SWR näit kõrge NGP antenniga

Kõik antennijutud siia
JM75
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 106
Liitunud: P Juul 27, 2014 1:56 pm
QTH: KO29IJ

SWR näit kõrge NGP antenniga

PostitusPostitas JM75 » L Veebr 21, 2015 12:58 pm

Mul on autos Sirio GL-27 antenn, sest auto katus on klaasfiibrist. Kui selle paigaldasin, siis mõõtsin SWR-i ka ja see oli 1.0 kanalil 20 ja 1.1 kanalitel 1 ja 40. Sain uue jaama (vana ei läinud katki, lihtsalt paremat jaama tahtsin). Uuel jaamal on ka built-in SWR mõõdik ja märkan, et see viskab näidu lakke. Okei, raadiol on see selline, et kalibreerida seda ei saa, võtsin kalibreeritava SWR mõõdiku, viskasin vahele nagu ennemuiste ja saan näiduks nõks üle 5. Osuti skaala lõppu ei lenda aga NGP puhul ei tohiks SWR eriti üldse teema olla.

Googledades olen leidnud erinevaid variante, mis võivad olla aga ehk mõni suurema kogemusega inimene oskab kohe midagi mõistlikku pakkuda.
CB: President Taylor III Classic ASC, Sirio Omega 27 | PMR: Midland G18 / Midland GB1

kalamaja aivar
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 235
Liitunud: T Juun 27, 2006 3:39 pm
QTH: ko29eh
Asukoht: kalamaja

Re: SWR näit kõrge NGP antenniga

PostitusPostitas kalamaja aivar » L Veebr 21, 2015 4:34 pm

See antenn siis eraldi vastukaalu klemmiga,kas kusagil mingi katkestus ahelas,kas sidet kellegiga ikka pidada saab ja kui kaugele,kas jaam pikema jutuajamise puhul soojeneb.
Kui asetada antenn mingisugusele metall plaadile,millised on siis muutused SWR-i puhul

JM75
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 106
Liitunud: P Juul 27, 2014 1:56 pm
QTH: KO29IJ

Re: SWR näit kõrge NGP antenniga

PostitusPostitas JM75 » P Veebr 22, 2015 1:38 pm

Spetsiaalset vastukaalu klemmi tal pole, kasutab kaablit vastukaaluks (RG-58 C/U), mille kohta kasutusjuhendis on öeldud, et kaabel peab alati jääma ca. 4m pikkuseks, et vastukaal õigesti töötaks. Võib põhimõtteliselt öelda, et "vastukaaluklemmiks" on UHF pistik ise.

Vahetult enne uue jaama peale vahetamist sain vana jaamaga ilusti sidet pidada. Vot soojaks minemist ei kontrollinud ja ilmselt seda väga ei olnud ka, sest oli külm aeg ja ma pigem eelistan jahedamapoolset salongi.

Häiriv on see, et pärast paigaldust oli SWR 1.0-1.1, mis NGP süsteemi puhul on üsna normaalne, et sel ongi igast asendist SWR korras (eeldusel, et antenn on ilusti püsti), kuna sõltuvust vastukaalust pole. Nüüd on aga natuke üle 5.

Mul on endal ka mõned kahtlused, millest üks ilmselt ongi tõsi aga mõtlesin, et ehk on kellelgi konkreetseid kogemusi.

Mida ma ise kahtlustan...
1. Ühe korra on läinud kaabel pingesse totaka juhuse tõttu ja järsult paindunud 90 kraadi ja läinud pingesse. - Kaabel katki või pistik ei anna ühendust enam.
2. Mõni UHF pistik oksüdeerunud.
3. Antenni jalg katki.
4. Antenni jalg vett täis (lühis). See on vahetatava pooliga antenn, mida saab lahti võtta. See on selline naljaka ehitusega, et kui antenni jalast läheb vesi sisse, siis valgub see allpool olevasse UHF pistikusse, kus võib lühis olla.
CB: President Taylor III Classic ASC, Sirio Omega 27 | PMR: Midland G18 / Midland GB1

kalamaja aivar
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 235
Liitunud: T Juun 27, 2006 3:39 pm
QTH: ko29eh
Asukoht: kalamaja

Re: SWR näit kõrge NGP antenniga

PostitusPostitas kalamaja aivar » P Veebr 22, 2015 2:10 pm

Kui vana jaam alles,siis peaks ka temaga mingi antenniahela ,,kala,,puhul samuti swr laes olema.
Kas viimasel ajal on sidekaugus tunduvalt vähenenud,muidugi seda ei pruugi märgata mingi eriti väikese sideraadiuse puhul,sest alla 1 km räägid ikka ära olgu see swr kui suur tahes.
Kui prooviksid mingi välise eraldiseisva SWR meetriga, et oleks kindel.Kui on kahtlusi siis tester abiks ja ahelaid läbi helistama.

JM75
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 106
Liitunud: P Juul 27, 2014 1:56 pm
QTH: KO29IJ

Re: SWR näit kõrge NGP antenniga

PostitusPostitas JM75 » P Veebr 22, 2015 2:33 pm

Kuna ma olen suhteliselt uus CB-suhtleja, siis ma tegelikult ei tea palju normaalne levi on. Pole saanud niimoodi katsetada, et proovida erinevaid kaugusi. Tutvusringkonnas on ka jaamu vähe. Enamasti suhtlen rekkadega aga seal on väga raske hinnata kaugel keegi täpselt on.

SWR meter on mul eraldiseisev ja kalibreeritav ning just sellega ongi kõik usaldusväärsed mõõtmised tehtud. Uue jaama sisseehitatud SWR pole kalibreeritav ja see võib vabalt aiateibaid näidata.
CB: President Taylor III Classic ASC, Sirio Omega 27 | PMR: Midland G18 / Midland GB1

Kasutaja avatar
Kaarel
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 122
Liitunud: P Dets 08, 2013 7:55 pm
QTH: KO18WX
QTH2: KO29IJ

Re: SWR näit kõrge NGP antenniga

PostitusPostitas Kaarel » P Veebr 22, 2015 5:32 pm

rekkadega suheldes karju välja et testid jaama ja mina olen alati mõne signaali "raporti" saanud,üldiselt on ka vastaspool öelnud kus ta on.rekkadega see jama asi et neil on tavaliselt endil lahjad antennid ja sa ei tea kas tema piisavalt levib.õhtul proovi kuulata 23fm-i äkki möla käib ja saad paar korralikku signaaliraportit kah.
3Ø4KRL/ES1KRL/ES2KRL/ES3KRL

JM75
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 106
Liitunud: P Juul 27, 2014 1:56 pm
QTH: KO29IJ

Re: SWR näit kõrge NGP antenniga

PostitusPostitas JM75 » E Veebr 23, 2015 11:14 am

Võtan kaabli lahti ja vaatan, kas hakkab midagi silma. Midagi oksüdeerunud, vesi kuskil sees jms. Kui midagi otseselt silma ei hakka antenni juures, siis kaabel vahetusse. Kui see midagi ei anna, siis ilmselt antenn katki.

Vana jaamaga proovin ka SWR-i mõõta, kuid eriti ei usu, et jaama viga. Küll aga üks erinevus on vana ja uue jaama vahel.

Vana jaam on Midland Alan 48 Plus Multi ning sellel on saatevõimsus "EU" bandis 1W AM, kuid uuel President Grant II ASC on saatevõimsus "EU" bandis 4W AM. Samas see ei tohiks midagi muuta.
CB: President Taylor III Classic ASC, Sirio Omega 27 | PMR: Midland G18 / Midland GB1

Kasutaja avatar
pauhh
Veteran
Veteran
Postitusi: 847
Liitunud: T Okt 14, 2008 7:37 pm
QTH: KO18UW
Asukoht: Taebla
Kontakt:

Re: SWR näit kõrge NGP antenniga

PostitusPostitas pauhh » E Veebr 23, 2015 2:05 pm

Mina tavaliselt sellistel puhkudel alustan kaabli mõõtmisega. Eemaldan antenni ja paigaldan kaabli otsa dummy. Kui SWR näit on 1 siis kaabel terve, järelikult viga antennis :)
Parimatega,
Janek alias Pauhh/ES2ADF
http://pauhh.planet.ee/adf

JM75
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 106
Liitunud: P Juul 27, 2014 1:56 pm
QTH: KO29IJ

Re: SWR näit kõrge NGP antenniga

PostitusPostitas JM75 » E Veebr 23, 2015 2:20 pm

pauhh kirjutas:Mina tavaliselt sellistel puhkudel alustan kaabli mõõtmisega. Eemaldan antenni ja paigaldan kaabli otsa dummy. Kui SWR näit on 1 siis kaabel terve, järelikult viga antennis :)

Väga hea ja asjalik vihje, mis väga konkreetselt aitab probleemi otsida. :) 5+
Nüüd tuleb selline asi veel leida ka. Tehnoturus seda kohapeal ei ole.

Vahepeal käisin Tehnoturus kaablit ja UHF pistikuid otsimas. Seal aidati natuke probleemi otsida. Ühelt poolt on mul kaabel auto polstri taga kinni aga raadiosse minevas otsas pidi näitama nii tugevat lühist, et esimese hooga arvas Tehnoturu mees, et pistik on lühises. Pani uue pistiku aga näit sama. Selle peale ta arvas, et 95% kindlusega võib öelda, et kaablis on viga.

Mul on iseenesest juhtunud olukord, kus kaabel on läinud pingesse ja samal ajal ka 90 kraadi paindesse. Tehnoturus arvati selle peale, et sellises olukorras võib kaabli katki minekut eeldada kohe. Üsna kergelt pidi minema piisavalt katki, et normaalselt signaal enam läbi ei käi.
CB: President Taylor III Classic ASC, Sirio Omega 27 | PMR: Midland G18 / Midland GB1

Kasutaja avatar
pauhh
Veteran
Veteran
Postitusi: 847
Liitunud: T Okt 14, 2008 7:37 pm
QTH: KO18UW
Asukoht: Taebla
Kontakt:

Re: SWR näit kõrge NGP antenniga

PostitusPostitas pauhh » E Veebr 23, 2015 2:30 pm

Tule Keilasse ja mõõdame asjad üle!
Parimatega,
Janek alias Pauhh/ES2ADF
http://pauhh.planet.ee/adf

JM75
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 106
Liitunud: P Juul 27, 2014 1:56 pm
QTH: KO29IJ

Re: SWR näit kõrge NGP antenniga

PostitusPostitas JM75 » E Veebr 23, 2015 2:41 pm

pauhh kirjutas:Tule Keilasse ja mõõdame asjad üle!

Ma mõtlen natuke seda mõtet, pakkumisel on jumet. Mul on vaja autot lammutada natuke enne kui ma pistiku kohani pääsen. Ma kahtlustan, et lammutamist ja Keilasse sõitmist ei jõua mõlemat ette võtta täna.

Samas on GL-27 nii labase ehitusega antenn, et kui lahti võttes ei voola pesast vett sirinal, siis ilmselt on antenni sees kõik korras. Sellisel juhul on peamine kahtlusalune just kaabel, mis on korra ka sellises asendis käinud, et võib vabalt katki olla.

Küsin natuke teise nurga alt ka. Kui googeldada, siis leiab sellist juttu, et mitte hääles antenn või üldse ühendamata antenn on raadio võimendi surm. Mida see sisuliselt tähendab? Antenn ühendamata, vajutad tangenti alla ja on läbi koheselt?
CB: President Taylor III Classic ASC, Sirio Omega 27 | PMR: Midland G18 / Midland GB1

kalamaja aivar
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 235
Liitunud: T Juun 27, 2006 3:39 pm
QTH: ko29eh
Asukoht: kalamaja

Re: SWR näit kõrge NGP antenniga

PostitusPostitas kalamaja aivar » E Veebr 23, 2015 8:24 pm

Antenni puhul pule kindlasti tegu kosmosetehnikaga ja pealehakkamine on pool võitu.
Kui vajutad saadet kurraks 4 w-iga siis ehk annab andeks, kuigi riskantne juhtum ,kindlalt saab aga otsa eraldiseisev võimu klots,millistele on ohtlik ka natuke suurem swr

JM75
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 106
Liitunud: P Juul 27, 2014 1:56 pm
QTH: KO29IJ

Re: SWR näit kõrge NGP antenniga

PostitusPostitas JM75 » T Veebr 24, 2015 12:42 pm

Sai eile auto lahtiharutatud ja jõutud antenni küljes oleva pistikuni. Keerasin UHF pistiku maha ning kõige kehvem teooria osutus tõeks. Seal sees oli vett. Vähe aga siiski. Korra kaalusin pauhh-i pakkumist minna kaablit Keilasse mõõtma aga kuna selleks hästi aega ei olnud ja vana kaabel oli korra ka viga saanud, siis mõtlesin, et uus kaabel on hea mõte nagunii. Jäi silma ka see, et uus kaabel, mille Tehnoturg mulle müüs on tahke südamikuga ja ei saa kergelt panna UHF otsa niimoodi külge, et see kohe lühisesse läheks. Sai siis tehtud 4,15m uus jupp, UHF pistikud külge, SWR vahele ja proovisin seekord vana jaamaga. Näit SWR-i peal täpselt sama. Teine jaam, teine kaabel - näit täpselt sama.

Kuna viga on antennis ja viga sisse läinud vees, mis ilmselt on maanteelt tulnud soolane vesi (seetõttu nii tugev lühise näit), siis ma isegi ei viitsi rohkem sellele antennile väga aega raisata.

Nüüd ma mõtlen, kas kuidagi õnnestuks mul siiski mingit normaalset antenni kasutada. Ükski GP antenn ei toimi klaasfiibrist katusega aga natuke uurisin ja tundub, et saaks antenni jala viia ühendusse kerega kui kasutada näiteks alumiinium plaati, kus kere ja antenni vahele ei jääks rohkem kui 50cm. Maybe vähem. Plaadi laiuse saaks teha ca 10cm, rohkem seal ruumi pole. SWR kindlasti ei oleks ideaalne aga kui saaks kasvõi natuke alla 2, siis võiks suht rahule jääda. Kümne miljoni euro küsimus on see, kas see võiks õnnestuda. Kas väike sild massiivse kereni ajaks asja ära.
CB: President Taylor III Classic ASC, Sirio Omega 27 | PMR: Midland G18 / Midland GB1

vaa11
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 143
Liitunud: R Mär 20, 2009 12:34 am
QTH: KO18VM
Asukoht: Paadrema
Kontakt:

Re: SWR näit kõrge NGP antenniga

PostitusPostitas vaa11 » T Veebr 24, 2015 3:58 pm

Tere.
See, et sildad kerega on hea mõte ja tuleb kindlasti kasuks.
Olen ise paigaldanud ühe antenni plast katusega autole. Saime antenni ilusti häälde ka. Ainuke konks asja juures oli see, et tal oli turva tala ja kasutasime vastukaaluks seda.
Kui sul on võimalus mingigi vastukaal antenni alla panna siis on ok. Aga silda see vastukaal ka kerega ära.

Edu
73
304AAM/ES8PW / Matu , 73
IC-9700, FT-847 , ALBRECHT AE 6890

Kasutaja avatar
pauhh
Veteran
Veteran
Postitusi: 847
Liitunud: T Okt 14, 2008 7:37 pm
QTH: KO18UW
Asukoht: Taebla
Kontakt:

Re: SWR näit kõrge NGP antenniga

PostitusPostitas pauhh » K Veebr 25, 2015 11:03 am

Sae ketas sobib hästi vastukaaluks kui plastik katus/kere on!

cb1.jpg
Parimatega,
Janek alias Pauhh/ES2ADF
http://pauhh.planet.ee/adf


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 12 külalist