algaja palub nõuannet

Mu jaam ei tööta korralikult! Aidake palun! Mis asi see CB üldse on?
heikih7
Noorem lällaja
Noorem lällaja
Postitusi: 11
Liitunud: L Mai 02, 2009 9:01 pm
Asukoht: Harjumaa, Lagedi, KO29LJ
Kontakt:

algaja palub nõuannet

PostitusPostitas heikih7 » P Mai 03, 2009 11:18 am

Sattus minu kätte selline jaam- Maxon MCB-30. Sõber ütles , et tal pidavat olema leviga probleem. Ma ( ja vist tema ka) ei tea mis see täpsemalt tähendab. Antenni pole mul. Kuidas ja kui suurte-väikeste rahadega oleks see jaam võimalik auto peale instaleerida. Autole oleks vist mõtekas magnetantenn ? Autos ei ela, aga vahel oleks jaama vaja. Äkki keegi viitsib minuga tegeleda ja mul startida aidata.

Heiki

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

PostitusPostitas Evo » P Mai 03, 2009 11:34 am

Püüa algatuseks see jaam mõne sõbra antenniga ühendada, olgu see siis kas baas- või autoantenn. Ilma antennita ära saatele mine, võid aparaadi väljundastme ära rikkuda ! Sedasi saad kontrollida, kas jaam on töökorras. Kui töötab, siis pole muud, kui muretsed omale antenni, installeerid selle kupatuse ära ja hakkadki sidet pidama.
Edu Sulle ! :)

heikih7
Noorem lällaja
Noorem lällaja
Postitusi: 11
Liitunud: L Mai 02, 2009 9:01 pm
Asukoht: Harjumaa, Lagedi, KO29LJ
Kontakt:

PostitusPostitas heikih7 » P Mai 03, 2009 12:59 pm

jaam on ära katsetatud. ei sisse ega välja midagi. autode vahe oli ca 0,5 km. Kas fm-ga saan üldse suhelda teedel rekkajuhtidega. või peaks selle jaama riiulisse panema ja tsipa parema muretsema ?

neegripoiss
Lällaja
Lällaja
Postitusi: 40
Liitunud: K Apr 15, 2009 9:12 pm
Asukoht: Viljandi KO28TI
Kontakt:

PostitusPostitas neegripoiss » P Mai 03, 2009 1:25 pm

Rekkajuhid tavalselt 8AM peal.

heikih7
Noorem lällaja
Noorem lällaja
Postitusi: 11
Liitunud: L Mai 02, 2009 9:01 pm
Asukoht: Harjumaa, Lagedi, KO29LJ
Kontakt:

PostitusPostitas heikih7 » P Mai 03, 2009 4:55 pm

ma olen amist ja fmist nii aru saanud, et kui oled kaugel siis am ja ligidal siis fm. on see vale?

olc
Veteran
Veteran
Postitusi: 717
Liitunud: P Juul 08, 2007 8:13 pm
QTH: KO38JJ

PostitusPostitas olc » P Mai 03, 2009 4:57 pm

heikih7 kirjutas:ma olen amist ja fmist nii aru saanud, et kui oled kaugel siis am ja ligidal siis fm. on see vale?

kauguses ei ole küsimus.

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

PostitusPostitas Evo » E Mai 04, 2009 8:52 am

AM tähendab amplituudmodulatsiooni ja FM on sagedusmodulatsioon. Need on erinevad modulatsiooni liigid. Siin foorumil läheks nende erinevuse lahtiseletamine ehk veidi pikaks, võta google abiks, sealt saad ilusti vastused kätte.
Eestis on enimkasutatavateks AM peal 8. kanal (autojuhid) ja FM peal muud tegijad. Seega pead vastaskorrespondendiga sama sagedust ja modulatsiooniliiki kasutama.

kaheksas

PostitusPostitas kaheksas » E Mai 04, 2009 10:48 am

Jaama katsetamiseks on vaja ikkagi kahte jaama! Millest sellised järeldused?
Muidugi mõlemad jaamad peavad olema ühtemoodi AM või FM peale lülitatud.Vastuvõttu saab kontrollida ka suvel ilusa ilmaga kui kahvel antenniauku pista ja välismaalaste mula kuulata. :lol: Saatenuppu ei maksaks seejuures näppida.Ja mürapiirik peaks olema maha keeratud.
Kui te katsetasite kahe jaamaga siis jutupõhjal tundub ,et antenni SWR ei olnud paigas."Rikkes" antenniga võib tõesti levikaugus piirduda 50 meetriga.Kolhoosikates oli see tavaline nähtus.
Ei taha nagu uskuda ,et saate ja vastuvõtu plokid üheaegselt rikkes on!!! :!: Rikkes seadmel on tavaline olukord - "üks ei kuule teine ei näe."-vastupidi kõik OK.

heikih7
Noorem lällaja
Noorem lällaja
Postitusi: 11
Liitunud: L Mai 02, 2009 9:01 pm
Asukoht: Harjumaa, Lagedi, KO29LJ
Kontakt:

PostitusPostitas heikih7 » E Mai 04, 2009 7:22 pm

proovisin jaama antenniga mis on auto peal.(statsionaarne- midland alan 9plus 1,6 meetrit) sõbral jaam töötab selle antenniga. Proovisin nii, et sõber oli ona rekkaga ca 500 m kaugusel olime mõlemad 8 kanalil ja tema vahetas ka am-i ja fm-i. ma siis veel ei teadnud, et minu jaam töötab fm-i peal. me kumbki ei kuulnud midagi. Ainult seda krõpsu kuulsin kui mikri nupule vajutasin.

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

PostitusPostitas Ambur » T Mai 05, 2009 3:17 pm

heikih7 kirjutas:ma olen amist ja fmist nii aru saanud, et kui oled kaugel siis am ja ligidal siis fm. on see vale?

Elementaarset AM, FM ja ka SSB modulatsioonide eripärasuste kohta võid lugeda siit:
http://www.hot.ee/mati304/lained.html#lugu2
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 8 külalist

cron