Moxon antenn

Kõik antennijutud siia
Savi
Lällaja
Lällaja
Postitusi: 36
Liitunud: R Jaan 15, 2010 5:26 pm
QTH: KO29LF
Asukoht: Harjumaa, Kose vald
Kontakt:

Moxon antenn

PostitusPostitas Savi » R Nov 26, 2010 2:45 pm

Tegin Moxon antenni. Joonise sain Evo http://www.hot.ee/evo304/antennidest/antennid.html lehelt. Elementideks on 2,5mm2 isoleeritud alumiiniumkaabel. Karkassiks puit. Ümber karkassi on tõmmatud kapronist loodinöör ja selle külge on kinnitatud siis omakorda elemendid. Isendi SWR on 1,4.
isend ise näeb selline välja Pilt
PMR MT 975 + Kõu P-22/460, 450-470 MHz
Toas: Alan 78+ Multi, GPS 27 1/2 Sirio

Kasutaja avatar
hall kass
Veteran
Veteran
Postitusi: 1789
Liitunud: R Juul 27, 2007 4:02 am
QTH: KO38JI42
Asukoht: Tartu

Re: Moxon antenn

PostitusPostitas hall kass » R Nov 26, 2010 11:26 pm

Eks muljeta, kuidas kärab. Omalt poolt võin öelda, et see antenn talub ka lähedal asuvaid metallkonstruktsioone - mina tirisin ta ükskord oma tuppa üles. Seal on laest katuseplekini paarkümmend cm ja SWR on ikka alla 1,5. Paraku ei saa ma seda kodus katusele tõmmata...

2 m peal kasutan moxonit juba üsna mõnda aega. Võtab täitsa hästi ja kostab kaugele ka mõne vatiga.
304FL, "Three zero four Freyja love"

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: Moxon antenn

PostitusPostitas Evo » L Nov 27, 2010 11:41 am

Võin ka Moxon- it kiita, minul on ta 20 m. lainealale tehtud.

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: Moxon antenn

PostitusPostitas EINAR » L Nov 27, 2010 12:02 pm

Vot kus nali !
Minul võiks ka selline antenn aias laiutada !
Kas ta on siis põhiliselt DX-i jaoks või ? Vaevalt, et lähisides effekti on kui ta nii maad ligi asub ???
Kas 20m bändi mõõte on ka kellelgi pakkuda, mul pole selles bändis ühtegi toimivat antenni veel !!
Tuleks kiirustada, enne kui maa sügavalt külmub ja pole võimalik vaiasid maasse lüüa !
304EI/ES6EI

Savi
Lällaja
Lällaja
Postitusi: 36
Liitunud: R Jaan 15, 2010 5:26 pm
QTH: KO29LF
Asukoht: Harjumaa, Kose vald
Kontakt:

Re: Moxon antenn

PostitusPostitas Savi » L Nov 27, 2010 1:10 pm

Pildi peal on ta maja katusel, katuse pinnast 40 cm kõrgusel ja maapinnast 7 m kõrgusel. Mõni hetk tagasi tõstsin ta vertikaalpolarisatsiooni ja pealt seda läks SWR käest ära 1,9 peale. Ma ei tea, kas parapetiplekk häirib teda või lähedal olev maandamata satipanni mast. Kinnitasin lihtsalt maja seina külge, kuna tegemist on puitmajaga. Hetkel ei ole tema paremusest aru saanud. Testin 27 kanali papagoi peal.
PMR MT 975 + Kõu P-22/460, 450-470 MHz
Toas: Alan 78+ Multi, GPS 27 1/2 Sirio

hanno
Veteran
Veteran
Postitusi: 331
Liitunud: N Juun 19, 2008 4:25 pm
QTH: KO38MB62
QTH2: KO38OA
Asukoht: Põlva
Kontakt:

Re: Moxon antenn

PostitusPostitas hanno » L Nov 27, 2010 6:39 pm

EINAR kirjutas:Vot kus nali !
Minul võiks ka selline antenn aias laiutada !
Kas ta on siis põhiliselt DX-i jaoks või ? Vaevalt, et lähisides effekti on kui ta nii maad ligi asub ???
Kas 20m bändi mõõte on ka kellelgi pakkuda, mul pole selles bändis ühtegi toimivat antenni veel !!
Tuleks kiirustada, enne kui maa sügavalt külmub ja pole võimalik vaiasid maasse lüüa !
304EI/ES6EI

Aga palun. Kõik oleneb ka traadi jämedusest. Hetkel panin traadi jämeduseks 3 mm.
20m.JPG
20m.JPG (21.28 KiB) Vaadatud 5759 korda
HAM: ES6ACY; CB: 304HT

Kasutaja avatar
hall kass
Veteran
Veteran
Postitusi: 1789
Liitunud: R Juul 27, 2007 4:02 am
QTH: KO38JI42
Asukoht: Tartu

Re: Moxon antenn

PostitusPostitas hall kass » P Nov 28, 2010 9:36 am

Savi kirjutas:Pildi peal on ta maja katusel, katuse pinnast 40 cm kõrgusel ja maapinnast 7 m kõrgusel. Mõni hetk tagasi tõstsin ta vertikaalpolarisatsiooni ja pealt seda läks SWR käest ära 1,9 peale. Ma ei tea, kas parapetiplekk häirib teda või lähedal olev maandamata satipanni mast. Kinnitasin lihtsalt maja seina külge, kuna tegemist on puitmajaga. Hetkel ei ole tema paremusest aru saanud. Testin 27 kanali papagoi peal.


Proovi antenni asukohta muuta. Kui see SWRi ei paranda, siis ilmselt tuleb mõõtusid korrigeerida. Moxonitel saab seda teha, muutes dipooli (ehk siis aktiivelemendi, Driven Element) nurga all asuvate otste pikkust. Need on Hanno toodud joonisel tähistatud tähega "B". "A" - külgi ära puutu ja reflektorit ei pea käppima. Katseta, kuni saad SWRi taas alla.

Mina pole seda antenni CB peal saanud vertikaalis testida, mine tea, selles asendis võib ta ehk tõesti olla tundlikum lähedalasuva metalli suhtes. Aga see võib ka asendi eripära olla, mu 2 m moxonil läheb SWR alati veidi kõrgemaks, kui ta vertikaali keeran.

Ooot oot... kas moxoni arvutamise programmil oli ka polarisatsiooni valik olemas? Mina ei mäleta, aga kui on, katsetage seda.


Mul aga tekkis küsimus: milliseks muutub selle antenni polarisatsioon, kui ta panna horisontaalis üles väiksemale alale nii, et keskosa ripub alla ja seal tekib 90-kraadine nurk? Niimoodi saaksin mina oma CB moxonit toas kasutada ja katsetada (täiesti lahti tõmmatult mahub ära vaid horisontaalis). Ulmelevi siit ei tule (mul ju plekist katus kohe pea kohal), aga linna piires kostaks ära küll.
304FL, "Three zero four Freyja love"

Savi
Lällaja
Lällaja
Postitusi: 36
Liitunud: R Jaan 15, 2010 5:26 pm
QTH: KO29LF
Asukoht: Harjumaa, Kose vald
Kontakt:

Re: Moxon antenn

PostitusPostitas Savi » P Nov 28, 2010 10:02 am

Ähh... Oligi teine tagurpidi. Keerasin ringi ja kõik läks korda. SWR on 1,4 ja 1,5 juures, sõltuvalt lainepikkusest. Mingit ulmelist tundlikust või saate paranemist ei ole ikka täheldanud.

Lootus on teha lõpuks J-Pole niinagu alguses plaanis oli. Materjaliga on selles mõttes kehvasti, et kõik ehituskauplused müüvad alumiiniumtorusid aga mitte sellises valikus, et saaks 2 m juppidega torud üksteise sisse ära sobitada viisil, et saaks oma kaheksa ja kolm meetrit kätte. Ostaks 5 meetrise toru aga seda pole millegagi transportida. Veel on võimalus SAPA: omadega ühendust võtta ja uurida, kas nad 5 meetrisest ka kahemeetriseid juppe võtavad, et saaks transportida.
PMR MT 975 + Kõu P-22/460, 450-470 MHz
Toas: Alan 78+ Multi, GPS 27 1/2 Sirio

Kasutaja avatar
hall kass
Veteran
Veteran
Postitusi: 1789
Liitunud: R Juul 27, 2007 4:02 am
QTH: KO38JI42
Asukoht: Tartu

Re: Moxon antenn

PostitusPostitas hall kass » P Nov 28, 2010 10:19 am

Leia hoopis üks 10-meetrine teleskoopõngeritv ja ehita J-antenn sellele traadist või peenest trossist. Mina katsetasin suvel pika prussi peale tõmmatud traadist jotti - läks häälde ja töötas ka, tipp oligi maapinnast 10 m kõrgusel. Mu tookordne QTH oli Jõgeva külje all ja kuulsin paari Tartumaa tegelast (mujalt kahjuks ei kuulnud eestlasi, küll aga oli eeter võõramaisest läbust paks).

Aga moxonit testi pikemalt. Kellega sa sidet proovisid? Äkki on hea varuda kannatlikkust. On päevi, kus eeldatavas kuuldeulatuses keegi ei sideta - nad on olemas, aga tegelevad muude asjadega.

Oma 2 m moxoniga olen 10 m kõrgusel maapinnast lausa 70 km sidesid saanud.
304FL, "Three zero four Freyja love"

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: Moxon antenn

PostitusPostitas EINAR » P Nov 28, 2010 12:37 pm

Tänud, Hanno, 20m Moxoni mõõtude eest! Pole endal nüüd otsimist!

Võib-olla jõuan juba lähipäevil kandelatid maasse püsti ja siis hakkan katsetama.
Kui tõmbaks 11m traadid ka sinna samasse üles, saaks siin meestega sidetades oma kogemusi kah jagada, seda siis ka lähisidede puhul.
304EI/ES6EI

Savi
Lällaja
Lällaja
Postitusi: 36
Liitunud: R Jaan 15, 2010 5:26 pm
QTH: KO29LF
Asukoht: Harjumaa, Kose vald
Kontakt:

Re: Moxon antenn

PostitusPostitas Savi » P Nov 28, 2010 12:49 pm

Aga moxonit testi pikemalt. Kellega sa sidet proovisid? Äkki on hea varuda kannatlikkust. On päevi, kus eeldatavas kuuldeulatuses keegi ei sideta - nad on olemas, aga tegelevad muude asjadega.


Oligi kavas põhianntenniks jätta ja vaadata, mis saab?
PMR MT 975 + Kõu P-22/460, 450-470 MHz
Toas: Alan 78+ Multi, GPS 27 1/2 Sirio

Kasutaja avatar
henri503
Veteran
Veteran
Postitusi: 385
Liitunud: R Apr 18, 2008 8:00 pm
Asukoht: TIksOJA
Kontakt:

Re: Moxon antenn

PostitusPostitas henri503 » E Nov 29, 2010 8:23 pm

Vaadake sepa turule seal olid eile mingid ridvad .Ei uurind aga kaugelt paistsid päris pikad.
intek490+sirio 5/8
yaesu ft7800e+x30.

Kasutaja avatar
hall kass
Veteran
Veteran
Postitusi: 1789
Liitunud: R Juul 27, 2007 4:02 am
QTH: KO38JI42
Asukoht: Tartu

Re: Moxon antenn

PostitusPostitas hall kass » T Nov 30, 2010 8:00 am

Sepas on kõige pikemad olnud 8-meetrised. Mõnikord ma sinna ikka satun ja seni pole 10-meetriseid olnud. Siin foorumis on läbi jooksnud info, et Jõgeval pidi mõnikord 10 m ritvu saada olema, samuti tuli mingit inffi Einarilt. Noh, kuna mul on samuti J-antenni taas ehitamine mõttes, siis millalgi tahaks ridva teema jälle käsile võtta. Pealegi saaks ridva otsa ka moxoni riputada - kui moxon teha peenest kiudjuhtmest või trossist ja selle raam teha PVCst, siis kannaks ehk isegi ridva eelviimane lüli selle ära.
304FL, "Three zero four Freyja love"

Kasutaja avatar
398AZP
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 204
Liitunud: K Dets 02, 2009 4:07 pm
QTH: KO39RI04AV
QTH2: KO28TJ40AO
Asukoht: Jõhvi

Re: Moxon antenn

PostitusPostitas 398AZP » T Nov 30, 2010 9:56 am

Palju, Sul neid ritvu vaja on, vaatan siin idas veidi?
kutsung: Paul
Intek 150 plus, antenn SIRIO ML 145, Cobra MT800
KO39RI04AV

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: Moxon antenn

PostitusPostitas Evo » T Nov 30, 2010 10:23 am

Panen siia Moxon- antenni kalkulaatori. Sisestades traadi läbimõõdu ja vajaliku sageduse, annab see antenni mõõdud.
http://w4.vp9kf.com/moxon_design.htm

Ja siin J- antenni kalkulaator
http://www.hamuniverse.com/jpole.html
Meetermõõdustiku lahtrid kõige parempoolsemad.


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 12 külalist