Palun abi CB antenni valikul

Kõik antennijutud siia
Kasutaja avatar
devilviper
Lällaja
Lällaja
Postitusi: 43
Liitunud: N Mai 14, 2009 11:01 am
Asukoht: Talllinn, 8AM, 23FM
Kontakt:

Palun abi CB antenni valikul

PostitusPostitas devilviper » L Sept 26, 2009 4:52 pm

Mõtlesin Midland ML145 peale, kuid see jääb minu jaoks liiga pikaks. Kas on võimalik saavutada sama hea levi kaugus või veelgi parem, kui kasutada "KL35" võimendit (35-70W 25-30MHz) + u 1m magnetalusega antenn? Millist antenni soovitaksite, hind peaks jääma 700 eek kanti, kuid igasugused soovitused ja nõuanded on vägagi oodatud? Kas näiteks fiibervardaga "FLORIDA magnetantenn 450mm President" on parem, kui näiteks "AS 100 MAG magnetantenn 1020mm, 3,6m kaabel UHF Sirio"?
Kas võimendi seab mingeid piiranguid antenni valikul?

Info pärineb TT kodulehelt.
CB - Citizens' Band radio

Kasutaja avatar
henri503
Veteran
Veteran
Postitusi: 385
Liitunud: R Apr 18, 2008 8:00 pm
Asukoht: TIksOJA
Kontakt:

Re: Palun abi antenni valikul

PostitusPostitas henri503 » L Sept 26, 2009 5:28 pm

mina arvan et ml-ist lühema antenniga sa paremat tulemust ei saa, paned võimu vahele tulemus see et sind kuuldakse aga sina ei kuule.
intek490+sirio 5/8
yaesu ft7800e+x30.

Janus
Vanem lällaja
Vanem lällaja
Postitusi: 55
Liitunud: K Apr 15, 2009 2:55 pm
Asukoht: KO38IJ

Re: Palun abi CB antenni valikul

PostitusPostitas Janus » L Sept 26, 2009 6:50 pm

Henri503 on õigus.
Ennem parem antenn ja alles siis võimendi.
Võimendi abil parandad ainult enda kuuldavust aga mis kasu sellest kui sa ise ei kuule :roll:
CB autoantennid on niigi alamõõdulised (korralik baasantenn on üle viie meetri pikk).
Kui vähegi kannatab siis ikka ml145 oleks hea valik :roll:

Kasutaja avatar
devilviper
Lällaja
Lällaja
Postitusi: 43
Liitunud: N Mai 14, 2009 11:01 am
Asukoht: Talllinn, 8AM, 23FM
Kontakt:

Re: Palun abi CB antenni valikul

PostitusPostitas devilviper » L Sept 26, 2009 7:35 pm

Midland ML145 maksab tehnoturus 780 EEK. Kui nüüd mõelda lühemale antennile, mis maksab u 750 eek + võimendi "KL35" 475 EEK, läheb see kokku 1225 EEK ning levi on ikkagist kehvem, kui kulutada vähem raha ostes kohe pika antenni.
CB - Citizens' Band radio

Aare
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 165
Liitunud: P Mär 08, 2009 12:31 am
QTH: KO38ME99
QTH2: KO38NF70
Asukoht: Põlvamaa

Re: Palun abi CB antenni valikul

PostitusPostitas Aare » L Sept 26, 2009 7:39 pm

devilviper kirjutas:Mõtlesin Midland ML145 peale, kuid see jääb minu jaoks liiga pikaks. Kas on võimalik saavutada sama hea levi kaugus või veelgi parem, kui kasutada "KL35" võimendit (35-70W 25-30MHz) + u 1m magnetalusega antenn? Millist antenni soovitaksite, hind peaks jääma 700 eek kanti, kuid igasugused soovitused ja nõuanded on vägagi oodatud? Kas näiteks fiibervardaga "FLORIDA magnetantenn 450mm President" on parem, kui näiteks "AS 100 MAG magnetantenn 1020mm, 3,6m kaabel UHF Sirio"?
Kas võimendi seab mingeid piiranguid antenni valikul?

Info pärineb TT kodulehelt.



Kui on mõttes ainult auto peal kasutada jaama siis on mõtekas peale panna ML145.Võimendi ei anna Sinu jaoks midagi(kõik kuulevad aga sina neid mitte).Kui aga on plaanis baasjaama, siis soovitaks 5/8 antenni ja siis juba ka võimu sest vahel on nii et sina kuuled aga tema ei kuule, siis tuleb kasuks võimendi. :(
304ARE.ES6ARE

Kasutaja avatar
devilviper
Lällaja
Lällaja
Postitusi: 43
Liitunud: N Mai 14, 2009 11:01 am
Asukoht: Talllinn, 8AM, 23FM
Kontakt:

Re: Palun abi CB antenni valikul

PostitusPostitas devilviper » L Sept 26, 2009 8:11 pm

Esialgne plaan on jah ainult auto peal kasutada. Siiani olen kasutanud PMR-i, kuid olen sellest juba välja kasvanud ning huvi oleks suhelda laiema ringkonnaga ja tutvuda nendega, keda see hobi hõlmab.
Võimalik, et tulevikus paigaldan miskit ka majja.

Kas Midland ML145 on vaja ka häälestada?
CB - Citizens' Band radio

Kasutaja avatar
janar
Veteran
Veteran
Postitusi: 323
Liitunud: E Veebr 16, 2009 1:43 pm
Asukoht: võru linn

Re: Palun abi CB antenni valikul

PostitusPostitas janar » L Sept 26, 2009 8:17 pm

muidugi on vaja häälestada, aga see on mingi sekundite küsimus.
Aga levib see antenn väegade häste :finga:

Aare
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 165
Liitunud: P Mär 08, 2009 12:31 am
QTH: KO38ME99
QTH2: KO38NF70
Asukoht: Põlvamaa

Re: Palun abi CB antenni valikul

PostitusPostitas Aare » L Sept 26, 2009 8:27 pm

devilviper kirjutas:Esialgne plaan on jah ainult auto peal kasutada. Siiani olen kasutanud PMR-i, kuid olen sellest juba välja kasvanud ning huvi oleks suhelda laiema ringkonnaga ja tutvuda nendega, keda see hobi hõlmab.
Võimalik, et tulevikus paigaldan miskit ka majja.

Kas Midland ML145 on vaja ka häälestada?


Ikkagi kõiki antenne on vajalik häälestada.Tehas annab küll õiendi,et on hääles, kuid iga jaama koosluses antenniga tahab ikkagi oma häälestust.Kui Sind aga tabab raadioviirus siis peaksid juba aegsasti omale selgeks tegema millega või millistel sagedustel tegelema hakkad ,vastavalt sellega ka siis jaamu ja antenne valima .Tuleb odavam,kui kõik endale enne kõike seda segadust selgeks teed. :lol:

304 ARE
304ARE.ES6ARE

Kasutaja avatar
devilviper
Lällaja
Lällaja
Postitusi: 43
Liitunud: N Mai 14, 2009 11:01 am
Asukoht: Talllinn, 8AM, 23FM
Kontakt:

Re: Palun abi CB antenni valikul

PostitusPostitas devilviper » L Sept 26, 2009 8:35 pm

Usun, et hetkel asjaga tõsisemalt algust teha on paigaldada jaam autosse. Miski 4a tagasi õppisin tehnilises koolis ning mäletan selgelt, kui õppejõud viis mind kooli raadioamatööride ringi, tutvustades mind seal ning näitas, kuidas suhelda üle maailma. Kogu see protseduur võttis mind ahhetama, sest see oli täiesti põnev, nõnda ma hankisin omale PMR-id, järjest hinnalisemad. Umbes pool aastat tagasi tekkis mõte paigaldada autosse jaam, kuid tollal jäi see pelgalt sinna paika, kuid nüüd on olemas vahendid selle teostamiseks ja miks mitte.

SWR peaks olema see aparaat, millega saab häälestada, ei tahaks seda osta, huvitav kas keegi saaks mind Tallinnas sellega aidata?

Kas igakord kui katuselt antenni ära kisun ja uuesti panen, tuleb taaskord häälestada?
CB - Citizens' Band radio

Aare
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 165
Liitunud: P Mär 08, 2009 12:31 am
QTH: KO38ME99
QTH2: KO38NF70
Asukoht: Põlvamaa

Re: Palun abi CB antenni valikul

PostitusPostitas Aare » L Sept 26, 2009 8:55 pm

Pole tähtsust kui enamvähem samase kohta paigaldad.
304ARE
304ARE.ES6ARE

Janus
Vanem lällaja
Vanem lällaja
Postitusi: 55
Liitunud: K Apr 15, 2009 2:55 pm
Asukoht: KO38IJ

Re: Palun abi CB antenni valikul

PostitusPostitas Janus » L Sept 26, 2009 10:48 pm

Minu ml145 ei vajanud küll mingit häälestust juhul kui paigaldad katuse keskohta.
SWR oli 1.1 tehases on antennid eelhäälestatud.
Aga üle kontrollida on ikka soovitav.

Kasutaja avatar
devilviper
Lällaja
Lällaja
Postitusi: 43
Liitunud: N Mai 14, 2009 11:01 am
Asukoht: Talllinn, 8AM, 23FM
Kontakt:

Re: Palun abi CB antenni valikul

PostitusPostitas devilviper » P Sept 27, 2009 7:27 am

Plaan on panna nii keskele, kui vähegi oskan ehk isegi võtan mõõdulindi appi, et saada täpne tulemus. Mõni tuttav on pannud antenni kuhugi katuse nurka või üldse auto ninale või tagumikule, kuid seal ju ei saa korralikku levi.

Leidsin wiki-st levi suunadiagrammi ning lisasin selle siiagi. Nr 6 joonis on kõige asjalikum.
Manused
Levi_suunadiagramm.png
Levi_suunadiagramm.png (56.55 KiB) Vaadatud 5402 korda
CB - Citizens' Band radio

Kasutaja avatar
janar
Veteran
Veteran
Postitusi: 323
Liitunud: E Veebr 16, 2009 1:43 pm
Asukoht: võru linn

Re: Palun abi CB antenni valikul

PostitusPostitas janar » P Sept 27, 2009 9:42 am

5 ja 6 on enam vähem sarnased. vaata et magnet aluse kumm oleks korralik seal all ja pühi kõik tolm selle koha pealt ära kuhu plaanid antenni panna, mul eelmisel autol oli katus megalt ära kraabitud tänu antennile, õnneks õnnestus auto vihmase ilmaga müüa :lol: polnud vagusid näha katusel. antenni juhe kraabib ka värvi selle koha pealt kust ta autosse tood ,ukse vahelt, katuse nurk.
Ise ma mõõdulinti ei kasutanud panin lihtsalt keset katust ja siis häälestama sain SWR i 1 täpselt (ml145 läheb umbe hästi häälde).

Mis siis ikka 73!

Kasutaja avatar
joffe
Lällaja
Lällaja
Postitusi: 32
Liitunud: T Apr 21, 2009 1:59 pm
QTH: KO37AS
Asukoht: Valga, 56623817, siimannj(Skype)

Re: Palun abi CB antenni valikul

PostitusPostitas joffe » P Sept 27, 2009 10:14 am

Mul see Sirio 1020 antenn ja pole mujale panna, kui luugi ja GSM- antenni vahele (BMW E34 Touring), kas peaksin ka laskma häälestada, et miski veel paremaks muutuks?
INTEK M-490 PLUS + SI42 - AS 100 MAG ; ALAN 42 MULTI + CL27

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

Re: Palun abi CB antenni valikul

PostitusPostitas Ambur » P Sept 27, 2009 10:41 am

joffe kirjutas:Mul see Sirio 1020 antenn ja pole mujale panna, kui luugi ja GSM- antenni vahele (BMW E34 Touring), kas peaksin ka laskma häälestada, et miski veel paremaks muutuks?

Kõik antennid, ka tehases häälestatud, muudavad paigaldamisel vähem või rohkem (olenevalt paigast) oma häälestust. Seepärast on peale kindla paiga leidmist autol (või maja katusel) alati mõtekas antenni häälestust SWR-meetriga kontrollida ja vajadusel järele häälestada.
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 11 külalist

cron