HF 1/2-laine dipoolide sümmetreerimisest

Kõik antennijutud siia
Kasutaja avatar
Andyboy
Veteran
Veteran
Postitusi: 311
Liitunud: E Okt 03, 2005 6:26 pm
Asukoht: # KO37KW # Ridalist paremale >

Re: HF 1/2-laine dipoolide sümmetreerimisest

PostitusPostitas Andyboy » K Mär 02, 2011 9:42 am

Kas peab just sellest issanda kallist elfast ostma sellise raha eest, kui arvuti toitekaid vedeleb nagu muda igal pool. Need kollased rõngad sobivad ka väga hästi.
Toitehäirete vastu, MITTE baluniks :!:

Kasutaja avatar
Tonisee
Lällaja
Lällaja
Postitusi: 36
Liitunud: L Veebr 26, 2011 3:35 pm
QTH: KO38fg
QTH2: KO38ii
Asukoht: Tartu/Tõravere
Kontakt:

Re: HF 1/2-laine dipoolide sümmetreerimisest

PostitusPostitas Tonisee » K Mär 02, 2011 9:53 am

Hmm, ok. Siis ikkagi päris täisrõngad. Aga kuidas sellisest nt. mingi seadme X toitekaablit läbi ajada, kui mõlemad otsad juhtuvad suuremad olema? ;-)

Tegelikult ma tüürin oma küsimusega selles suunas, et kas nood kahest poolest kokkukäivad ferriidiklotsid on samasuguse efektiivsusega? Mõne transiiveriga tuleb selliseid paar tükki kaasa, nende mingil määral töötamisest andis minu jaoks aimu see, et kui ma transiiveri CAT-kaabli mõlemasse otsa (kaabel 2 või 3 keerdu läbi ferriidi) panin ühe sellise ferriidiklotsi, siis tõepoolest enam ei kadunud raadio ja arvuti vaheline suhtlus 80m peal PTT-d vajutades ära. Ühest ferriidist paarimeetrise kaabli korral kas kaabli keskel või ühe otsa juures ei piisanud.

es8bfu
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 241
Liitunud: E Nov 27, 2006 3:40 am
QTH: KO28FJ
Asukoht: Pärnu

Re: HF 1/2-laine dipoolide sümmetreerimisest

PostitusPostitas es8bfu » K Mär 02, 2011 10:29 am

Tellisin Elfast 5 rõngast ära...eks näis palju abi on.

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5368
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

Re: HF 1/2-laine dipoolide sümmetreerimisest

PostitusPostitas Kaljukits » K Mär 02, 2011 10:40 am

Tonisee kirjutas:Tegelikult ma tüürin oma küsimusega selles suunas, et kas nood kahest poolest kokkukäivad ferriidiklotsid on samasuguse efektiivsusega?

Kahest poolest kokkukäivate klotside eelis on eeskätt selles, et neid on lihtne kaablile klõpsata. Kui need häire kõrvaldavad, siis on probleem lahendatud, kui aga ei, siis võiks rõngaid proovida kasutada. Mõlemal juhul tuleb selline filter paigutada kas häireid vastuvõtva sisendi vahetusse lähedusse või siis häireallika väljundi vahetusse lähedusse.
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: HF 1/2-laine dipoolide sümmetreerimisest

PostitusPostitas Evo » K Mär 02, 2011 10:56 am

Olen ka proovinud nii rõngaid kui ka mantleid (vanad tegijad mäletavad, et olin mingil ajaperioodil häiretega hädas). Puht subjektiivsel hinnangul tundus, et rõngad annavad parema effekti.

insener
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 173
Liitunud: E Aug 23, 2010 1:30 pm
QTH: KO29EE09
Asukoht: Laitse KO29EE09

Re: HF 1/2-laine dipoolide sümmetreerimisest

PostitusPostitas insener » K Mär 02, 2011 11:41 am

Tonisee kirjutas:Hmm, ok. Siis ikkagi päris täisrõngad. Aga kuidas sellisest nt. mingi seadme X toitekaablit läbi ajada, kui mõlemad otsad juhtuvad suuremad olema? ;-)

Tegelikult ma tüürin oma küsimusega selles suunas, et kas nood kahest poolest kokkukäivad ferriidiklotsid on samasuguse efektiivsusega? Mõne transiiveriga tuleb selliseid paar tükki kaasa, nende mingil määral töötamisest andis minu jaoks aimu see, et kui ma transiiveri CAT-kaabli mõlemasse otsa (kaabel 2 või 3 keerdu läbi ferriidi) panin ühe sellise ferriidiklotsi, siis tõepoolest enam ei kadunud raadio ja arvuti vaheline suhtlus 80m peal PTT-d vajutades ära. Ühest ferriidist paarimeetrise kaabli korral kas kaabli keskel või ühe otsa juures ei piisanud.

Need kahest poolest kokkupandavad toimetavad ka, aga küsimus on - mis sagedustel. Madalatel sagedustel on vaja suuremat induktiivtakistust ja see sõltub manetilise materjali läbitavusest ja keerdude arvust. Jutt käib ju eelkõige lühilainest. Mingi võrgukaabli lõikad pooleks, et teda saaks rõngast läbi toppida, paned nii palju keerde kui mahub ja joodad uuesti kokku. See töö tasub ennast kuhjaga. Proovige ja te ei kahetse. Ei tee paha ka naabrimuti kummutile see vahele panna. Jääb siis kuulda vaid köhimine.
ES2AFF

insener
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 173
Liitunud: E Aug 23, 2010 1:30 pm
QTH: KO29EE09
Asukoht: Laitse KO29EE09

Re: HF 1/2-laine dipoolide sümmetreerimisest

PostitusPostitas insener » K Mär 02, 2011 11:55 am

Baluni jaoks sobib materjal Ferroxcube 4C65. Näiteks 36x23x15 rõngaga sain sumbuvuseks vaid 0.038dB vahemikus 3.6 - 14MHz. Töövahemik üldse 1.8 - 30MHz. Mõõtsin ülekannet nii, et tegin kaks trafot ja panin need järjestikku, tulemuse jagasin kahega. Sümmeetrilisust näitab eelkõige see, kui ülekandes pole vahet, kui ühendad sümmeetrilised otsad otse või risti. 99% internetist leitavad skeemid pole sümmeetrilised.
ES2AFF

insener
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 173
Liitunud: E Aug 23, 2010 1:30 pm
QTH: KO29EE09
Asukoht: Laitse KO29EE09

Re: HF 1/2-laine dipoolide sümmetreerimisest

PostitusPostitas insener » K Mär 02, 2011 12:17 pm

Näide 1:4 balunist. Esimene kollase rõngaga on 1:1 balun, teine 1:4 sümmeetriline.
Manused
Balun 1-4.JPG
Balun 1-4.JPG (43.33 KiB) Vaadatud 3226 korda
ES2AFF

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5368
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

Re: HF 1/2-laine dipoolide sümmetreerimisest

PostitusPostitas Kaljukits » K Mär 02, 2011 12:54 pm

Olen vist midagi olulist maha maganud :D
Märkasin alles nüüd Su signatuuris ES2AFF.
Õnnitlused igal juhul ja loodan kuulda Sind selle kutsungi alt varsti ka eetris!
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

insener
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 173
Liitunud: E Aug 23, 2010 1:30 pm
QTH: KO29EE09
Asukoht: Laitse KO29EE09

Re: HF 1/2-laine dipoolide sümmetreerimisest

PostitusPostitas insener » N Mär 03, 2011 11:21 pm

Kaljukits kirjutas:Olen vist midagi olulist maha maganud :D
Märkasin alles nüüd Su signatuuris ES2AFF.
Õnnitlused igal juhul ja loodan kuulda Sind selle kutsungi alt varsti ka eetris!

Ei, hoopis mina olen maganud, ega pole veel ühtegi HAM sidet teinud, kuna pole veel antenne. Lumi tuli enne maha. Loodan kõigepealt oma majaeetri vaikseks saada.
Aga tänud nii nüüdsete, kui ka sügiseste õnnitluste eest.
ES2AFF


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist

cron