Magnetalusega (auto)antenni SWR kõrge

Mu jaam ei tööta korralikult! Aidake palun! Mis asi see CB üldse on?
EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Magnetalusega (auto)antenni SWR kõrge

PostitusPostitas EINAR » R Jaan 14, 2011 4:01 pm

Üka tihtsamini ettetulnud probleeme autosse CB-jaama paigaldamisel. SWR > 2,0 ...3,0.
Üldjuhul on põhjuseks olnud magnetaluse ja auto pleki vaheline ebapiisav mahtuvuslik sidestus (auto kere toimib vastukaaluna antennile).
Uuematel magnetalustel (nt. SIRIO MAG 145 PL) on (uuena ostes) kaasas u. 15x15 cm al.-fooliumi tükk, mis tuleb tingimata magnetaluse alla asetada, üleulatuvad servad ära lõigata ja alles seejärel kaasasolev kummikate peale paigaldada.
Vastasel juhul jääb magnetaluse pinna ja autopleki(katuse) vahele liiga suur õhuvahe ja ei teki piisavalt suurt mahtuvuslikku sidestust antenni vastukaaluga (auto kerega).

Minu poole on pöördunud juba mitmed MAG 145 PL ostjad kõrge SWR-i probleemiga, kõikidel juhtudel on jäetud paigaldamata alum.-foolium, mis moodusab suurema pinna (ja ka mahtuvuse) magnetaluse ja auto kere vahel.
Kasutan eelmainitud alust ka ise, SWR on ca 1,1 (kui antennivarda pikkus koos lisapooliga vastab resonantsisagedusele).
304EI/ES6EI

Kasutaja avatar
rekkamees Eedu
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 155
Liitunud: P Juun 29, 2008 5:05 pm
QTH: KO28XP
QTH2: Euroopa
Asukoht: KO28XP89FH
Kontakt:

Re: Magnetalusega (auto)antenni SWR kõrge

PostitusPostitas rekkamees Eedu » L Jaan 15, 2011 11:28 am

Üka tihtsamini ettetulnud probleeme autosse CB-jaama paigaldamisel. SWR > 2,0 ...3,0............. Kummalised juhtumid . Minu isendil seda fooliumi polnud ja häälde läks nigu niuhti. Tegin ka aknaaluse pleki ja kanalisatsioonikaevu kaane peal naabrite imestuseks suvel loomkatseid. Aknaalune plekitükk oli vastukaaluks napp aga kaevukaane peal jälle OK. Minu soovituse peale tassis kasutaja "Pauhh" ühe kaane 7`nda korruse rõdule ja käras küll koos ML-145´ga. Minu antenni SWR nii auto peal kui ka kaevukaanel napp 1,1 --aknaplekil kaldus osutinäit üle 2. Täpselt ei mäleta. Pauhh ehk kommenteerib ise täpsemalt.
kõike kaunist Teile!

insener
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 173
Liitunud: E Aug 23, 2010 1:30 pm
QTH: KO29EE09
Asukoht: Laitse KO29EE09

Re: Magnetalusega (auto)antenni SWR kõrge

PostitusPostitas insener » L Jaan 15, 2011 9:07 pm

Einari jutt on sulatõsi. Foolium aitab suurendada mahtuvust antenni "maa" ja katusepleki vahel.
Täpsem häälestus käib varda pikkuse muutmisega.
ES2AFF

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: Magnetalusega (auto)antenni SWR kõrge

PostitusPostitas EINAR » L Jaan 15, 2011 11:08 pm

Egas see minu väljamõeldud jutt polnudki, magnetaluse MAG 145 PL instruktsioonis ka.
Eelmisel suvel oli paar juhust veel kui kõrge SWR-i enamvähem normi piiresse saime kui paksu kummitihendi auto katuse ja magn.-aluse vahelt ära võtsime.
Kui aga magn.-alusel on auto plekiga (või mistahes piisava vastukaaluga) juba galvaaniline ühendus, siis pole mõistagi fooliumi kihil mingit vajadust.

Kummaliseks läheb asi aga siis kui füüsika seadused kehtimise lõpetavad ... :)
304EI/ES6EI


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 7 külalist