Valjuhääldi lällarile

Mu jaam ei tööta korralikult! Aidake palun! Mis asi see CB üldse on?
freelander
Vanem lällaja
Vanem lällaja
Postitusi: 80
Liitunud: L Veebr 16, 2008 4:57 pm
Asukoht: järvamaa imavere

Valjuhääldi lällarile

PostitusPostitas freelander » N Juun 17, 2010 10:51 pm

Lugesin enda CB jaama manualist et on võimalik ühendada järgi valjuhääldi. Täpsemalt tegu President herbertiga. Nüüd aga küsimus selline, millist valjuhääldit soovitaksite sinna, on keegi erinevaid katsetanud? Väga ulme hinda ei tahaks maksta. Auto helitehnikaga olen väga kursis aga ei kujuta ette näiteks, kui kõvasti on kuulda 10w ruuporist juttu?

Täpsemalt manualist siis:
Välise megafonisüsteemi ühendamise pesa (8ohm 3,5 mm)

PA on megafonisüsteem. Selleks peab olema paigaldatud autoväline lisa-valjuhääldaja näiteks katusele. PA süsteemi
kasutamisel ei lähe mikrofoni räägitud jutt mitte raadioeetrisse, vaid valjuhääldajasse. Helitugevuse reguleerimiseks tuleb kasutada
MIC Gain ehk mikrofonivõimenduse nuppu.

Kasutaja avatar
henri503
Veteran
Veteran
Postitusi: 385
Liitunud: R Apr 18, 2008 8:00 pm
Asukoht: TIksOJA
Kontakt:

Re: Valjuhääldi lällarile

PostitusPostitas henri503 » N Juun 17, 2010 11:23 pm

kas või arvuti kõlar mis on 8 oomi.
võid ise ka teha.võtad nt vana köögiradio valjuhääldi ja teed kasti ümmber siis on kõlar olemas 8) mul oli vahepeal miskid 2.1 süsteemi stereo kõlarid(ilma võimendita) tegid jaama omast kõvasti paremat heli,jaam hakkas kõvemini kuulates plekki väristama ja tegi muidu koledat häält..
intek490+sirio 5/8
yaesu ft7800e+x30.

JAN007
Lällaja
Lällaja
Postitusi: 43
Liitunud: K Mär 08, 2006 4:00 pm
QTH: KO38FB
Asukoht: Nuustaku

Re: Valjuhääldi lällarile

PostitusPostitas JAN007 » R Juun 18, 2010 8:52 am

PA on ikka autost väljapoole rääkimine (nagu miilits vanal ajal), mitte lisakõlar jaamale.
JAN@Intek M-495 + ML 145
Grand Vitara & Niva & Berlingo

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: Valjuhääldi lällarile

PostitusPostitas Evo » R Juun 18, 2010 9:13 am

PA on heli võimendamise funktsioon. Selle puhul antakse mikrofoni signaal otse madalsagedusvõimendile ja transiiver saatele ei lähe. Üldiselt selline harva kasutatav funktsioon.
Sulle on aga tõenäoliselt vaja lisakõlarit, milline aitaks vastuvõetavat juttu paremini kuulda. Selleks otstarbeks kõlbab hästi keskmise hinnaklassi arvutikõlar, ilma sisemise võimendita ja takistusega 4- 8 oomi. Kõlar ise peab esitama hästi heliriba keskmisi sagedusi (kõne sagedusriba on umbes 300-3500 Hz.)

rannamees
Väga vana tegija
Väga vana tegija
Postitusi: 509
Liitunud: T Jaan 18, 2005 5:21 pm
QTH: KO29KI
Asukoht: P8.00
Kontakt:

Re: Valjuhääldi lällarile

PostitusPostitas rannamees » R Juun 18, 2010 9:53 am

Hästi peaks sobima auto HandsFree kõlar.

Paremal üleval:
Pilt

Leida võid neid näiteks autoaudio paigalduse firmadest.

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5367
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

Re: Valjuhääldi lällarile

PostitusPostitas Kaljukits » R Juun 18, 2010 9:55 am

PA-d võid kasutada ka kodus stats jaamaga. Paned valjuhääldid näiteks kööki ja aeda, et DX vahel oleks mugav naisele hõigata, et ta kohvi tooks ;).

Mina olen kasutanud lisaks arvuti kõlarile, millest võimendi välja rookisin, ka kodukino kõlareid, mis annavad vaatamata nende väikestele mõõtmetele üpris head saundi.
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: Valjuhääldi lällarile

PostitusPostitas Evo » R Juun 18, 2010 10:27 am

Ise kasutan lisakõlariks samuti eraldi hangitud kodukino pisikest satelliitkõlarit ja annab igati hea tulemuse.

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: Valjuhääldi lällarile

PostitusPostitas EINAR » R Juun 18, 2010 10:27 am

Jaa, mina olen kah väikseid kodukino kõlareid mööda maja juhtme otsas laiali vedanud, eriti kui garaazi ees väljas midagi tööd teen. Õnneks köögist jõuan ma kiirstardiga õigeks ajaks kohale !
Vahepeal tuleb selliseid kutsungeid,et paned jooksuga jaama juurde ja mõnedki korrad olen ka side ära teha saanud.
Aga tasub proovida ka arvuti kõlareid, osadel on võimendi ka sees ja saab vajaliku helitugevuse koha peal paika keerata. Neid on mitmes suuruses ja võimsuses, asi taandubki rohkem oma maitsele ja proovimisele.

Osadel raadiojaamadel on välise PA-süsteemi ahelasse eeltakisti (4...8 oomi) järjestikku skeemi pandud ja kui sellisesse PA väljundisse nt. 4 oomi välis-valjukas panna, jätab helitugevus tihtipääle soovida, eriti väljas, kus heli sumbuvus on tunduvalt suurem kui ruumis.

freelander
Vanem lällaja
Vanem lällaja
Postitusi: 80
Liitunud: L Veebr 16, 2008 4:57 pm
Asukoht: järvamaa imavere

Re: Valjuhääldi lällarile

PostitusPostitas freelander » R Juun 18, 2010 5:08 pm

enamus üritavad mulle rääkida siiski lisakõlarist. Mind just huvitab täpselt see, mida olen oma esimeses postituses kirjeldanud!

Ehk siis PA süsteemis lisakõlar ( ruupor) panna, kui vajutan PA peale siis ei lähe jaam saatele vaid minu räägitav jutt läheb antud kõlarisse ( ruuporisse)!

Kasutaja avatar
ermo
Site admin
Site admin
Postitusi: 447
Liitunud: R Jaan 23, 2009 11:32 am
QTH: KO38JJ
Asukoht: Tartu, Annelinn
Kontakt:

Re: Valjuhääldi lällarile

PostitusPostitas ermo » R Juun 18, 2010 5:38 pm

freelander kirjutas:enamus üritavad mulle rääkida siiski lisakõlarist. Mind just huvitab täpselt see, mida olen oma esimeses postituses kirjeldanud!

Ehk siis PA süsteemis lisakõlar ( ruupor) panna, kui vajutan PA peale siis ei lähe jaam saatele vaid minu räägitav jutt läheb antud kõlarisse ( ruuporisse)!


Sellejaoks toodetakse spetsiaalseid ruuporeid. Tehnoturuski paar sellist saada:
http://www.tehnoturg.ee/EE/4110/A6
http://www.tehnoturg.ee/EE/4110/IN18
http://www.tehnoturg.ee/EE/4110/I166

Loodan, et leiad endale meelepärase.
Midagi pole enam alles

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: Valjuhääldi lällarile

PostitusPostitas EINAR » R Juun 18, 2010 5:42 pm

Jah, see PA tähis võib ajada segadusse kül.
Tollesse auku valjuka ühendades nii peabki olema, nagu Sul eespool kirjas.
Aga transiiverist tulevat signaali saad kuulata eemal ainult spets.lisa- VALJUKA väljundisse ühendatud kõlarist.
Kui sellist väljundit pole, võta kõrvaklapi väljundist ( nt. võimendiga arvuti kõlarisse ) ja siis lülitub seesmine valjukas ka tõenäoliselt välja. Aga see peab olema siis tingimata võimendiga lisa-valjukas.
Lällari kõrvaklapi väljund tavalist, 4...8 oomi valjukat ära ei toida, seal on liiga suur eeltakisti skeemis ette lülitatud. Sellisel juhul tuleks lällari sees see takisti lühistada või shunteerida u.4 oomi takistiga.
On ka see oht, et kui seesmise 8 oomise valjuka asemele otse välise 4 oomi valjuka paned, võib (aga ei pea) helivõimendi mikroskeem üles ütelda, eriti just väljas suurematel helitugevustel !!

Lihtsamatel lällaritel peale antenni pesa tihtipääle polegi midagi rohkem välja toodud, siis tuleks vajalik pesa ise (või asjatundjal) juurde panna !
Edu eesmärgi saavutamisel !

freelander
Vanem lällaja
Vanem lällaja
Postitusi: 80
Liitunud: L Veebr 16, 2008 4:57 pm
Asukoht: järvamaa imavere

Re: Valjuhääldi lällarile

PostitusPostitas freelander » R Juun 18, 2010 6:35 pm

vütame näiteks see 10w võimsusega ruupor.
ma ei kujuta ette kui tugev heli on see, mis sealt ruuporis tuleb? Lihtsam vist kisada auto aknast?

Kasutaja avatar
janar
Veteran
Veteran
Postitusi: 323
Liitunud: E Veebr 16, 2009 1:43 pm
Asukoht: võru linn

Re: Valjuhääldi lällarile

PostitusPostitas janar » R Juun 18, 2010 8:33 pm

ma panin auto signa ruupori, võtsin sealt seest skeemi välja ja ühendasin otse elemendile. heli-> vaikne panen vist auto võimu vahele aga see pole praegu põhi prioriteet (signa pasunas oli mingi 8 ohm ??? W element)

rannamees
Väga vana tegija
Väga vana tegija
Postitusi: 509
Liitunud: T Jaan 18, 2005 5:21 pm
QTH: KO29KI
Asukoht: P8.00
Kontakt:

Re: Valjuhääldi lällarile

PostitusPostitas rannamees » R Juun 18, 2010 9:03 pm

freelander kirjutas:enamus üritavad mulle rääkida siiski lisakõlarist. Mind just huvitab täpselt see, mida olen oma esimeses postituses kirjeldanud!

See esimese posti esimene lõik ajas segadusse:
freelander kirjutas:Lugesin enda CB jaama manualist et on võimalik ühendada järgi valjuhääldi. Täpsemalt tegu President herbertiga. Nüüd aga küsimus selline, millist valjuhääldit soovitaksite sinna, on keegi erinevaid katsetanud? Väga ulme hinda ei tahaks maksta. Auto helitehnikaga olen väga kursis aga ei kujuta ette näiteks, kui kõvasti on kuulda 10w ruuporist juttu?

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: Valjuhääldi lällarile

PostitusPostitas EINAR » R Juun 18, 2010 9:36 pm

Ruupori (ja mistahes valjuhääldi) peale kirjutatud võimsus on tavaliselt piirvõimsus, mis sinna sisse tohib elektriliselt kütta. See aga ei näita sealt väljuva heli tugevust. Viimane sõltub lällarist väljuvast elektrilisest helivõimsusest ja valjuhääldi kasutegurist, mida väljendatakse detsibellides. Valjuhääldi peaks üldjuhul olema sama võimas või 2...3 x võimsam kui on lällari passis antud heli väljundvõimsus. Üleliiga võimsa valjuka ostmine on ainult raha raiskamine, heli see tugevamaks ei tee.
Lihtsatele valjukatele detsibelle tavaliselt peale (ka passi) ei märgita, aga ettekujutuse saamiseks :
kui ühel VH-l on peal nt. 88 dB ja teisel nt. 92 dB , siis viimane annab u. 2x tugevama heli kui esimene, kõrvaga kuulates.
Ruuporil on see hea omadus, et suunab helienergia suures osas ühte suunda, "võimendades" sellega häält üsna märkimisväärselt. Aga ruuporil on ka suured moonutused nii sageduste ülekandel kui ka helirõhu lineaarsuses võrreldes elektrilise signaaliga samal ajahetkel.
Minul on õnnestunud kuulata ruuporit, mille moonutused olid nii suured, et enamus sõnadest oli arusaadavuse piiril !


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 11 külalist