1. leht 1-st

Toasisene atenn CB jaoks

Postitatud: R Apr 05, 2013 4:18 pm
Postitas El3kTriK
Nonii, selline küsimus siis, et mis atenne kannataks toas sees kasutada? või ise tuppa ehitada?

Sai täna proovitud, et kui tõstsin atenni aknalaua pealt tuppa ei olnud signaali muutuses suurt vahet :lol: , mis panigi mind selles suhtes mõtlema, et kui ML145 suudab töödata ka toas sees(ilma suuremate kaduteta), siis ega ei leidu mingit paremat atenni mis toas kasutada kõlbaks? (toas panin atenni raudvoodi külge)
Aknalaua kasutamine on üks paras nuhtlus küll, kuna esiteks elan ühikas, kus ametlikult on akendest igasugune asjade välja riputamine keelatud ning ega see mugav ka ei ole, sest igakord kui akna kinni paned tuleb jälgida, et ega juhe halvasti ei jää.. Toas oleks aga mängimisruumi tükkmaad rohkem.. Tuba tervelt 2.5m kõrge ja 2,8m lai, 5-6m pikk(paras kastis elamine kui aus olla :| )..

Re: Toasisene atenn CB jaoks

Postitatud: R Apr 05, 2013 4:30 pm
Postitas postikana
Et siin teemas sai lahatud seda antenn toas teemat ... et egas suurt midagi lisada polegi vast viewtopic.php?f=3&t=5347&start=30

Re: Toasisene atenn CB jaoks

Postitatud: R Apr 05, 2013 5:36 pm
Postitas El3kTriK
Ühesõnaga nagu aru saan siis Lühendatud antenn oleks üks lahendus, aga kas mul õnnestuks selline ise ka valmis teha on kahtlane..
Samas lugesin ka Poollainedipooli kohta internetist: http://cbradiomagazine.com/Feb%202007/No%20room%20for%20your%20base%20antenna%20-%20Try%20a%20dipole.htm
Ja ühtepidi oleks see nagu parem varjant, kuna ei jää selliseid "ruute" atenni otstesse ning halvemal juhul saaks ka poollaine oma pesunöörina kasutada :rolleyes:
Kas Eestis muidu Poollainedipooli valmiskomplekti ka müüakse kuskil? Või kuskohast saada osi selle jaoks(mõtlen just lällarist tulevat kaablit ja selle kinnitusosi)..

Re: Toasisene atenn CB jaoks

Postitatud: R Apr 05, 2013 8:14 pm
Postitas Evo
Kui Sa elad ühikas, siis on see tõenäoliselt raudbetoonist ehitis. Paneelides on armatuur, mis ei lase raadiolainetel levida. Ainuke väljapääs on lühendatud antenni kasutamine võimalikult akna lähedal. Ja sellega saad kah kahjuks ainult ühel suunal sidet pidada.

Re: Toasisene atenn CB jaoks

Postitatud: N Apr 25, 2013 7:43 pm
Postitas EINAR
Metallist kardinapuu on kõige parem CB toaantenn! Ja täitsa tõsiselt kohe!!
Pane ümber sõrme keeratud testrijuhtmest poolike vahele ja muuda keerdude arvu kuni SWR alla 3-e läheb ja küta nii, et saatja punane on!! :)
Ausõna, ma kohalikega juba tükk aega nii sidetand ... 20km pole mingi probleem!
Kui pooliga SWR-i paika ei saa, pane pöördkonde vahele, ja ürita selle mahtuvuse muutmisega seda paika saada.
Või pane lihtsalt traadijupp, nii u. 2,7m pikk, pole SWR-i vaja mõõtagi!/käras mul Põlvast Tartusse kunagi algaastatel, maja II-lt korruselt ...
EDU! Kõike kaunist!
ES6EI

Re: Toasisene atenn CB jaoks

Postitatud: R Apr 26, 2013 4:55 pm
Postitas Evo
EINAR kirjutas:Metallist kardinapuu on kõige parem CB toaantenn! Ja täitsa tõsiselt kohe!!


Ainus häda on see, et vertikaalpolarisatsiooni saavutamiseks tuleb sidede pidamise ajal alati maja külili kallutada. :)

Re: Toasisene atenn CB jaoks

Postitatud: L Apr 27, 2013 1:34 am
Postitas hall kass
El3kTriK kirjutas:Nonii, selline küsimus siis, et mis atenne kannataks toas sees kasutada? või ise tuppa ehitada?

Sai täna proovitud, et kui tõstsin atenni aknalaua pealt tuppa ei olnud signaali muutuses suurt vahet :lol: , mis panigi mind selles suhtes mõtlema, et kui ML145 suudab töödata ka toas sees(ilma suuremate kaduteta), siis ega ei leidu mingit paremat atenni mis toas kasutada kõlbaks? (toas panin atenni raudvoodi külge)
Aknalaua kasutamine on üks paras nuhtlus küll, kuna esiteks elan ühikas, kus ametlikult on akendest igasugune asjade välja riputamine keelatud ning ega see mugav ka ei ole, sest igakord kui akna kinni paned tuleb jälgida, et ega juhe halvasti ei jää.. Toas oleks aga mängimisruumi tükkmaad rohkem.. Tuba tervelt 2.5m kõrge ja 2,8m lai, 5-6m pikk(paras kastis elamine kui aus olla :| ). .


Oled sa antenni häälestust ehk SWR-i mõõtnud? Kui ei ole, siis võib juhtuda, et antenn on häälest ära ning sel juhul pole tõesti vahet, kas antenn asub toas või õues.

Osta (kasvõi odavaim) või laena SWR-mõõtja. Või kutsu mõni selle seadme omanik appi (Tartus võib näiteks mind kiusata, vahest viitsin ette võtta). Mõõda SWR ära ja kui see on suurem kui 1, siis püüa seda madalamaks ajada.
Samuti arvesta sellega, et magnetjalaga antennid tahavad oma jala alla metalli. Kui sa antenni aknalaual ei hoia, siis sobib suvaline plekitahvel, suur praepann vms. Ikka parem, kui mitte midagi. Marx tegi sama antenniga kunagi toas katse. Ilma metallita ei saanudki antenni häälestada.

Kui antenn on hääles, siis saab juba testida, kuidas maja levi mõjutab. Enda kogemuste põhjal võin öelda, et väga palju. Lausa kordades. Lühendatud antenniga sain toast sidet kuni mõne kilomeetri peale. Akna tagant sain kahepoolse side mõnes suunas kuni 30 kilomeetrini, ühepoolselt kuuldi mind veel kaugemal. Ja seda esimeselt korruselt 8)