Värsketele HAM-idele

Kauglevi mehed, andke minna!
insener
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 173
Liitunud: E Aug 23, 2010 1:30 pm
QTH: KO29EE09
Asukoht: Laitse KO29EE09

Re: Värsketele HAM-idele

PostitusPostitas insener » N Veebr 17, 2011 8:23 pm

Ära muretse külma pärast, Officer, ma istun temaga ühes toas.
ES2AFF

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: Värsketele HAM-idele

PostitusPostitas EINAR » R Veebr 18, 2011 5:56 pm

... No nüüd saime siis teada, kes meist mida sai teada ... :)

Ja kui pikk see (lühilaine) antenni kaabel siis ei tohi olla ... või peaks olema :?:
ES6EI

mati1
Lällaja
Lällaja
Postitusi: 36
Liitunud: T Nov 23, 2010 8:16 pm
QTH: ko38rd

Re: Värsketele HAM-idele

PostitusPostitas mati1 » R Veebr 18, 2011 11:16 pm

To Einar: Tere siis, üle mitme päeva ka netis. Aga kui sul vaja "traadi" pikkust teada lühilaine antenni jaoks(kui ma nüüd... sain matsule õieti pihta :shock), siis ml selline apastraat olemas millega saab kaabli pikkuse täpselt teada. Selle ehitamisega saad sa ise ka suurepäraselt hakkama. Parimat Mati.

mati1
Lällaja
Lällaja
Postitusi: 36
Liitunud: T Nov 23, 2010 8:16 pm
QTH: ko38rd

Re: Värsketele HAM-idele

PostitusPostitas mati1 » L Veebr 19, 2011 12:08 am

To Ambur: Antenni tuuneri vajalikkuse koha pealt eivaidle vastu, hea kindlasti kui ta olemas on. Paraku ei suuda antennituuner antenni resonanssagedust muuta erinevatel sagedustel, vaid "petab piltlikult transiiveri lõppu" antenni suhtes. On katsetatud,.. pigem antud sagedusel hääles oleva antenni puhul kaotad tuuneriga võimsust kuni 10%. Samas ise kasutan ka mingismõttes antennituunerit, ainult et aktiivset,koos metallkeraamikuga GU74B.

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: Värsketele HAM-idele

PostitusPostitas Evo » L Veebr 19, 2011 12:23 am

Antennituuneriga võid kiskuda kas või vihmaveetorud transiiverile järgi, ega seepärast veel sidet saa.
Korraliku side pidamiseks on vaja ikka korralikku antenni. :)
Tuunerist on muidugi abi siis, kui näiteks krundi (katuse jne.) mõõtmed ei võimalda täisväärtuslikku antenni paigaldada või on vaja olude sunnil ühe ja sama traadiga mitmel bändil sidet pidada.

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

Re: Värsketele HAM-idele

PostitusPostitas Ambur » L Veebr 19, 2011 12:51 am

mati1 kirjutas:To Ambur: Antenni tuuneri vajalikkuse koha pealt eivaidle vastu, hea kindlasti kui ta olemas on. Paraku ei suuda antennituuner antenni resonanssagedust muuta erinevatel sagedustel, vaid "petab piltlikult transiiveri lõppu" antenni suhtes. On katsetatud,.. pigem antud sagedusel hääles oleva antenni puhul kaotad tuuneriga võimsust kuni 10%. Samas ise kasutan ka mingismõttes antennituunerit, ainult et aktiivset,koos metallkeraamikuga GU74B.

Jah, loomulikult ei muuda tuuner antenni resonanssagedust, aga kui antenni resonanss jääb bändi sisse, siis sama bändi ulatuses, resonanssagedusest kõrval, muutes tuuneriga veidi transiiveri sobitust antenniga (seisulainet väiksemaks), läheb antennist ikkagi rohkem välja, kui sobitust muutmata, sest kütad vähem lõppu.
Olen seda ka praktikas hulgem kordi kaugete jaamadega testinud (just QRP võimsusega).
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

mati1
Lällaja
Lällaja
Postitusi: 36
Liitunud: T Nov 23, 2010 8:16 pm
QTH: ko38rd

Re: Värsketele HAM-idele

PostitusPostitas mati1 » L Veebr 19, 2011 1:00 am

Terevitused Evo. Juhtusin kuulama, kui 80m peal "vanad" ham-id tegid "loomkatsetusi "antenni tuuneriga ja kuidas korraliku antennipari korral suudeti signaal "solkida" peale tuunerdamist kuni 10% viletsamaks kui ilma tuunerita. Siit moraal- tuuner ei tee imet ega suuda toast antenni traati pikemaks ega lühemaks muuta.

mati1
Lällaja
Lällaja
Postitusi: 36
Liitunud: T Nov 23, 2010 8:16 pm
QTH: ko38rd

Re: Värsketele HAM-idele

PostitusPostitas mati1 » L Veebr 19, 2011 1:17 am

To Ambur: Jutt õige ja pole mõtet ega põhjust vaielda.Teoorias. Ise töötan 80m lainel 1/2 laine dipooliga,ilma tuunerdamata (transiiveriga 100w korral),pole küll märganud,et olukord oleks kehvem. Transiiveri lõppu suudab see antenn nii bändi algul kui ka lõpus koormata vabalt 100w -ga. Ok, lõpp natuke soojeneb rohkem, aga...las soojeneb. See SWR -i kõikumine kuni 1,9 on olematu praktikas. Kindlasti on vastuväitjaid aga see on minu arvamus ja selliste tulemustega olen 100w ka "ülelombi" sidesid teinud SSB reziimis. Parimat

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

Re: Värsketele HAM-idele

PostitusPostitas Ambur » L Veebr 19, 2011 9:14 am

mati1 kirjutas:Ok, lõpp natuke soojeneb rohkem, aga...las soojeneb. See SWR -i kõikumine kuni 1,9 on olematu praktikas. Kindlasti on vastuväitjaid aga see on minu arvamus ja selliste tulemustega olen 100w ka "ülelombi" sidesid teinud SSB reziimis. Parimat

Ega kavatsegi vaidlema hakata, aga... Kas "vanad" hami-d on testinud ka QRP võimsusega ja kaugete jaamadega?
Kui antenni resonanss jääb lainealas suht ühte äärde, kõigub SWR laia bändi puhul (näiteks 15m) multibänd antennil tunduvalt rohkem ja signaali vahe on kaugel jaamal täiesti tuntav.

Väga palju oleneb muidugi momendi levist, aga kui ma poleks sidepidamistel alati filigraanselt paikka ajanud ka SWR-i, poleks ma väikese võimsusega kindlasti sidet saanud selliste paikkadega nagu näiteks Mariana saared või Uus-Meremaa.
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5367
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

Re: Värsketele HAM-idele

PostitusPostitas Kaljukits » L Veebr 19, 2011 9:18 am

mati1 kirjutas:Juhtusin kuulama, kui 80m peal "vanad" ham-id tegid "loomkatsetusi "antenni tuuneriga ja kuidas korraliku antennipari korral suudeti signaal "solkida" peale tuunerdamist kuni 10% viletsamaks kui ilma tuunerita. Siit moraal- tuuner ei tee imet ega suuda toast antenni traati pikemaks ega lühemaks muuta.

Viimane lause peab küll igati paika, kuid eelmisega ei saa küll nõustuda. Ei tea, mida ja kes nii tuunerit oskas kasutada, et 10% asi kehvemaks läks... Pealegi mille järgi sellist kümnendiku võrra halvemat tulemust hindasid? S meeter jääb küll selles osas jänni. Antennituuner on aga heaks abimeheks ikkagi, kas siis on seda vaja kasutada või mitte. Osade multibänd-antennde puhul ei pääse sellest ei üle ega ümber. Levinuim on multibänd antennide klassia - G5RV, millega minagi olen päris palju DX sidesid pidanud.
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: Värsketele HAM-idele

PostitusPostitas EINAR » L Veebr 19, 2011 11:28 am

Mati1 jt, mind huvitas antenni ja transiiveri vahelise (toite)kaabli pikkus - et kas lühilainel ka see
nn. 1/2lainepikkust x 0,7 olulist rolli mängib (nagu nt CB antennide toitekaablitele soovitatakse, kaablis laine lühenemistegurist tulenevalt jne) :?:

Nüüd veel ka minu poolt ühe praktilise katse tulemus ajutise 160m 1/4GP-ga (kaldu traadiga), mis on ligilähedaselt sellele bändile arvestatud, aga mitte täpselt resonantsis ega sobitatud (SWR 1,8...2,0).
Kui panin vahele antennituuneri FRT-7700, muutus (ühe katseks valitud) kaugema signaali kuuldavus üsna märkimisväärselt paremaks kui ilma tuunerita (ümberlülitit klõpsides oli vahe täiesti selgelt märgatav).
S-meetri näitusid kahjuks ei mäleta. ... Nuta või naera, aga nii oli.
ES6EI

Skeem
Veteran
Veteran
Postitusi: 513
Liitunud: R Jaan 23, 2009 12:45 am
Asukoht: KO29DE93-Laitse

Re: Värsketele HAM-idele

PostitusPostitas Skeem » L Veebr 19, 2011 12:39 pm

Toimetage ikka sagedusel 3,66Mhz ka!Keskpäeval uued täistunni katsed,senine saak ainult ES2HLL ja ES2RDX.
Laitse Skeem.Baasjaam"Raadio Laitsenburg",bandid-11mCB,0,7mPMR,80-10-2m-0,7mHAM.ES2ORL

mati1
Lällaja
Lällaja
Postitusi: 36
Liitunud: T Nov 23, 2010 8:16 pm
QTH: ko38rd

Re: Värsketele HAM-idele

PostitusPostitas mati1 » L Veebr 19, 2011 2:13 pm

To Kaljukits: Tere. Signaalikaod (saatekorral)tuunerdamisel on ja sellest ei pääse kuhugi. Mis puutub multibänd antennidesse, siis loogiline, et ilma tuunerita pole midagi teha. Mina rääkisin hetkel 80m ja 40m bändi dipoolidest. Nendel bändidel ma ei näe mingit vajadust tuuneri järgi ja samuti ka 20m. Isiklikult ei poolda multibänd antenne.

mati1
Lällaja
Lällaja
Postitusi: 36
Liitunud: T Nov 23, 2010 8:16 pm
QTH: ko38rd

Re: Värsketele HAM-idele

PostitusPostitas mati1 » L Veebr 19, 2011 2:18 pm

To Ambur: Kiitus nendele inimestele, kes viitsivad QRP reziimis töötada ja eriti veel DX taga ajada. Ainult et olen kuulnud väga head ütlust " elu on liiga lühike,selleks et terve maailmaga QRP reziimis töötada". Parimat.

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5367
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

Re: Värsketele HAM-idele

PostitusPostitas Kaljukits » L Veebr 19, 2011 2:20 pm

mati1 kirjutas: Mina rääkisin hetkel 80m ja 40m bändi dipoolidest. Nendel bändidel ma ei näe mingit vajadust tuuneri järgi ja samuti ka 20m. Isiklikult ei poolda multibänd antenne.

Ok :) Kui ruumi, siis miks mitte igale bändile oma antenn teha. Sageli seda võimalust kõigil meil ei ole :(. Aga ka siis, kui on, võiks ikkagi olla üks multibändantenn, kas või kõikide teiste monobändantennide headuse võrdlemiseks selle ees. Tee proovi ja vahel osutub see "headus" ka negatiivse märgiga muutujaks. Tee proovi ;)
73!
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 11 külalist