algaja küsimus: kas võimendit võib kasutada?

Mu jaam ei tööta korralikult! Aidake palun! Mis asi see CB üldse on?
Kasutaja avatar
Vitautas
Vanem lällaja
Vanem lällaja
Postitusi: 73
Liitunud: R Jaan 09, 2009 6:37 pm
QTH: KO29FH
Asukoht: Keila-Tallinn-Keila / Lääne-Harju
Kontakt:

PostitusPostitas Vitautas » E Mai 25, 2009 6:33 pm

Kui ma ei eksi siis radaripüüdjat ei tohtinud ka autos omada... seega tema transport punktist A punkti B vaid jalgrattaga!
Mis puudutab aga võimendit tuleb ilmselt teda lihtsalt kogemata vahetevahel sisse lülitada (oih näpp läks vastu lülitit).

Kasutaja avatar
officer
Veteran
Veteran
Postitusi: 1626
Liitunud: N Jaan 15, 2009 10:51 am
QTH: KO29KL
Asukoht: Viimsi

PostitusPostitas officer » E Mai 25, 2009 6:54 pm

Marx kirjutas:
Vitautas kirjutas:Järelikult ei ole võimendi kasutamine väga suur patt. Sama lugu võimudega kah, et muudkui ostad ja müüd ja omad, aga ealeski toitenuppu sisse ei vajuta :)



....abielu ei tohi ka rikkuda,aga ikka rikutakse :D !
ES2JT/304JT

Kala
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 165
Liitunud: T Mär 08, 2005 12:42 am
QTH: KO29IK
Asukoht: Tallinn,maanteel 8AM,TLN 23FM ES1SOR
Kontakt:

PostitusPostitas Kala » E Mai 25, 2009 10:58 pm

Huvitav kas Tehnilise järelvalve mehed lähevad ülelevi ajal sakslastele ,poolakatele,vene taksojuhtidele või türklastele uksetaha ,kui need oma 100+W meile siia räägivad. :D Ma miskipärast ei usu.Ilma "rusikata" poleks suvel auto pealt mõne km peale vahest võmalik rääkidagi ja kui vajadust pole,pole võimu mõtet sisse lülitada ju.Lihtsalt minu arvamus asjast. :D

janno
Veteran
Veteran
Postitusi: 759
Liitunud: N Dets 20, 2007 12:59 pm
QTH: KO37MU
Asukoht: Võru
Kontakt:

PostitusPostitas janno » E Mai 25, 2009 11:37 pm

Seaduse järgi võimu siiski kasutada ei tohi, küll aga võiks keegi teha ettepaneku, kooskõlastamiseks võimude suhtes TJA-ga, ehk lihtsam oleks legaliseerida asi... kindlasti on vajalik siin ka erinevaid punktide olemasolu et ei segataks teisi jms...

Siiani pole aru saanud, et miks võime tohib üldse maale tuua kui neid seaduse järgi kasutada ei tohi... aga ju ilma TJA kooskõlastuseta ei tohigi ju seadmeid maale tuua või kuidas ? et tundub, et kooskõlastus on olemas seadme suhtes kui neid nii usinalt maale tuuakse ?
Vastatsel juhul peaksid ju keelustama nende Eestisse toomise, et seaduse rikkumisi ennistada mitte vastupidi... :?:
CB-CH23FM/PMR446-CH6,00/2m-145,500/70cm-433,500/80m-3,670 - http://wiki.kuus.eu

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5369
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

PostitusPostitas Kaljukits » T Mai 26, 2009 8:09 am

janno kirjutas:Siiani pole aru saanud, et miks võime tohib üldse maale tuua kui neid seaduse järgi kasutada ei tohi... aga ju ilma TJA kooskõlastuseta ei tohigi ju seadmeid maale tuua või kuidas ? et tundub, et kooskõlastus on olemas seadme suhtes kui neid nii usinalt maale tuuakse ?
Vastatsel juhul peaksid ju keelustama nende Eestisse toomise, et seaduse rikkumisi ennistada mitte vastupidi... :?:

Neid võime võid legaalselt kasutada amatöörbäbndidel (nt. 10m), kus sõltuvalt kategooriast võid eetrisse minna kümnest vatist kuni 1KW.
Seega ei ole nende maaletoomises ka mingeid ebakõlasid, nagu algul tunduda võib. Ainult jah, tõsi ta on, hammid kasutavad neid kaunis harva :D.

TJA reageerib raadiohäirete kohta laekunud kaebustele. Kui häireallikas (selle omanik) tuvastatakse, käitutakse kas ettekirjutise (kui on luba seadmeid kasutada) või muul viisil (kui seadmeid kasutatakse ilma loata). Lisaks teostab TJA perioodiliselt sageduste kontrolli (eetri "puhtust") olulisematel sagedustel (lennuside, televisioon, ringhääling jms.).
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

Peep
Algaja
Algaja
Postitusi: 6
Liitunud: E Mär 13, 2006 7:25 pm
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitas Peep » E Juun 08, 2009 10:22 pm

Huvitav, miks kõik tahavad saate poolele võimendit lisada, võiks ju vastuvõtu poolele mõned astmed lisada.

On ju vähe kasu sellest kui teised sind kuulevad aga sina neid mitte(hakkad äkki teisi segama kui nad sidet peavad, sinu jaoks ju tundub kanal vaba olevat).

Olen ise ka kunagi ca kW jaamaga eetris olnud, kõi kuulsid ilusti aga vastuvõtu osa oli tal selle jaama saatevõimsuse järgi tehtud(st lootuses, et ka teised sama võimsust kasutavad oli tundlikkus suht nadi). Väike kaasaskantav jaam oli palju tundlikum.

Kasutaja avatar
ccayser
Vanem lällaja
Vanem lällaja
Postitusi: 85
Liitunud: T Jaan 20, 2009 10:48 pm
QTH: KO29GH
QTH2: KO29BG
Asukoht: Saue;Padise
Kontakt:

PostitusPostitas ccayser » T Juun 09, 2009 12:07 am

To Peep: Äkki annad mõned näpunäited, mida võiks teha vastuvõtmise parandamiseks?

peeter
Veteran
Veteran
Postitusi: 324
Liitunud: N Juul 13, 2006 10:42 am
Asukoht: Nõmme
Kontakt:

PostitusPostitas peeter » T Juun 09, 2009 12:32 am

Peep kirjutas:Huvitav, miks kõik tahavad saate poolele võimendit lisada, võiks ju vastuvõtu poolele mõned astmed lisada.

On ju vähe kasu sellest kui teised sind kuulevad aga sina neid mitte.


Kõik sõltub jaamast. Mul näiteks viimasel laupäeval oli selline juhus, et kuulsin Kaljukitse 85km kauguselt väga hästi, kuid tema mind praktiliselt mitte. Mul läks jaamast antenni 10x rohkem kui originaalis, kuid ikka jäi väheks. Seega vahest võiks ikka rohkem võimsust küll olla.
Tervitustega
Peeter

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5369
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

PostitusPostitas Kaljukits » T Juun 09, 2009 8:02 am

Peep kirjutas:Huvitav, miks kõik tahavad saate poolele võimendit lisada, võiks ju vastuvõtu poolele mõned astmed lisada.

Vastuvõtu poolele on kaunis keeruline (liiategi midagi laiaribalist) lisada, ilma, et koos signaaliga ka mürasid üles ei võimendata. Selliseid võimendeid on küll olemas, kuid vahetult jaama lähedal ei ole nendest praktiliselt mingit abi -pigem teevad asja hullemaks, kui parandavad. Parem on need vahetult antenni toitepunkti üles seada. Auto puhul pole aga sellelgi vahet. Tundlikuse ja selektiivsuse tõstmiseks tuleks muretseda parem jaam ja loomulikult ehitada korralik antenn (nö. parim võimendi).

Peep kirjutas:On ju vähe kasu sellest kui teised sind kuulevad aga sina neid mitte(hakkad äkki teisi segama kui nad sidet peavad, sinu jaoks ju tundub kanal vaba olevat).

Kui nii on, siis tõesti. Väide kehtib aga ainult enam vähem võrdsetes tingimustes olevate jaamade (loe: antennide) puhul. 1,5m...2m antenniga autojaamal on sageli mitmekümnete km kauguselt isegi 100W korral kaunis raske välja jõuda stats jaamani, mille antenn on 5,5m-6,5m pikkune ja kõrgus maast paarikümne meetri kandis. Korraliku 0,5...1m antenniga CB käsijaamaga kuuled vabalt selliseid stats jaamu 30-40 km kauguselt, aga sinu signaali kuuldakse heal juhul, kui vahemaa on vähenenud alla 10 km. Võimsuse suurendamine aitab mõlema juhul kompenseerida tekkinud tehnilist ebavõrdsust.
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

Kasutaja avatar
äpu
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 1087
Liitunud: T Veebr 01, 2005 1:14 pm
QTH: KO29JK
Asukoht: Tallinn.Lasnamägi.

PostitusPostitas äpu » T Juun 09, 2009 4:51 pm

mõõtsin just ära vahekauguse Kaubamaja juurest Tabasallu ja tuli pea 14km ja see käsikabula ja 2,5W auto peal oli 1,5m antenn,see keset linna.Maantel linnast väljas sai Albuga räägitud tallinna ringteel sama tehnikaga oma 50km ma arvan.Rekkadega ei tasu kaugusi proovida nad kuulevad sama kaugele kui näevad.Muidugi mitte kõik on ka erandeid.
Tervitades Äpu! es1ate 73!
304ET

goodeye
Veteran
Veteran
Postitusi: 636
Liitunud: N Juul 26, 2007 4:20 pm
QTH: KO38II45AP
QTH2: KO29GJ82VO
Asukoht: Tartu, Tammelinn

Re: algaja küsimus: kas võimendit võib kasutada?

PostitusPostitas goodeye » K Juun 10, 2009 9:35 pm

aga siiski kõik on korras kui sa kasutad ntx 100W võimu ja ERP on 4W ma tean et SWR peab päris korralik olema(vaene lõputranss)
Pilt3Ø4GE
President GLENN, Cobra MT-725


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 10 külalist