Antennimast - alumiinium või kuumtsingitud torust

Kõik antennijutud siia
indur
Vanem lällaja
Vanem lällaja
Postitusi: 58
Liitunud: P Veebr 10, 2008 1:55 pm
QTH: KO29EK81
Asukoht: Liikva küla, Harku vald, Harjumaa
Kontakt:

Antennimast - alumiinium või kuumtsingitud torust

PostitusPostitas indur » T Dets 14, 2010 11:38 am

Tere

Praegune CB 1/2 antenn majakatusel, aga kuna majast tuleb stabiilselt ca 3 palli müra, siis tahaks antenni majast natuke eemale viia. Plaanis küll järgmine suvi mingi parem mast koos betoonist taldmikuga teha, kuid sinnani veel palju aega. Mõtlesin, et panen paar 5-6 meetrist toru üksteise otsa maha maja kõrvale ja ongi olemas. Ostaks ilmselt Mergest, aga seal pakutakse nii alumiiniumist kui ka kuumtsingitud torusid. Kumb materjal on parem antennimasti ehituseks? Kuumtsink on natuke kallim, samas mitte väga oluliselt, et teda üldse mitte kaaluda.
Ja sõna "kuumtsingitud" ma siit foorumist ei leidnud :)

Kasutaja avatar
bob
Veteran
Veteran
Postitusi: 569
Liitunud: R Veebr 26, 2010 12:23 pm
QTH: KO29IJ66
Asukoht: TLN

Re: Antennimast - alumiinium või kuumtsingitud torust

PostitusPostitas bob » T Dets 14, 2010 12:09 pm

Alu on pehmem kui metalltoru ja kergem ka, metalltoru vigastades hakkab see sealt roostetama.
Metall on vist mõtekam.

Proovi jaama järele aku panna, vaata kas müra tuleb sul toitest või tõesti majast.
Proovi igaks juhuks erineva pikkusega kaableid antenni ja jaama vahel.
PiltPilt
ES1/ES2/304-BOB/2480010

Kasutaja avatar
sombi
Veteran
Veteran
Postitusi: 1096
Liitunud: K Nov 29, 2006 2:28 am
QTH: KO19SA21NG
QTH2: KO19SA04OM
Asukoht: Noarootsi (Pürksi)
Kontakt:

Re: Antennimast - alumiinium või kuumtsingitud torust

PostitusPostitas sombi » T Dets 14, 2010 12:25 pm

bob kirjutas:Alu on pehmem kui metalltoru ja kergem ka, metalltoru vigastades hakkab see sealt roostetama.
Metall on vist mõtekam...

Kas alumiinium ei olegi metall? :shock: Või mida sa mõtlesid?
Bob, häireallikad on teada, kuid kahjuks neid kõrvaldada ei saa, sest elu jääks siis seisma. Indur võib sellest täpsemalt rääkida kui soovib.
53907675, 57439192
ES3RLA
160m, 80m, 10m, 2m, 70cm, PMR, CB

Kasutaja avatar
bob
Veteran
Veteran
Postitusi: 569
Liitunud: R Veebr 26, 2010 12:23 pm
QTH: KO29IJ66
Asukoht: TLN

Re: Antennimast - alumiinium või kuumtsingitud torust

PostitusPostitas bob » T Dets 14, 2010 12:28 pm

Okey keemiline metall siis. Mõte oli vägagi arusaadav.
PiltPilt
ES1/ES2/304-BOB/2480010

Kasutaja avatar
officer
Veteran
Veteran
Postitusi: 1626
Liitunud: N Jaan 15, 2009 10:51 am
QTH: KO29KL
Asukoht: Viimsi

Re: Antennimast - alumiinium või kuumtsingitud torust

PostitusPostitas officer » T Dets 14, 2010 12:32 pm

...enne ehitustöid soovitaks uurida, kuhu ikka antenn panna, et kas on ikka häirevabam....ja samuti tõmmitsate probleem endale selgeks teha. Al. või teras suht teisejärguline teema!
ES2JT/304JT

insener
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 173
Liitunud: E Aug 23, 2010 1:30 pm
QTH: KO29EE09
Asukoht: Laitse KO29EE09

Re: Antennimast - alumiinium või kuumtsingitud torust

PostitusPostitas insener » T Dets 14, 2010 1:55 pm

Al. mast on väga hea, aga teadjad räägivad, et see materjal, mis Merges on , on liiga pehme, kui tahad kõrgemat masti püstitada. Peab vaatama Al. materjal oleks kõvem, SCHMOLZ+BICKENBACH müüb sellist toru.
Akuga katsetada on väga mõistlik, siis näed palju sinu omad seadmed tekitavad müra. Müra võib tulla ka elektrijuhtmete kaudu naabrilt. Siis tõmba sissetulev kaabel summutusrõngast läbi mõned keerud: näiteks T200-26 ELFA 58-726-27
ES2AFF

indur
Vanem lällaja
Vanem lällaja
Postitusi: 58
Liitunud: P Veebr 10, 2008 1:55 pm
QTH: KO29EK81
Asukoht: Liikva küla, Harku vald, Harjumaa
Kontakt:

Re: Antennimast - alumiinium või kuumtsingitud torust

PostitusPostitas indur » T Dets 14, 2010 2:54 pm

Ja loomulikult on plaanis ennem antenniga mõõda krunti ringi käiia, et leida koht kuhu see üles panna - ehk siis koht kus häireid ei ole. Häireallikaid ka uurind omajagu, kuid nendest lahti saada on keeruline. Maja on risti-põiki igasugu arvutist lähtuvaid kaableid täis veetud, pluss lisaks 2 (varsti 3) nn. õhksoojuspumpa oma inverteritega ka reostavad veel. Jne. jne. Lihtsam on antenn katuselt ära viia, ega ta pole mulle seal katusel väga meeldinudki :) On küll maandatud, aga see viimane suvi oma igapäevaste äikestega... Ainuke hoone ka suurel alal ja antennist kõrgemaid puid nagu ümbruskonnas polegi.
Aga nagu õeldud, otsin suhteliselt ajutist (loodetavasti) lahendust. Kas siis see Merge alumiiniumtoru ka nii ca 10-12m masti jaoks oleks liiga pehme?

Kasutaja avatar
officer
Veteran
Veteran
Postitusi: 1626
Liitunud: N Jaan 15, 2009 10:51 am
QTH: KO29KL
Asukoht: Viimsi

Re: Antennimast - alumiinium või kuumtsingitud torust

PostitusPostitas officer » T Dets 14, 2010 3:00 pm

Minul on õues 11m kõrgune standard tsingitud koonilise kujuga tänavavalgustuse post koos sinna juurde kuuluva betoonvundamendiga, selle otsas antenniajam ja ca 6m Al. toru(seda õiget-antenni oma!). Mast koos ülespanekuga maksis ca 5000. Olen sellega viimase "pääl rahul"!
ES2JT/304JT

indur
Vanem lällaja
Vanem lällaja
Postitusi: 58
Liitunud: P Veebr 10, 2008 1:55 pm
QTH: KO29EK81
Asukoht: Liikva küla, Harku vald, Harjumaa
Kontakt:

Re: Antennimast - alumiinium või kuumtsingitud torust

PostitusPostitas indur » T Dets 14, 2010 3:08 pm

Ma olen ise ka mõelnud ja vaadanud, et see tänavavalgustuspost oleks igavesti hea lahendus. Lihtne paigaldada (loe: tullakse ja pannakse paika, ise s...tagi tegema ei pea:), pluss ka esteetiliselt OK. Trossid pikas plaanis ei meeldi nigunii. 5k on täitsa rahuldav hind ka.
Sul sellele 11 m. lisaks veel siis 6 m. toru, PLUSS antenn?. Seega antenni kinnitus on 17 m. peal?
Kuidas selline lambipost üldse tuulele vastu peab kui seal otsas veel 6+ m. asju, ei hakka kangutama üleliia?
Ja olen googeldanud mis ma olen, aga ei ole mina leidnud kohta kust sellist posti tellida saab.

es8bfu
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 241
Liitunud: E Nov 27, 2006 3:40 am
QTH: KO28FJ
Asukoht: Pärnu

Re: Antennimast - alumiinium või kuumtsingitud torust

PostitusPostitas es8bfu » T Dets 14, 2010 3:46 pm

officer kirjutas:Minul on õues 11m kõrgune standard tsingitud koonilise kujuga tänavavalgustuse post koos sinna juurde kuuluva betoonvundamendiga, selle otsas antenniajam ja ca 6m Al. toru(seda õiget-antenni oma!). Mast koos ülespanekuga maksis ca 5000. Olen sellega viimase "pääl rahul"!


Officer kas raatsid pilti teha ja lähemalt näidata?

Kasutaja avatar
mart63
Veteran
Veteran
Postitusi: 416
Liitunud: E Dets 14, 2009 7:09 pm
QTH: KO29IJ
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Antennimast - alumiinium või kuumtsingitud torust

PostitusPostitas mart63 » T Dets 14, 2010 4:20 pm

bob kirjutas:Okey keemiline metall siis. Mõte oli vägagi arusaadav.

Mis asi on keemiline metall?
Dnt Strato Mini 80CH CB|Wouxun KG-UVD1P + 10el.70cm yagi,7el.2m yagi|Icom IC-R10
ES1MSD

Kasutaja avatar
officer
Veteran
Veteran
Postitusi: 1626
Liitunud: N Jaan 15, 2009 10:51 am
QTH: KO29KL
Asukoht: Viimsi

Re: Antennimast - alumiinium või kuumtsingitud torust

PostitusPostitas officer » T Dets 14, 2010 5:47 pm

es8bfu kirjutas:
officer kirjutas:Officer kas raatsid pilti teha ja lähemalt näidata?


...mul siin kusagil pildid üleval....aga jah, ülevalpool rootorit on mul 2M 9el; 0,7M 19el ja tipus DigiTV 100el. Triax yagi.
ES2JT/304JT

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5367
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

Re: Antennimast - alumiinium või kuumtsingitud torust

PostitusPostitas Kaljukits » T Dets 14, 2010 6:56 pm

Merge Al on kahjuks tõesti liiga pehme. Aga 10-11m kannatab küll maast püsti lükata, kui torud on jämedad (40...50) ja kasutad kas abimasti või keegi kuskilt kõrgemalt ka tõmbab. Pikema puhul on see töö üsna kriitiline - mul korra 16 m pustiajamisel mast murdus ja sadas alla...Terastoru on küll raskem, aga ka tugevam. Tollise 8m pikkuse toru jäksab ka üksi püsti lükata kartmata, et see murdub.

Soovitan Sulle kasutada terastoru.
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

indur
Vanem lällaja
Vanem lällaja
Postitusi: 58
Liitunud: P Veebr 10, 2008 1:55 pm
QTH: KO29EK81
Asukoht: Liikva küla, Harku vald, Harjumaa
Kontakt:

Re: Antennimast - alumiinium või kuumtsingitud torust

PostitusPostitas indur » K Dets 15, 2010 11:21 pm

indur kirjutas:Ja olen googeldanud mis ma olen, aga ei ole mina leidnud kohta kust sellist posti tellida saab.

Ma vaatan et herr officer ei saanud peenest vihjest aru, et kust ta selle tänavavalgustuse posti omale õuele tellis? :)

Kasutaja avatar
officer
Veteran
Veteran
Postitusi: 1626
Liitunud: N Jaan 15, 2009 10:51 am
QTH: KO29KL
Asukoht: Viimsi

Re: Antennimast - alumiinium või kuumtsingitud torust

PostitusPostitas officer » K Dets 15, 2010 11:50 pm

sry indur....vaata, kui ise oled suur vihjejagaja, siis ei saa aru, kui sulle vihjatakse.... :D !
Hankisin selle interneti vahendusel mingi vene nimega mittekäibemaksukohuslaselt vist 2005 aastal, tuli puuriga siia....kaevas augu ja selle sama puuri torniga tõstis ka püsti. Paar aastat hiljem oli ta jälle mul väravataga, ütles, et mast veica viltu ja pudeli viina eest keeras poltidest jälle õigeks, silma järgi muidugi, mingi 10 minutiga. Pärast tõin laseri kontrolliks ja oli tõesti täitsa õige!
ES2JT/304JT


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 13 külalist