Mikrofonidest ? (objektiividest ka, sorry!)

Mu jaam ei tööta korralikult! Aidake palun! Mis asi see CB üldse on?
EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Mikrofonidest ? (objektiividest ka, sorry!)

PostitusPostitas EINAR » E Apr 12, 2010 12:41 pm

Olin nädalavahetusel koos ühe profi helitehnikuga, juttu tuli mikrofonidest.
Põhi häda olevat see, et rääkimisel paiskuvad suust mikropritsmed membraanile, koguvad tolmu juurde ja kõik see mass kuivab lõpuks sinna kinni. Sellest võivad sagedusomadused aga lõpuks niivõrd muutuda, et korralikust mikrofonist jääb järele mõmisev pulk !
Kiikasin ka oma autojaama mikrofoni sisse - kivistunud tolmu kiht membraanil jah !!!
Talvel raadiojaamu eetris katsetades anti mulle hääle märkimisväärseid erinevusi teada kül ja autojaama mikker osales katsetes samuti.
Kui kellelgi kogemusi või hääd nõu välja pakkuda kuidas neid membraanikesi puhastada - ehk ei olda kitsid avaldama :?:
Atsetooni sisse ligunema panna ehk ei tasuks ? :D
Viimati muutis EINAR, K Apr 14, 2010 11:49 pm, muudetud 1 kord kokku.

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: Mikrofonidest ?

PostitusPostitas Evo » E Apr 12, 2010 1:05 pm

Mina võtan enne igat lauset, mis mikrofoni öeldud, punnsuutäie piiritust. See hoiab membraanid lahedalt liikumas . :)

rannamees
Väga vana tegija
Väga vana tegija
Postitusi: 509
Liitunud: T Jaan 18, 2005 5:21 pm
QTH: KO29KI
Asukoht: P8.00
Kontakt:

Re: Mikrofonidest ?

PostitusPostitas rannamees » E Apr 12, 2010 1:31 pm

Kui lõpuks klimbid membraanilt maha saad, siis proovi mikrist mööda rääkida nii, et mikker on suu kõrval. Aga siis on muidugi oht, et teised saavad pihta. :mrgreen:

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: Mikrofonidest ?

PostitusPostitas EINAR » E Apr 12, 2010 1:46 pm

Hää nali alati teretulnud ! :D ...ja mõjub jutu liikumisele ka soodustavalt, Evo !! :lol:

Aga kui mikker juba (ajutiselt) tuksis, eelpool õpetused enam ei päästa !
Auto mikriga eriti hull lugu : võtad autos talvel külma mikri - nii kui häält teed, kõik üleni udune, seest ka !
Hoia teda püsti või pikali. Tolm ja tahm membraani küljes nagu liim !
Ettepandud "filtrid" pidid samuti hääle kohe mõminaks tegema !?
Kes mida veel soovitab ?
Uus korralik mikker oma 600...700 EEK-u, aga varsti siis jälle uut vaja !

Või teha karu mõminat :shock: edasi ...vaatan, et viimasel ajal vist julgeid vastajaid seepärast polegi !? :o
:D

rannamees
Väga vana tegija
Väga vana tegija
Postitusi: 509
Liitunud: T Jaan 18, 2005 5:21 pm
QTH: KO29KI
Asukoht: P8.00
Kontakt:

Re: Mikrofonidest ?

PostitusPostitas rannamees » E Apr 12, 2010 1:55 pm

Ma prooviks nende ümmarguste "vatipatjadega" (igal naisel olemas) ja veega esimesena, et siis mitte voolava veega vaid teeks padja niiskeks ja siis tupsutaks...

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: Mikrofonidest ?

PostitusPostitas Evo » E Apr 12, 2010 1:55 pm

Tegelikult järgin ma kah Rannamehe öeldut. Juba algusest saadik on harjumuseks saanud mikrofon suu eest veidi kõrval hoida. See hoiab ka vastaspoolel kuuldava kõne loomulikuna, ei ole "lukku röökimist" ja muid sarnaseid sissepuhumise effekte.
Ülejäänu on aga juba sama, mis liiklusvahendiga: kui oled ta sodiks sõitnud, siis vaata ise, mil viisil seda remontida annab.

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: Mikrofonidest ?

PostitusPostitas EINAR » E Apr 12, 2010 2:08 pm

Ma mõtleks seda arvuti LCD ekraani puhastus vahendit proovida...vaja on, et ta rasva lahustaks, vesi ei võta (vist) ?
Naerge või nutke...aga puhtaks peab saama ja tulevikus ka !

Ja ega too Vanemuise endine helitehnik asjata probleemist probleemi ei teinud ! Mitu kallist mikrit tal odava hinnaga pakkuda ! Põhimõtteliselt töökorras muidugi...

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: Mikrofonidest ?

PostitusPostitas Evo » E Apr 12, 2010 2:15 pm

LCD puhastusmaterjale on mitmeid, digi-tv foorumil sai korra loetud, et keegi oli ühega neist oma paneelteleka ekraani nahka keeranud, pidi hiljem olema nagu õliga määritud. Sellest oli seal pikem arutelu. Seega tuleks olla kuigivõrd ettevaatlik.
Mõne vanema mikrofoni võiks proovimiseks tavalise puhta viina sisse likku panna. See ei tohiks küll midagi vajalikku ära lahustada. Muu saasta aga ehk leotab lahti. Teoreetiliselt peaks ka meditsiiniline piiritus kõlbama, aga siiski tasuks alul mõne mitteväärtusliku mikrofoniga proovida.

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: Mikrofonidest ?

PostitusPostitas EINAR » E Apr 12, 2010 4:30 pm

Tolle helitehniku jutu järgi pidi see möksikiht seal peal endast praktiliselt midagi rasva taolist kujutama.Eks ta oma kogemustest teab.
Aga rasva ei saanud mina fotoobjektiivilt jäljetult maha muu kui atsetooniga !Objektiivi pind kannatas välja kül.
Piiritus rasva ära ei võta, üldse mitte, proovitud objektiivi peal. Seal olid sisuliselt samad pritsmed kuna prahti üritati (ilmselt korduvalt) pealt suuga minema puhuda (mida teha ei tohi!!). Üks kaubamaja müüja tegi tatise taskuräti nurgaga ostja nähes...kül sai häää !!!Ja aparaadi ostja paistis ka õnnelik olevat !

Vana mikri peal proovimine võib osutuda tulutuks - tema membraani materjal ei tarvitse kaugeltki sama olla, mis uuematel !Ja kustkohast seda vana mikrit võttagi nii väga ?
Ja jääbki üle mikker atsetooni sisse likku panna ! :? Mida alguses teha ei soovitanud :!:
Aga kardan kül, et siis on see membraan lännu !!
Täna õhtul hakkan kodus katsetama miskit...

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

Re: Mikrofonidest ?

PostitusPostitas Ambur » E Apr 12, 2010 5:41 pm

EINAR kirjutas:Kui kellelgi kogemusi või hääd nõu välja pakkuda kuidas neid membraanikesi puhastada - ehk ei olda kitsid avaldama.

Mul pole head nõu, kuidas seda puhastada, küll aga võin anda nõu, kuidas mikker puhas hoida.
Mikrofoniga rääkides ei hoita seda kunagi suu ees, vaid suu kõrval !
Helitugevus ja helikvaliteet sellega ei lange, aga kõik mikroskoopilised toidujäänused lendavad koos tatipritsmetega sellest lihtsalt mööda ja mikri membraan jääb puhtaks.
Ka otse mikrisse hingamisest tekitatud kahin, mis halvendab tunduvalt jutu arusaadavust, kaob siis.
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

Kasutaja avatar
nemo
Veteran
Veteran
Postitusi: 832
Liitunud: E Juul 30, 2007 11:06 pm
QTH: KO39CC99
Asukoht: Väike-Maarja
Kontakt:

Re: Mikrofonidest ?

PostitusPostitas nemo » E Apr 12, 2010 6:16 pm

Ja kui ikka on harjumus suu ees mikrit hoida, siis respiraator ette - asja ajab ära ehituspoes müüdav valge respiraator, veidi hingeldama võtab, aga treenib kopse....
Wouxjunn
Nemo
ıqoɥ ǝɹoʇ uo snpunuuǝןןǝpnɯ
˙˙˙ʎɐqǝ ɯoɹɟ pɹɐoqʎǝʞ ɐ ʎnq ɹǝʌǝu
73!

Kasutaja avatar
officer
Veteran
Veteran
Postitusi: 1626
Liitunud: N Jaan 15, 2009 10:51 am
QTH: KO29KL
Asukoht: Viimsi

Re: Mikrofonidest ?

PostitusPostitas officer » E Apr 12, 2010 7:28 pm

Ambur kirjutas:Helitugevus ja helikvaliteet sellega ei lange, aga kõik mikroskoopilised toidujäänused ...


täiendaks postitust lisafraasiga: "...ja kõik muud vedelamad ja paksemad kehavedelikud" :D
ES2JT/304JT

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: Mikrofonidest ?

PostitusPostitas EINAR » E Apr 12, 2010 8:52 pm

... :) , ei lootnudki, et teema nii rasvaseks läheb ! :D

Rannamehe ja Amburi soovitust pean ise ka kindlasti rohkem kuulda võtma - mul see laevapäälse harjumus veel veres: seal pidid mikri vahest kahe pihuga suu ette suruma (laia kodumaa tehnika oli!) ja siis täie rinnaga lõugama, aga vastu tuli ikka : davai gromtse govorii ! Ja seepärast kipub nüüd ka mikker mõnikord otse suu ette ja hääl röökimise moodi... eriti siis kui teise poole kuuldavus kehva ja autos müra rohkem on.

Baasjaama, aastaid vana Lincolni, mikri kruttisin ka hirmuga lahti, aga silmaga ei paista kül tolmu ega rasva...?

Aga ühte see helitehnik ütles kül, et sellisest mikrist õiget elulooma enam ei saavatki...eriti kui stuudioriistapuudega tegemist peaks olema.

Mikritega ongi vist nii, et kui rääkimisest värv maas, tuleb uus osta, mitte üle värvima hakata... :D

rannamees
Väga vana tegija
Väga vana tegija
Postitusi: 509
Liitunud: T Jaan 18, 2005 5:21 pm
QTH: KO29KI
Asukoht: P8.00
Kontakt:

Re: Mikrofonidest ?

PostitusPostitas rannamees » E Apr 12, 2010 11:25 pm

EINAR kirjutas:Aga rasva ei saanud mina fotoobjektiivilt jäljetult maha muu kui atsetooniga !Objektiivi pind kannatas välja kül.
Piiritus rasva ära ei võta, üldse mitte, proovitud objektiivi peal. Seal olid sisuliselt samad pritsmed kuna prahti üritati (ilmselt korduvalt) pealt suuga minema puhuda (mida teha ei tohi!!). Üks kaubamaja müüja tegi tatise taskuräti nurgaga ostja nähes...kül sai häää !!!Ja aparaadi ostja paistis ka õnnelik olevat !

Objektiivi ei tohiks küll atsetooniga puhastada, selleks on spets pehme lapp midagi alcantara sarnast aga tunduvalt peenema kiuga. Müüakse neid lappe korralikes prillipoodides. Rasva eemaldamiseks olen ma kasutand sellist asja nagu Valvoline Brake Cleaner (autodel uute piduriketaste puhastamiseks mõeldud), päris atsetoon pole, aga tasub ettevaatlik olla! Ma olen sellega autol klaase ka puhastand, tulemus on muljetavaldav. Pärast tuleb muidugi Class Cleaneri vahuga veel üle käia, et saada ideaalne.

Proovida võid neid asju ka:

http://www.photopoint.ee/et/toode/13534 ... -kit-to-go

http://www.photopoint.ee/et/toode/11598 ... ump-442300

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5368
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

Re: Mikrofonidest ?

PostitusPostitas Kaljukits » T Apr 13, 2010 7:42 am

EINAR kirjutas:Olin nädalavahetusel koos ühe profi helitehnikuga, juttu tuli mikrofonidest.
Põhi häda olevat see, et rääkimisel paiskuvad suust mikropritsmed membraanile, koguvad tolmu juurde ja kõik see mass kuivab lõpuks sinna kinni. Sellest võivad sagedusomadused aga lõpuks niivõrd muutuda, et korralikust mikrofonist jääb järele mõmisev pulk !

Huvitav teemaarendus :D, aga ma arvan, et rigi mõne kHz riba juures tuleb mikri rögastamisega kõvasti vaeva näha, enne kui heli kvaliteet kõrva järgi muutuma hakkab. Profi jutt peab kindlasti paika Hi-Fi tehnika juures, kus kõrgematel sagedustel võib mikri must membraan tõesti selle elastsust vähendada ja spektrit moonutada. Tegelikult on dünaamilistel (ja ka elektriteet-)kapslitel juba kaitsevõrk membraanil ees, lisaks suurematel kapslitel veel spetsiaalne kategi, mis väldib otseste pritsmete sattumist membraanile. Võta oma mikker lahti ja vaata seda võrku, kui see on juba puhas, pole eriti mõtet membraani nühkima hakata -teed vaid asja hullemaks, kui kogunisti ära ei riku.
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 6 külalist