Multiband longwire

Kõik antennijutud siia
kriimu
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 197
Liitunud: E Veebr 01, 2010 8:23 pm
QTH: KO29HI
Asukoht: Laagri

Re: Multiband longwire

PostitusPostitas kriimu » E Nov 06, 2017 10:31 am

Switch kirjutas:Vannitoas eraldi maandumist pole. Aga juhtmestik majas ja korteris on uus, ja iga pesas on roheline/kollane juhtme, mis on kindlasti ühendatud maja väljasoleva Elektrilevi boksiga. Vist see ei ole päris hea idee selle üldne maandumiskonturise maanduda oma tehnikat, või?
P.S. Ma vabandan sellise küsimeste eest, aga infot elamumaja maandumise kohta on vähe ja info on erinev.

Tekkis paar küsimust toroidi analooge valimiseks. Hetkel käes on neid kaks:
FERROXCUBE TX42/26/13-3E25
FERROXCUBE TX32/19/13-3E25 - see on vist Amidon T130-2 kõige lähedam analoog, aga kahjuks ei saanud kuskilt leia optimaalsageduse näided nendele. Kumb nendest sobib paremini, ja kas "optimaalsagedus" toroidi spetsifikatsioonist on kriitiline näide?

FT-140-43 Telli Elfast.

Switch
Lällaja
Lällaja
Postitusi: 48
Liitunud: N Jaan 07, 2010 7:27 pm
QTH: KO29IK

Re: Multiband longwire

PostitusPostitas Switch » E Nov 06, 2017 6:54 pm

Ambur kirjutas:
Marx kirjutas:Vannitoas kindlasti maanduskontuuri ei ole. Maanduskontuur, kui on sedamoodi ehitatud, siis on ta ikka väljas. Kui elektripaigaldise juhistik ei sisalda PE juhti (kolla-roheline), siis ainuvõimalus on tõmmata ligemast elektrikilbist 6mm2 juhe (kolla-rohelise isolatsiooni värviga) ja sellega teostada tehnika-antennide potentsiaaliühtlustus (maandamine).

Kõikides nõukaaegsetes paneelmajades on vannitubades maanduskontuur olemas, sest ehitusseaduse järgi pidid vannid olema maandatud.
Väljas, maja nurgast mööda seina alla tulev traat on katuseplekkide maandus piksekaitseks.
See latt jookseb vannitoa põrandal, seina ääres ja minul nii ka on. Võib olla nüüdsed uued ehitusreeglid seda ei kohusta, selles pole nii teadlik.


Võib-olla oli, aga kuna kanalisatsiooni ja veetorusid vahetati plastiku vastu enam seda ei ole.

kriimu kirjutas:FT-140-43 Telli Elfast.


Tänan
73!

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

Re: Multiband longwire

PostitusPostitas Ambur » E Nov 06, 2017 8:41 pm

Switch kirjutas:Võib-olla oli, aga kuna kanalisatsiooni ja veetorusid vahetati plastiku vastu enam seda ei ole.

Torud võivad küll olla plastikust, nendele polnudki maandust vaja, aga seda et vannitoa maanduslatt ära võeti
ja tekitati võimalus vanni voolu alla sattumiseks (näiteks pesumasinast, mis peab ka ise olema maandatud), ei tahaks uskuda.
Ega renoveerijadki taha inimelude eest vastutama hakata.
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

Switch
Lällaja
Lällaja
Postitusi: 48
Liitunud: N Jaan 07, 2010 7:27 pm
QTH: KO29IK

Re: Multiband longwire

PostitusPostitas Switch » T Nov 07, 2017 11:07 am

Ambur kirjutas:
Switch kirjutas:Võib-olla oli, aga kuna kanalisatsiooni ja veetorusid vahetati plastiku vastu enam seda ei ole.

Torud võivad küll olla plastikust, nendele polnudki maandust vaja, aga seda et vannitoa maanduslatt ära võeti
ja tekitati võimalus vanni voolu alla sattumiseks (näiteks pesumasinast, mis peab ka ise olema maandatud), ei tahaks uskuda.
Ega renoveerijadki taha inimelude eest vastutama hakata.


Ma ei kujuta ette kuidas võib maanduda näiteks, akrüülvanni...
73!

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

Re: Multiband longwire

PostitusPostitas Ambur » T Nov 07, 2017 2:21 pm

Switch kirjutas:Ma ei kujuta ette kuidas võib maanduda näiteks, akrüülvanni...

Kas sa oled näinud mõnes nõukogudeaegses paneelmajas ehituse ajal paigaldatud akrüülvanni. Milleks selline jutt?
Kui kellelgi selline on, siis on see ise vahetatud, mitte algupärane ja ega seepärast veel vannitoast maanduslatt ära ei kao.
Ja kui maanduslatti pole, on ka see ise ära lõigatud. Siis otsi maandust koridori elektrikilbist või kaeva maja seina kõrvale auk,
pane sinna vana plekkämber ja selle küljest too mööda maja seina jäme traat akna kaudu tuppa. Saad parima maanduse. :D
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

Switch
Lällaja
Lällaja
Postitusi: 48
Liitunud: N Jaan 07, 2010 7:27 pm
QTH: KO29IK

Re: Multiband longwire

PostitusPostitas Switch » T Nov 07, 2017 10:38 pm

Ambur kirjutas:Kas sa oled näinud mõnes nõukogudeaegses paneelmajas ehituse ajal paigaldatud akrüülvanni. Milleks selline jutt?
Kui kellelgi selline on, siis on see ise vahetatud, mitte algupärane ja ega seepärast veel vannitoast maanduslatt ära ei kao.


Sellega ma ei vaidle. Mõtte oli see, et uue ehitisel seda pole, sest uue majadel on 3 juhtme juhtmestik koos maandumiskaabliga ja tavaliselt kasutavad madalavoolu rikkevoolukaitselüliteid (vannitoas tavalist 10mA), ja sellega kaob ära vajadust paigaldada eraldine maanduslatt.
Meil majas seda ei olnud või enam pole.

Ambur kirjutas:Siis otsi maandust koridori elektrikilbist

See võimalus kindlasti on, aga kas võib? :) Päriselt ma ei näe mingit erinevust eraldiseoleva ja üldise maandumisega, aga kuna kindlat vastust selle küsimuset netis ma ei leidnud, ma küsin. Kas se peab olema eraldine maandumiskaabel, või on võimalik voolupeasast võtta? Ja kas on vaja? :oops:
P.S. See on vist populaarne "holy-war" teema.

[quote="Ambur"või kaeva maja seina kõrvale auk,
pane sinna vana plekkämber ja selle küljest too mööda maja seina jäme traat akna kaudu tuppa. Saad parima maanduse. :D[/quote]
Vott ma arvan et sellega mu HAM kogemus lõppeb ära, sest korteriühustu juhatsel on natuke teine arvamus selle "maandumis probleemi" kohta:D
73!

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: Multiband longwire

PostitusPostitas EINAR » E Apr 12, 2021 10:57 am

Lugesin huviga kogu teema läbi - päris huvitavad jutud! :)

Minu maja katusel ja krundil on olnud erinevatel aegadel (katse)antennidest õhk paks! Isegi toonekurg ei suutnud seda maaala läbida ilma tiivaga traatide pihta riivamatta... õnneks läks tal kõik hästi :)
Mu arvutikroska ei potita siia mu soovitud pilte, aga küllap saan jagu /põhjus teada, ärge hakake soovitustega risustama/

Ütleks omalt poolt este niipalju, et parimaid antenne on täpselt nii palju kui palju on erinevaid levisid, erinevaid QTH-sid, erinevaid häireid eetris, erinevaid raadiohuvilisi, erinevaid........ Seega iga antenn võib osutuda parimaks või ka halvimaks ühes ja samas tükis!

Aga parim maandus on kindlasti traadi ots lillepotis, toa aknal, järgi proovitud ja töötab suurepäraselt! :shock:
...Vast millalgi siis piltidega uhkeldamiseni siin!

73! de 304EI /ES6EI/ Einar, raadiohuviline

Ah jaa - korteriühistute esimeestele tsusake tropike dengat rinnataskusse, kui ei mõju - :axe: :Hangman:

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: Multiband longwire

PostitusPostitas EINAR » T Apr 13, 2021 6:32 pm

...Pildikesi ja edvistamist: https://www.qrz.com/lookup > Enter Query...by callsign > ES6EI > search: ES6EI :)


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 10 külalist

cron