FM antenni pikkus

Kõik antennijutud siia
Kasutaja avatar
janar
Veteran
Veteran
Postitusi: 323
Liitunud: E Veebr 16, 2009 1:43 pm
Asukoht: võru linn

FM antenni pikkus

PostitusPostitas janar » E Sept 14, 2009 5:44 pm

ma ei leidnud enam linki lehele kus oli antud valem et kui tead sagedust mhz ides et kui pikk varras antenn olema peaks.nimelt plaanis pööningule üks varras katuse alla teha et ägedaid jaamu oma tuuneriga köögis kuulata.


PS: palun vabandust kirjavahemärkidepärast, mida ei ole :oops:

Kasutaja avatar
hard0
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 117
Liitunud: N Nov 29, 2007 7:50 pm
QTH: liikuv
Asukoht: Läänemaa

Re: antenni pikkus

PostitusPostitas hard0 » E Sept 14, 2009 6:03 pm

Äkki on abiks: http://rcexplorer.se/page14/hwwa/hwwa.html
Aga samas võib-olla on kõige lihtsam/parem tavaline dipool

Kasutaja avatar
janar
Veteran
Veteran
Postitusi: 323
Liitunud: E Veebr 16, 2009 1:43 pm
Asukoht: võru linn

Re: antenni pikkus

PostitusPostitas janar » E Sept 14, 2009 7:18 pm

kui ma võtan transistor raadiol keskmise sageduse 108-88 =20 seega 20/2=10 88+10=98
98mhz ile vastav pikkus on 1453.0756892857141mm seega sobib ka ml145 vattas :D ajutiselt kuna jaama hetkel ei kasuta.

ok tänud ma proovin midagi aretada :D

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: antenni pikkus

PostitusPostitas Evo » T Sept 15, 2009 8:57 am

Siit saad antenni pikkuse kalkulaatori:
http://www.csgnetwork.com/antennaevcalc.html

Kasutaja avatar
äpu
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 1087
Liitunud: T Veebr 01, 2005 1:14 pm
QTH: KO29JK
Asukoht: Tallinn.Lasnamägi.

Re: antenni pikkus

PostitusPostitas äpu » T Sept 15, 2009 11:51 am

janar kirjutas:kui ma võtan transistor raadiol keskmise sageduse 108-88 =20 seega 20/2=10 88+10=98
98mhz ile vastav pikkus on 1453.0756892857141mm seega sobib ka ml145 vattas :D ajutiselt kuna jaama hetkel ei kasuta.

ok tänud ma proovin midagi aretada :D

Ega ikka ei sobi küll,CB lainepikkus on 11m aga FM raadio lainepikkus on näiteks 98Mhz juures 3.06m :?: ja kui see jagada 2 siis on 1,5306m.Tuleb arvestada seda ,et CB antennil on ka pikendus pool sees.Jah muidugi kuulamiseks kärab küll kui jaam ligidal on kaugemaid juba vastu ei kipu võtma hästi.
Tervitades Äpu! es1ate 73!
304ET

Kasutaja avatar
janar
Veteran
Veteran
Postitusi: 323
Liitunud: E Veebr 16, 2009 1:43 pm
Asukoht: võru linn

Re: antenni pikkus

PostitusPostitas janar » T Sept 15, 2009 12:21 pm

ma mõtlesin et keeran varda maha pool koos vardaga on ju aluse küljest eemaldatav ja on varda küljest pool ka eemaldatav, aga see selleks tegelt teen ikka mingi varda pööningule siis vaatab ehk võtab mõnda jaama paremini, aga äitähh kõigile abi eest kes viitsisid kaasa mõtelda

Kasutaja avatar
äpu
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 1087
Liitunud: T Veebr 01, 2005 1:14 pm
QTH: KO29JK
Asukoht: Tallinn.Lasnamägi.

Re: antenni pikkus

PostitusPostitas äpu » T Sept 15, 2009 12:29 pm

Tee parem Dipol 1,5m pikkust ja umbes 10cm vahe ja umbes 5cm otste vahe.see tunduvalt tundlikum ja kui rõngasse keerad saa ring diagrammi
Tervitades Äpu! es1ate 73!

304ET

Kasutaja avatar
janar
Veteran
Veteran
Postitusi: 323
Liitunud: E Veebr 16, 2009 1:43 pm
Asukoht: võru linn

Re: antenni pikkus

PostitusPostitas janar » T Sept 15, 2009 6:36 pm

selle koha pealt olen ma küll nüüd sooda :D äkki saaks mingit visandit kui kellegil on kas või paint is joonistatut.

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: antenni pikkus

PostitusPostitas Evo » T Sept 15, 2009 6:41 pm

Lihtsaim FM- antenn:
Pilt
Kui dipooli S- tähe kujuliseks painutada ei viitsi, siis tee sirgdipool ja pane ta 45- kraadise nurga all üles, siis võtab kuigivõrd mõlemat polarisatsiooni. Kogupikkus jäta samaks - 1460 mm. Ise olen proovinud nii ja naa, märgatavat erinevust pole küll märganud. Omal mul selline antenn kah pööningul ja köögis oleva tuuneri taga, heade levide korral võtab isegi lätlasi ja soomlasi lisaks.
Ja kaabli ühendamine sellele:
Pilt
U- aasa pikkuseks 75- oomise kaabli korral 1015 mm.

Kui aga soovid kaugvastuvõttu teha, siis soovitaks sellist antenni :
Pilt
Sellisega on näiteks Lõuna- Eestis Soome FM- jaamad peaaegu alati kuuldavad.Kasutasin ise sellist antenni palju aastaid kaugvastuvõtuks, praeguseks küll maha võetud.

Kasutaja avatar
janar
Veteran
Veteran
Postitusi: 323
Liitunud: E Veebr 16, 2009 1:43 pm
Asukoht: võru linn

Re: antenni pikkus

PostitusPostitas janar » T Sept 15, 2009 9:39 pm

Äitähh skeemide eest prindin välja ja siis kohe tööjuurdemeisterdama. põhimõtteliselt võin ma selle rauast teha?
mis läbimõõduga ümar materjal peaks olema ,või pole sellel tähtsust? mul peaks mingit 8mm ümarat materjali tööjuures vedelema

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: antenni pikkus

PostitusPostitas Evo » K Sept 16, 2009 10:00 am

Elementide materjal võiks olla 10-12 mm. läbimõõduga (sellest sõltub ka antenni ribalaius), aga kõlbab 8 mm. kah. Tööstuslikud seeriaantennid ongi silma järgi umbes 8 mm. materjalist.

peeter
Veteran
Veteran
Postitusi: 324
Liitunud: N Juul 13, 2006 10:42 am
Asukoht: Nõmme
Kontakt:

Re: antenni pikkus

PostitusPostitas peeter » K Sept 16, 2009 10:30 am

janar kirjutas:... põhimõtteliselt võin ma selle rauast teha?
..

Antenn tuleb seda parem, mida juhtivamast materjalist teha. Seepärast on alati parim vask (kui hõbedat mitte arvestada), järgmisena alumiinium ja alles siis tuleb raud. Kuna kõrgsagedusvoolud jooksevad materjali pindmistes kihtides, siis on eriti tähtis just see osa. Raua puhul tekib pinnapeale rooste, mis on veel halvem elektrijuht.
Võib kasutada vasega kaetud rauda, mis on samaväärne täisvasega. Parim oleks muidugi antenn üle hõbetada!
Tervitustega
Peeter

Kasutaja avatar
Valdur
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 112
Liitunud: R Juul 14, 2006 8:44 pm
QTH: 000000
Asukoht: Võrumaa, Obinitsa oinapää talu

Re: antenni pikkus

PostitusPostitas Valdur » K Sept 16, 2009 2:38 pm

niii nalajamehed- Peeter ja Evo. Vene sõjaväe müüt rääkis , et kui vaske ja hõbedat pole käepärast , siis parima antenni saab ikka "elavhõbedast" Kui sellise antenniga kuulad ja vaatad , siis ümbruskonnas TV-aparaatidel pilt tumm ja endal raadiosse ja televisoorisse uskimatult kauged jaamad. Aga ma ei hakka siin inimesi eksitama . Eks see ikka üks naljajutt ole. (müüt võimsast antennist)
Valdur , PMR jaam Cobra 525

Kasutaja avatar
Hiiu Tom (ES1GB)
Veteran
Veteran
Postitusi: 365
Liitunud: K Okt 19, 2005 9:36 am
QTH: KO29ii
Asukoht: Tallinn-Nõmme
Kontakt:

Re: antenni pikkus

PostitusPostitas Hiiu Tom (ES1GB) » K Sept 16, 2009 2:47 pm

Põhimõtteliselt võid rauast küll teha, kui ainult ringhäälingu FM-i kuulad. Saatja taha ära rauast antenni pane, kuigi isegi roostevabast on saatja antenni tehtud ja töötas ka. Roostevaba pidi veel viletsam olema, kui raud. Antenniehituses on ikka alumiinimum sinu hea sõber.
Seda elavhõbeantenni juttu olen mina ka kuulnud aga ei usu seda eriti, esiteks on elavhõbe kangesti vilets juht, teiseks pole vist keegi seda proovinud ja kolmandaks, kui ta ikka nii kangesti hää oleks, küll siis teda tarvitataks kah.
President Lincoln
1/2 wl vertical

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5368
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

Re: antenni pikkus

PostitusPostitas Kaljukits » K Sept 16, 2009 3:36 pm

Hiiu Tom (ES1GB) kirjutas:Seda elavhõbeantenni juttu olen mina ka kuulnud aga ei usu seda eriti, esiteks on elavhõbe kangesti vilets juht, teiseks pole vist keegi seda proovinud ja kolmandaks, kui ta ikka nii kangesti hää oleks, küll siis teda tarvitataks kah.

Sellelt elavhõbeda antennilt ma korra juba foorumis saladuskatteloori kergitasin. Selle ehitamise kirjeldus ilmus ühes Ida-Saksa (kas Funkamateur vms.) aprillikuu väljaandes kuskil 70- aastatel. Antenn valmistati päevavalguslambi torudest ja hoiatati ka selle eest, et ta kõikides teistes bändides tekitab kõva QRM-i. Mõned vene väljaanded tõlkisid selle loo ka mõnekuise hilinemisega ära. Antenni kirjelduse all seisis pof. L. Irpa (või Lirpa) :D. Isegi Tallinnas olla mõnda sellist katustel nähtud, aga need olla kadunud sama äkki kui ilmunudki. KGB olla maha lasknud korjata, sest Ameerikaga sai sellega side iga kell...
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist

cron