Värsketele HAM-idele

Kauglevi mehed, andke minna!
Kasutaja avatar
officer
Veteran
Veteran
Postitusi: 1626
Liitunud: N Jaan 15, 2009 10:51 am
QTH: KO29KL
Asukoht: Viimsi

Re: Värsketele HAM-idele

PostitusPostitas officer » L Jaan 29, 2011 4:50 pm

...ma olin kindel , et sa nii vastad, kuna see on aus ja õige vastus :roll:
ES2JT/304JT

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: Värsketele HAM-idele

PostitusPostitas EINAR » T Veebr 01, 2011 11:39 am

Loodan, et saan pühapäevaks 06.02 üles tõmmatud (maa lähedasele orbiidile :) ) 160m ajutise dipooli. Leidsin ühe 1mm vasktraadi kera, millest jätkuks 79m pikkuseks 1/2 laine dipooliks. Tõmban ta mändide vahele ca 3..4m kõrgusele (nagu redeliga ulatun) . Huvitav, kuidas tööle hakkab :?: Arvan, et paremini kui see (hetkel ilma piisava vastukaaluta) n-ö nurga all 1/4GP.
Saaks selle 1/2-dipooli omadustest (160 m-l) ettekujutuse ja kevadel siis kapitaalne dipool üles juba!

Prooviks siis nt. 06.02 kell 11:00 sagedusel 1,850 MHz (kui sääl nüüd midagi ees ei trehva olema?) Varusageduseks siis 1,870 MHz.
ES6EI

es6do
Vanem lällaja
Vanem lällaja
Postitusi: 67
Liitunud: T Okt 12, 2010 7:24 pm
QTH: KO27WX

Re: Värsketele HAM-idele

PostitusPostitas es6do » T Veebr 01, 2011 7:22 pm

kui 3-4 m kõrgusel, siis ma sind vaevalt kuulen. Seda on vähe. Ürita keskoht ikka 8-10m peale saada.

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: Värsketele HAM-idele

PostitusPostitas EINAR » T Veebr 01, 2011 9:24 pm

Neil, aga kui jätaks kõrguse algul ikkagi 3...4m peale, annaksime RST-d ja siis järgmiseks korraks tõstaks ant. keskkoha üles ja võtaks uued RST-d. Saaks väga huvitava võrdluse RST-de järgi!
Kui sa selle nn. nurga all 1/4GP-ga mu ära kuulsid, kuuled 1/2-dipooliga kindlasti!

Ant. keskkohta saan väga hästi tõsta - panen 6m (8m-ne, ilma kahe ülemise jätkuta) kalaõnge ridva alumiinium toru otsa ja saan u. 12m (poolest saati isoleeritud) tugilati. Selline ei tohiks antenni kiirgusvälja mõjutada. (?)
ES6EI

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: Värsketele HAM-idele

PostitusPostitas EINAR » L Veebr 05, 2011 12:48 pm

Tänase seisuga sain päris korraliku 160m 1/2-dipooli valmiks. Püüan varsti ka foto lisada.
Mändide juures on lume paksus aga meetri ringis, katus lumine ja libe ... mitte ei oska ennustada, kas antenni ülespanek õnnestub või mitte?! Annan täna õhtul siin teada.
Aga sideproovi võiks teha ikkagi, prooviks antennituuneriga eelmisel korral kasutatud 1/4GP-d, vaataks, kui palju sobitus juurde annab?

Edit: 05.02 23:17 - ei õnnestunud pikka redelit sügava lumega mändide juurde upitada :cry: ... tuleb paremaid aegu oodata! :)

Aga 1/4GP + ant.tuuner, olen 06.02 kell 11:00 1,850 MHz saatel/kuuldel, keda asi huvitab.

ES6EI

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: Värsketele HAM-idele

PostitusPostitas EINAR » P Veebr 06, 2011 12:26 pm

Ei tea kas mind keegi kuulis :?:
Hõikusin 11:00...11:15 1,850 MHz-il aga täna ei õnnestunud mitte kedagi kuulda.
Seekord oli 160m nn 1/4GP ja transiiveri vahel induktiivsus pool, sain SWR-i isegi 1,5 kanti, antenni läks powermeetri järgi u. 20W.
ES6EI

Kasutaja avatar
U2
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 146
Liitunud: E Veebr 18, 2008 9:37 pm
QTH: KO29DH
Asukoht: lehola küla.Keila v.

Re: Värsketele HAM-idele

PostitusPostitas U2 » P Veebr 06, 2011 12:54 pm

EINAR kirjutas:Ei tea kas mind keegi kuulis :?:
Hõikusin 11:00...11:15 1,850 MHz-il aga täna ei õnnestunud mitte kedagi kuulda.
Seekord oli 160m nn 1/4GP ja transiiveri vahel induktiivsus pool, sain SWR-i isegi 1,5 kanti, antenni läks powermeetri järgi u. 20W.
ES6EI


Mina kuulsin, algul oli signaal nõrk, hiljem paranes 5/3 peale, hõikasin mitu korda, lõpus kasutades 100 w, aga jäi side siiski ühepoolseks.
304US, ES2URN

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: Värsketele HAM-idele

PostitusPostitas EINAR » P Veebr 06, 2011 1:07 pm

U2, tänud info eest!
Algul olin täiesti ilma lisapoolideta ja hakkasin neid siis järjest lisama, kuni SWR enam ei vähenenud, sellest siis ilmselt ka minu saate-signaali tugevnemine.
Aga see ajutine 1/4GP (traat) on mul liiga maa lähedal ja kaldenurk liiga väike. Seepärast on minu kuulmine väga piiratud.
Aga ehk järgmisel nädalavahel uued katsetused ja siis juba 1/2dipooliga suuremates kõrgustes, loodame.
ES6EI

es6do
Vanem lällaja
Vanem lällaja
Postitusi: 67
Liitunud: T Okt 12, 2010 7:24 pm
QTH: KO27WX

Re: Värsketele HAM-idele

PostitusPostitas es6do » P Veebr 06, 2011 6:43 pm

EINAR kirjutas:Ei tea kas mind keegi kuulis :?:
Hõikusin 11:00...11:15 1,850 MHz-il aga täna ei õnnestunud mitte kedagi kuulda.
Seekord oli 160m nn 1/4GP ja transiiveri vahel induktiivsus pool, sain SWR-i isegi 1,5 kanti, antenni läks powermeetri järgi u. 20W.
ES6EI


olin ka 11 ajal 1850, aga su signaal oli ainult aimatav. Ajasid oma pooliga asja päris untsu. Sa ära seda SWR ainult usu, ega kunstkoormusega sidet ei saa.

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: Värsketele HAM-idele

PostitusPostitas EINAR » E Veebr 07, 2011 10:43 am

Nüüd tekkis kerge vastuolu:
Urmas kuulis paremini just siis kui antenni lisainduktiivsusega paremini sobitasin kuna kirjutab, et algul oli signaal nõrk, hiljem tugevnes (algul olin ilma lisaindukt.-ta, pärast panin vahele).
Ka eelmise korra katsel oli kaugem signaal tugevam (ES3BM)...võib-olla asi ongi selles :?:
Aga et sina Neil mind nö. paremini sobitatud antenniga üldse ei kuulnud ... ??? ...ei oska kohe midagi ütelda ...???
Antenni minev võimsus tõusis (powermeetri järgi) kui antenni paremini sobitasin ja voolutarve toiteplokist samuti suurenes !
ES6EI

Kasutaja avatar
officer
Veteran
Veteran
Postitusi: 1626
Liitunud: N Jaan 15, 2009 10:51 am
QTH: KO29KL
Asukoht: Viimsi

Re: Värsketele HAM-idele

PostitusPostitas officer » E Veebr 07, 2011 10:59 am

...võiksime selgeks vaielda, mida me nende igasuguste jubinatega sobitame:
-kas antenni toitekaabliga
-kas toitekaablit saatjaga
-kas neid kõiki korraga
ja mis millele hea on?
ES2JT/304JT

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: Värsketele HAM-idele

PostitusPostitas EINAR » E Veebr 07, 2011 11:21 am

Minu variandi puhul polegi midagi vaielda. Mingit kaablit polegi.
38,5 m pikkune traat (so. 160m 1/4GP) tuleb männi otsast otse (alumise otsaga) saatja antenni väljundisse.
1/4GP on ligikaudu 50 oomise lainetakistusega ja väga leplik ka vastukaalu suhtes. Minul on selleks maja veetorustik + äikesekaitse maandused + ühendused ja sisuliselt ka AC 240V el.-võrgu maandus (mitte null juhe!).
Lisainduktiivsusega teostasin n.ö lõpliku sobituse antenni ja saatja vahel (see induktiivsus ei olegi kuigi suur - u. 20x kerra keeratud testri juhe,... u. 2 cm läbimõõduga "pool"). SWR-i näit langes 1,9-lt 1,5-le ja antenni minev võimsus tõusis 15 W-lt 20 W-i peale (ligikaudselt).
ES6EI

vabahärra
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 101
Liitunud: R Dets 10, 2010 1:14 pm
QTH: KO29KK
QTH2: KO29DI

Re: Värsketele HAM-idele

PostitusPostitas vabahärra » E Veebr 07, 2011 6:49 pm

Kas mitte pole segi aetud vastukaalud ja maandus?On ju vastukaalud antenni (antud juhul nö.GP)teine pool.Ja kui nüüd on ,,vastukaaluks'' maja torustik ja mis iganes veel , mis on MAANDATUD, siis mina küll ei söendaks seda kremplit vastukaaludeks nimetada.Vastukaalud on ikkagi laias laastus sagedussõltuv süsteem oma geomeetriliste mõõtudega, mis on 1/4 lainepikkust.Kuna jutu järgi on tegemist maapinna suhtes mitte täisnurga alla oleva kiirgajaga,ei saagi kiirgusnurk olla igas suunas võrdne,millest ka 6DO JA 3BM vastuvõetud signaalid võivad drastiliselt erineda.Sest nagu Jaan väga õieti märkis,tuleb ikkagi teha vahet mis on millega sobitatud. See,et SWR on suhteliselt normaalne ei tähenda veel seda,et kogu võimsus eetrisse kiirgub.

Lugupidamisega

ES1MM alias vabahärra

Kasutaja avatar
officer
Veteran
Veteran
Postitusi: 1626
Liitunud: N Jaan 15, 2009 10:51 am
QTH: KO29KL
Asukoht: Viimsi

Re: Värsketele HAM-idele

PostitusPostitas officer » E Veebr 07, 2011 6:58 pm

...ka mina tahtsin öelda, et tuunerdada võib ka vanaema triikraua koos 2 meetrilise toitejuhtmega, ega see veel 160m antenn ei ole, vähemalt tõsiselt võetav mitte :roll:
ES2JT/304JT

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: Värsketele HAM-idele

PostitusPostitas EINAR » E Veebr 07, 2011 7:48 pm

Jaa, väga õige - teoreetiline külg.
Aga minul oli maja katusel CB 1/4GP. Algul oli nn vastukaaluks 0,7x0,7m plekitahvel ja selle nurkadest rippusid allapoole neli traadijuppi ca 1m. See plekitahvel oli otse piksekaitse varda ümber.
Hiljem asendasin kogu selle nn vastukaalu krempli kolme 2,7m pikkuse traatidest (resonantsis) vastukaaludega, mis olid isoleeritud ja u. 45* nurga all komes suunas laiali.
Tulemused kahe variandi vahel: eetri signaalile sain endiselt sama RST, mis algulgi (Evo käest), ainult SWR langes 1,4 pealt 1,2 peale.
Tahtsin sellega seda ütelda, et just 1/4GP on vastukaalude suhtes väga leplik antennitüüp (st. sobib nii resonantsis kui ka mitteresonantsis vastukaal, kuna see ei muuda oluliselt tema impedantsi).
Mis need autokatuse antennid siis muud on kui pikenduspooliga GP-d ja vastukaaluks auto kere, mis pole mitte millegagi resonantsis. Ja mis sellest ka 1/2GP või 5/8GP erineb? Mitte millegagi - vastukaaluks samuti masti toru või lihtsalt allatulev kaabel X pikkusega, (1/2GP puhul eriti).
Tõrva kokkutulekul olid mul välijaama 1/4GP vastukaalud maa peal läbisegi, ise jalgadega otsas, aga Valgjärvega (Ennuga) tegin sidet vist 5/7 või rohkemgi. (Kes viitsib, vaadake järgi, teemal peaks kirjas olema ja pildid ka.)
Aga 1/2 (horisontaal)dipooli puhul räägime juba hoopis teist juttu! Seal mängib dipooli (resonantsis) vastukaal juba olulist rolli antenni omadustele.
Kui saatja ja antenni (kaabli) vaheline powermeeter näitab nt. 20 W, SWR on nt. 1,5 ja toiteplokist tarbitav võimsus on 40 W - kuhu see KS-energia siis kiirgub :?: Ikka antennist välja ! Mõistagi - kasutegurist ülejääk eraldub lõputransil soojusena.
Kui SWR on normaalne, siis see tähendab just seda, et KS-energia kiirgub antennist välja ja ei peegeldu tagasi!(Kui antenn just takistustraadist pole tehtud - siis muutub ta tõesti osaliselt soojuseks seal) :)
ES6EI


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 17 külalist