SWR näit kõrge NGP antenniga

Kõik antennijutud siia
JM75
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 106
Liitunud: P Juul 27, 2014 1:56 pm
QTH: KO29IJ

Re: SWR näit kõrge NGP antenniga

PostitusPostitas JM75 » N Veebr 26, 2015 12:16 am

Tänane kokkuvõte.

Võtsin maha vana antenni, milleks siis oli Sirio GL-27 Ground Less. Soovitan see meelde jätta ja mitte kunagi seda osta. Umbes 6 kuud kasutatud ning mida avastasin antenni jalast. SWR 5 ja natuke peale tuli sellest:
http://picpaste.com/huwYQxq7.jpg

Edasi hakkasin paigaldama üht Sirio Omega 27 antenni, mis mul tolmu kogus. Tegin antenni jalast kuni autokereni alumiiniumist silla. Erinevad lõiked on selleks, et sobituda igasuguse katuse all oleva sodiga.
http://picpaste.com/ON2XAGUk.jpg

Tulemus:
Kanal 20 (FM), 4W - SWR 1.8~1.9
Kanal 20 (AM), 1W - SWR 1.3~1.4

Üllataval kombel äärmistel kanalitel (1 ja 40) tulid samad näidud.
CB: President Taylor III Classic ASC, Sirio Omega 27 | PMR: Midland G18 / Midland GB1

vaa11
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 143
Liitunud: R Mär 20, 2009 12:34 am
QTH: KO18VM
Asukoht: Paadrema
Kontakt:

Re: SWR näit kõrge NGP antenniga

PostitusPostitas vaa11 » N Veebr 26, 2015 5:11 am

Tere.
Tubli hakkab juba tulema :axe:
Ole hea ja pane selle plekitüki mõõdud kuidagi kirja. Mulle tundub, et kahtlaselt väike, et töötada vastukaaluna.
Eks teised ka kommenteerivad.
304AAM/ES8PW / Matu , 73
IC-9700, FT-847 , ALBRECHT AE 6890

JM75
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 106
Liitunud: P Juul 27, 2014 1:56 pm
QTH: KO29IJ

Re: SWR näit kõrge NGP antenniga

PostitusPostitas JM75 » N Veebr 26, 2015 10:20 am

"Lahtivoldituna" oleks see plekitükk 68 x 12 cm. Paksus 0,8mm.
CB: President Taylor III Classic ASC, Sirio Omega 27 | PMR: Midland G18 / Midland GB1

vaa11
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 143
Liitunud: R Mär 20, 2009 12:34 am
QTH: KO18VM
Asukoht: Paadrema
Kontakt:

Re: SWR näit kõrge NGP antenniga

PostitusPostitas vaa11 » N Veebr 26, 2015 11:12 am

JM75 kirjutas:"Lahtivoldituna" oleks see plekitükk 68 x 12 cm. Paksus 0,8mm.



Kui suur see tükk tegelikult on (pildipeal) ??

Vaata Pauhhi pilti ja vaata enda pilti.
Erinevus on päris suur.
Vastukaal peaks ikka olema antenni jalast ühtlaselt 360´
Kui võimalik, proovi midagi sarnast luua.
Kui ei ole võimalik, siis las olla ja tunne sidetamisest rõõmu. SWR on enamvähem ju.
Nii kaua on kõik ok kuni tekib soov võimendi järele.

73
Viimati muutis vaa11, N Veebr 26, 2015 11:45 am, muudetud 1 kord kokku.
304AAM/ES8PW / Matu , 73
IC-9700, FT-847 , ALBRECHT AE 6890

JM75
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 106
Liitunud: P Juul 27, 2014 1:56 pm
QTH: KO29IJ

Re: SWR näit kõrge NGP antenniga

PostitusPostitas JM75 » N Veebr 26, 2015 11:43 am

61 x 10 cm.
CB: President Taylor III Classic ASC, Sirio Omega 27 | PMR: Midland G18 / Midland GB1

JM75
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 106
Liitunud: P Juul 27, 2014 1:56 pm
QTH: KO29IJ

Re: SWR näit kõrge NGP antenniga

PostitusPostitas JM75 » N Veebr 26, 2015 12:13 pm

vaa11 kirjutas:Vaata Pauhhi pilti ja vaata enda pilti.
Erinevus on päris suur.
Vastukaal peaks ikka olema antenni jalast ühtlaselt 360´
Kui võimalik, proovi midagi sarnast luua.

Seletan natuke tausta. Auto, millele on antenn paigaldatud on Citroen Berlingo, millel on katuseaknad. Suures plaanis neli ristkülikut. Kaks ees, kaks taga. Antenniauk on kahe eesmise akna vahel. Selline ristküliku kujuline plekitükk sildab antenniaugu ja täiesti ees otsas oleva kere, eest on see poldiga tõmmatud vastu keret. Katus on ise üsna kergest metallist sõrestik, millele on kleebitud komposiitkate (sisuliselt võib öelda, et katus on plastist, kuigi see pole päris korrektne). Allapoole on kleebitud veel hunnik igasugu jama, et toetada kogu kremplit, mis katuse all ripub (lisaventilatsioon ja muu taoline saast).

Saeketas oleks ilgelt äge sinna alla panna aga selleks lihtsalt ei ole ruumi. Ütleme nii, et poldiaugu koht oli kehvasti valitud, antenn oli jama jne. Oleks pidanud puurima augu kuhugi üles kere külge, mitte katusesse. Sitt otsus, kõva õppetund ja praegu ma pean leppima sellega, et SWR-i ma ideaalseks ei saa. Võib-olla antennikaabli pikkus mõjutab midagi natuke.

Vähemalt ei ole SWR punases ja kõikumisest hoolimata jääb alla 2 igal hetkel, mis peaks olema suht OK 4W autojaama jaoks. Nagunii pole vahet pidamata saates ka.
CB: President Taylor III Classic ASC, Sirio Omega 27 | PMR: Midland G18 / Midland GB1

JM75
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 106
Liitunud: P Juul 27, 2014 1:56 pm
QTH: KO29IJ

Re: SWR näit kõrge NGP antenniga

PostitusPostitas JM75 » N Veebr 26, 2015 12:17 pm

SSB-s muidugi on saatevõimsus juba 12W. :roll:
Aga SSB-s pole eriti kellegagi rääkida ka Eesti maanteedel.
CB: President Taylor III Classic ASC, Sirio Omega 27 | PMR: Midland G18 / Midland GB1

Kasutaja avatar
pauhh
Veteran
Veteran
Postitusi: 848
Liitunud: T Okt 14, 2008 7:37 pm
QTH: KO18UW
Asukoht: Taebla
Kontakt:

Re: SWR näit kõrge NGP antenniga

PostitusPostitas pauhh » N Veebr 26, 2015 12:30 pm

Mul oli kunagi tööauto täpselt samasugune. Kasutasin taga otsa peal kolme magnetiga kinnitust. Väga hästi toimetas. Antenniks oli MultiRanger-9 millega rääkisin 80-10m peal. Kordagi ei lennanud antenn katuselt minema ka suure kiiruse pealt. Siit videost näed millega oli tegu: http://youtu.be/V2jAAc6M73I
Parimatega,
Janek alias Pauhh/ES2ADF
http://pauhh.planet.ee/adf

arvo
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 102
Liitunud: R Veebr 04, 2011 9:46 pm
QTH: KO29HK08
Asukoht: Tallinn, Kakumäe

Re: SWR näit kõrge NGP antenniga

PostitusPostitas arvo » N Veebr 26, 2015 1:18 pm

Olen plastkatuse teemaga vägagi tuttav. Läbikäidud kõik need probleemid oma matkaautoga. Kui soovid suuremat sidekaugust, kui nähtavus, siis on vaja korraliku vastukaaluga antenni. Paigaldasin ca 1m2 suuruse pleki katusele ja sinna keskele antenni. SWR pole ainus näitaja, kuigi oluline. teemaalgatajal on tõsine probleem. See plekiriba mis antenni all on, teeb küll SWR-I selle võimsusega jaama jaoks söödavaks, aga suunategur on ilmselt ainult ettepoole ja ega antnnil nagunii ka efektiivsust pole. Ma soovitaks kogu akende vahele jääva ala katta metallplekist ristiga ja antenn panna risti keskele. Kerega ühendada samast kohast nagu praegu. Usun, et selline vastukaal oleks piisav ka ML 145 kasutamiseks. Kas teemaalgatajal soovi, tahtmist ja võimalust oleks sedasi teha ja kas ma situatsioonist olen õieti aru saanud, ma ei tea.
Arvo / 3Ø4JA /ES1JA
Yaesu FT-847
Yaesu FT-897D
President Lincoln
IC-706MKIIG autos
Midland CT790

JM75
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 106
Liitunud: P Juul 27, 2014 1:56 pm
QTH: KO29IJ

Re: SWR näit kõrge NGP antenniga

PostitusPostitas JM75 » N Veebr 26, 2015 2:18 pm

arvole:
Antud mõttekäik on igati õige ja soovitused tehniliselt on head. Paraku on seal katuse all igasugu kraami. Minu esialgne mõte kunagi oli täpselt sama, et antenn nelja akna ristumiskohta ja selline plekkvooderdus teha aknavahelistesse aladesse ja sillata kerega. See plaan läks kiirelt prügikasti, kui katuse alune sai lahti võetud ja uuritud, mis seal on. Seal on igasugused talad, plastikraamid ja muu läbu, mis takistab saavutamast seda ideed.

pauhhile:
Videos on Berlingo B9 metallist katusega. Selles see häda ongi, et Modutop katusega variant ei ole metallist. Kui sa oled näinud linna peal sõitmas Berlingo B9-sid, kus katus on musta värvi, siis terve see must ala on komposiitmaterjalist ehk siis terve katus.

Kusjuures see praegune lahendus levib üsna hästi vähemalt vastuvõtu osas. Kui igasugu varasemate lahendustega (ka selle GL-27 antenniga kui see korras oli) ei kuulnud ma kunagi ühes kindlas punktis rekkasid, kes kaugemal sõidavad, siis täna hommikul sõites eeter oli üsna tugevalt juttu täis. Paljud signaalid olid nõrgad aga varem ei tulnud üldse midagi läbi.

Iseasi, kuidas on saade SWR 1.9-ga, mis kõige kehvemal juhul välja tuleb. Selle katkise antenniga, millel oli SWR natuke üle 5 oli võimalik rekkadega suhelda otsenähtavusega ca. 600-900m. Omega 27, millel on SWR 1.9 kehvemal juhul vs. GL-27, millel oli SWR 5 ja peale ning, mis on ka kehvem antenn üleüldse. Igaljuhul võib öelda, et olukord on selgelt paranenud ja SWR kuni 1.9 vist ole ka jaama seisukohalt väga katastroofiline aga vahepeal saab isegi vähem. 1.3, mis vahepeal välja tuleb on ka päris hea. See on päris SWR mõõtjaga välja mõõdetud, et vahemik on 1.3 kuni 1.9. Presidenti sisseehitatud SWR näitas alla 1.5 kui läksin katseks saatele AM20-l võimsusega 4W.

Midlandi jaam SWR 5-ga maha ei surnud.
CB: President Taylor III Classic ASC, Sirio Omega 27 | PMR: Midland G18 / Midland GB1

arvo
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 102
Liitunud: R Veebr 04, 2011 9:46 pm
QTH: KO29HK08
Asukoht: Tallinn, Kakumäe

Re: SWR näit kõrge NGP antenniga

PostitusPostitas arvo » N Veebr 26, 2015 6:26 pm

JM75 kirjutas:arvole:
Antud mõttekäik on igati õige ja soovitused tehniliselt on head. Paraku on seal katuse all igasugu kraami. Minu esialgne mõte kunagi oli täpselt sama, et antenn nelja akna ristumiskohta ja selline plekkvooderdus teha aknavahelistesse aladesse ja sillata kerega. See plaan läks kiirelt prügikasti, kui katuse alune sai lahti võetud ja uuritud, mis seal on. Seal on igasugused talad, plastikraamid ja muu läbu, mis takistab saavutamast seda ideed.


Ma polnud silla pilti varem korralikult vaadanud, arvasin, et on katuse peal aga tegelikult hoopis plastmassi all. Ehk minu soovitus oli plastmassi peale liimida metall, sellepärast see saad,tahad,tohid jutt. Proovi nii nagu on, tõenäoliselt kuuled paremini, kui sind kuuldakse (eeldusel muidugi,et sul autos miski qrm-i ei tekita). See alla 2 SWR pole ühelegi jaamale ohtlik. Mõne kilomeetri ikka kostab :D
Arvo / 3Ø4JA /ES1JA
Yaesu FT-847
Yaesu FT-897D
President Lincoln
IC-706MKIIG autos
Midland CT790

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5368
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

Re: SWR näit kõrge NGP antenniga

PostitusPostitas Kaljukits » R Veebr 27, 2015 9:51 am

pauhh kirjutas:Sae ketas sobib hästi vastukaaluks kui plastik katus/kere on!

cb1.jpg


:) Enesetapule õhutamine... :)
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

JM75
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 106
Liitunud: P Juul 27, 2014 1:56 pm
QTH: KO29IJ

Re: SWR näit kõrge NGP antenniga

PostitusPostitas JM75 » E Mär 02, 2015 12:56 pm

Mõned päevad on uue lahendusega ringi sõidetud ja tundub päris hea. Igas suunas kuuleb üsna kenasti ja raadio näitab kogu aeg mingite signaalide sissetulekut, kuid liiga nõrgad signaalid Auto Squelch lõikab ära.

SWR kõigub parajalt aga jääb alati alla 2. Sirio GL-27 Ground Less antenniga oli SWR alati 1.0-1.1, vahet ei ole, mis ümbrusesse jäi. Sirio Omega 27 + alumiinium plekitükiga on enamasti 1.5 kandis kui midagi suurt lähedal ei ole. Aga seisad näiteks rekka kõrval või suure puu all vms, siis võib visata 1.9 kanti SWR-i.

Auto laealust pole veel kokku pannud aga üks katse on veel teha. Laeventilatsiooni kaablid jooksevad minu alumiiniumpleki juurest. Kui ventilaator ära ühendada ja sisse lülitada, siis peab kontrollima, kas jaam töötab normaalselt. Vanas lahenduses see tekitas teatud häire sisse signaali vastuvõtmisel. Squelchi pidi juurde keerama natuke.
CB: President Taylor III Classic ASC, Sirio Omega 27 | PMR: Midland G18 / Midland GB1

Kasutaja avatar
äpu
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 1087
Liitunud: T Veebr 01, 2005 1:14 pm
QTH: KO29JK
Asukoht: Tallinn.Lasnamägi.

Re: SWR näit kõrge NGP antenniga

PostitusPostitas äpu » R Apr 03, 2015 12:01 pm

Ega jah selle komposiid katusest head asja saa,kõik mis tarbib ja ringi käib,virvendab tuleb ka antenni,kuna puudu ikkagi korralik maandus,varjestus.Need häired,lülita kõik tarbijad aotos välja,või toida ainult välisest akust,mingi suvaline 12V ja hakka siis järjest autos tegutsema.Pane süüde sisse,käivita,pane tuled,ventikad,anna pöördeid ja kuula,millega hakkavad häired tekkima.Käsikabulaga võid ka ümber käia ja otsida häire asukohta.Parem tulemus oleks AM-is ilma SQ-ta.
Aga samas võib ka n.n häire ülilevist tulla.Edu siis katsetustel.
Tervitades Äpu! es1ate 73!
304ET

JM75
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 106
Liitunud: P Juul 27, 2014 1:56 pm
QTH: KO29IJ

Re: SWR näit kõrge NGP antenniga

PostitusPostitas JM75 » K Apr 08, 2015 6:30 pm

Mõnda aega juba uue lahendusega ringi sõidetud ja toimib üllatavalt hästi. Väga märja ilmaga on SWR 1.9-2.0, üle 2.0 ei ole kunagi olnud. Kuiva ilmaga on SWR 1.2-1.5. Ise kuulen teisi häirevabalt (nii häirevaba kui AM olla saab :D ) ja keegi pole ka kurtnud, et mind kehvasti kuuleks. Kuigi mul on ka ANL aktiivne raadiol. Antenni sildamine kerega suuremat sorti alumiiniumplaadiga on olnud edukas. Juurde andis ka see, kui panin kaabli jooksma piki küljepiilarit ehk siis kaabel on justkui pikendus antennile. Veoautodega suheldes linnas 1-2km, tihe mets jääb vahele siis 2-4km, avamaal 6-10km.

Ühel korral on õnnestunud mööda T1 maanteed (Tallinn - Narva) sõites sattuda ka E-propagatsiooni tingimustesse. Raadio "läks põlema", AM ja FM oli peaaegu kõikidel kanalitel aktiivne. Kanalid 30+ oli ka SSB. Itaalia ja Hispaania keel põhiliselt. Kanalil 19 oli korraks ka inglise keelt.

Võib tulemusega täiesti rahule jääda.
CB: President Taylor III Classic ASC, Sirio Omega 27 | PMR: Midland G18 / Midland GB1


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist