Moxon antenn

Kõik antennijutud siia
Savi
Lällaja
Lällaja
Postitusi: 36
Liitunud: R Jaan 15, 2010 5:26 pm
QTH: KO29LF
Asukoht: Harjumaa, Kose vald
Kontakt:

Re: Moxon antenn

PostitusPostitas Savi » L Dets 04, 2010 1:06 pm

Upitasin oma moxon antenni vertikaalasendisse.

Pilt

Kas keegi oskab arvata, kas parapetiplekk ka kuidagi tema tööd võib mõjutada. SWR on 1,4 ja 1,5 vahel, sõltuvalt lainepikkusest.
PMR MT 975 + Kõu P-22/460, 450-470 MHz
Toas: Alan 78+ Multi, GPS 27 1/2 Sirio

Kasutaja avatar
henri503
Veteran
Veteran
Postitusi: 385
Liitunud: R Apr 18, 2008 8:00 pm
Asukoht: TIksOJA
Kontakt:

Re: Moxon antenn

PostitusPostitas henri503 » L Dets 04, 2010 6:45 pm

Iga metall konstruktsioon mõjutab mingil määral.
intek490+sirio 5/8
yaesu ft7800e+x30.

Aare
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 165
Liitunud: P Mär 08, 2009 12:31 am
QTH: KO38ME99
QTH2: KO38NF70
Asukoht: Põlvamaa

Re: Moxon antenn

PostitusPostitas Aare » L Dets 04, 2010 8:25 pm

henri503 kirjutas:Iga metall konstruktsioon mõjutab mingil määral.

Kindlasti mõjutab.Ja antenn katsu terves mõõdus katuse kohale upitada nii umbes vähemalt 3m ja siis häälde ajada.Praeguses olekus nagu pildil nähe on,on 2/3 katusel ja 1/3 katuse all ,selle võid küll kuidagimoodi paeaegu häälde ka saada kui saad aga....Proovi ikka see antenn täies suuruses katusele tõsta ja mida kõrgemale seda parem katusekattematerjali pärast.
304ARE.ES6ARE

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: Moxon antenn

PostitusPostitas EINAR » L Dets 04, 2010 8:55 pm

Ma olen ka viimasel ajal selle antennitüübi kohta üksjagu huvi tundnud, ka teoreetiliselt poolelt.
Ta on ju sisuliselt YAGI.
Elementide otsad nurga all ja kogu antenn (ehk võnkering) omavahel sobitatud ja resonantsile häälestatud.
Ja yagi omadused pole kunagi tagasihoidlikud olnud.
Yagi ja ka Moxon peaks jah vähemalt poole lainepikkuse võrra metall ja muudest töösagedust mõjutavatest esemetest kaugemale paigutama, muidu häälestub ta resonantsilt kõrvale, tingituna siis eseme induktiivsest või mahtuvuslikust mõjust.
Sügisel katsetasin ise ka mitmeid yagisid, lähendasin neile alumiinium- ja raudplekist tahvlikesi ja samadest materjalidest metalltorusid, samal ajal pingevälja- ja resonantsi indikaatoreid jälgides.
Sellist tüüpi antennid on tugevalt suunatundlikud ja sama põhimõte kehtib ka mõju avaldavate esemete lähendamisel - oleneb, mis suunast ja millisele kohale antennil.
See jutt minu enda praktika põhjal.
304EI/ES6EI

Savi
Lällaja
Lällaja
Postitusi: 36
Liitunud: R Jaan 15, 2010 5:26 pm
QTH: KO29LF
Asukoht: Harjumaa, Kose vald
Kontakt:

Re: Moxon antenn

PostitusPostitas Savi » L Dets 04, 2010 9:56 pm

Yagi ja ka Moxon peaks jah vähemalt poole lainepikkuse võrra metall ja muudest töösagedust mõjutavatest esemetest kaugemale paigutama, muidu häälestub ta resonantsilt kõrvale, tingituna siis eseme induktiivsest või mahtuvuslikust mõjust.


Tänud. Hakkasin ise ka kahtlustama. Peab mingi teise konstruktsiooni välja mõtlema ja seinast eemale viima.
PMR MT 975 + Kõu P-22/460, 450-470 MHz
Toas: Alan 78+ Multi, GPS 27 1/2 Sirio

Aare
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 165
Liitunud: P Mär 08, 2009 12:31 am
QTH: KO38ME99
QTH2: KO38NF70
Asukoht: Põlvamaa

Re: Moxon antenn

PostitusPostitas Aare » L Dets 04, 2010 10:12 pm

Savi kirjutas:
Yagi ja ka Moxon peaks jah vähemalt poole lainepikkuse võrra metall ja muudest töösagedust mõjutavatest esemetest kaugemale paigutama, muidu häälestub ta resonantsilt kõrvale, tingituna siis eseme induktiivsest või mahtuvuslikust mõjust.


Tänud. Hakkasin ise ka kahtlustama. Peab mingi teise konstruktsiooni välja mõtlema ja seinast eemale viima.


Äkki on Sul võimalus viia see antenn vertikaalis katusele kõrgemale ja teha ta ka pööratavaks,ainult,et alumise elemendi osa oleks katusematerjalist poole laine jagu kõrgemal,ikkagi oleks juba midagi.
304ARE.ES6ARE

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: Moxon antenn

PostitusPostitas EINAR » L Dets 04, 2010 10:20 pm

Savi, kui toda Sinu eelpool olevat Moxoni paigalduse pilti vaadata, siis oleks minu meelest ka Sul kindlasti mõtekas antenn kõrgemale tõsta. Need plekist katusedetailid KINDLASTI hästi ei mõju! Moonutavad ka suunadiagrammi.
Aga üks asjaolu on veel - kas ta ei jää siis liiga korstna suitsu sisse (kütteperioodil), see katab antenni väävliühendite kihiga, mis omakorda on happelised ... ja see võib koos niiskusega happe tekitada ... edasi pole vast eriline asjatundja vaja ollagi, et ette kujutada, mida põhjustab hape kui imbub kaablisse ja mõjub sildava lisatakistusena lähestikku asuvate elektrijuhide vahel. Happeline vedelik on üsna väikese takistusega - seega nagu paraleelselt ühendatud signaali koormav takisti. ...Või kuidas? ... :)

Pööratavaks tegemise peale ma ei tulnudki - see on Aarel tõesti hea mõte !

304EI/ES6EI

Aare
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 165
Liitunud: P Mär 08, 2009 12:31 am
QTH: KO38ME99
QTH2: KO38NF70
Asukoht: Põlvamaa

Re: Moxon antenn

PostitusPostitas Aare » L Dets 04, 2010 10:47 pm

EINAR kirjutas:Savi, kui toda Sinu eelpool olevat Moxoni paigalduse pilti vaadata, siis oleks minu meelest ka Sul kindlasti mõtekas antenn kõrgemale tõsta. Need plekist katusedetailid KINDLASTI hästi ei mõju! Moonutavad ka suunadiagrammi.
Aga üks asjaolu on veel - kas ta ei jää siis liiga korstna suitsu sisse (kütteperioodil), see katab antenni väävliühendite kihiga, mis omakorda on happelised ... ja see võib koos niiskusega happe tekitada ... edasi pole vast eriline asjatundja vaja ollagi, et ette kujutada, mida põhjustab hape kui imbub kaablisse ja mõjub sildava lisatakistusena lähestikku asuvate elektrijuhide vahel. Happeline vedelik on üsna väikese takistusega - seega nagu paraleelselt ühendatud signaali koormav takisti. ...Või kuidas? ... :)

Pööratavaks tegemise peale ma ei tulnudki - see on Aarel tõesti hea mõte !

304EI/ES6EI


Jah Einar,mul on ka selles suhtes probleem,et minul tuleks ka mastid nii 25cm korstnast eemale,kuid mina mõtlesin,et lasen antennikaabli mastitoru sees alla,ühesõnaga kaabel jookseb mastitoru sees.Nii ei peaks korstnast tulev suits teda mõjutama,kuid võib mõjutada siis kui korstnas tekkib pigi põlemisel tekkiv kuumus.Minu antennid on kõik 6m kõrgusel katuseharjast,nii et ei peaks probleeme tekkima.Aga kunagi ei tohi kindel olla.
Viimati muutis Aare, P Dets 05, 2010 1:18 pm, muudetud 1 kord kokku.
304ARE.ES6ARE

mati1
Lällaja
Lällaja
Postitusi: 36
Liitunud: T Nov 23, 2010 8:16 pm
QTH: ko38rd

Re: Moxon antenn

PostitusPostitas mati1 » P Dets 05, 2010 3:11 am

Mmm, ei tahaks küll teie moxoni vaimustust laitta aga... On amatööre, kes on seda reaalselt teinud ja katsetanud siis, jagiantenni omadustest on see antenn vääääga kaugel, pigem tavaline dipool. Aga edu katsetamistel.

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: Moxon antenn

PostitusPostitas EINAR » P Dets 05, 2010 10:43 am

Ega minul endal MOXON-i kogemusi pole, eelmised jutud olid mul YAGI kohta.
No ega sellest Moxonist midagi väga erilist mina ei loodakski - sisuliselt 2 elem. yagi - aktiivvibraator ja reflektor ... muud tal ei midagi ju...
Evo-l on Moxon üleval, oleme temaga CB-eetris sellel teemal vestelnud ja tema sõnade järgi see Moxon on küll väga häid tulemusi kaugsidedes andnud.

Aare, kui Sul vähemalt pool lainepikkust antennist katuseni - ei peaks siis küll probleeme tulema, kui - siis mingil muul põhjusel. Ma olen neid 1/2 ja 5/8 latte üsna mitmeid ja erinevates olukordades üles pannud/töötanud ja KÕIK allusid TÄPSELT füüsika seadustele.
304EI/ES6EI

mati1
Lällaja
Lällaja
Postitusi: 36
Liitunud: T Nov 23, 2010 8:16 pm
QTH: ko38rd

Re: Moxon antenn

PostitusPostitas mati1 » P Dets 05, 2010 4:00 pm

Tere. Einar, mis sagedusel, mis sideliigiis need kaugsided on tehtud?

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: Moxon antenn

PostitusPostitas EINAR » P Dets 05, 2010 8:08 pm

Tere, Mati !
Kui nüüd küsimus Evo kaugsidedest ja Moxonist, siis minu mäletamist järgi on tal see 20m bändile häälestatud ja sided ulatusid vist Ameerikani välja (?). Aga tal on sidesid minu teada see aasta neljakohaline arv :thumbright: ja mina pole see kõige õigem mees, kelle käest seda inffi küsida.
Mic to You, Evo ! :)
304EI/ES6EI

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: Moxon antenn

PostitusPostitas Evo » E Dets 06, 2010 10:06 am

Jah, mul on see Moxon tehtud 20 m. laieneala peale. Ameerika, Kanaada pole selle antenniga haruldased, sõltub lihtsalt kellaaegadest, kas on võimalik transiiveri juures olla. Töötan põhiliselt PSK ja SSTV peal.
Edit:
Lisan siia juurde mõned pildid SSTV- sidedest siit-sealt maailma nurkadest, millised tehtud selle Moxon- iga, sagedusel 14.230 MHz.

Pilt
USA, Stone Mountain

Pilt
Kanada, Stittsville

Pilt
Saudi- Araabia, Thadiq

Pilt
Venemaa, Magnitogorsk

Pilt
Tai, Bangkok

Pilt
Venemaa, Moskva

Triibud vastuvõetud piltidel on tingitud eetrihäiretest, SSTV on selles suhtes väga tundlik. Piisab sellest, kui keegi lähemal sagedusel natuke laiema ribaga sidet peab.
PSK on selle kõrval nagu magustoit, seal on sided märksa paremad läbi minema. :)

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: Moxon antenn

PostitusPostitas EINAR » R Dets 10, 2010 10:44 pm

Ühes (viimastest numbritest) ajakirjas RADIO oli mingi topelt Moxoni jutt ja joonised ... ei olnud aega lähemalt uurida, seal olid ka netiaadressid jms (vist) ...kui keegi selle infi ka siia postitaks ...

Kasutaja avatar
es3jm
Veteran
Veteran
Postitusi: 324
Liitunud: K Okt 28, 2009 8:15 pm
QTH: KO28JS86IR
QTH2: KO38II
Asukoht: Järvakandi , Tartu
Kontakt:

Re: Moxon antenn

PostitusPostitas es3jm » L Dets 18, 2010 11:34 am

hanno kirjutas:
EINAR kirjutas:Vot kus nali !
Minul võiks ka selline antenn aias laiutada !
Kas ta on siis põhiliselt DX-i jaoks või ? Vaevalt, et lähisides effekti on kui ta nii maad ligi asub ???
Kas 20m bändi mõõte on ka kellelgi pakkuda, mul pole selles bändis ühtegi toimivat antenni veel !!
Tuleks kiirustada, enne kui maa sügavalt külmub ja pole võimalik vaiasid maasse lüüa !
304EI/ES6EI

Aga palun. Kõik oleneb ka traadi jämedusest. Hetkel panin traadi jämeduseks 3 mm.
20m.JPG

Programm on siin : http://www.k6sgh.com/antennas/MoxGen.zip
CB: Yaesu FT-818ND
PMR : Baofeng UV-5R
PMR ja CB : Georgi
PMR ja CB DX : 304JM


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 8 külalist