algaja küsimus: kas võimendit võib kasutada?

Mu jaam ei tööta korralikult! Aidake palun! Mis asi see CB üldse on?
Kasutaja avatar
ccayser
Vanem lällaja
Vanem lällaja
Postitusi: 85
Liitunud: T Jaan 20, 2009 10:48 pm
QTH: KO29GH
QTH2: KO29BG
Asukoht: Saue;Padise
Kontakt:

algaja küsimus: kas võimendit võib kasutada?

PostitusPostitas ccayser » E Mai 25, 2009 4:00 pm

Tere siinse foorumi rahvas. Olen ise alles suhteliselt noor, 20, ja lällar autos, et rekkameestega sidet pidada. Tekkis küsimus siis, et kas ma võin osta endale President Taylor 3 jaamale vahele KL200 võimendi? Miks ma seda küsin, et ma lugesin seda Janno teemat, kus talle KAPO peale lendas, ja siis lugesin seda riigiteatajat, ning seal praragrahvis 15 kirjas selline asi: (3) CEPT PR 27 raadioseadme kasutamisel peab modulatsioonitüüp olema nurkmodulatsioon ja suurim lubatav e.r.p. 4 W.
see siis siit pärit: http://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=13060116
ma saan aru, et niisama jaamal koos antenniga on Emitter Radiation Power max 4 w, kui aga võim vahele osta, siis see tõstab seda ju 4-lt watilt 35 kuni 70 watini? kas ma siis seadusega vastuollu ei lähe?

Kasutaja avatar
Vitautas
Vanem lällaja
Vanem lällaja
Postitusi: 73
Liitunud: R Jaan 09, 2009 6:37 pm
QTH: KO29FH
Asukoht: Keila-Tallinn-Keila / Lääne-Harju
Kontakt:

PostitusPostitas Vitautas » E Mai 25, 2009 4:19 pm

Tegelikult lugesin sama asja ja tekkis täpselt sama küsimus. Kuigi mõeldes pisut teisiti siis ka kiiruse ületamine on seadusega vastuolus... ikka sõidetakse kiiremini, alaealised ei tohiks suitsetada... ikka suitsetatakse jne. Järelikult ei ole võimendi kasutamine väga suur patt. Arvestame ka asjaolu, et võimendid ju täiesti vabas müügis.
Siiski. Kuidas on lood tegelikkuses?

rannamees
Väga vana tegija
Väga vana tegija
Postitusi: 509
Liitunud: T Jaan 18, 2005 5:21 pm
QTH: KO29KI
Asukoht: P8.00
Kontakt:

PostitusPostitas rannamees » E Mai 25, 2009 4:38 pm

ccayser kirjutas: Miks ma seda küsin, et ma lugesin seda Janno teemat, kus talle KAPO peale lendas ja ...

mis ajast kapo sideameti asjadega tegeleb?

Vitautas kirjutas:Kuigi mõeldes pisut teisiti siis ka kiiruse ületamine on seadusega vastuolus... ikka sõidetakse kiiremini, alaealised ei tohiks suitsetada... ikka suitsetatakse jne. Järelikult ei ole võimendi kasutamine väga suur patt. Arvestame ka asjaolu, et võimendid ju täiesti vabas müügis.
Siiski. Kuidas on lood tegelikkuses?

alko ja suitsud ka vabas müügis! :) autol pole ka 90 peal piirajat jne.

cb peal peaks olema jah 4W max lubatud ja pmr 0,5W. antenne ka ei tohi vahetada, selleks neil pistukut seal polegi (kusjuures see vist otseselt keelatud ka ei ole). nagu keegi kunagi on öelnud, et kõige parem võimendi on antenn!
Viimati muutis rannamees, E Mai 25, 2009 4:39 pm, muudetud 1 kord kokku.

Kasutaja avatar
ccayser
Vanem lällaja
Vanem lällaja
Postitusi: 85
Liitunud: T Jaan 20, 2009 10:48 pm
QTH: KO29GH
QTH2: KO29BG
Asukoht: Saue;Padise
Kontakt:

PostitusPostitas ccayser » E Mai 25, 2009 4:39 pm

selle vaba müügiga on see, et müüa ei keelata, aga kasutamine on teine asi. Nt käisin 5 kuud tagasi Forssis ja ostsin enda audile sinise kattega H4 pirnid, müüja väitis, et võib kasutada jnejne, mõtlesin, et võibki, hakkasin siis ARKist uurima, ja vot...ei tohi kasutada ei sinise kattega pirne, ega ka sinise klaasiga tulesid. Minu vaatevinklist ei heida need pirnid sinist tooni nagu politseil peaks olema, aga seadus ei luba:/ samas, ma olen aru saanud, et päris paljud kasutavad võimendeid, või kuidas sellega on?

rannamees
Väga vana tegija
Väga vana tegija
Postitusi: 509
Liitunud: T Jaan 18, 2005 5:21 pm
QTH: KO29KI
Asukoht: P8.00
Kontakt:

PostitusPostitas rannamees » E Mai 25, 2009 4:46 pm

ccayser kirjutas:selle vaba müügiga on see, et müüa ei keelata, aga kasutamine on teine asi. Nt käisin 5 kuud tagasi Forssis ja ostsin enda audile sinise kattega H4 pirnid, müüja väitis, et võib kasutada jnejne, mõtlesin, et võibki, hakkasin siis ARKist uurima, ja vot...ei tohi kasutada ei sinise kattega pirne, ega ka sinise klaasiga tulesid. Minu vaatevinklist ei heida need pirnid sinist tooni nagu politseil peaks olema, aga seadus ei luba:/ samas, ma olen aru saanud, et päris paljud kasutavad võimendeid, või kuidas sellega on?


autodega vähe teine teema kui raadiosidega, autoga pead regulaarselt ülevaatusel käima, aga oma raadiokolaga ei pea "ülevaatusel" käima. kuigi see ei välista, et sideamet su võimsust kontrollida ei saa ja ka trahvida!

suure võimsusega läbustad samamoodi raadisagedusi nagu näiteks ise paigaldatud xenonitega pimestad kaasliiklejaid. muidugi viimane on tunduvalt ohtlikum rikkumine... veidi OT aga nende siniste pirnidega on nähtavus oluliselt halvem kui korralike kvaliteethalogeenidega!

Kasutaja avatar
ccayser
Vanem lällaja
Vanem lällaja
Postitusi: 85
Liitunud: T Jaan 20, 2009 10:48 pm
QTH: KO29GH
QTH2: KO29BG
Asukoht: Saue;Padise
Kontakt:

PostitusPostitas ccayser » E Mai 25, 2009 4:48 pm

seega on ikkagi kurb, aga tõsi see, et ei tohi oma autosse lällarile juurde osta võimendit, ja pean elama oma ca 8 km-se sideraadiusega edasi?

Edit: Aga milleks neid võimendeid siis ikkagi müüakse ja milleks neid kasutatakse? Endal oli plaan soetada autosse se KL200 hinnaga 250 eeku, kas on siis mõtet sellel väljaminekul või ei?

Kasutaja avatar
siim
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 124
Liitunud: N Mai 05, 2005 11:35 am
QTH: KO28HW

PostitusPostitas siim » E Mai 25, 2009 4:53 pm

Suuremad võimsused eeldavad paremaid antennihäälestusi. Niikaua, kui see KL-200 ühtegi telekat virvendama ei löö või muud häiret teistele ei tekita, et keegi su peale kaevata saaks, siis pole hullu.
Teisalt aga, kas ainult rekkameestega suhtlemiseks on selline investeering mõistlik? Sellise võimendi järel võiks vabalt olla statsionaarne antenn.
Kolmandaks aga, kui mina oleks selle võimendi müüja, teeks ma kõik, et sa selle ära ostaks :)

Nii et kõik on suhteline.
304ACJ
ES3ACJ

rannamees
Väga vana tegija
Väga vana tegija
Postitusi: 509
Liitunud: T Jaan 18, 2005 5:21 pm
QTH: KO29KI
Asukoht: P8.00
Kontakt:

PostitusPostitas rannamees » E Mai 25, 2009 5:04 pm

oma kogemustest võin öelda, et autosse pole mõtet alla 100W võimendit osta. alates sellest saab juba päris normaalselt nii autost autosse kui ka stats. jaamadega rääkida. kindlasti peab olema katusel korralik 5/8 antenn ja korralikult hääles. aga nagu ikka ei tasu seda reklaamida kõva häälega ei eetris ega ka foorumis. :)

Kasutaja avatar
ccayser
Vanem lällaja
Vanem lällaja
Postitusi: 85
Liitunud: T Jaan 20, 2009 10:48 pm
QTH: KO29GH
QTH2: KO29BG
Asukoht: Saue;Padise
Kontakt:

PostitusPostitas ccayser » E Mai 25, 2009 5:23 pm

ma siis küsin teise lolli küsimuse, et kuida moodi on võimalik, et osad vennad peavad siin sidet Tallinnast keskeestisse, mis moodi see võimalik on? või on siis tõesti asi antennis kinni? või on hoopis minu jaamas viga?

Tarmo Tanilsoo
Veteran
Veteran
Postitusi: 256
Liitunud: T Juun 26, 2007 2:45 pm
QTH: KO38FD48
Asukoht: Laguja, Tartumaa
Kontakt:

PostitusPostitas Tarmo Tanilsoo » E Mai 25, 2009 5:26 pm

ccayser kirjutas:seega on ikkagi kurb, aga tõsi see, et ei tohi oma autosse lällarile juurde osta võimendit, ja pean elama oma ca 8 km-se sideraadiusega edasi?

Paraku jah. Kui on tahtmine suurematesse kaugustesse sidet pidada, siis soovitaks küll juba omandada raadioamatööri kvalifikatsioon ja kutsung...

Võimendite õigustamist õigeks ei pea - reeglite süüdimatu eiramise pärast vaadataksegi ilmselt nt. USA's CB meestele üsna viltu, ning seal on keelustatud isegi kaugsided. Igatahes eelistan ausalt sidetada. Ja pealegi:
Parem hea antenn, kui hea võimendi!
Parimate soovidega,

Tarmo Tanilsoo
ES5NHC / 304WX

Kasutaja avatar
Vitautas
Vanem lällaja
Vanem lällaja
Postitusi: 73
Liitunud: R Jaan 09, 2009 6:37 pm
QTH: KO29FH
Asukoht: Keila-Tallinn-Keila / Lääne-Harju
Kontakt:

PostitusPostitas Vitautas » E Mai 25, 2009 5:31 pm

ccayser kirjutas:ma siis küsin teise lolli küsimuse, et kuida moodi on võimalik, et osad vennad peavad siin sidet Tallinnast keskeestisse, mis moodi see võimalik on? või on siis tõesti asi antennis kinni? või on hoopis minu jaamas viga?


Usun, et saad vähemalt osalise vastuse enda poolt esitatud küsimusele, kui proovid midagi säärast: http://www.tehnoturg.ee/EE/3380/A156
Mul kah ilma võimendita ja stats jaamu kuuleb / räägib nendega, kui mitte 3, siis 2 korda paremini, kui ennem 60cm-se antenniga.

Kasutaja avatar
ccayser
Vanem lällaja
Vanem lällaja
Postitusi: 85
Liitunud: T Jaan 20, 2009 10:48 pm
QTH: KO29GH
QTH2: KO29BG
Asukoht: Saue;Padise
Kontakt:

PostitusPostitas ccayser » E Mai 25, 2009 5:36 pm

Vitautas kirjutas:
ccayser kirjutas:ma siis küsin teise lolli küsimuse, et kuida moodi on võimalik, et osad vennad peavad siin sidet Tallinnast keskeestisse, mis moodi see võimalik on? või on siis tõesti asi antennis kinni? või on hoopis minu jaamas viga?


Usun, et saad vähemalt osalise vastuse enda poolt esitatud küsimusele, kui proovid midagi säärast: http://www.tehnoturg.ee/EE/3380/A156
Mul kah ilma võimendita ja stats jaamu kuuleb / räägib nendega, kui mitte 3, siis 2 korda paremini, kui ennem 60cm-se antenniga.


mul ei ole katusel 60 cm antenn, vaid on 1 meetrine, olen kuulnud, et 145 cm antenn pidavat parem olema, aga siis kui soetasin antenni, siie ei jätkunud raha 145 cm antenni ostuks, vaid ainult 100cm-se ostuks, ja siiski jäi veel raha puudu

Kasutaja avatar
Vitautas
Vanem lällaja
Vanem lällaja
Postitusi: 73
Liitunud: R Jaan 09, 2009 6:37 pm
QTH: KO29FH
Asukoht: Keila-Tallinn-Keila / Lääne-Harju
Kontakt:

PostitusPostitas Vitautas » E Mai 25, 2009 5:53 pm

Ma tõin vaid näite omast kogemusest, mis on samuti sugugi mitte suur.
Igatahes plaanin samuti väikese võimendi soetamist (ilmselt siiski tuleb mul alustada KL 35 st).

Kasutaja avatar
ccayser
Vanem lällaja
Vanem lällaja
Postitusi: 85
Liitunud: T Jaan 20, 2009 10:48 pm
QTH: KO29GH
QTH2: KO29BG
Asukoht: Saue;Padise
Kontakt:

PostitusPostitas ccayser » E Mai 25, 2009 5:57 pm

my bad...siiski võim, mida ma soetada tahtsin, oli ka KL35, ajasin KL200 pähe sassi, sest selle joonised olid ninaall. Aga mis minuga väga juhtub, kui ma endale KL35 vahele aretan, ja oma meetrise antenniga ringi patseerin?

Marx
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 212
Liitunud: L Nov 17, 2007 11:48 am
QTH: KO38II
Asukoht: Tartu

PostitusPostitas Marx » E Mai 25, 2009 6:27 pm

Vitautas kirjutas:Järelikult ei ole võimendi kasutamine väga suur patt. Arvestame ka asjaolu, et võimendid ju täiesti vabas müügis.
Siiski. Kuidas on lood tegelikkuses?


Tegelikkuses on ju ka veel see asi, et nt. radaripüüdjat võis müüa, osta, vahetada, omada, aga kasutamine oli keelatud. Sama lugu võimudega kah, et muudkui ostad ja müüd ja omad, aga ealeski toitenuppu sisse ei vajuta :)
Cobra MT 950, Intek M490+, 1/2 baasantenn


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist