Raadioamatörism ja digiTV

Mu jaam ei tööta korralikult! Aidake palun! Mis asi see CB üldse on?
Kasutaja avatar
hall kass
Veteran
Veteran
Postitusi: 1789
Liitunud: R Juul 27, 2007 4:02 am
QTH: KO38JI42
Asukoht: Tartu

Raadioamatörism ja digiTV

PostitusPostitas hall kass » K Okt 20, 2010 4:25 pm

No nii - mul on aeg end veidi ka digiTV alal harida. Asi selles, et perenaine sadas täna ukse taha küsimusega "ega sa jälle mingeid enda antenne üles sättinud pole" - tal digibox ei näita pilti. Väidetavalt proovis erinevaid antenne ja vist isegi antennivõimendit - ikka pole tolku. Soovitasin tal lasta antennikaabel üle vaadata.
Kuna ma ei tea digiTVst ööd ega mütsi, siis on vaja inffi. Näiteks selle kohta, kas raadioamatööride seadmed võivad digibokse häirida. On mõttes koostada mingi asjalik jutt digiTV kohta, see välja printida ja perenaisele pihku susata. Ehk saate aidata?

TV-kaablid on meie majas mingid valged, lisaks on jagajad vahele susatud, kuid kaablid jooksevad üle katuse serva akende juurde ja ma oletan, et näiteks katuse serv võis perenaise kaabli tuksi keerata. Tal väidetavalt oli telepildiga probleeme juba ammu ning mõnikord ka üsna tõsiseid (telekas võttis mõnikord vaid 1 kanalit ja sedagi uduselt - muidugi aeti siis asi mu antennide süüks). Telekas pole tal ka mingi ürgne risu, vaid mingi uuem lameekraan.
304FL, "Three zero four Freyja love"

janno
Veteran
Veteran
Postitusi: 759
Liitunud: N Dets 20, 2007 12:59 pm
QTH: KO37MU
Asukoht: Võru
Kontakt:

Re: Raadioamatörism ja digiTV

PostitusPostitas janno » K Okt 20, 2010 4:37 pm

Näiteks mõningad võimuga antennid söövad väga hästi kõrvalistelt sagedustelt kõike, nii kui saatele lähed on digitv-l pilt eest, loodetavasti ei ole tal mingi sarnane antenn kasutusel :d

Muidu Tartus ju kohapeal digitv saatja peaks isegi toaantenniga näitama.
Viimati muutis janno, K Okt 20, 2010 6:10 pm, muudetud 1 kord kokku.
CB-CH23FM/PMR446-CH6,00/2m-145,500/70cm-433,500/80m-3,670 - http://wiki.kuus.eu

Kasutaja avatar
sombi
Veteran
Veteran
Postitusi: 1096
Liitunud: K Nov 29, 2006 2:28 am
QTH: KO19SA21NG
QTH2: KO19SA04OM
Asukoht: Noarootsi (Pürksi)
Kontakt:

Re: Raadioamatörism ja digiTV

PostitusPostitas sombi » K Okt 20, 2010 5:54 pm

janno kirjutas:Muidu Tartus ju kohapeal digitv saatja peaks isegi toaantenniga näitama.

Soinaste on vertikaalse polarisatsiooniga. Tasub arvestada, et sealt saab ainult FTA- ehk vabakanalid. Valgjärve on horisontaalne.
53907675, 57439192
ES3RLA
160m, 80m, 10m, 2m, 70cm, PMR, CB

insener
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 173
Liitunud: E Aug 23, 2010 1:30 pm
QTH: KO29EE09
Asukoht: Laitse KO29EE09

Re: Raadioamatörism ja digiTV

PostitusPostitas insener » K Okt 20, 2010 8:05 pm

Võta ette kohalike Digi-TV kanalite sagedused. Korruta oma saatesignaale kalkulaatoril ja vaata, kas mõni harmooniline langeb Digi-TV peale. Siis ei aita muud kui pead oma aparaadile lisafiltri panema.
Samas võib TV antennivõimendis või ka telekas tekkida ristmodulatsioon. Siis pead sellele mutile valmistama tõkkefiltri, mis lõikab välja sinu jaama sagedused. Piisab ka kõrgpääsfiltrist telekale, eeldusel, et sa töötad allpool ju.
ES2AFF

Kasutaja avatar
officer
Veteran
Veteran
Postitusi: 1626
Liitunud: N Jaan 15, 2009 10:51 am
QTH: KO29KL
Asukoht: Viimsi

Re: Raadioamatörism ja digiTV

PostitusPostitas officer » K Okt 20, 2010 9:10 pm

härrased, kui see saatja on nii lähedal, siis häirsignaal (suva, millise modulatsiooni vms moel) ei lähe digi vastuvõtjasse tingimata mööda vastuvõtu antenni, vaid otse vastuvõtja korpuse kaudu, mille varjestav mõju on olematu... :roll:
ES2JT/304JT

Kasutaja avatar
Ralfwind
Veteran
Veteran
Postitusi: 1297
Liitunud: E Jaan 23, 2006 2:23 pm
QTH: KO38JI38
Asukoht: Tartumaa
Kontakt:

Re: Raadioamatörism ja digiTV

PostitusPostitas Ralfwind » K Okt 20, 2010 10:38 pm

officer kirjutas:härrased, kui see saatja on nii lähedal, siis häirsignaal (suva, millise modulatsiooni vms moel) ei lähe digi vastuvõtjasse tingimata mööda vastuvõtu antenni, vaid otse vastuvõtja korpuse kaudu, mille varjestav mõju on olematu... :roll:

Täpselt nii see on. Tegelt see digitelevisioon on üsna kapriisne kui seal need võimendid vahel on.
Viimati kui sõitsin ühel kruiisilaeval, sidetasin naabriga 70 cm bandis laeva kere sisemuses ja telekas käis. Nii kui TX toimus oli pilt kadunnud. Sai siis kanalit vahetatud ja tulemus oli, et lülitasin raadiosaaatjaga teleka välja.

es1dc
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 236
Liitunud: R Apr 22, 2005 11:28 am
QTH: KO29JJ
Asukoht: Peetri küla Rae vald
Kontakt:

Re: Raadioamatörism ja digiTV

PostitusPostitas es1dc » N Okt 21, 2010 8:30 am

Aga selgita talle, et digiboks ei saagi pilti näidata, pilti näitab endiselt teler, nagu vanasti, digiboks tegeleb signaali vastuvõtu ja dekodeerimisega :)
Huvitav, mis tüüpi digiboks tal on, mul omalgi kõrvalt selline kogemus, et uus poest ostetud kampaaniakarp töötas paar kuud ja siis andis otsad. Võib-olla on probleem selles, et need kampaaniaboksid hinnaga 999, 799, 599 jne on mingi odavama otsa poolprakeeritud kraam, mida Ida-Euroopasse realiseeriti.
Kutsung: erkki / 304DC
HAM: ES2DC KO29JJ
Danita 3000 KL-35 5/8
Yaesu VX3R WOUXUN KG-UVD1P

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: Raadioamatörism ja digiTV

PostitusPostitas Evo » N Okt 21, 2010 9:12 am

Võimaluse korral vaata ise perenaise televastuvõtu- värgendus oma silmaga üle. Tee kindlaks, kas see võtab signaalid Valgjärvelt või Soinaste mastist, jälgi ka signaali tugevust ning kvaliteeti (digiboksi vastavas menüüs on selline suhteline võimalus olemas). Kui kõik on korras, siis mine oma aparatuuriga saatele ning vaata, kas miskit muutub. Kui osutub tõeks, et Sinu aparatuuri signaalid segavad televastuvõttu, siis pead edasi uurima, mida teha annaks. Kui teleantenni ja digiboksi vahele on paigaldatud võimendi, võta alustuseks see vaatluse alla. Osad võimendid on selles suhtes üsna tundlikud. Mul omal kogemus Rantelon- i võimendiga, milline oli võimalik isegi käsijaamaga "lukku" lasta. Transiiveri väljundile pandud filter igal korral tulemusi ei anna, parema tulemuse saad antennivõimendi sisendile jadamisi lülitatud kõrgpääsfiltriga või madalpääsfiltriga, milline on ühendatud sisendile risti (üldjuhtmele), seega siis lühistab madalamad sagedused võimendi sisendil. Minu näite puhul aitas just "vastu maad" pandud madalpääsfilter. Filtrite skeeme leiad, kui kasutad märksõnana TVI. Ühe madalpääsfiltri skeemi leiad ka minu kodukalt antennide jutu lõpust. Kontrolli ka perenaise televastuvõtuseadmete kaabeldust, et see oleks korralikult tehtud, varjestused korralikult ühendatud jne.

es6do
Vanem lällaja
Vanem lällaja
Postitusi: 67
Liitunud: T Okt 12, 2010 7:24 pm
QTH: KO27WX

Re: Raadioamatörism ja digiTV

PostitusPostitas es6do » N Okt 21, 2010 10:12 am

mul endal majas (ja ka naabril) Starman-i zoombox ja telekas HDMI kablaga taga. Ei mingeid probleeme. Ei tee haiget LL 1.5kW ega VHF/UHF mõnedsajad vatid. Mõni kuu tagasi katsetasin sõbra ostetud odavat digiboxi (oli vist 790 EEK) , millel tavaline A/V väljund. Juba ainuüksi LL transiiveri 100W "külmutas" pildi. Kusjuures AV kaabel oli korralik variestatud juhtmega kaheotsaga SCART. Ei viitsinud küll väga uurida, midakaudu see LL signaal boxi sisse ronib. Aga fakt on, et need odavad väljatugevust ei kannata.

Kasutaja avatar
hall kass
Veteran
Veteran
Postitusi: 1789
Liitunud: R Juul 27, 2007 4:02 am
QTH: KO38JI42
Asukoht: Tartu

Re: Raadioamatörism ja digiTV

PostitusPostitas hall kass » N Okt 21, 2010 4:34 pm

Probleemid ei sõltu tal mu jaamadest - unustasin mainida, et näiteks viimasel korral, kui ta sisse sadas, polnud mul jaamad sees ja isegi nende toiteplokk oli seinast välja tõmmatud. Samas, jah, eks tuleb katse ära teha ja uurida, kas mu jaamad tema aparatuuri mõjutada suudavad.
Küll aga selgus, et ta oli digit üritanud kogu aeg toaantenniga vaadata. Analoogi ajast aga on tal ka katuseantenn üleval ja nüüd soovitasin tal seda proovida (see peakski olema Valgjärvele suunatud ja on horisontaalis). Nagu ma aru sain, oli ta oma digikarpi ka tuttava juures testinud ja seal töötas ilusasti, seega karp on ilmselt korras.

Eks varsti saab kuulda, kuidas asi areneb.

Ühel teisel naabril on Starmani mingisugune antenni kaudu tulev värk ja too töötab korralikult, ei ole seda mõjutanud ilmastik ega ka mu sideseansid.
304FL, "Three zero four Freyja love"

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: Raadioamatörism ja digiTV

PostitusPostitas Evo » R Okt 22, 2010 8:43 am

Ega seal muud, kui karga appi, aita tal see asi asi ära lahendada. Sedasi jääb tal Sinust ka hea mulje ja ta hakkab Su raadiohobisse pooldavalt suhtuma.

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: Raadioamatörism ja digiTV

PostitusPostitas EINAR » R Okt 22, 2010 9:52 am

Ja-jah ! :)
Lugesin siit eestpoolt meeste jutte ja es1dc postitusest see kampaaniakarpide müük tuleb väga tuttav ette ! :D
Minu poes käidi ka odavaid digiboxe otsimas, aga olid pakkuda kahjuks :cry: ainult korralikud. Õige mitmed (omast meelest targad) läksidki mujalt odavat ostma ja ilmselt ostsidki. Nüüd kuulen aga täpselt samu probleeme, millest siin eespool mitmed kirjutanud on.
Aga kõik see annab mulle veelkord veendumust, et kui müüd, müü korralikku või ära müü üldse ! :)

Isiklikult pean ütlema, et analoogsignaali aegne pilt oli minu telekas küll parem kui praegune digipilt, seda enam, et tihtipääle maigutab diktor oma suud omas taktis ja hääl tuleks justkui kellegi teise suust tunduvalt märgatava! faasinihkega ! Pildil suurenenud ruudukeste vähenemist tahta oleks vist aga küll juba liiga luksuslik tahtmine minu poolt :)
Nii et es1dc jutt suurest ärist, mis Ida-Euroopasse realiseeriti, kipub minu silmis/kõrvus kah vägisi kinnitust leidma, tahan seda ise või mitte ... :cry:

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: Raadioamatörism ja digiTV

PostitusPostitas Evo » R Okt 22, 2010 11:20 am

Kui digoboksil on audio ja video sünkroonist ära, siis on viga digoboksis või selle softis. Osadele mudelitele on internetist softiuuendused leitavad. D-box R101 puhul näiteks aga ei aita uuem soft kah, mõni minut peale sisselülimist teatab sekundiks, et nõrk signaal, siis läheb audio sünkroonist välja. Kui korraks kanalit vahetada, läheb kõik ilusti normi ja edasi töötab ta laitmatult. Mul nimelt selline boks kodus köögiteleka järel.

ES7TR
Veteran
Veteran
Postitusi: 408
Liitunud: R Mai 12, 2006 10:51 am
Asukoht: KO28SP

Re: Raadioamatörism ja digiTV

PostitusPostitas ES7TR » R Okt 22, 2010 11:39 am

EINAR kirjutas:
.... tihtipääle maigutab diktor oma suud omas taktis ja hääl tuleks justkui kellegi teise suust tunduvalt märgatava! faasinihkega! ....

See pildi ja heli ajaline nihe tundub olevat omane mitmetele digiboksidele ja olen aru saanud et nihe suureneb tundidega. Meil siin on hulka maju hõlmav kaablivõrk, iga eesti programmi vastuvõtuks on oma digiboks ja vaatajateni lähevad programmid juba analoogis (selleks on saksa firma WISI modulaatorid). Peale "nihkes" digiboksi korraks väljalülitamist lähevad pilt ja heli taas kokku. Aga kas nihe kasvab pikkamisi või mingist momendist järsku, ei oska veel öelda, pidevalt pole aega olnud juures passida (mulle koju selle võrgu kaabel ei ulatu)... Asja uuritakse...

insener
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 173
Liitunud: E Aug 23, 2010 1:30 pm
QTH: KO29EE09
Asukoht: Laitse KO29EE09

Re: Raadioamatörism ja digiTV

PostitusPostitas insener » R Okt 22, 2010 12:03 pm

Minu meelest on pilt ja heli lahus igal pool, näiteks:
Tallinnas Starmani võrgus otse DVB-c teleka oma tuuneriga, eraldi tuuneriga, maal antennist vaadates telekaga, eraldi tuuneriga.
Pole veel leidnud kobminatsiooni, kus see päris kokku läheks.
ES2AFF


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 9 külalist

cron