Dipooli asendus vertikaalse varrasantenniga

Kõik antennijutud siia
EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Dipooli asendus vertikaalse varrasantenniga

PostitusPostitas EINAR » L Mär 01, 2014 1:54 pm

Ei ole küll otseselt CB-foorumi teema, aga ka siin asjalikke HAM sagedustel töötavaid raadiohuvilisi, kes vb HAM-foorumit ei jälgi.

Üleval mul 80m 1/2 laine dipool, kuuldavus Kagu- ja Loode suunast hea, Kirde- ja Edela suunast aga suht halb (dipooli traadi pikisuunad).
Mõtlesin püstitada lisaks 1/4-laine vertikaali, 3 vastukaalu maapinna lähedale, kaabli ühenduskoht tuleks u.5..6m kõrgusele maapinnast.
Kas kellelgi kogemusi, mida sellise antenniga kuulma hakkab?

/Duralumiinium torudest u. 20m kõrguse vertikali ehitus, sobitamine ja püstitamine ei ole probleemiks mulle, äikesekaitse üle tuleb veel veidi mõtelda ../

73! de 304EI/ES6EI

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: Dipooli asendus vertikaalse varrasantenniga

PostitusPostitas Evo » N Mär 06, 2014 5:43 pm

Sama teema veidi pikemalt:
http://foorum.erau.ee/viewtopic.php?f=7&t=4149

Ise pole ma madalatel bändidel vertikaalantenni proovinud, töötan inverted V- ga. Siiani pole väga aru saanud, et suundade suhtes signaalidel väga suur vahe oleks.

Paarkümmend aastat tagasi, kui meie maale sattusid esimesed CB- autojaamad, sai kahe sellise isendi abil loodud side kahe kodu vahel. Kaugus ehk veidi üle 10 kilomeetri. Mõlemas elamises tõmbasin pööningule horisontaalse traatdipooli, SWR- i mõõtjat polnud, seega ei tea, kui hääles need antennid olid. Ülilevide korral, nagu praegugi, oli kohalikku sidet raske pidada.
Hiljem leidsin internetist traatyagi (wire yagi) skeemi. Kuna minu maja oli ilusti selle teise elamise suunda, siis tõmbasin need traadid (3 elementi) pööningule üles. Signaalid paranesid väga tublisti. Kuna tegu suundantenniga, siis jäid näiteks itaallased (tublid lärmajad) külje peale ja meie kohalikku sidet enam häirivalt ei seganud.

Hiljem olen netist lugenud, et traatyagi kasutatakse ka madalamatel bändidel, meie lähikonnas on seda 80m. sagedustel vist ES5QA proovinud, saad tema käest uurida. Kui Sul mingi kindel suund, kust signaalid on kehvemad tulema, siis ehk sobiks katsetada.

Madala otsa vertikaalide kohta olen lugenud väga vastakaid arvustusi, ise kommenteerida ei oska. Aga, kui vaadata neid vastukaalusid, mida see asi nõuab, siis tuleks vist kogu elamise ümbrus pahupidi kaevata.

Täienduseks:
Leidsin sama lehe netist üles (siiamaani alles, küll ümbertõstetuna, aga sisu sama), mille järgi tookord oma traatantenni tegin :)
http://ham.netkontakt.hu/antennaak/11m/huzal%20yagi.htm

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: Dipooli asendus vertikaalse varrasantenniga

PostitusPostitas EINAR » L Mär 08, 2014 11:22 pm

[quote="Evo"] ...Aga, kui vaadata neid vastukaalusid, mida see asi nõuab, siis tuleks vist kogu elamise ümbrus pahupidi kaevata.[/quote]
NB! Viimase lingi puhul andis minu arvuti pahavara hoiatuse :!:

Kui Türi kesklaine saatjagi ei nõudnud selliseid vastukaale, siis nende pärast pole mõtet lühilainel probleemi teha. "Tarkasid" "tarku" targutab tänapäeval igal pool. :)

28 MHz 1/4-laine vert.varras töötab igati ilusti, samad sõnad 14 MHz-il - miks 3,5 MHz ei peaks töötama?
Vaja oleks enamvähem ringdiagrammi, effektiivsus on varrasantennil igal juhul suurem kui dipoolil traadi pikisuunas, millega ma hädas olengi!
73!


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 9 külalist