Mõned soovitused

Kõik antennijutud siia
Tõnis

Mõned soovitused

PostitusPostitas Tõnis » N Juul 20, 2006 6:24 pm

Tere!
Kuna ise just sain väärtuslikke kogemusi, jagan neid meeleldi ka teistega.
Hetkel Tehnoturus saadaolevad 1/2 antennid on pisut lühikesed. Puudu jääb umbes 0.5 m. Kahjuks ei oska ma öelda nende täpset valmistajtehast ega marki. Tehnoturu andmetel olid nad vahetanud tarnijat. Samas on nende kvaliteet ka pisut küsitav. Ostetud kahest antennist ühel oli algselt katkestus lühenduspooli väljavõttel ja teisel katkes see paarikordsel kaabli kinni, lahtikurvimisel (pesa soone kontakt liikus). Võtsin siis pooli lahti ja jootsin väljavõtte ise üle. Puuduoleva pool meetrit sain varem ostetud 5/8 antennilt, mis oli jälle liiga pikk. Nii, et kahest sai kaks tehtud :) Häälestasin 1/2 ca 4 m kõrgusel ja sain ideaalselt häälde. Iga 5 cm mängis. SWR=1 sagedusel 27,405MHz (CB 40. kanal). Nii 20. kanalit alla kui ka üles ei suurendanud SWR-d märgatavalt. Kui aga tõstsin antenni ca 18m kõrgusele läks see näiliselt ca 40 kanalit lühemaks. Ja kui näpistasin kaablist veel üleliigsed 8,6m (kaabli lühendustegur 78%), siis läks antenn veelgi lühemaks. Kõike seda räägin vaid illustreerimise mõttes. Hetkel siis on antenn kuskil 28MHz peal hääles ja ootan, kui saan tõstuki, et seda pikendada. Lühikokkuvõte nüüd jutust:
mida kõrgermale tõstate antenni ja mida lühemaks läheb kaabel, seda kõrgemale läheb antenni häälestus ja seda päris märgatavalt. Iseenesest küll loogiline jutt, kuid aitab ehk teil aega ja kulusid paremini kokku hoida kui mul õnnestus.
73! 73! 73!

Tõnis

PostitusPostitas Tõnis » L Juul 29, 2006 2:52 pm

Sain tõstuki ja pikendasin veel antenni, et saada resonanspunkt 40. kanalile (27,855MHz). 40. kanal on antennihäälestuses hea kompromiss neile, keda DX side tõmbab. Rahvusvahelise SSB kutsekanali (27,555MHz) ja kohaliku 21. kutsekanali (27,215MHz) vahel (lisaks seal vahel veel rahvusvaheline 31. FM 27,315Mhz kutsekanal). See ka napilt õnnestus, kuid märkasin, et edasisel pikkuse suurendamisel ei langenud enam resonanspunkt märgatavalt madalamale, küll aga suurenes SWR ja seda nii madalamatel kui ka kõrgematel sagedustel. Antenni ribalaius hakkas päris kiiresti kahanema. Seega julgen väita, et hetkel Tehnoturus müüdavaid 1/2 antenne ei saagi täpselt CB bändi kesksagedusele (20. kanal, 27, 205MHz) paika häälestada. Ka siis, kui lisada puuduv pool meetrit. Põhjus on ilmselt valesti termineeritud pikenduspoolis. Loodan, et ka Turuline loeb minu mõlemat juttu ja pöördub tagasi eelmise tarnija poole.

Tõnis

PostitusPostitas Tõnis » E Juul 31, 2006 1:11 pm

Sorry, trükiviga minu eelmises jutus:

on: .
..pikendasin veel antenni, et saada resonanspunkt 40. kanalile (27,855MHz).

peab olema:
... pikendasin veel antenni, et saada resonanspunkt 40. kanalile (27,405MHz).


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 8 külalist

cron