Madal antenn

Kõik antennijutud siia
Tõnis

Madal antenn

PostitusPostitas Tõnis » K Mai 10, 2006 9:47 am

Tere,
siis probleem selles, et elan Tallinnas Mähel ühekorruselises majas ja ainus võimalus antenni kinnitamiseks on poollameda plekk katuse voodrilaudadega ülelöödud serv, mille kõrgus maast ca 5,5 m. (Masti püstiajamine maja külge ei ole eriti võimalik, küll tuleks kõne alla majast eemale, kuid see on juba suurem ja kulukam ettevõtmine). Antenniks mõtlesin sinna kinnitada kas 5/8 või 1/2 või siis selle uue Pagoda. Kõigil nimetatuil on kandiline kinnitusklamber, mille saaks kinni kruvida vöödrilaudade külge.
Siit küssa kogenud lällaritele, antenniekspertidele: kas selline lahendus üldse kannatab kriitikat, ja mis võiks olla taolisel juhul parim antennivalik? Mis võiks olla sidekauguseks autoga, teise samasuguse antennilahendusega majaga?
ette tänades!

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2548
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

PostitusPostitas Ambur » K Mai 10, 2006 5:27 pm

Tere Tõnis!
Oleneb, kui tugev su maja katuse serv on. Parem oleks, kui serva külge kinnitaksid toru ja selle külge antenni. Toru vähemalt nii pika et antenni alumine ots jääks natukenegi katusest kõrgemale.
Ja antenni tüübi kohta nii palju, et kui sul on see "Pagoda" on juba olemas, pane sama. Kui aga kavatsed alles osta, siis õige pikkusega 1/2 või 5/8 on alati parema võimendusteguriga, kui kunstlikult lühendatud samad antennid. Lühendatud pikkusega antenni kasutamine õigustab ennast ainult autol, just väikese pikkuse pärast.
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

Tõnis

PostitusPostitas Tõnis » K Mai 10, 2006 5:43 pm

Aitäh, Ambur, nõuande eest!
Maja nõrkus ongi peamine põhjus, miks ma toru ei usalda panna. Samas võib olla meetrine, pooleteistkümnene torujupp ei ole veel ohtlik. Antenni mul veel ei ole. Pagodat vaatasin seetõttu, et on lühem ja seetõttu jäigem. Poollaine on 5,5m pikkune (sama pikk kui maja kõrge) ja võib ikka tuule käes hirmsasti vibama hakata. Antenni aga minimaalsele ideaalkõrgusele 11m ei õnnestu kuidagi ajada. Sestap ma küsisingi põhimõttega, et kui ikka täitsa jama välja kukuks, peaks vist cb mõtted unustama :(
Küsiksin veel, kuidas on lood 1/2 ja 5/8 häälestamisega, on sel erinevusi? Mõtlen neuid antenne, mida Tehnoturust saab.

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2548
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

PostitusPostitas Ambur » K Mai 10, 2006 8:34 pm

Antenn "Pagoda" on kindlasti jäigem ja seepärast tugevatele tuultele ka vastupidavam. Kui sealkandis on tuuline ja tõmmitsaid paha panna (mul on kolmveerand antenni kõrguselt tõmmatud jämedast jõhvist tõmmitsad antenni sirgena hoidma), võid tõesti selle antenni üles torgata, tugevus kompenseerib natuke väiksema võimenduse.

Ja loomulikult mida kõrgemal antenn on, seda parem, aga alati tuleb arvestada ka võimalustega. Kui see on madalal, halveneb vastuvõtt juhul kui ümbruses on antennist kõrgemaid takistusi (puid, maju jne), saatel muutub kiirgusnurk maapinna suhtes seda suuremaks, mida madalamale antenn 11 meetrist jääb ja suurem võhm hakkab tõusma taevasse. (11m on kõrgus, millest kõrgemal 27MHz kiirgusnurk enam eriti ei muutu). Kaugside puhul peegellainega pole sellest lugu, aga otseside vahemaa väheneb.

1/2 antenni on kergem häälde ajada, kuna selle riba on laiem ja ka häälestust mõjutavad lähedalolevad katus, puud jne vähem kui 5/8 antenni.

Aga ära lase ennast nendest probleemidest heidutada, on mõnel teiselgi antenn madalal ja kuulda küll, nii et asja katki ei maksa jätta.
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

Kasutaja avatar
Marco
Site admin
Site admin
Postitusi: 590
Liitunud: K Dets 01, 2004 5:05 pm
QTH: KO29IJ
Asukoht: Tallinn: Mustamäe - Kopli
Kontakt:

PostitusPostitas Marco » N Mai 11, 2006 9:32 am

Kuna teema käib antennide kohta, siis liigutasin õige teema alla 8)
Feel free to try everything, because you only live once.

Kasutaja avatar
äpu
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 1066
Liitunud: T Veebr 01, 2005 1:14 pm
QTH: KO29JK
Asukoht: Tallinn.Lasnamägi.

PostitusPostitas äpu » R Mai 12, 2006 1:31 pm

Nii palju veel,et 1/2 on mul juba mitmed aastad 9k.maja katusel Lasnamäel kus pidevad tuuled ja tormid üle käinud.Antenn on ilma pngutajateta ja töötab.Siin on kusagil kirjas mida peab enne paigaldamist selle antenniga tegema ,et ta korralikult meie kliimas vastu peaks.Toru pikkus peaks katusest vähemalt 2,5-3meetrit ülessepoole jääma,et katus ei mõjutaks.
Tervitades Äpu! es1ate 73!
304ET

Kasutaja avatar
Hiiu Tom (ES1GB)
Veteran
Veteran
Postitusi: 365
Liitunud: K Okt 19, 2005 9:36 am
QTH: KO29ii
Asukoht: Tallinn-Nõmme
Kontakt:

PostitusPostitas Hiiu Tom (ES1GB) » N Mai 18, 2006 8:38 am

Minul oli üksvahe 1/2 antenn 3m alumiiniumtoru otsas kuuri seina najal, töötas kaugeid jaamu paremini, kui maja katusel. Kohaliku side jaoks jäi lahjaks.

Kasutaja avatar
äpu
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 1066
Liitunud: T Veebr 01, 2005 1:14 pm
QTH: KO29JK
Asukoht: Tallinn.Lasnamägi.

PostitusPostitas äpu » N Mai 18, 2006 11:15 am

Jah,kui on ülilevi siis ei ole oluline kus see antenn on.Aastaid tagasi oli mul omatehtud diipol rõdu jaoks rippus seespool rõdu ääre juures ja pidasn Moskva ümbrusest,enam ei mäleta kes see oli aga oma 4W-ga läks nagu mühises.
Ma tahan öelda,et kui on levi siis see tuleb nagu trehtliga ülevalt alla ja vastupidi.Ja on ka nii olnud,et ühelpool linna on kuulda teisepool mitte midagi ja vastupidi.CB peal on need toredad kogemused.
Peab mainima ,et levi on jälle tagasi tulnud ja venemaa,inglismaa,türgi,saksamaa on jälle platsis ja hästi töödatavad.
Tervitades Äpu! es1ate 73!

304ET


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist

cron