TARTUMAA JA JÕGEVAMAA CB JA HAM SIDE (5)

Piirkondade kaupa sidetajatele mõeldud alamfoorum.
Kasutaja avatar
Pagan
Veteran
Veteran
Postitusi: 1009
Liitunud: N Dets 29, 2005 11:25 pm
QTH: KO38EF
Asukoht: Elva

Re: CB sidetajad Tartus!!

PostitusPostitas Pagan » T Aug 16, 2011 7:02 pm

haes kirjutas:Nu siis on hea :) Ma juba vaatasin et siin igal pool müüvad jaamu maha ei tea kas see cb teema juba ammendunud?

Jaamu peab ikka müüma ega muidu uusi sidetajaid juurde tule aga liiga odavalt ei tohi müüa muidu kaotab asi väärtuse.
es5cc

Marx
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 212
Liitunud: L Nov 17, 2007 11:48 am
QTH: KO38II
Asukoht: Tartu

Re: CB sidetajad Tartus!!

PostitusPostitas Marx » L Aug 27, 2011 7:22 pm

Tere!
Tuli mõte, et elustaks natuke seda Tartumaa CB elu. Näiteks 1. septembril või jõulude aegu võiks "jututuba" taas rahvast täis olla. Mis arvate?
Cobra MT 950, Intek M490+, 1/2 baasantenn

Kasutaja avatar
hall kass
Veteran
Veteran
Postitusi: 1789
Liitunud: R Juul 27, 2007 4:02 am
QTH: KO38JI42
Asukoht: Tartu

Re: CB sidetajad Tartus!!

PostitusPostitas hall kass » L Aug 27, 2011 9:26 pm

Mul veel CB-jaama pole, kuid on korralik PMR tehnika (Inteki lauajaam ja neljane yagi, saan akna taha ka J-antenni seada). Võin üles otsida oma PMR käsijaama ja selle kaasa võtta, kui linna peale liigun. Et siis kellel on PMR, võib paralleelselt CB ja muude sagedustega seda kasutada.

Niisiis, võibki 1. septembril teha suurema mölalaada CB 23 ja PMR 7 peal. Vaatame, kas keegi viitsib oma jaamadele kasvõi voolu sisse ajada :)
304FL, "Three zero four Freyja love"

Kasutaja avatar
Max95
Vanem lällaja
Vanem lällaja
Postitusi: 68
Liitunud: T Juul 13, 2010 6:35 pm
QTH: KO37LV29
QTH2: KO38IJ56OA
Kontakt:

Re: CB sidetajad Tartus!!

PostitusPostitas Max95 » L Aug 27, 2011 11:14 pm

Kas autoantenni saaks kasutada tubastes tingimustes? Kas vastukaalu või midagi pole juurde vaja?
Algab ühikaelu ja ega sinna mingit erilist antenni ka ei pane aga pisikese traadiga saaks proovida.
Või ehk kui aknapleki külge panna?
PMR446 ja CB: Magnus või 304JAA
Amatöörkutsung: ES6JAA
ALAN100+/ML145 ALAN100+/Midland 66cm

olc
Veteran
Veteran
Postitusi: 717
Liitunud: P Juul 08, 2007 8:13 pm
QTH: KO38JJ

Re: CB sidetajad Tartus!!

PostitusPostitas olc » P Aug 28, 2011 12:06 am

Hall Kass võib oma katsetustest ilmselt pikalt pajatada. Toas ei ole kahjuks midagi teha. Kuhugi välja peab ikka midagi riputama.

Kasutaja avatar
hall kass
Veteran
Veteran
Postitusi: 1789
Liitunud: R Juul 27, 2007 4:02 am
QTH: KO38JI42
Asukoht: Tartu

Re: CB sidetajad Tartus!!

PostitusPostitas hall kass » P Aug 28, 2011 12:28 am

Max95 kirjutas:Kas autoantenni saaks kasutada tubastes tingimustes? Kas vastukaalu või midagi pole juurde vaja?
Algab ühikaelu ja ega sinna mingit erilist antenni ka ei pane aga pisikese traadiga saaks proovida.
Või ehk kui aknapleki külge panna?


Kui leiad antenni jala alla hästi suure plekist või paksemast metallist plaadi, siis ehk saad hääldegi, sest seda metalli on vaja vastukaaluks. Aga see oleneb antennist kah. Pikemad vardad häälestuvad paremini. ML145 antenni on väidetavalt ka aknaplekil häälde saadud, aga seda mina pole uurinud - ma võtsin suht kohe suuna iseehitamisele (oli küll 1 odav autoantenn, aga seda mina akna taga häälde ei saanud). Muidu kunagi oli Tartus 1 tegelane, kes ajas autoantenni oma aknaplekil häälde ja kostis üsna kaugele - lausa Evoga sai sidet.

http://www.hot.ee/evo304/antennidest/antennid.html Siit soovitan kahte varianti - lühendatud antenn ja moxon. Lühendatud antenni kasutasin päris pikka aega. Võid selle riputada akna juurde ja kuna tal on keskel reguleeritav sobitus, siis läheb see häälde ka betoonmajas. Kui sa ei saa aknast väljapoole midagi püsivat ehitada, siis ehk annab leiutada ajutisi kinnitusi, mille abil sa saad antenni sidetamise ajaks akna taha riputada - väljas võib sidekaugus üsna palju kasvada. Mul istus see antenn püsivalt akna taga, sobitus oli toodud tuppa ja sealt läks eraldi kaabel antenni külge. Elasin esimesel korrusel ja ikka tulid mõnes suunas kuni paarikümnekilomeetrised sided.
Moxon võib horisontaalis samuti tuppa ära mahtuda, kui toas piisavalt laepinda on - riputad selle lae alla. Betooni lähedal ma seda katsetanud pole, aga minu elukohas jäi plekist katus vaid paarikümne cm kaugusele antennist (katus on kohe lae peal) ning antenn oli ikka ilusasti hääles. Selle antenni tegemisel tee kõigepealt valmis vibraator, mille painutatud osade pikkuse võtad alguses skeemil märgitust veidi suurema. Siis hakkad otsi lõikuma, iga lõike järel vajutad korraks päästikut ja vaatad SWR-mõõtja näitu. Kui SWR on 1 või siis nii all, et enam ei alane, teed valmis teise elemendi ehk peegeldi, mille valmistad kohe skeemil näidatud mõõtude järgi.
Võid proovida ka magnetantenne teha, need on eriti pisikesed. Aga nad ei levi kuigi kaugele.
Kui tahad hakata ise ehitama, siis kui sul puudub SWR-mõõtja, siis osta see.
Antenne saad teha suvalisest kättesaadavast traadist. Ma olen neid teinud näiteks netikaabli varjesukast.

On ka variant ehitada antennituuner. Kui see on olemas, ei pea sa väga vaeva nägema, vaid saad suvalt traate tuppa tõmmata. Hädapärast käib kah. Sel juhul saad teha sedagi, et riputad pikema traadi aknast välja (kui elad mõnel kõrgemal korrusel) ja keerad tuuneriga häälde.

Vaata minu blogi kah: http://raadiohobi.blogspot.com/
304FL, "Three zero four Freyja love"

Marx
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 212
Liitunud: L Nov 17, 2007 11:48 am
QTH: KO38II
Asukoht: Tartu

Re: CB sidetajad Tartus!!

PostitusPostitas Marx » P Aug 28, 2011 8:05 am

Kunagi proovisin, vist oli ML145, toas, aga ei tulnud miskit head. Vastukaaluks kasutasin nõukaaegset praepanni, kuhu keskele ava puurisin. Hall Kass mind kuulis, aga minul oli eetris vaikus. SWR ei oska öelda, kuna mõõtjat siis polnud. Igal juhul peaks antenn ikka väljas olema ja võimalikult vabas keskkonnas, et ei oleks kuskil korstnate, kiviseinte ja suurte puude lehestike vahel. Aga muidu, 1. septembril võiks siis jutulaata pidada küll, ise ma saan alles õhtusel ajal jaama taha.
Cobra MT 950, Intek M490+, 1/2 baasantenn

Kasutaja avatar
hall kass
Veteran
Veteran
Postitusi: 1789
Liitunud: R Juul 27, 2007 4:02 am
QTH: KO38JI42
Asukoht: Tartu

Re: CB sidetajad Tartus!!

PostitusPostitas hall kass » P Aug 28, 2011 8:02 pm

Haarake mikrid - Lukel (Tartu ja Nõo vahel) otsustas 1 amatöör endale CB komplekti üles seada. Alani käsijaam, võimendi ja katuseantenn. Andis endast 70 cm repiiteril teada ja küsis, et miks kedagi kuuldel pole.
304FL, "Three zero four Freyja love"

olc
Veteran
Veteran
Postitusi: 717
Liitunud: P Juul 08, 2007 8:13 pm
QTH: KO38JJ

Re: CB sidetajad Tartus!!

PostitusPostitas olc » P Aug 28, 2011 9:52 pm

hall kass kirjutas:Haarake mikrid - Lukel (Tartu ja Nõo vahel) otsustas 1 amatöör endale CB komplekti üles seada. Alani käsijaam, võimendi ja katuseantenn. Andis endast 70 cm repiiteril teada ja küsis, et miks kedagi kuuldel pole.

Pole kedagi kuulda

hanno
Veteran
Veteran
Postitusi: 330
Liitunud: N Juun 19, 2008 4:25 pm
QTH: KO38MB62
QTH2: KO38OA
Asukoht: Põlva
Kontakt:

Re: CB sidetajad Tartus!!

PostitusPostitas hanno » E Aug 29, 2011 7:56 pm

Kuus paar korda liigun sealkandis. Eks peab siis kõrvad kikkis hoidma ja ise ka häält tegema.
HAM: ES6ACY; CB: 304HT

Kasutaja avatar
hall kass
Veteran
Veteran
Postitusi: 1789
Liitunud: R Juul 27, 2007 4:02 am
QTH: KO38JI42
Asukoht: Tartu

Re: CB sidetajad Tartus!!

PostitusPostitas hall kass » K Aug 31, 2011 4:11 pm

Sain mingi üsna värdjalikus asendis J-antenni üles ja loodetavasti saan sellega sidetada kah.

Algatuseks võtsin poollainepikkuse juhtmejupi. Sellele panin ühte otsa konksu ja õngeridvaga ajasin selle konksu katusest 2-3 m kõrgemal asuva puuoksa peale. Alumise otsa töin aknast sisse ja jätsin selle juhtme lõdvalt tilpnema, et puuoks tuulega kõikudes seda katki ei rebiks. Sobituseks tegin lühistatud veerandlainetransformaatori, mille tõmbasin horisontaalis lae alla. Tuleb välja, et see on mugavam, kui antennituuneri tegemine, mida ma praegu ette võtta ei viitsi.
SWR lubas end ilusasti 1,5-ni suruda.
304FL, "Three zero four Freyja love"

Kasutaja avatar
hall kass
Veteran
Veteran
Postitusi: 1789
Liitunud: R Juul 27, 2007 4:02 am
QTH: KO38JI42
Asukoht: Tartu

Re: CB sidetajad Tartus!!

PostitusPostitas hall kass » N Sept 01, 2011 12:01 am

Esimesed sided saadud, antenn töötab.

Homme, 1. septembril proovige CB ja PMRiga tulistada, nagu torust tuleb, kasvõi päev otsa varahommikust hilisõhtuni. Kui mina ei sekku, siis ma ilmselt olin öösel üleval ja magan :)
304FL, "Three zero four Freyja love"

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: CB sidetajad Tartus!!

PostitusPostitas Evo » N Sept 01, 2011 8:18 am

Üritan õhtul täistundide paiku CB 23. kanalil hõigata, ehk saame side teoks.

Kasutaja avatar
hall kass
Veteran
Veteran
Postitusi: 1789
Liitunud: R Juul 27, 2007 4:02 am
QTH: KO38JI42
Asukoht: Tartu

Re: CB sidetajad Tartus!!

PostitusPostitas hall kass » N Sept 01, 2011 9:09 am

Muide, PMR kanal võiks olla 7. Ainus põhjendus on, et see on üsna pikka aega Tartus oma kodukanaliks olnud.

Muidu 7. kanalil on vahel mingi õppesõidupunt, aga seda saab ehk veidi segada.
304FL, "Three zero four Freyja love"

Kasutaja avatar
Ralfwind
Veteran
Veteran
Postitusi: 1297
Liitunud: E Jaan 23, 2006 2:23 pm
QTH: KO38JI38
Asukoht: Tartumaa
Kontakt:

Re: CB sidetajad Tartus!!

PostitusPostitas Ralfwind » N Sept 01, 2011 12:18 pm

ok Tartus 7.00 PMR siis 1 septembril. Teeme ära!


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 12 külalist