1. leht 21-st

TARTUMAA JA JÕGEVAMAA CB SIDE (5)

Postitatud: P Sept 16, 2007 10:23 am
Postitas Kuuno
Tervist!
Kuna ise pole mingi CB side harrastaja veel. siis uurimn kuidas on sideoludega Tartu linnas ja maakonnas ning Lõuna-Eestis.
Nimelt pole mul pole kunagi olnud mitte yhtegi CB jaama.
Aga aastael 1993-1996 jäi pihku selline mänguasi mis oli mõeldud lastele
raadiosideks. Peal 27 Mhz, Push to talk nupp ning morse ntähestik ning mingi piipitamise nupp.
Panimegi selle siis seadmele 9V patarei taha ja levi oli kõva 200- 300 meetrit. Täielik "bussukott"
HUvitav asi mida me siis täheldasime oli see et iga jummala päev kell 17.00 vestlesid sellel kanalil 2 vanemat daami . Tollel ajal me kutsusime neid " 2 -ks vanamutiks" Üks rääkis , et käis Tartu Turul mune ostmas ja teine jutustas oma seiklustes poodides ning kuidas ta kartuleid kasvatab jne. Iga jumalapäev sellised jutud.
Võtsime karbi maha ja timmisime poolist seal keerates ning sai kuuldud ka taksojuhte toona.

Seega küsimused:
1)MIs CB kanalil need laste CB jaamad töötavad?
2)Kas Tartus,Tallinnas kuulete neid laste CB jaamu ka STATS antenniga?
3) Kas Turujutud CB lainealal jätkuvad Tartu piirkonnas ?
4) Millised väljavaated on CB sideks Kambja piirkonnast nt mingi rõduantenniga. Kui kaugele korraliku 4 W jaama ja rõduantenniga võiks sidetada sealt piirkonnast?

Ok palju küsimusi aga, ehk keegi oskab midagi vastata.

Kuuno

Postitatud: P Sept 16, 2007 11:46 am
Postitas hall kass
Aastal millalgi 2000, mil ma sidetasin kooli puhkeruumi ülespandud lällariga, siis oli juttu eetris küll... daame muidugi kuulda polnud sel ajal. Nüüd juba mõnda aega hoian oma äsjasoetatud jaamadega Tartu lällarielul kõrva peal ja seni olen CB 27 MHz kuulnud vaid rekkamehi, muud siinsed sidetajad (näiteks Goodkiller) on mulle veel tabamatuks jäänud (aga ei usu, et kauaks). Küll aga olen täheldanud venelannade mölalaatasid PMR 446 MHz peal, samuti olen sellel lainealal ise sidesid saanud 8)

Need siis mu tähelepanekud Tartu kohta. Elan ise ka siin, nii et kui mingi asjaliku jaama soetad või oma mänguasjaga Põhja pst-le ronid, võid ehk mindki kuulda...

Postitatud: P Sept 16, 2007 12:53 pm
Postitas Pagan
Need mutid rääkisid 15 kanalil aga ei ole enam mitu aastat kuulnud.

Re: Tartu piirkonna CB side

Postitatud: P Sept 16, 2007 5:02 pm
Postitas Kaljukits
Kuuno kirjutas:Seega küsimused:
1)MIs CB kanalil need laste CB jaamad töötavad?
2)Kas Tartus,Tallinnas kuulete neid laste CB jaamu ka STATS antenniga?
3) Kas Turujutud CB lainealal jätkuvad Tartu piirkonnas ?
4) Millised väljavaated on CB sideks Kambja piirkonnast nt mingi rõduantenniga. Kui kaugele korraliku 4 W jaama ja rõduantenniga võiks sidetada sealt piirkonnast?

Ok palju küsimusi aga, ehk keegi oskab midagi vastata.

Kuuno


Sellised vanemat sorti wlaki-talki jaamad töötasid tõepoolest 27MHz ja peamiselt AM-s. Nende skeem oli äärmiselt triviaalne ja primitiimne ühe transistoriga hübriidne supperregeneratiiv vastuvõtja, mis töötas ka saatjana, lisaks tilluke MS lõppaste, mis töötas ka modulaatorina. Kunagi ostsin ka ise huvi poolest ühe komplekti Kadaka turult, kuid side kauguseks sain vaevalt 100m. Enamus selliseid jaamu ei olnud ka kavartsitud, mistõttu nende sageduski oli vaid ligilähedane CB bändis eraldatutele nn. "kaugjuhtimis" sagedusele (nt. 27,195Mhz)

Olen küll stats jaamaga viimatimainitul sagedusel kuulnud sageli ühte 11m töötavat beebivalvurit, kuid nö. lastejaamad on siirdunud ilmselt kõik PRM maastikule. Nagu beebivalvuridki.

Tartut puudutavatele küsimustele aga ei oska ma vastata. Küllap vastab keegi sealtkandist.

Re: Tartu piirkonna CB side

Postitatud: P Sept 16, 2007 9:48 pm
Postitas Kuuno
Kaljukits kirjutas:
Kuuno kirjutas:

Nende skeem oli äärmiselt triviaalne ja primitiimne ühe transistoriga hübriidne supperregeneratiiv vastuvõtja, mis töötas ka saatjana, kuid side kauguseks sain vaevalt 100m.


Jah see isend mis mul oli toona,
oli tõesti ilma kvartsita ning pooli ferriitrõngast sisse ja väljapoole keerates sai kuulatud nii taksojuhte kui neid kahte raadiosidedaami. Iga jumalapäev oli muttidel kell 17.00 sideseanss ning räägiti kõik südamelt ära. Aasta oli sii 1994-1995 ning mobiilisde oli tapvalt kallis . See oli neil tõenäiliselt hea tasuta suhtlusvahend. Tavaline oli et sidetati alati 30-60 minutit. Kusjuures muttidel oli ka oma kutsung. Nii et nad olid tollelajal Tartu piirkonnas ühed kõvemad tegijad. Mäletan et vedasime 5 korruslise maja kautsele 18 meetrit traati ning siis ühendasime selle teleskoopantenniga mis oli saatjal. Siis tulid mutid eriti hästi kohale. Samti taksojuhid kui ferriittõngast keerutada sisse või välja.
Muideks seal oli tõesti vist ainult 1 transistor mis mängis olulist rolli.
Toona sai üritatud transistor välja tinutada skeemist ning asendada see mingi 1 Watise KT 3 või 6 seeria transistoriga aga - ei õnnestunud rohkem kui 300 meetrit asjast välja pigistada. Enamus sellised saatjaid olid täeileikud "busskotid".

Postitatud: E Sept 17, 2007 6:39 pm
Postitas Evo
Elan Tartust veidi eemal (asukoht KO38NG), aga baasjaamad peaks siiski minuni kostuma. Olen ikka varem 21. kanalil, nüüd 23.kanalil, kui need vaiksemad on, häält teinud. Tartu piires sain vaid sidetada Rebasega, kui ta läbisõidul oli. Esimese side tegime Tallinna maanteele raudtee ülesõidu juurde (minu suunalt siis läbi linna teisele poole), teisel korral oli ta Lõunakeskuse parklas (kah minu suunalt võttes läbi linna). Veel olen sidet proovinud Tartust mööda Kolkjasse Valeriga, toimis samuti hästi. Korra olen sidetanud Veeriku garaazide juures oleva autojaamaga. Veel olen olnud ühenduses Põlvast Olc-iga, temal on ka hea saatmisega-võtmisega autojaam. Olc-iga oleme rääkinud isegi siis, kui ta oli teisel pool Põlvat Võru maanteel. Päris Tartu linnast pole kellegagi sidetada õnnestunud. Ei tea, kas on antennid-saatjad veidi tagasihoidlikumad või segavad ehitised levi.

Postitatud: E Sept 17, 2007 9:13 pm
Postitas hall kass
Mäletan, kui ma aastal 2000 soovisin osta CB käsijaama. Sain siis jaama katsetamiseks oma kätte, et kui sobib, ostan ära - aga miks tookord ostmata jäi, oligi see, et juba vist isegi poole km kauguselt ma enam Põllu tänavas asunud statsjaamaga suhelda ei saanud, kuigi ka käsijaam oli 4W.

Nüüd siis selgus kah, et ma kuulen kesklinnas ehitusi teenindavaid veokaid vaid siis, kui ise kesklinnas viibin ja sedagi läbi kahinate...

Tont teab mis siin toimub. PMR levib siin küll üsna eeskujulikult (viimatine kaugem side minu koju tuli 3 km kauguselt Kvissenthalist ja sinna vahele jääb maju ning võpsikut ikka üksjagu).

Goodkiller, kes kah Tartus elab, võiks omalt poolt kommenteerida... tahaks teada, kas tema ka kedagi kätte on saanud. Temal on asukoht ju veel parem kui mul (vähem kõrgeid maju ja suurem võimalus antenni püsti ajada).

Postitatud: T Sept 18, 2007 3:44 pm
Postitas äpu
Eks me ikka ise teeme oma kanalit ja mida rohkem on korrespondente seda lõbusam on sidepidamine.Tuleb lihtsalt oma sõpradele ja muidu headele tuttavatele asi selgeks teha ja äki võtabki mõni otsast kinni,muidugi asjad on ikkagi kallid ja niisama pullipärast ei tasu ka midagi kokku hankida.Meeles peaks ka pidama ,et kõige parem võimendi on selle asja juures antenn ja see peab olema ikkagi paigaldatud kas katusele või äärmisel juhul rõdule aga mida kõrgemal on seda parem levikaugus ka on,sellest ei saa üle ega ümber.Ja kui see käsikabul nüüd niisuguse antenni külge toppida siis on vahe ikka kohe näha,muidugi kui seal teises otsas ka kedagi juhuslikult on. :D
PMR jääb muidugi eeltoodud CB näite juures levi kaugusega ikka jänni.Sellisel juhul on levikaugus ikka 25km ja võib ka samapalju veel otsa panna,see jutt oli nüüd kohalikust sidest.Aga eks need tea kellel antennid püsti ja sidetavad.
Aga nagu öeldakse valik on sinu kas lühike antenn ja 3km või pikk ja katusel ja pea terve Taru linn ja enamgi.

Postitatud: N Sept 20, 2007 8:47 am
Postitas hall kass
Mingi elu siin Tartus ikka on... just kuulsin kanalil 8 AM kedagi väga nõrgalt...

Postitatud: N Sept 20, 2007 1:30 pm
Postitas Evo
Tehnoturg reklaamib just lao tühjendusmüüki. Seal on 413.- EEK maksvad ECO 200 5/8 Lambda baasjaama antennid müügil.
http://www.tehnoturg.ee/index.php?id=u

Kellel vähegi tõsisemad sidetamise plaanid, soovitaksin sellise antenni ära osta. Korralikult üles panduna ja häälestatuna annab ta häid tulemusi. Vähemalt linna piires ja kaugemalegi peaks kohaliku side kaugus garanteeritud olema. Olc-iga oleme sidetanud omavahel kaugemalt kui 30 km, minul baasantenn ja temal ML-145 autoantenn.

Postitatud: N Sept 20, 2007 2:10 pm
Postitas hall kass
Evo kirjutas:Tehnoturg reklaamib just lao tühjendusmüüki. Seal on 413.- EEK maksvad ECO 200 5/8 Lambda baasjaama antennid müügil.
http://www.tehnoturg.ee/index.php?id=u

Kellel vähegi tõsisemad sidetamise plaanid, soovitaksin sellise antenni ära osta. Korralikult üles panduna ja häälestatuna annab ta häid tulemusi. Vähemalt linna piires ja kaugemalegi peaks kohaliku side kaugus garanteeritud olema. Olc-iga oleme sidetanud omavahel kaugemalt kui 30 km, minul baasantenn ja temal ML-145 autoantenn.


Iseasi, kas sellisest ka kasu on, kui korteriühistu esimees ei luba katusele mitte kedagi peale katuseparandajate, ise elatakse esimesel korrusel ja rõdu ka puudub 8) Kõrgel katusel jälle pole vist vahet, kas baasantenn või auto "piits"...

Postitatud: N Sept 20, 2007 2:24 pm
Postitas Kaljukits
hall kass kirjutas:Iseasi, kas sellisest ka kasu on, kui korteriühistu esimees ei luba katusele mitte kedagi peale katuseparandajate, ise elatakse esimesel korrusel ja rõdu ka puudub 8) Kõrgel katusel jälle pole vist vahet, kas baasantenn või auto "piits"...


Äkki saad siis katuseparandajatega diili teha ;)
Baasantenn on igal juhul parem mistahes autoantennist. Kuid kui on lame plekk-katus, siis võid ju magnetkinnitusega autoantenni katsetada. Paarikümne km kanti peaks kindlasti sidekaugus ulatuma, kui sa selle häälde saad. Tee proovi ja räägi tulemustest.
Siiski ka minu soovitus on, et kui vähegi võimalik ja Sul asja vastu huvi tõsisem, siis kasuta baasantenni ja püüa saada esimeeste jms. kaubale.

Postitatud: N Sept 20, 2007 5:01 pm
Postitas Ralfwind
hall kass kirjutas:
Evo kirjutas:Tehnoturg reklaamib just lao tühjendusmüüki. Seal on 413.- EEK maksvad ECO 200 5/8 Lambda baasjaama antennid müügil.
http://www.tehnoturg.ee/index.php?id=u
Iseasi, kas sellisest ka kasu on, kui korteriühistu esimees ei luba katusele mitte kedagi peale katuseparandajate, ise elatakse esimesel korrusel ja rõdu ka puudub 8) Kõrgel katusel jälle pole vist vahet, kas baasantenn või auto "piits"...

Aga sa ytle esimehele , et tahad panna oma väikest televiisoriantenni katusele. Vanades majades saab läbi nende kilpide vedada kaableid väga edukalt. Siis pandki selle nn " TV anteenni asemele" RG58 kaabli vói RG 213 ning autoantenni vói baasntenni. Ega see esimees tea mis antenn sul on. Kaablid on ikka sarnased. Ning keegi ei saa sind sundida Starmani voi STV tasulisi kanaleid vaatama. Samuti saad ytelda et oma antenniga vaatad nt digitelevisiooni.

Postitatud: N Sept 20, 2007 5:19 pm
Postitas nemo
Evo kirjutas:Tehnoturg reklaamib just lao tühjendusmüüki. Seal on 413.- EEK maksvad ECO 200 5/8 Lambda baasjaama antennid müügil.
http://www.tehnoturg.ee/index.php?id=u

Kellel vähegi tõsisemad sidetamise plaanid, soovitaksin sellise antenni ära osta. Korralikult üles panduna ja häälestatuna annab ta häid tulemusi. Vähemalt linna piires ja kaugemalegi peaks kohaliku side kaugus garanteeritud olema. Olc-iga oleme sidetanud omavahel kaugemalt kui 30 km, minul baasantenn ja temal ML-145 autoantenn.


Muidu maksab see antenn jupi rohkem, endal sama hetkel

Postitatud: T Sept 25, 2007 11:19 am
Postitas hall kass
Selgus, et suudan oma antenniga lausa 500 m kaugusele levida... just sellel kaugusel äsja üks rekkamees kutsus ja küsis, et kuidas saada Räpina maanteele - eks ma siis juhatasin teda veidi :)

Mina sidetasin kodust, rekkamees asus minust 500 m kaugusel Kivilinna poe juures.