SY 27-4 Sirio Yagi

Kõik antennijutud siia
EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

SY 27-4 Sirio Yagi

PostitusPostitas EINAR » L Juul 17, 2010 1:19 pm

4 elemendiga yagi
"Gamma match" sobitus kaabliga
11 dB / 13,15 dBi võimendus
600 kHZ ribalaius
SWR < 1,2
1000/3000 W
20 dB esi/taga tundlikkuse vahe
5,74 x 4,03 x 0,1 m
6,1 kg
Duralumiiniumist
120/150 km/h tuulekiirusele

Olen selle antenni põhjalikult läbi katsetanud.
Kui kõik õigesti kokku monteeritud, läheb liugsilla keskele asetamisel kohe väga hästi häälde kusagil
27,2 MHz ringis. (Eesti CB-bändi keskel.)
Minul oli katsetamise ajal algul horisontaalis ja isegi 1,5m kõrgusel maapinnast oli SWR 1,3 ainult !
Pärast, vertikaalasendis kui antenni kandelatt oli u. 4,5m kõrgusel maapinnast ja toetus keskelt puitmastile, oli SWR 1,1 . Kaabel tuli alla allapoole rippuva aktiiv-vibraatori lähedalt, gamma match sobitus oli ülespoole asendis.
Selle raha eest, millega Tehno-Turg seda antenni pakub, ise ehitama kül hakata ei tasu minu meelest.
Ütlen selle antenni kohta ainult : :finga: :finga: :finga:

304EI/ES6EI

Kasutaja avatar
officer
Veteran
Veteran
Postitusi: 1626
Liitunud: N Jaan 15, 2009 10:51 am
QTH: KO29KL
Asukoht: Viimsi

Re: SY 27-4 Sirio Yagi

PostitusPostitas officer » L Juul 17, 2010 1:44 pm

....no 27MHz puhul see horisontaal või vertikaal suht pseudoprobleem, horisontaal isegi veica parem, kuna vähem kadusid igasugustes pikkades (lainepikkus ja rohkem!) ümbritsevates metallpostides ja puudes- põõsastes :roll:
ES2JT/304JT

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: SY 27-4 Sirio Yagi

PostitusPostitas EINAR » L Juul 17, 2010 2:04 pm

Ei tahaks Sinuga nõus olla, Officer !
Kui antenn oli horisontaalis, kuulis Evo GP-ga Läänistes (20km) mind kuuldavuse piiril, S-meeter ei näidanud midagi, pärast yagi vertikaali asetust andis signaali tugevuseks aga 4 balli (samal võimsusel ja sama GP-ga.).. see kõrguste vahe 3m seda vaevalt et põhjustas !? Ja yagi SWR erines 0,2 ühiku võrra, st. oli 1,3 ja 1,1 vastavalt.
304EI/ES6EI

Kasutaja avatar
officer
Veteran
Veteran
Postitusi: 1626
Liitunud: N Jaan 15, 2009 10:51 am
QTH: KO29KL
Asukoht: Viimsi

Re: SY 27-4 Sirio Yagi

PostitusPostitas officer » L Juul 17, 2010 2:09 pm

...mul selle üle väga hea meel :)
ES2JT/304JT

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: SY 27-4 Sirio Yagi

PostitusPostitas EINAR » P Juul 18, 2010 5:45 pm

Tõstsin selle yagi (kandelati) nüüd u. 8m kõrgusele, antenn ikka vertikaalis, aga kõrvalmõjudest nüüd kaugemal, lähim on maja viilkatus 7...8m kaugusel, külje peal. Sinnani ongi tõmmatud ka kaabel, enamvähem külje pealt ja yagiga risti ... seega nagu peab.
Evo andis (samadel tingimustel, mis eespool kirjas), Läänistest signaaliks 6...7 balli S-meetri järgi. Sama raport tuli temalt ka kui olin saatel 31m tipukõrgusega 5/8 GP-ga.
See on väga hea tulemus kui kõiki asjaolusid arvestada.
Selle, (vertikaali asetatuna) yagi kiirgus nurk on u. 30* horisontaalsuunas, selgitasime ka selle enamvähem välja.

304EI/ES6EI

Kasutaja avatar
Joosep
Veteran
Veteran
Postitusi: 315
Liitunud: L Nov 28, 2009 4:41 pm
QTH: KO29KK
Asukoht: Iru, Jõelähtme vald, Harjumaa

Re: SY 27-4 Sirio Yagi

PostitusPostitas Joosep » N Aug 05, 2010 3:14 pm

Tore, et hää antenn on. Ostsin endale ka samasuguse ja nüüd nuputan kuhu ja kuidas see üles panna.
Oli hea koht korstna otsas, aga panin sinna Sirio 827 baasantenni ja ei raatsiks teist ringi tõstma ka hakata. Ilmselt tuleb maja otsa mingi pikem mast püsti panna. Kindlasti panen antenni algul vertikaal polarisatsiooni ja masti ka pöörlema. Reduktoriga ajam on mul juba olemas. Peavalu teeb pööleval mastil tõmmitsate panek.
Kuidas Sa puumasti antenni külge kinnitasid? Kas masti saad pöörata ka? Kas panid mastile tõmmitsad ka?
Ega Sa ei proovinud antenni siis kui gamma match sobitus oli suunatud alla? Ega Sul peale paigaldamist mõnda pilti antennist ja selle kinnitusest ei ole tehtud?
Ise panin ka antenni korraks kokku ja aias ühe rauast toki otsa. Tegin raudtorust horisontaalse toru (ca 30 cm), kinnitasin selle 90* all toki külge ja antenn selle külge. Antenn oli vertikaalses polarisatsioonis ja swr´i sain 1,2 peale. Gamma match sobitus oli suunatud alla. Antenn oli maapinnast ca 1 m kõrgusel. Kuna ikkagi ühel pool oli maja ees ja teisel poolel puud ees siis erilist teravust seal polnud (selge see). Üks õhtu üleleviga (antenn oli suunatud täpselt vastu maja katust) sain sidetada soomlasega Lapimaalt, aga arvan, et oma baasantenniga oleks sama saanud.
Tekkis veel küsimus, et kas panid antenni maapinnaga paraleelseks või andsid talle mingi nurga ka?

Tervitades
Joosep 3Ø4AJ, ES2AJK
President George, Alan 42, ML 145, Sirio 827 5/8, Sirio SY-27-4 jagi, PMR

Kasutaja avatar
officer
Veteran
Veteran
Postitusi: 1626
Liitunud: N Jaan 15, 2009 10:51 am
QTH: KO29KL
Asukoht: Viimsi

Re: SY 27-4 Sirio Yagi

PostitusPostitas officer » N Aug 05, 2010 4:36 pm

to Joosep:

üks masti variant on lasta enda õuepeale püstita elektriliini post. Mina lasin enda krundi peale panna neid 2tk, pikkusega 9m.Praegu mul nende küljes Inverted V otsad ja kuldnoka puur(id). Ilus looduslähedane materjal ja ei riiva silma,väga hea otsakoormuse taluvusega, ei kõigu tuule käes ja on praktiliselt isolaator, vähemalt kuiva ilmaga. Elektriliini ehitajad panid need 2tk püsti ca 1h jooksul!
(kuna elad minu lähedal, tule vaata!)
Ja veel: kuna antenn on mõeldud horisontaalseks paigalduseks, siis vert. paigalduse puhul kontrolli, et antenni sisse minev vedelik sealt ka kenasti välja saaks :D
ES2JT/304JT

Kasutaja avatar
Joosep
Veteran
Veteran
Postitusi: 315
Liitunud: L Nov 28, 2009 4:41 pm
QTH: KO29KK
Asukoht: Iru, Jõelähtme vald, Harjumaa

Re: SY 27-4 Sirio Yagi

PostitusPostitas Joosep » N Aug 05, 2010 4:58 pm

Tänan Officer!

Mul tegelikult aia nurgas on vana kasutamata elektripost olemas, olen mõelnud ise ka seda varianti. See jääb majast ca 15 m kaugusele. Pelgasin, et kaablid lähevad pikaks, lisaks peab vedama mootori juhtimise kaablid ka (mul 220 v) mootor. Eks ma kaalun seda varianti veel, pean naabriga kooskõlastama ka, post on meie piiril.
Aga tänan kutsumast, mõni päev tulen läbi.
Joosep 3Ø4AJ, ES2AJK
President George, Alan 42, ML 145, Sirio 827 5/8, Sirio SY-27-4 jagi, PMR

Kasutaja avatar
officer
Veteran
Veteran
Postitusi: 1626
Liitunud: N Jaan 15, 2009 10:51 am
QTH: KO29KL
Asukoht: Viimsi

Re: SY 27-4 Sirio Yagi

PostitusPostitas officer » N Aug 05, 2010 5:14 pm

OK, no 27MHz peal on 15m kaabli pikkus olematu probleem :roll:
ES2JT/304JT

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: SY 27-4 Sirio Yagi

PostitusPostitas Evo » N Aug 05, 2010 7:30 pm

Lähipäevadel saan ehk ka enda oma üles. Läheb horisontaalpolarisatsiooni eraldi pööratava masti otsa DX- ide pidamiseks.

Kasutaja avatar
Joosep
Veteran
Veteran
Postitusi: 315
Liitunud: L Nov 28, 2009 4:41 pm
QTH: KO29KK
Asukoht: Iru, Jõelähtme vald, Harjumaa

Re: SY 27-4 Sirio Yagi

PostitusPostitas Joosep » N Aug 05, 2010 8:11 pm

Evo kirjutas:Lähipäevadel saan ehk ka enda oma üles. Läheb horisontaalpolarisatsiooni eraldi pööratava masti otsa DX- ide pidamiseks.

Kui kõrgele paned ja kas tõmmitsad tulevad ka?
Proovisin leida ka lahendust antenni horisontaali ja vertikaali vahel pööramiseks, aga antenni ülemine ots masti otsas läheb siis liiga raskeks. Mootor on selleks ka mul olemas(järgi proovitud vene oma, samasugune millega panen masti keerama), aga paraku raske. Kui leiaks mingi kergema pööraja siis teeks kindlasti ära.
Kui nüüd pilli lõhki ajada siis peaks ilmselt panema ka veel maapinna suhtes horisontaal tasapinna nurka muutva mootori. Päris keeruliseks läheb, aga ei ole võimatu, oleks vaid sobivaid kergeid motoreid/ pöörajaid leida. Äkki keegi teab soovitada kust saaks. Iseasi kas see midagi aitaks kvaliteeti parandada?
Muuseas vaata järgi, kas Sinu QTH KO34NG on õige, kaardil näitab, et see on Valgevenes, Minskis

Parimatega
Joosep 3Ø4AJ, ES2AJK
President George, Alan 42, ML 145, Sirio 827 5/8, Sirio SY-27-4 jagi, PMR

Kasutaja avatar
officer
Veteran
Veteran
Postitusi: 1626
Liitunud: N Jaan 15, 2009 10:51 am
QTH: KO29KL
Asukoht: Viimsi

Re: SY 27-4 Sirio Yagi

PostitusPostitas officer » N Aug 05, 2010 8:32 pm

H/V boomi pöörajaks sobiks hästi sat. antennide lineaarmootor, ntx Super-Jack tüüpi, mille töövarda käigu pikkus on alates 10' kuni 24'. Boomi külge kinnita hoob ja seda liigutades pöördub boom ümber oma telje.
Ka selleks,mida sa nimetad maapinna suhtes antenni boomi kallutamist, ehk antenni tõusunurga muutmist (antennitehnikas "tilt-motor"), võib kasutada analoogset lineaar ajamit.
Julgen arvata, et nii laia avamusega antenni puhul, nagu on 4el. yagi, pole see otstarbekas :roll:
ES2JT/304JT

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: SY 27-4 Sirio Yagi

PostitusPostitas Evo » N Aug 05, 2010 9:43 pm

Joosep kirjutas:Muuseas vaata järgi, kas Sinu QTH KO34NG on õige, kaardil näitab, et see on Valgevenes, Minskis
Parimatega

Kuule jah, ei taipa isegi, mismoodi mul see lokaator muutunud oli, parandasin uuesti tagasi.
Antennist niipalju, et see läheb sinna masti otsa, millelt ma enne mittekasutatavad antennid maha võtsin. Mast ise on kolmes suunas tõmmitsatega kinnitatud ja pöörlev. Sai omal ajal selline monstrum ehitatud, kui metall ja tööjõud oli teatud vedelate maksevahendite abil saadaval.
Pilt
Selle küljes siis veel 20m. ja 80m. dualbander (ei sõltu pööramisest), 20m. Moxon asub eraldi.

Kasutaja avatar
Joosep
Veteran
Veteran
Postitusi: 315
Liitunud: L Nov 28, 2009 4:41 pm
QTH: KO29KK
Asukoht: Iru, Jõelähtme vald, Harjumaa

Re: SY 27-4 Sirio Yagi

PostitusPostitas Joosep » E Okt 04, 2010 3:04 am

Nüüd siis minul ka sama antenn püsti. Tegemist oli palju, aga püsti ta sai. Mast on hetkel metallist ja antenn vertikaalis. Mast on põõratav. Hetkel masti asendi kohta tagasisde puudub, vaatan aknast mis suunas teine on. Plaanis on panna kompass ja veebikaamera asendit jälgima.
Täna side Kopamehega Laitsest keda baasantenni Sirio 5/8- ga ei kuulnud, tema andis mulle yagiga 5/9 mina teda kuulsin 5/7 temal ainult 4W, minul 60W, rääkisin ka Jukuga, kes tuli 5/9 mind kuulis ka 5/9. Hiljem keerasin antenni põhja poole ja rääkisin Helsinkist soomlastega.
Plaan on ehk kevadel panna raudmasti asemel puidust mast, mis kaetud klaasriide ja polüester vaiguga.
Siin mõningad pildid ka (tagapool näha ka Sirio 5/8 baasantenn)
Pilt

Pilt

Pilt
Viimati muutis Joosep, E Okt 04, 2010 1:55 pm, muudetud 1 kord kokku.
Joosep 3Ø4AJ, ES2AJK
President George, Alan 42, ML 145, Sirio 827 5/8, Sirio SY-27-4 jagi, PMR

Kasutaja avatar
officer
Veteran
Veteran
Postitusi: 1626
Liitunud: N Jaan 15, 2009 10:51 am
QTH: KO29KL
Asukoht: Viimsi

Re: SY 27-4 Sirio Yagi

PostitusPostitas officer » E Okt 04, 2010 7:37 am

...sellepärast siis polegi sind enam õhtuti eetris, uhkeks läinud :D !
ES2JT/304JT


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline