T Juul 10, 2007 6:57 pm

Kaljukits kirjutas:Kui antenn on uus ja terve, siis pole kiiret selle häälestamisega. Nii mööda need tehasest tulles ka ei ole, et töötamist segavad. Pista antenn enam vähem auto katusele keskele ja tööta rahulikult sellega kuniks tehnoturg avatakse. Pisikese kombineeritud SWR ja Power mõõtja soovitan siiski endale mõnesaja krooni eest muretseda. Aegajalt läheb seda ikka vaja ja hakka siis jälle mööda linna teist otsima.


Noh, see antenn ära "häälestatud". Ehk siis vajab paika ajamist. Ehk siis ei kuule sellega halligi. Kui oleks ise teinud siis teaks vähemalt mida teha.
Samas kas President Herbertiga saab häälestada? Sellel on SWR nupuke olemas. Ja kas siis see paneb mingi kuldse kesktee paika, et antenn töötab kenasti ka teise jaamaga?
PMR-ga mees



www.lasteasi.ee

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5367
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

PostitusPostitas Kaljukits » T Juul 10, 2007 7:36 pm

Kui ei kuule "halligi", siis on kuskil katkestus või lühis kas pistikus või katkestus antenni jala sees olevas poolis. Siin ei saa häälestamisega midagi teha, eelnevalt tuleks antenn korda teha. Alles siis häälestada.
Kui ühe jaamaga on antenn häälde saadud, siis reeglina ei muutu see häälestus ka teiste jaamade puhul. Kui jaamad ikka korras on ja neis ei ole keegi migagi torkinud, mis võiks jaama väljundi sobitust muuta.
Mõnedel CB jaamadel on SWR mõõtmise võimalus sisse ehitatud. Kui Su jaamal selline nupp leidub, siis uuri manualist, kuidas see mõõtmine täpselt käib. Ülearu täpsed odavama klassi jaamade sisseehitatud SWR mõõtjad ei ole, kuid parem ikka kui mitte midagi.
Head katsetamist Sulle!
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

PsychoDad
Noorem lällaja
Noorem lällaja
Postitusi: 29
Liitunud: K Dets 28, 2005 4:33 pm
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitas PsychoDad » T Juul 10, 2007 7:55 pm

Küllap siis selles antennis see jama asubki, sest ma kahe jaamaga proovisin, ja ikka ainult müra, vahel harva ka natsa juttu ka vahele.
PMR-ga mees



www.lasteasi.ee

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5367
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

PostitusPostitas Kaljukits » T Juul 10, 2007 9:03 pm

PsychoDad kirjutas:Küllap siis selles antennis see jama asubki, sest ma kahe jaamaga proovisin, ja ikka ainult müra, vahel harva ka natsa juttu ka vahele.

Eks kõige parem on, kui saad kellegagi kokku leppida mingi aja sidetamiseks. Siis saad teada, kuidas ja kui kaugelt teda kuuled. Kui ainult niisama vahel juhuslikult mõne sõna eetris kuuled, siis selle järgi veel ei saa otsustada, et antenn on nässus. Lihtsalt ei pruugigi eetris rahvast suurt olla. Soovitan veel keerata sqelchi nupp kahinate peale ja siis kuulata.
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

PsychoDad
Noorem lällaja
Noorem lällaja
Postitusi: 29
Liitunud: K Dets 28, 2005 4:33 pm
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitas PsychoDad » T Juul 10, 2007 9:34 pm

Kaljukits kirjutas:
PsychoDad kirjutas:Küllap siis selles antennis see jama asubki, sest ma kahe jaamaga proovisin, ja ikka ainult müra, vahel harva ka natsa juttu ka vahele.

Eks kõige parem on, kui saad kellegagi kokku leppida mingi aja sidetamiseks. Siis saad teada, kuidas ja kui kaugelt teda kuuled. Kui ainult niisama vahel juhuslikult mõne sõna eetris kuuled, siis selle järgi veel ei saa otsustada, et antenn on nässus. Lihtsalt ei pruugigi eetris rahvast suurt olla. Soovitan veel keerata sqelchi nupp kahinate peale ja siis kuulata.


Ma teen selle homme ära. Eks siis teab täpselt öelda.
PMR-ga mees



www.lasteasi.ee


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 11 külalist

cron