SWR'i sõltuvus võimsusest.

Kõik antennijutud siia
peeter
Veteran
Veteran
Postitusi: 324
Liitunud: N Juul 13, 2006 10:42 am
Asukoht: Nõmme
Kontakt:

SWR'i sõltuvus võimsusest.

PostitusPostitas peeter » E Aug 24, 2009 4:35 pm

Nagu teada, ei sõltu SWR võimsusest.

Kuid olen täheldanud, et vähemalt odavama otsa SWR-mõõtjatel näit ikka suht palju muutub sõltuvalt pealeantavast võimsusest.
SWR-mõõtjat annab kalibreerida erinevate võimsuste juures, kuid tulemus sellele vaatamata ikka erinev (10-20W puhul näit oluliselt suurem kui 1-2W juures).
Sama ka President George SWR-mõõtjaga, väikese väljundvõimsusega näitab reaalsemat numbrit (st. et ei näita üldse).

Kuidas teil kogemused näitavad, millise võimsusega võiks SWR olla kõige reaalsem? Kas kallimad riistad on usaldusväärsemad?

Enda arvamus on selline, et peaks mõõtma nii väikese võimsusega, kus veel SWR-mõõtjat kalibreerida saab, siis näeb ka antenni resonantsi paremini - kui muidugi on võimalik võimsusega mängida. Kuid siis tekib jälle uuesti küsimus mõõtmistäpsuse kohapealt.
Tervitustega
Peeter

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5371
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

Re: SWR'i sõltuvus võimsusest.

PostitusPostitas Kaljukits » E Aug 24, 2009 6:22 pm

Egas need odavad üksiki ei kvalifitseeru mõõteriistaks. Indikaatorid kõik, kui sedagi. Kahe osutiga pooletuhande eegune valetas mis kohe kole ja seda erinevate võimsuste juures. Ühe osutiga riista puhul häälestad antenni vähemalt min hälbele. Kahe osutiga riista sees saad seadepotekatega mõlemat osutit suva järgi adjustida ja tundub, et tehaseski on just nii toimitud :D. Endalgi on ammu plaan kord üks korralik osta, aga lükkan ja lükkan seda edasi...
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

Kasutaja avatar
Pagan
Veteran
Veteran
Postitusi: 1009
Liitunud: N Dets 29, 2005 11:25 pm
QTH: KO38EF
Asukoht: Elva

Re: SWR'i sõltuvus võimsusest.

PostitusPostitas Pagan » E Aug 24, 2009 9:41 pm

Vahet ei ole kas ühe või kahe seieriga, kui mõlemat pidi sama tulemust näitab siis võib arvata et ka õige on.
Need odavad on kõik ühed igavesed käkid aga kui on viitsimist ümber ehitada siis saab enamvähem normaalse asja.
es5cc

Kasutaja avatar
officer
Veteran
Veteran
Postitusi: 1626
Liitunud: N Jaan 15, 2009 10:51 am
QTH: KO29KL
Asukoht: Viimsi

Re: SWR'i sõltuvus võimsusest.

PostitusPostitas officer » E Aug 24, 2009 10:19 pm

....minu odav Diamond SX-600 on küll,vähemalt minu jaoks,OK.
Olen päris mitu korda võrrelnud seda proffiriistaga ja näit on autentne!
ES2JT/304JT

peeter
Veteran
Veteran
Postitusi: 324
Liitunud: N Juul 13, 2006 10:42 am
Asukoht: Nõmme
Kontakt:

Re: SWR'i sõltuvus võimsusest.

PostitusPostitas peeter » E Aug 24, 2009 10:32 pm

Pagan kirjutas:Vahet ei ole kas ühe või kahe seieriga, kui mõlemat pidi sama tulemust näitab siis võib arvata et ka õige on.

mis mõttes mõlemat pidi, kas vahetades saatja ja antenni otsad ära?
Pagan kirjutas:Need odavad on kõik ühed igavesed käkid aga kui on viitsimist ümber ehitada siis saab enamvähem normaalse asja.

Millised on soovitused, vihjed ümberehituseks?
Ja kuidas selle võimsusega ikkagi on. Millise võimsusega võiks reaalsema tulemuse saada?
Tervitustega

Peeter

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

Re: SWR'i sõltuvus võimsusest.

PostitusPostitas Ambur » E Aug 24, 2009 11:00 pm

officer kirjutas:....minu odav Diamond SX-600 on küll,vähemalt minu jaoks,OK.
Olen päris mitu korda võrrelnud seda proffiriistaga ja näit on autentne!

Sama siin.

Peeter kirjutas:Enda arvamus on selline, et peaks mõõtma nii väikese võimsusega, kus veel SWR-mõõtjat kalibreerida saab...

Kui võimsus on nii suur, et SWR-meetrit enam kalibreerida ei saa, ei saagi see õieti näidata.
On loomulik, et suure võimsusega muutub ka seisulaine suuremaks (ega seepärast antenn häälest ära lähe),
eriti kasutades peenikest (väikese võimsuse jaoks mõeldud) kaablit, nagu näiteks RG-58.
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

Kasutaja avatar
ermo
Site admin
Site admin
Postitusi: 447
Liitunud: R Jaan 23, 2009 11:32 am
QTH: KO38JJ
Asukoht: Tartu, Annelinn
Kontakt:

Re: SWR'i sõltuvus võimsusest.

PostitusPostitas ermo » T Aug 25, 2009 1:10 pm

Olen testinud erinevaid swr mõõtjaid ja tähelepanekud järgmised:

1. Odavad TEAM'i swr mõõtjad näitavad alati swri rohkem kui on, mõõtur näitab 1.8 tegelik aga 1.6
Minimaalne võimsus mille puhul näit õige on on kuskil 4W.
2. TEAM'i 2 osutiga mõõtja näitab olenevalt mudelist kas suht täpselt või üsna täpselt.
Ei saa eriti muriseda. Aga huvitav fakt on see, et swri vähenedes kukub näit järsku "nulli" nagu oleks antenn ideaalselt
hääles. See anomaalia ilmnes 1.2 swri puhul.
3. Alani KW520 näitab alati pisut rohkem kui on, testitud CB, 2m ja 70cm peal. KW520 hakkab õigelt tööle alles 5W puhul, eriti
70cm bandis. Suht usaldusväärsed on nad kõik... enamasti valetavad kasutaja kasuks näidates tegelikusest suuremat swri.

Kõik mõõtmised tegin 4 ja 5 vatiga ning kontrollisin swr analüsaatori ning oma digitaalse swr mõõtjaga üle.

Swr mõõtjate valetamise ning suhteliselt suure kõikumise põhjustab enamasti dioodide ebalineaarsus ning trahvo (eba)täpsus.
Dioodide ebalineaarsusest tavalise mõõtja puhul lahti ei saa, minu omatehtud digimõõturis on dioodide ebalineaarsus tarkvaraliselt korrigeeritud, selle jaoks sai uuritud kõvasti dioodide datasheete ning tehtud ka mitmeid testmõõtmisi.
Ega ta ülitäpne ei ole kuid mõõtetulemus on täpsem kui mistahes osutiaparaadil.

Pagan võiks jah meid juhendada nende käkkide ümberehitamisel...
Midagi pole enam alles

Kasutaja avatar
henri503
Veteran
Veteran
Postitusi: 385
Liitunud: R Apr 18, 2008 8:00 pm
Asukoht: TIksOJA
Kontakt:

Re: SWR'i sõltuvus võimsusest.

PostitusPostitas henri503 » T Aug 25, 2009 1:45 pm

siis ermol äri algab kõikjooksevad enda swr-idega kohale.
aga kuidas õigustab ennast TEAM SWR-1180KA
intek490+sirio 5/8
yaesu ft7800e+x30.

Kasutaja avatar
Pagan
Veteran
Veteran
Postitusi: 1009
Liitunud: N Dets 29, 2005 11:25 pm
QTH: KO38EF
Asukoht: Elva

Re: SWR'i sõltuvus võimsusest.

PostitusPostitas Pagan » T Aug 25, 2009 2:55 pm

ermo kirjutas:
Pagan võiks jah meid juhendada nende käkkide ümberehitamisel...


Mis mul siin juhendada ega ma mõni tööõpetuse õpetaja ole.
Lugege kirjandust kuidas peaks SWR-i mõõtma siis saate aru mille poolest erineb odav mõõtja sellest mis peaks olema.
Üldiselt on seal sees kõik nii nagu ei peaks olema.
Kui lisada mõned maandused, mõned kondekad ja koristada ära pikad juhtmed mis lähevad igaltpoolt risti siis saab juba parem.
es5cc

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

Re: SWR'i sõltuvus võimsusest.

PostitusPostitas Ambur » T Aug 25, 2009 8:31 pm

Minu "Presidendi", osutiga SWR-meeter Tos-2 näitab samuti täpselt (kontrollitud).

Küsimus selles, kas CB jaama tarbeks, mille seisulainet mõõdetaksegi 4W juures, on ikka vaja kallist mõõtjat, mis maksab sama palju kui jaam ise?
27 MHz-il, 4W juures näitavad ka odavad rahuldava täpsusega (kui just praak pole sattunud). Pole suurt vahet, kas õige näit on 1.1 või 1.2. Antenn häälestatakse minimaalse näidu peale.
Kui antenn on hääles 4W-iga, on ta seda ka mõnekümnevatise võimuga (ja kui pole, ei aja seda paremini häälde ka kallis mõõtja).

Kui tahetakse edasi minna HAM lainealadele (omandades amatööri litsentsi) ja muretseda kallis HAM aparatuur, siis on tõesti mõtekas osta kallis SWR-meeter, mis mõõdab seisulainet "täpselt" ka kõrgematel sagedustel ja suurtematel võimsustel.
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

Kasutaja avatar
Pagan
Veteran
Veteran
Postitusi: 1009
Liitunud: N Dets 29, 2005 11:25 pm
QTH: KO38EF
Asukoht: Elva

Re: SWR'i sõltuvus võimsusest.

PostitusPostitas Pagan » T Aug 25, 2009 9:33 pm

Võibolla Diamondi ja Presidendi mõõtjad on paremad aga igasugu Team ja Maas ja eiteamisveel on küll saast.
Olen neid odavaid võrrelnud nii et ühega paned antenni paika, teisega vaatad et tahab pikemaks .kolmandaga tahab veel pikemaks ja neljandaga tahab hoopis lühemaks.
Naljakas või mis?
Oleks 200- maksev SWR mõõtja nii kangesti hea siis ei ole ju mõtet paremaid tehagi.

Kui keerad lahti mõne 27MHz lällari President Herberti või Georgi või Lincolni või Alan 87 või sarnase mänguasja ja vaatad SWR-i mõõtja osa siis ei erine see eriti nendest odavatest karpidest ja ei ole küll eriti veenev.
es5cc

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

Re: SWR'i sõltuvus võimsusest.

PostitusPostitas Ambur » T Aug 25, 2009 10:17 pm

Kui mu 27 MHz lihtsa antenni häälestus oleks mu odava SWR-meetriga paikkapandult vale, poleks ma oma "mänguasja" Georgega (ilma lisavõimendit kasutamata) saanud ka pidada sidesid ümber maailma.
Kallis mänguasi ei tähenda veel alati, et oleks parem mänguasi. Olen ka seda kallist saasta parandanud küll. :lol:
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

Kasutaja avatar
Pagan
Veteran
Veteran
Postitusi: 1009
Liitunud: N Dets 29, 2005 11:25 pm
QTH: KO38EF
Asukoht: Elva

Re: SWR'i sõltuvus võimsusest.

PostitusPostitas Pagan » T Aug 25, 2009 10:54 pm

Ega ma su George kohta midagi halba ei ütlegi, ta on CB bändis kindlasti parem kui mõni kolekallis amatöörpill aga seal sees olev SWR mõõtja on küll naljanumber.
Kui oled odavaid ja kalleid remontinud siis saad vast isegi aru.
Ega seda SWR-i ei maksagi nii südamesse võtta, on ta 1,0 või 1,2 kaugeid sidesid saab ikka aga iseasi on kuidas saatja lõpp sellesse suhtub.
es5cc

Kasutaja avatar
ermo
Site admin
Site admin
Postitusi: 447
Liitunud: R Jaan 23, 2009 11:32 am
QTH: KO38JJ
Asukoht: Tartu, Annelinn
Kontakt:

Re: SWR'i sõltuvus võimsusest.

PostitusPostitas ermo » T Aug 25, 2009 10:58 pm

Ambur kirjutas:Kui mu 27 MHz lihtsa antenni häälestus oleks mu odava SWR-meetriga paikkapandult vale, poleks ma oma "mänguasja" Georgega (ilma lisavõimendit kasutamata) saanud ka pidada sidesid ümber maailma.
Kallis mänguasi ei tähenda veel alati, et oleks parem mänguasi. Olen ka seda kallist saasta parandanud küll. :lol:


Jah, mõni odav asi on samuti hea ja kallis ei ole tingimata hea. Nagu ma eespool mainisin Alani KW520 (ca 1800 EEK) valetab samuti ning madalatel võimsustel ta ei tööta korralikult. SWR'i mõõtes tuleb see miinimumi ajada ning kui mõõtja suurtel võimsustel rohkem näitab (minu digitaalne teeb sama) pole tegu suurenenud SWR'iga vaid need on mõõtja (loe dioodide - trahvo) eripäraks. Seega kui SWR on vähem kui 1.5 siis on kõik korras. Loomulikult 1.1 on super agaseda saada omaette kunst. Olen oma yagil selle kätte saanud aga terve päev nokitsemist võttis see aega.
Midagi pole enam alles

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

Re: SWR'i sõltuvus võimsusest.

PostitusPostitas Ambur » T Aug 25, 2009 11:00 pm

Pagan kirjutas:Ega ma su George kohta midagi halba ei ütlegi, ta on CB bändis kindlasti parem kui mõni kolekallis amatöörpill aga seal sees olev SWR mõõtja on küll naljanumber.

Need jaamade sisseehitatud SWR-meetrid näitavad tõesti naljanumbreid, ka Georgel.
Kuna kasutan välist, osutiga mõõtjat, pole viitsinud isegi uurida, miks.
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 15 külalist

cron