K: antennide kohta

Mu jaam ei tööta korralikult! Aidake palun! Mis asi see CB üldse on?
Fxz
Noorem lällaja
Noorem lällaja
Postitusi: 17
Liitunud: P Sept 04, 2005 9:20 pm
QTH: KO18II
Asukoht: Kuressaare
Kontakt:

K: antennide kohta

PostitusPostitas Fxz » E Sept 05, 2005 8:58 am

Küsimus siis selline, et omal on FLORIDA magnetantenn 450mm President, et kas selle magneti külge võin ka keerata ka mõne pikema antenni? Kas see peab olema kindlalt mingi antenn sellest nimistust või võin ka sinna näiteks mingi auto tavalise raadioantenni ja lasta siis see ära häälestada?
Kui liiga loll küsimus siis palun näkku ärge pekske :oops:

Kasutaja avatar
äpu
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 1086
Liitunud: T Veebr 01, 2005 1:14 pm
QTH: KO29JK
Asukoht: Tallinn.Lasnamägi.

Re: K: antennide kohta

PostitusPostitas äpu » E Sept 05, 2005 12:59 pm

Fxz kirjutas:Küsimus siis selline, et omal on FLORIDA magnetantenn 450mm President, et kas selle magneti külge võin ka keerata ka mõne pikema antenni? Kas see peab olema kindlalt mingi antenn sellest nimistust või võin ka sinna näiteks mingi auto tavalise raadioantenni ja lasta siis see ära häälestada?
Kui liiga loll küsimus siis palun näkku ärge pekske :oops:

Tere!
Ma nüüd päris täpselt ei tea kui suur see magnet päriselt on aga kui ta ikka on üle 100mm ma mõtlen magneti alumist pinda,mis vastu katust käib ja tall on otsas sama emane pistik,mis on jaamal siis vastava isase pistikuga võib ükstapuha millise CB antenni otsa panna soovitav ikka kusagil 1500mm ringis.
Raadio antenn ikka küll ei kõlba ja häälde teda panna peaks talle pikendus pooli kusagile vahele toppima jne.Raadio antennid on rohkem nagu vastuvõtule mõeldud ja pealegi on nad kusagil 3m pändis aga CB on 11m pändis,on numbritel vahet?Need numbrid tähendavad laine pikkusi ja kui teha täislaine antennid siis nii pikad nad välja kukuvad.Nii,et igasugu naljakate nippide ja poolidega neid lühendatakse jne.
See 450mm antenn küll sõiduao peal asi ei ole rekka peal ta veel kuidagi toimib kuna rekka ise on suur vastukaal nagu abiks vardale ja kõrge ka.Mida kõrgemal antenn ja pikem seda parem antud lainealal.
Tervitades Äpu! es1ate 73!
304ET

Fxz
Noorem lällaja
Noorem lällaja
Postitusi: 17
Liitunud: P Sept 04, 2005 9:20 pm
QTH: KO18II
Asukoht: Kuressaare
Kontakt:

PostitusPostitas Fxz » E Sept 05, 2005 1:35 pm

selge, selles asjas sain nüüd arvatavasti sotti :?

Fxz
Noorem lällaja
Noorem lällaja
Postitusi: 17
Liitunud: P Sept 04, 2005 9:20 pm
QTH: KO18II
Asukoht: Kuressaare
Kontakt:

PostitusPostitas Fxz » E Sept 05, 2005 11:36 pm

siis veel mõned küsimused:
Mis asi on see->Tüüp: 5/8 antenn Mis see 5/8 näitab?
Mida mulle annab->Võimendus: +5 dBi? Ja mis on dBi? kas detsibelli?
Ok ma saan aru mis on max võimsus, kuid:Maksimaalvõimsus (Watt) : 1500 W (PEP) Mida annab see 1500W vastuvõtt/saate koha pealt ja mis see PEP :shock: on?
Ribalaiusest keegi juba kuskil miskit seletas, kuid ok mida ma selle: 1400 kHz (140 kanalit) teadmisega peale peaksin hakkama, saan aru, et 140 kanalit on see teema, et 100 sellest mulle on üleliigne oma Alan100+ jaoks :D aga 1400kHz ja kumb on siis parem kas ribalaius 1400kHz või Sagedusala : 25-30 MHz??? :oops:
Mis asi on Impedants 50 Oomi?


Totally confused :roll: :oops: :? :( :shock:
Tänan juba ette neid, kes siihukesele lollile viitsivad miskit seletada :oops:

Kasutaja avatar
äpu
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 1086
Liitunud: T Veebr 01, 2005 1:14 pm
QTH: KO29JK
Asukoht: Tallinn.Lasnamägi.

PostitusPostitas äpu » T Sept 06, 2005 12:30 pm

Fxz kirjutas:siis veel mõned küsimused:
Mis asi on see->Tüüp: 5/8 antenn Mis see 5/8 näitab?
Mida mulle annab->Võimendus: +5 dBi? Ja mis on dBi? kas detsibelli?
Ok ma saan aru mis on max võimsus, kuid:Maksimaalvõimsus (Watt) : 1500 W (PEP) Mida annab see 1500W vastuvõtt/saate koha pealt ja mis see PEP :shock: on?
Ribalaiusest keegi juba kuskil miskit seletas, kuid ok mida ma selle: 1400 kHz (140 kanalit) teadmisega peale peaksin hakkama, saan aru, et 140 kanalit on see teema, et 100 sellest mulle on üleliigne oma Alan100+ jaoks :D aga 1400kHz ja kumb on siis parem kas ribalaius 1400kHz või Sagedusala : 25-30 MHz??? :oops:
Mis asi on Impedants 50 Oomi?


Totally confused :roll: :oops: :? :( :shock:
Tänan juba ette neid, kes siihukesele lollile viitsivad miskit seletada :oops:

Tere!
Antenni tüübid on näit.1/4, 1/5, 5/8 Ütleme nii lihtsalt,et esimene on veerand,teine pool ja kolmas kusagil poole ja kolmveerandi lainepikkuse vahel.Lainepikkus =300:27,215mhz(kanal 21)=11.02332m ja seda lihtsalt öeldes jagatakse neljaks,pooleks jne.Siit ka tuleb antenni võimendus.
Võimendus st.et antenn piltlikult öeldes on suuteline ise võimendama nii sisse kui väljaminevat signaali.Mida suurem on see arv seda kasulikum.Aga selle dbi kohta niipalju et detsibellid küll aga see jutt on väga keeruline ja pole siin eriti mõtet seletada.Ütleme nii:võimendus punkt kiirgaj suhtes.
Sellele 5/8 antennile on lubatud või ta kannatab töötada 1500W-ga.sõna otseses mõttes lihtsalt öeldes ja vastuvõtuga pole siin mingit pistmist!
Riba laius,1400:2=700khz nüüd kui meil on antenn häälestatud 21-le kanalile näiteks mis on 27,215mhz siis umbes 700khz ülesse ja 700khz alla st.27.215-700=26.515mhz ja sama+700=27.915mhz on see antenn hääles.Need 40 kanalit ja veel kuhjaga peale.Ja ära vaeva oma pead. :violent1:
Mõned jaamad töötavad aga 25-30mhz-i ja veel enamgi ja selleks on vaja,et see riba oleks laiem.Lühilainel kasutan veel ka lisaks venekeeles öeldes häälestatavat P kontuuri,et petta saatja ja antenni vahelist häälestust 50 oomi ja ma saan ka 14mhz töötada selle antenniga.Mul on küll 1/2 ja ma soovitan ka seda ,läheb kergema vaevaga häälde.
Kuna praegusel aja on väljakujunenud nii,et jaamad on kõik 50 oomise sisendiga see ongi n.n.antenni impedants ja mida peabgi nagu häälestama.Seda vertikaali häälestatakse tavaliselt alumisest vardast üles või alla liigutades.Mul on kuskil siin foorumis täpselt kirjas mida peaks tegema enne ülesse panemist. :wink:
Uh jälle nii pikk, aga ega ma ka mõni erit taibu ole,seletasin nagu oskasin ja ise aru saan. :banghead:
Tervitades Äpu! es1ate 73!

304ET

Fxz
Noorem lällaja
Noorem lällaja
Postitusi: 17
Liitunud: P Sept 04, 2005 9:20 pm
QTH: KO18II
Asukoht: Kuressaare
Kontakt:

PostitusPostitas Fxz » T Sept 06, 2005 2:41 pm

äpu kirjutas:Tere!
Antenni tüübid on näit.1/4, 1/5, 5/8.

Kas äkki ikka 1/2? Ja kui pikk on siis see veerand,pool ja 5/8?
Lainepikkus =300:27,215mhz(kanal 21)=11.02332m ja seda lihtsalt öeldes jagatakse neljaks,pooleks jne.Siit ka tuleb antenni võimendus.

Kas koguaeg jagatakse 300 siis sagedusega, et saada teada lainepikkus? Ja kui käesoleva näite lainepikkus on 11,02332m(mis lainepikkusega tegemist on? 1/4, 1/2, 5/8?) siis mida see mulle ütleb näiteks antenni valikul? Et see antenn on vastava lainepikkuse jaoks?
Võimendus st.et antenn piltlikult öeldes on suuteline ise võimendama nii sisse kui väljaminevat signaali.Mida suurem on see arv seda kasulikum.

Sellele 5/8 antennile on lubatud või ta kannatab töötada 1500W-ga.sõna otseses mõttes lihtsalt öeldes ja vastuvõtuga pole siin mingit pistmist!

Kuidas siis nüüd neid kahte väidet mõista?
Ribalaius,1400:2=700khz nüüd kui meil on antenn häälestatud 21-le kanalile näiteks mis on 27,215mhz siis umbes 700khz ülesse ja 700khz alla st.27.215-700=26.515mhz ja sama+700=27.915mhz on see antenn hääles.Need 40 kanalit ja veel kuhjaga peale.Ja ära vaeva oma pead. :violent1:

Saan aru nii, et see ribalaius on siis vastavale häälestatud kanalile siis pool näidatud ribalaiusest üles ja pool alla?
Olen loll, kuid ärge palun näkku lööge :oops:

Kasutaja avatar
äpu
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 1086
Liitunud: T Veebr 01, 2005 1:14 pm
QTH: KO29JK
Asukoht: Tallinn.Lasnamägi.

PostitusPostitas äpu » T Sept 06, 2005 5:08 pm

Väike näpukas on parandatud! Ma ei viitsi nüüd kõike üles lugeda aga veerand on kuskil 2,75m,pool 5,5m ja 6,2m +/- vastavalt ümbrusele ja kõrgusele. Nimelt on tegemist antennide lühendamise teguriga.Ei oleju võimalust eriti üles riputada kuid seda on ka tehtud täis pikkusega 1,8mhz e.160m antenni!HI Nagu ma kirjutasin ,et lõpuks ta häälestatakse antud juhul alumise või kui tahad ülemise kama kaks millise vardaga häälde.
Ja pealegi on kaks eri asja.Üks on võimendus ütleme siin kohal dbi,teine on võimsus W.
Mis puutub aga sellesse võimsusesse siis ütlen veel kord,et saatejaamast (vaevalt et 1,5kW saatjat sul on)või selle järel olevast võimendajst võib antenni minna 1,5KW.See on piik ehk lühiajaline mitte pidev.Seda ta kannatab.Ja jällegi vastuvõtule need andmed ei oma mingit tähtsust.Selle Alani väljundvõimsus on pealegi ainult kui sedagi 4W.
See antenni võimendus on isegi sellel lainepikkusel suht norm. suurema võimendusega on juba yagi antennid.
Ja ültse vaata internetis ise ka nats ringi siin on materjali kõik kohad täis küll ise ehitamiseks küll ostmiseks aga kõiki neid peab korralikult paigaldama ja häälestama viimane on kõige suurem vaev.Muidugi mitte vähetähtis ei ole ka kaabel mis neid ühendab.
Tervitades Äpu! es1ate 73!

304ET


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 12 külalist