KERI PMR PAPAGOI 6.00

Piirkondade kaupa sidetajatele mõeldud alamfoorum.
keri_saar
Veteran
Veteran
Postitusi: 302
Liitunud: P Sept 20, 2009 5:40 pm
Asukoht: KO29MQ

Re: KERI PMR PAPAGOI 6.00

PostitusPostitas keri_saar » R Dets 31, 2010 2:09 am

Ralfwindile kommentaariks, et hetkel tuulegeneraator ei tööta ja ootab saksamaalt juppe. Lõpetas töö ühe Augusti tormiga ning tema ellu äratamine ei viinud tulemusele. Kuna eestis puudub antud tüübi esindaja siis on ka juppide hankimine veninud. Päikesepatareid praegusel ajal ei tooda tõesti mitte midagi. Kuus on umbes 20 päikesepaistelist tundi ja needki nõrgad. Enne märtsi selles osas muutust ei tule. Praegu on elekter pärit lihtsalt rämedast akumahust ja bensiinigeneraatorist mida korra kuus olen käitamas käinud.
Just täna käisingi jälleakusid laadimas.

Aga nüüd selline uudis - Sain täna kokku OH2JIN'iga (56P77/GRINDSTONE/SLIPSTEN) e.Jukka.
Ning ta annetas Keri saarele oma papagoi süsteemi. Loodetavasti on see papagoi nii külma kui siestakindel.
Minul on mõte selline, et suundantenniga panna üks kabula Tallinna suunda ja teine kabula Helsingi suunda samalt papagoilt toimima. Erinevatel kanalitel muidugi.
Siis peaks sidetõenäosus olema märksa suurem.
Kas selline asi oleks ka tehniliselt võimalik?
Kabulale on tarvis külge aretada antennipistik. Puudu on ka suundantennid.

Kerile pääseb veel 2. Jaanuaril. Peale seda on enne kevadet juurdepääs kahtlane. On tõenäoline, et võtame ette ühe jalgsimatka, kui meri nii kiiresti on jäätumas.

Kas on vabatahtlikke projektiarendajaid?
_____________________
ABC; ES2APR

Kasutaja avatar
äpu
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 1086
Liitunud: T Veebr 01, 2005 1:14 pm
QTH: KO29JK
Asukoht: Tallinn.Lasnamägi.

Re: KERI PMR PAPAGOI 6.00

PostitusPostitas äpu » R Dets 31, 2010 11:12 am

Yagidega eriti ei kõlba repiiterit teha vastasel juhul näiteks Lasnamäel on aga Mustamägi :( või vastupidi.Parem ja lihtsam varjant oleks ikkagi antenn sellest ruumist välja ja katusele siis oleks asjal jumet.
Tervitades Äpu! es1ate 73!
304ET

myller
Veteran
Veteran
Postitusi: 338
Liitunud: E Apr 21, 2008 11:16 pm
QTH: KO18KI

Re: KERI PMR PAPAGOI 6.00

PostitusPostitas myller » R Dets 31, 2010 1:27 pm

See suunadiagramm nüüd vist nii kitsas ka pole. Pealegi jääks Tallinn sinna sektorisse kitsamat pidi s.t. Lasnamäe ja Mustamäe üsna samal joonel. Jüri ja Keila oleks ca 30 kraadi sees.
Kahe kabula ja yagidega saab aretada kas kaks eraldi papagoid eraldi kanalitel või siis täieliku repiiteri, kus Tallinnast tulev jutt saadetakse Soome poole ja vastupidi. Teoreetiliselt on veel võimalik variant, kus kummastki suunast tulev jutt saadetakse laiali mõlemale poole. Keerulise süsteemiga oleks jama, kui üks kahest kabulast jälle kuumarabanduse saab. Siis oleks teine ka kohe temaga solidaarne.

Repiiteri puhul tekib veel antennide vahekauguse probleem. Samaaegselt saatel olev ja vastuvõtuantenn peaksid olema teineteisest võimalikult kaugel. PMR-i puhul on sagedused nii puntras koos, et antennimajanduse mõttes tegu ühel sagedusel toimiva asjaga. UHF-i peal annaks 60 dB eralduse umbes 6m antennide vertikaalne vahekaugus. Allikas: http://www.repeater-builder.com/antenna/separation.html . Seda dipooli puhul. Kardan, et seal laterenaruumis on võimalik majandada ainult sentimeetritega.

73!
Kalev

Kasutaja avatar
äpu
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 1086
Liitunud: T Veebr 01, 2005 1:14 pm
QTH: KO29JK
Asukoht: Tallinn.Lasnamägi.

Re: KERI PMR PAPAGOI 6.00

PostitusPostitas äpu » R Dets 31, 2010 3:34 pm

Sa pole vist Yagiga töödanud.Kui ma oma vertikal Yagi praegu keeran Keri pealt ära oma 40¤ siis ma teda enam ei kuule!Kuulma hakkan jälle kui Yagi tagumine ots sinnapoole suundub aga kahinatega.
AGA KÕIGILE HEAD VANAASTA LÕPPU JA UUE ALGUST.
Tervitades Äpu! es1ate 73!

304ET

myller
Veteran
Veteran
Postitusi: 338
Liitunud: E Apr 21, 2008 11:16 pm
QTH: KO18KI

Re: KERI PMR PAPAGOI 6.00

PostitusPostitas myller » R Dets 31, 2010 4:06 pm

See oleks siis teljest 15 kraadi ühele ja 15 kraadi teisele poole. 2-3-elemendline elaks selle vast üle.

Head vana aasta lõppu ka kõigile.

Kalev

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5367
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

Re: KERI PMR PAPAGOI 6.00

PostitusPostitas Kaljukits » R Dets 31, 2010 5:44 pm

Kui PMR papagoiga jätkata, on tõesti mõistlikum panustada korralikku vabas õhus olevasse antenni. Ideaalne, kui päris majaka tippu või siis meeter või paar majaka rõdust väjlapoole nii, et majakas varjaks võimaliku vähemkasutatava sektori.
Head vava aasta lõppu samuti :)!
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

keri_saar
Veteran
Veteran
Postitusi: 302
Liitunud: P Sept 20, 2009 5:40 pm
Asukoht: KO29MQ

Re: KERI PMR PAPAGOI 6.00

PostitusPostitas keri_saar » R Dets 31, 2010 5:47 pm

Tallinna suunas ilmselt ei oleks tarvis mingit väga teravasuunaga antenni. Tallinn on märksa lähemal ka. Torni sein jääks niikuinii ette kui ringdiagrammiga antenn panna ning see oleks raiskamine. On ju olemas mingid sektoreid katvad antennid? Antenni saaks kinnitada torni välisseinale või rõdu äärele. Kabul peaks ikkagi tornis sees olema.
Soome poole suunduv antenn võiks olla juba märksa teravam. Vahemaa suurem ja kaetav nurk kitsam.
Mõlemad kabulad peaksid samal ajal saatel olema, siis saab kasutaja ka aru, kas tema signaal jõudis kohale või mitte ka ilma et keegi peaks teisel pool vastama.
Hea oleks see, et nii Tallinnas kui Helsingis peaks saama Keri papagoi kätte ilma suundantenni, suure võimsuse ja erilevideta. Kasvõi mõnes avalikus punktis.
Tallinnaga on kahjuks nii, et Viimsi poolsaar varjab otsenähtavust ning Keri papagoi on praegusel kujul palja kabulaga vaevu kuuldav toompea vaateplatvormidel. See eest õismäe tornide ülemistel korrustel on ta hästi kuuldav.
Sellised lood.
_____________________
ABC; ES2APR

keri_saar
Veteran
Veteran
Postitusi: 302
Liitunud: P Sept 20, 2009 5:40 pm
Asukoht: KO29MQ

Re: KERI PMR PAPAGOI 6.00

PostitusPostitas keri_saar » E Jaan 03, 2011 9:58 am

Keri papagoi ajutiselt mandril. Modifikatsinide tarbeks.
_____________________
ABC; ES2APR

keri_saar
Veteran
Veteran
Postitusi: 302
Liitunud: P Sept 20, 2009 5:40 pm
Asukoht: KO29MQ

Re: KERI PMR PAPAGOI 6.00

PostitusPostitas keri_saar » T Jaan 04, 2011 5:08 pm

Hetkel siis selline plaan, et papagoi külge panna 2 jaama. (testitud, töötab) Ühele läheb ringantenn külge ja antenn läheb torni rannikupoolsele välisküljele. Teise saatja yagi antenn läheb teiselepoole torni suunaga helsingile.

Nüüd küsimus teadjatele, et mis kanalit kasutada helsingi poolsel saatjal? Teoreetiliselt proovisin mõlemat saatjat ühel sagedusel ning sellest ei tekkinud lähidistantsil moonutusi, kui mõlemad korraga eetris olid.
Kaugemal, kus signaalid nõrgemad ei tea mis toimub, kuid helsingisse kindlasti ei kosta torni vastasküljel asuv ringantenn.

Veel üks küsimus, mitme elemendist yagi kasutada? Ja kes teeks selle reedeks valmis kui materjal n olemas?
_____________________
ABC; ES2APR

hanno
Veteran
Veteran
Postitusi: 330
Liitunud: N Juun 19, 2008 4:25 pm
QTH: KO38MB62
QTH2: KO38OA
Asukoht: Põlva
Kontakt:

Re: KERI PMR PAPAGOI 6.00

PostitusPostitas hanno » T Jaan 04, 2011 6:39 pm

Sobivad näiteks Kõu, NMT ja RAS1000 yagid. Nad ei maksa ka mingit erilist hingehinda.
HAM: ES6ACY; CB: 304HT

Kasutaja avatar
officer
Veteran
Veteran
Postitusi: 1626
Liitunud: N Jaan 15, 2009 10:51 am
QTH: KO29KL
Asukoht: Viimsi

Re: KERI PMR PAPAGOI 6.00

PostitusPostitas officer » T Jaan 04, 2011 7:51 pm

...oleks ma "teadja", jätaks mõlemad saatjad&antennid samale sagedusele :roll:
Ja Tall. suunal võiks ikka ka yagi olla, vbolla lühem, kei Hki suuna oma....
ES2JT/304JT

Kasutaja avatar
oh2jin
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 185
Liitunud: K Juul 15, 2009 1:07 am
QTH: KP22IG
Asukoht: Keuruu, Finland

Re: KERI PMR PAPAGOI 6.00

PostitusPostitas oh2jin » R Jaan 07, 2011 3:21 am

Kuulge Eestimaa mehed. See Keri papagoi oli võimalik avada standard PMR-jaama-ga. See peaks horisontaalises positsioonis olema. S.t. käsijaama antenn peaks olema rööbiti jää pinnaga. Kui see antenn (ja jaam) on vertikaalses, see ei tööta. Ma tean et see peaks olema vertikaalsel positionil, aga see ei ole nii. Ma sain eelmisel talvel Keri lahti kui ma Espoos külastin. Aga ma ei ole kindel kas see oli parem levi. Sama antenni asi oli Hyvinkää Kulomäel eelmisel suvel. Kui see käsijaam on horisontaal positsioonis, see signaal Tallinna papagoile ja papagoilt on väga tugevam. Ma ei tea täpselt kust see toimub, aga ma arvan et see vertikaalne komponent on tugevam kui antenn söltub maapinna (vastukaal) rohkemalt alalt. Seepärast ma kasutan praegu alati vasktraat vastukaalu kui ma metsas jaama-ga olen. Sellel kujul see ei ole nii täpse jaama positsiooniga ja mu käsijaam ei ole täpselt vertikaalses positsioonis. Palun, proovige ise. Kui see vastukaal traat on ühendatud, on see signaal tugevam mõlemile sihile (suund).

Kas see on võimalik ehitada vastukaalu süsteem Keri antenneile?
Lugupidamisega, 73 ES GD DX
RAFAEL / 56P77 / OH2JIN

Kasutaja avatar
äpu
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 1086
Liitunud: T Veebr 01, 2005 1:14 pm
QTH: KO29JK
Asukoht: Tallinn.Lasnamägi.

Re: KERI PMR PAPAGOI 6.00

PostitusPostitas äpu » R Jaan 07, 2011 1:34 pm

Tuleb vertikal Yagi 4EL.ja Soome poole.
Tervitades Äpu! es1ate 73!

304ET

Kasutaja avatar
officer
Veteran
Veteran
Postitusi: 1626
Liitunud: N Jaan 15, 2009 10:51 am
QTH: KO29KL
Asukoht: Viimsi

Re: KERI PMR PAPAGOI 6.00

PostitusPostitas officer » R Jaan 07, 2011 3:45 pm

...kuna ma pole "teadja" , siis see 4el võiks olla Tall. poole ja mingi 10el Hel.poole, boonusena saaks kaasa ka parema antennide omavahelise lahtisidestuse.
ES2JT/304JT

Kasutaja avatar
postikana
Veteran
Veteran
Postitusi: 829
Liitunud: E Apr 05, 2010 7:23 pm
QTH: ko29ne

Re: KERI PMR PAPAGOI 6.00

PostitusPostitas postikana » R Jaan 07, 2011 4:35 pm

Meil kahjuks pole selliseid antenne. Hea, et Äpu üldse annab enda oma.
Teine on meil iskra p28, kuid seda jurakat ei tahaks üldse sinna tassida. Ühe torni poole peale üritaks ikka vertikaali panna ja torni siis varjena kasutada. Eks homme paistab, kuidas kulgeb.


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 16 külalist