lällar ja PMR446

Mu jaam ei tööta korralikult! Aidake palun! Mis asi see CB üldse on?
erkoh
Algaja
Algaja
Postitusi: 4
Liitunud: L Sept 20, 2008 9:24 pm
Asukoht: pärnu

lällar ja PMR446

PostitusPostitas erkoh » L Sept 20, 2008 9:29 pm

kas on olemas ka sellist jaama mis töötaks nii 27MHz kui ka 446MHz

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

Re: lällar ja PMR446

PostitusPostitas Ambur » L Sept 20, 2008 9:46 pm

erkoh kirjutas:kas on olemas ka sellist jaama mis töötaks nii 27MHz kui ka 446MHz

Tere Erkoh!
Kui sa mõtled käsijaamu, siis sellist pole.
Auto- või statsionaarjaamadest on võimalus, töötada mõlemas lainealas, olemas ainult amatöörjaamadel, millel on peal nii lühilained kui 70cm ultralühilaine. Neid saab avada ka vabakasutus sagedustele.
Aga amatöörjaamad on ainult vabakasutussagedustel kasutamiseks liiga kallid.
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

peeter
Veteran
Veteran
Postitusi: 324
Liitunud: N Juul 13, 2006 10:42 am
Asukoht: Nõmme
Kontakt:

Re: lällar ja PMR446

PostitusPostitas peeter » L Sept 20, 2008 9:59 pm

erkoh kirjutas:kas on olemas ka sellist jaama mis töötaks nii 27MHz kui ka 446MHz

Käsijaamadest on näiteks Kevwood TH-F7 selline, mis töötab nii 70 cm kui ka 2 m peal 5 watiga, kuid 27 MHz peal on võimalik vaid kuulata.

Kasutaja avatar
hall kass
Veteran
Veteran
Postitusi: 1789
Liitunud: R Juul 27, 2007 4:02 am
QTH: KO38JI42
Asukoht: Tartu

PostitusPostitas hall kass » L Sept 20, 2008 10:12 pm

Kui teha selline odava otsa käsijaam, millel on nii PMR446 kui ka CB, siis ma oletan, et see jaam tuleb sama kolakas kui näiteks Alan 95. Ehk siis mingit erilist võitu ei teki. Sest PMR käsijaam ei kaalu praktiliselt midagi ja on mõnusalt pisike, seega pole probleemi see eraldi kaasa võtta. Ning kui pihku mahtuv PMR käsijaam on kaasas, kas ma siis viitsiks PMRi peal suhtlemiseks hakata Alan95 suurust kolakat kotist välja koukima...

Ja kui tehtaks selline käsijaam, mis võtab nii PMRi kui ka CBd, on sama pisike kui PMR käsijaam ja annab CB peal 4 vatti, siis kujuneb selle hind ilmselt jube kirveks. Seda enam, et siis ju jaama sisse hunnikut AA patakaid ei topi, vaid jaamal peab olema oma spets aku.

Ja kui seda spets akut ei suudeta kah teha selliselt, et 4 vatiga mulisedes vähemalt päev otsa vastu peaks, tuleb ikkagi pikemale tripile UPSi aku kaasa võtta. Kuna selline aku kaalub kordades rohkem kui normaalne CB käsijaam, siis aku kaasavõtmise korral ei ole enam kuidagi määrav, kas käsijaam kaalub pool kilo või 100 grammi, kuna põhiliseks tajutavaks raskuseks kujuneb aku enda 5 kilo (omad kogemused).
304FL, "Three zero four Freyja love"

Kasutaja avatar
ralf
Lällaja
Lällaja
Postitusi: 33
Liitunud: E Nov 12, 2007 4:09 am
QTH: KO28GJ
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

PostitusPostitas ralf » T Sept 30, 2008 11:50 am

Mul just sama teema, kuid eesmärk on seda teha autocb jaamast. Et läheb autosse ja sinna ta jääb. Ainult et oleks soov saada kasutada mõlemat laineala. Tripe on suvel palju ja paljudel on käsikad, kuid juht ja ankurautodel on suured jaamad. Tahaks kuidagi mugavamaks :D:D:D:D
Kui see poleks vastik, siis see poleks mina!

peeter
Veteran
Veteran
Postitusi: 324
Liitunud: N Juul 13, 2006 10:42 am
Asukoht: Nõmme
Kontakt:

PostitusPostitas peeter » T Sept 30, 2008 12:50 pm

ralf kirjutas:Mul just sama teema, kuid eesmärk on seda teha autocb jaamast. Et läheb autosse ja sinna ta jääb. Ainult et oleks soov saada kasutada mõlemat laineala. Tripe on suvel palju ja paljudel on käsikad, kuid juht ja ankurautodel on suured jaamad. Tahaks kuidagi mugavamaks :D:D:D:D

Arvan, et mugavaim viis sel juhul on ikkagi CB käsijaama kasutamine, sest kui autodes on CB jaamad, on nendega hea sidet pidada nii autode vahel kui ka käsijaamadega erinevas kombinatsioonis.
On pakkuda suht väikesed käsijaamad, mis on päris tundlikud ja auto ning käsijaama vahel peaks 5km vahemaad ära katma kindlasti:
http://www.soov.ee/adview.do?altId=0809080635&x=10&y=5
Neid on hea kasutada ka veel autos eraldi magnetantenniga, saab kiirelt ühest autost teise tõsta.
Nende käsijaamadega omavahel sidetamisel ei jää sidekaugus PMR jaamadele alla (järgi proovitud!)

Kasutaja avatar
ralf
Lällaja
Lällaja
Postitusi: 33
Liitunud: E Nov 12, 2007 4:09 am
QTH: KO28GJ
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

PostitusPostitas ralf » N Okt 09, 2008 5:19 pm

Erit loll küsimus tuleb nüüd ja ma vabandan tõsiselt. Võimalik et ma sain hetkel millestki valesti aru, kuid kas see INSTRUMENT ei võimalda käsilällarit, eks siis 446mhz ja rekkasagedust kuulda?
Kui see poleks vastik, siis see poleks mina!

peeter
Veteran
Veteran
Postitusi: 324
Liitunud: N Juul 13, 2006 10:42 am
Asukoht: Nõmme
Kontakt:

PostitusPostitas peeter » N Okt 09, 2008 6:14 pm

ralf kirjutas:Erit loll küsimus tuleb nüüd ja ma vabandan tõsiselt. Võimalik et ma sain hetkel millestki valesti aru, kuid kas see INSTRUMENT ei võimalda käsilällarit, eks siis 446mhz ja rekkasagedust kuulda?

See ISTRUMENT ei võimalda kumbagi kuulata/rääkida, sagedused hoopis teised!
NB! Käsilällar on hüüdnimeks sellisele jaamale, millega rekkamehi kuuleb. 446MHz jaamu kutsutakse PMR, e. pemari ja nendega rekkamehi ei kuule.

Kasutaja avatar
ritsikas
Veteran
Veteran
Postitusi: 254
Liitunud: L Mai 19, 2007 1:02 pm
Asukoht: 18rq, LääneMK

PostitusPostitas ritsikas » N Okt 09, 2008 6:14 pm

Too ULL pill ju...

Ehituslikult ei ole siiski hästi võimalik vastavate sagedusparameetritega komponentide puudusel konstrueerida taolist aparaati millel üks lühike HF diapasoon ja siis teine hästi lühike UHF diapasoon. Konstruktoritele-insenööridele oleks sellise asja tegemise soovitamine vist puhta lollus...
Viimati muutis ritsikas, N Okt 09, 2008 6:17 pm, muudetud 1 kord kokku.

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

PostitusPostitas Ambur » N Okt 09, 2008 6:16 pm

ralf kirjutas:Erit loll küsimus tuleb nüüd ja ma vabandan tõsiselt. Võimalik et ma sain hetkel millestki valesti aru, kuid kas see INSTRUMENT ei võimalda käsilällarit, eks siis 446mhz ja rekkasagedust kuulda?

Kahjuks ei võimalda. See on 2 m ja 70 cm transiiver, mille vastuvõtuosa võimaldab küll (ainult) kuulata ka madalamaid sagedusi, aga alates alles 78 MHz-ist. Rekkameeste 8 kanal on aga CB 11m lainealas (27 MHz).
Ka PMR446 MHz vabasageduslaineala ei saa sellega ilma ümber häälestamata kuulata, kuna lõppeb juba 440 MHz juures.

See jaam on mõeldud töötamiseks amatöörlainealadel.
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

Kasutaja avatar
ralf
Lällaja
Lällaja
Postitusi: 33
Liitunud: E Nov 12, 2007 4:09 am
QTH: KO28GJ
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

PostitusPostitas ralf » N Okt 16, 2008 9:44 am

Deeem küll ma ütlen noh :D:D:D:D:D
Kui see poleks vastik, siis see poleks mina!


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 12 külalist

cron