Kas tark laadija ikka on tark...?

Mu jaam ei tööta korralikult! Aidake palun! Mis asi see CB üldse on?
Radioman
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 150
Liitunud: N Apr 14, 2005 2:47 am
QTH: KO38IJ

Kas tark laadija ikka on tark...?

PostitusPostitas Radioman » K Jaan 19, 2011 12:34 am

Eelmise aasta suvel, kui minust sai õnnelik G9 omanik, tekkis kohe ka vajadus korraliku (targa) laadija järele. Valik langes TechnoLine BC700 kasuks. Ja kui aus olla, siis ega tarkade laadijate osas valik väga lai ei olnudki.
Enne ostu tutvusin põhjalikult tema tehnilise iseloomustusega ja lugesin internetist arvamusi ja kommentaare. Kõik tundus ilus – iga akupulka laetakse eraldi, saab valida erinevaid laadimisvoole, kogu tegevus kuvatakse display'le, on olemas tühjakslaadimis-režiim, mahtuvuse test-režiim, vanade akude taastamis-režiim, peale laadimist rakendub tilklaadimine, omab ülekuumenemise kaitset jne, ühesõnaga jäi mulje, et tegemist on ikka tõelise tegijaga. Ja nii ta ära ostetud saigi.
Enne laadimise juurde asumist tutvusin põhjalikult manuaaliga. See oli väga vajalik eeltoiming, kuna lihtsalt proovimise kaudu nuppe näppides võib laadija erinevate funktsioonide kasutamine segaseks jääda ja mõnest asjast ei tarvitse üldse aru saada.
Laadimisprotsess ise on tõepoolest igati monitooritav – saab vaadata laadimisvoolu, klemmipinget, laadimiseks kulunud aega ja energiahulka. Laadimise lõppedes ilmub vastava pesa display'le kiri "FULL" ning pesa läheb üle tilklaadimisele. Ja kõik tundukski justkui korras olevat. Aga...!!!

Kui nüüd pisut tähelepanelikumalt jälgida selle laadija tegemisi-toimetamisi ja mitte lasta ennast eksitada mõttest, et küll tark laadija ise teab, mida teeb, siis võib avastada tema juures väga kummalisi anomaaliaid. Vahetasin kaupmehe juures kõnealust laadijat ümber kaks korda, seega käis minu käest läbi kokku kolm isendit ning nii imelik, kui see ka ei ole, ühed-samad probleemsed nähtused pisut erinevates nüanssides avaldusid nende kõigi kolme puhul.
Ja nimelt:
Laadimise lõppemine toimub nii, nagu jumal juhatab, puudub igasugune loogika. Ei ole vahet, kas on tegemist AA või AAA-tüüpi akudega, pole ka vahet, kas on uued või vanemad akud, samuti ei mängi mingit rolli konkreetne bränd või tootja.
Näiteks AA akusid (Duracell, kõik uued) laadides võib eri akupulkade laadimisaeg erineda kuni 4 tundi, seega 200mA vooluga laadides võib üks pulk saada kuni 800mAh (4h x 200mA) rohkem matsu kui teine. SIC!!! Välistamaks võimalust, et erinev laadimisaeg võiks olla põhjustatud akupulkade erinevast mahtuvusest, kirjutasin neile vildikaga numbrid peale ja paigutasin nad iga kord erinevatesse pesadesse, aga tulemus oli ikka endine. Olgu kohe öeldud, et enne igat laadimist said akud alati tühjaks laaditud (discharge), seega laadimist alustasid nad alati võrdselt stardijoonelt.

Mõned näited (pesa / aeg), laadimisvool 200mA:

Duracell 2650mAh
P1 - 15.21
P2 - 16.51
P3 - 19.16
P4 - 17.22

Duracell 2650mAh
P1 - 16.23
P2 - 19.16
P3 - 17.02
P4 - 19.16

GP 1800mAh
P1 - 11.29
P2 - 7.51
P3 - 11.09
P4 - 13.47

HQ 1000mAh
P1 - 8.20
P2 - 5.31
P3 - 6.29
P4 - 5.59

Nagu võib tähele panna, on 19.16 aeg peale mida rakendub automaatne (ajaline) kaitse juhuks, kui laadija pole osanud mingil põhjusel varem ise aru saada, et aku on juba täis ja laadimine tuleb lõpetada. See peaks siis tähendama u. 19.25h x 200mA ~ 3800mAh maksimaalset võimalikku matsu ühe pulga kohta. Vähe julm! Kas pole?
AAA-akude laadimisel 200mA-ga on erinevus kuni 2,5 tundi, see on u. 500mAh, ehk pool aku mahtuvusest. Laadides akut 8h 20min 200mA vooluga, saab aku seega 1650mAh-se laksu. Korras AAA aku kohta selgelt palju.
Tootja ise annab laadimisajaks mahtuvuse ja laadimisvoolu suhte, ehk siis 2650mAh aku peaks 200mA vooluga laadides täis saama 2650 / 200 ~ 13h 15min, 1000mAh aku vastavalt 1000 / 200 = 5h. Ilmselt on see pisut liig optimistlik arvestus, kuna osa energiast läheb kaotsi, soojuseks jne. Olen lugenud, et 1,2 x C võiks olla paras, ehk siis 2650mAh aku peaks saama laetuks 3180mAh-ga ja 1000mAh aku 1200mAh-ga, laadimisajad 200mA laadides vastavalt ~16 tundi ja ~6 tundi.
Ja nüüd ma küsin – miks see Tark Laadija on nii loll, et ei saa aru, millal on aeg lõpetada??? Ma võiksin ju põhimõtteliselt ka ise "käsitsi" 15-16 tunni pärast akud pesadest välja noppida, aga selleks pole ju tarvis osta kallist, intelligentset laadijat...

Aga see pole veel kõik. Esineb ka täiesti vastupidine anomaalia, ehk siis olukord, kus laadija lõpetab mingi konkreetse pesa laadimise enne, kui seal asuv akupulk kasvõi ligilähedaseltki on oma nimimahtuvuse saavutanud.

Konkreetne näide:
GP 1800mAh, laadimisvool 200mA:
P1 - 6.25 + 7.50 = 14.15 *
P2 - 5.21 + 6.53 = 12.14 *
P3 - 11.26
P4 - 13.13
* Selleks, et laadimine jätkuks, tuli aku korraks pesast eemaldada ja siis sinna tagasi panna.

Kui peale "FULL" kirje kuvamist mitte vaadata laadimiseks kulunud aega, vaid heauskselt arvata, et aku ongi täis, võib raskelt petta saada – aku/akud võivad vabalt olla pooltäis.

Mis ma oma pika jutu kokkuvõtteks tahan öelda, on see, et vaatamata atraktiivsele tehnilisele iseloomustusele ja usaldust tekitavale välimusele, on nimetatud laadija väga salakaval ja ettearvamatu tegelane, pimesi teda usaldada ei maksa. Või kui usaldad, siis ikka kontrolli ka. Kui muidu ei õnnestu akusid p***sse keerata, siis seda laadijat heauskselt kasutades võib see väga kergesti juhtuda.
Aga võib-olla sattusid mulle lihtsalt "lombakad" eksemplarid... ...ja lausa kolm tükki kohe : )

Kui kellelgi on kasutusel sama laadija, siis jagage lahkelt oma kogemusi!

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: Kas tark laadija ikka on tark...?

PostitusPostitas EINAR » K Jaan 19, 2011 10:57 am

Ei ole.
Olen katsetanud üsna mitmeid ja toimivad nagu ise tahavad. Kui vahepeal veel ka elekter ära käib, on nende ajukene päris segi.

Kasutan ise kõige kindlamat meetodit: laadimisvool on stabiliseeritud (AA ja AAA akude puhul) eeltakistiga.
Üheaegselt laadimist vajavate akude arv on mul erinev - 2, 3 ja 4. Kasutan Sony akusid 2700 mAh ja laen 12V toiteallikast läbi eeltakisti, millega on laadimisvool 270 mA peale reguleeritud ja püsib praktiliselt muutumatu kogu laadimisaja jooksul. Olenevalt akude arvust on eeltakisti väärtus u. 20...27 oomi, kasutan MLT-2 (vene toode) järjestikku ühendatud takisteid.
Laadimisaega olen määranud järgmiselt: t (tundides)= 2700:270x1,2(kasutegur)=12 tundi.
Sellise reziimi puhul on hea pidada ka ajaarvestust: õhtul 20:00 laadima pandud akud on hommikul 8:00
(enne tööleminekut) valmid kasutamiseks.
Olen nii toiminud alates kusagilt 2000 a.-st ja akud on suurepäraselt vastu pidanud. Minu akudel tuleb keskmiselt 1...2 laadimist kuu kohta. Sony originaalakudele pakutakse tsüklite arvuks 1000.
Plaanis on lisada omatehtud laadijale ka taimer, mis arvestab ka seda kui elekter on vahepeal ära olnud.
304EI/ES6EI

Kasutaja avatar
officer
Veteran
Veteran
Postitusi: 1626
Liitunud: N Jaan 15, 2009 10:51 am
QTH: KO29KL
Asukoht: Viimsi

Re: Kas tark laadija ikka on tark...?

PostitusPostitas officer » K Jaan 19, 2011 12:00 pm

...need, kelle "leivatöö" on seotud akude laadimisega hindavad kõrgelt firma PowerEx/Maha laadijaid :roll:
ES2JT/304JT

Kasutaja avatar
sombi
Veteran
Veteran
Postitusi: 1096
Liitunud: K Nov 29, 2006 2:28 am
QTH: KO19SA21NG
QTH2: KO19SA04OM
Asukoht: Noarootsi (Pürksi)
Kontakt:

Re: Kas tark laadija ikka on tark...?

PostitusPostitas sombi » K Jaan 19, 2011 7:18 pm

Einar, aga mis siis saab, kui peaksid juhuslikult laadima unustama üle aja? :shock:
Selle vältimiseks soovitan kasutada pingepiirajat. Piiramine võiks toimuda näiteks maksimaalselt 1,35V peal elemendi kohta, et aku pinge üle selle ei tõuseks. Vot sel juhul võidki nad sinna laadijasse peaaegu igaveseks unustada.
53907675, 57439192
ES3RLA
160m, 80m, 10m, 2m, 70cm, PMR, CB

Kasutaja avatar
postikana
Veteran
Veteran
Postitusi: 831
Liitunud: E Apr 05, 2010 7:23 pm
QTH: ko29ne

Re: Kas tark laadija ikka on tark...?

PostitusPostitas postikana » K Jaan 19, 2011 10:25 pm

Kas su oma ka laadimise ajal muudab laadimisvoolu vahemikus 100-201mA kui ei ole ise valinud?
Tühjendamisel sama teema?

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5368
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

Re: Kas tark laadija ikka on tark...?

PostitusPostitas Kaljukits » K Jaan 19, 2011 10:36 pm

Kasutan ise sama firma mudelit TechnoLine BC900.
Ainult kiitvad hinnangud, ei oska sellele kõige vähematki ette heita. Ainult, et jah vist ainult seda, et kui paned laadima mingid jummalast pastlad akud, siis ei võeta neid jutule. Piisab aga neid mingis lollis laadijas ergutada ja asi toimetab.
Soovitan mitte väga juurelda intelligentsete vidinate Intelligentsi üle :D, kui just need ei keera sulle mingit käkki (ei riku häid akusid vms.). Toimetavad need kindlasti parimal viisis võrreldes lollide laadijatega. Akude jääkmahtuvus on erinev ja seetõttu nende laadimisajadki erinevad. Pealegi ei oska ükski intelligentne laadija määrata täpselt kõiki laadimise detaile, mis aku seisundit arvestavad (sisetakistus, jääkmahtuvus jm.). Mina ka ei oska :D :D.
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

Radioman
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 150
Liitunud: N Apr 14, 2005 2:47 am
QTH: KO38IJ

Re: Kas tark laadija ikka on tark...?

PostitusPostitas Radioman » N Jaan 20, 2011 1:12 am

postikana kirjutas:Kas su oma ka laadimise ajal muudab laadimisvoolu vahemikus 100-201mA kui ei ole ise valinud?
Tühjendamisel sama teema?

Ei, laadimise ajal ei muuda ta midagi. Enne laadimise algust saab määrata soovitava laadimisvoolu (200mA, 500mA või 700mA, vaikimisi on see 200mA) ja siis selle vooluga laetaksegi kuni laadimisprotsessi lõpuni.
Tühjakslaadimine toimub poolega laadimisvoolust. Ehk siis, kui laadimisvooluks on valitud näiteks 200mA, toimub tühjakslaadimine 100mA-ga. Nagu laadimisegi puhul, ei toimu ka tühjakslaadimise ajal mingit voolutugevuse muutust.
Tõsi, kui jälgida laadimise/tühjakslaadimise ajal display'd, siis näit vilgub tõesti +/- 3mA nominaalväärtuse ümber (näiteks: 198, 201, 197, 200... jne), aga see ei mängi mingit rolli.

Kaljukits kirjutas:Soovitan mitte väga juurelda intelligentsete vidinate Intelligentsi üle :D, kui just need ei keera sulle mingit käkki (ei riku häid akusid vms.). Toimetavad need kindlasti parimal viisis võrreldes lollide laadijatega.

Julgeksin siinkohal veidi oponeerida. Tõepoolest, vaevalt et lihtsurelikust võhik oskaks anda mingitki hinnangut näiteks lennuki autopiloodi toimimise kohta, ta lihtsalt usub, et see toimib kõige paremal võimalikul viisil, aga akulaadija, isegi tark laadija, on siiski niipalju lihtne riistapuu, et tema toimetamisi on võimalik kuigivõrd ka tavainimesel jälgida ja tähelepanekute põhjal teatud järeldusi teha. Kui laadija ei oska korralikult laadimisprotsessi lõpule viia, laeb akusid vaid osaliselt või laeb osasid akusid ilma igasuguse põhjuseta kuni 4 tundi kauem, siis on kuidagi väga raske seda nimetada toimimiseks "parimal viisil".
Kui professor kirjutab loengus tahvlile, et 2+2=7, siis ma ei saa ju sellega nõustuda ainult sellepärast, et seda ütleb autoriteetne professor

Kaljukits kirjutas:Akude jääkmahtuvus on erinev ja seetõttu nende laadimisajadki erinevad.

Kirjutasin juba ülal, et iga kord enne laadimist sai tehtud tühjakslaadimine. Jah, võimalik, et isegi tühjakslaadimine ei suuda kõiki akusid täpselt võrdselt tühjendada, aga neljatunniseid erinevusi ei tohiks sellegi poolest tekkida.

Kaljukits kirjutas:Pealegi ei oska ükski intelligentne laadija määrata täpselt kõiki laadimise detaile, mis aku seisundit arvestavad (sisetakistus, jääkmahtuvus jm.).

Nõus! Lugesin selle kohta internetist veidike ja sain aru, et see (cut-off charging process) on iseenesest päris keeruline toiming laadijal aru saada, millal aku täis on. Seal on mitmeid erinevaid algoritme ja meetodeid, kuidas laadimine (võimalikult) õigel ajal lõpetada – et ei jääks puudu ja et ei saaks ka üleliia, pole see ju pudelisse vee valamine...

Kaljukits,
kui viitsid, siis vaata mõnikord, kui kaua Sinu laadija (BC900) AA-tüüpi akusid 200mA vooluga laeb, pane näidud siia kirja, huvitav oleks siis võrrelda. BC900 ja BC700 ei tohiks vist väga erinevad olla.

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5368
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

Re: Kas tark laadija ikka on tark...?

PostitusPostitas Kaljukits » N Jaan 20, 2011 10:31 am

Radioman kirjutas:Kaljukits,
kui viitsid, siis vaata mõnikord, kui kaua Sinu laadija (BC900) AA-tüüpi akusid 200mA vooluga laeb, pane näidud siia kirja, huvitav oleks siis võrrelda. BC900 ja BC700 ei tohiks vist väga erinevad olla.

Ok, teen lähiajal proovi.
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

Kasutaja avatar
officer
Veteran
Veteran
Postitusi: 1626
Liitunud: N Jaan 15, 2009 10:51 am
QTH: KO29KL
Asukoht: Viimsi

Re: Kas tark laadija ikka on tark...?

PostitusPostitas officer » N Jaan 20, 2011 10:40 am

to radioman: tsiviilkasutuses propellerlennuki autopiloot, nii horisont. kui vert., kontrollib ennast ise control unit'i kaudu ja maapealne jälgimissüsteem kontrollib samuti, et lennuk väga võssa ei paneks võrreldes esitatud lennuplaaniga, kui lendad kontrollitavas alas, ehk üle 3000m kõrgusel, väljaarvatud lähialas, kus maalt kontrollitakse ilma kõrguspiiranguta.
Teemasse: minu kodune laadija laeb impulssreziimis, umbes nii, et 2impulssi laadimist ja 1 impulss mahalaadist....siis kontrollitakse tekkinud vastupinget ja selle info alusel formeeritakse uus laadimis-mahalaadimistsükkel.Iga tsükkel vältab mingi 1-2 sek.Samuti on iga laaditava aku all temperatuuriandur, mis jälgib, et valitud laadimisreziim akule liiga haiget ei tee.
. Vähemalt opration manual kirjeldab asja nii... :roll:
ES2JT/304JT

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: Kas tark laadija ikka on tark...?

PostitusPostitas EINAR » N Jaan 20, 2011 10:54 am

Sombi,
olen siiani kasutanud äratuskella, mis hommikul kella 8 ajal lõugama pistab ... senini pole akusid taha unustanud, aga plaanis on oma laadijat automaatika koha pealt täiustada küll. :)
Pinge järgi väljalülitust teha siiski ei saa - erineval temperatuuril on nn. täislaetuse pinge üsna erinev.

Kindlasti on tarkade laadijate kasutamine akudele kasulikum kui lihtsate laadijate kasutamine.
Kui aga targa laadija hinna eest osta akusid + tavalaadija, jätkub akude koguressurssi kindlasti kauemaks.
(Tark laadija maksab u. 600.- EEK-st alates, selle raha eest saab juba 10 akut ...jne).

Mina kirjutasin eelpool ainult oma kogemuste põhjal, kuidas olen siiani akudega käitunud ja nad on tõesti hästi vastu pidanud.

Tänapäeva Ni-Mh akude tööeale avaldab kõige rohkem halvemat mõju täis-tühjaks tsüklitest mitte kinnipidamine, ülelaadimine ja ka liigne tühjendamine (alla 1 V).
Nt. fotoaparaadi poolt tühjaks tunnistatud akudes on tegelikult veel 30...50% mahtuvust alles, sellises staadiumis aku laadimapanek vähendab iga tsükliga aku lõppmahutavust üsna oluliselt.
Ni-Mh aku peab enne järgmist laadimist olema täiesti tühi, targad laadijad seda ei arvestanud (minu katsete põhjal).

Vanemat tüüpi Ni-Cd akud kaotavad mahtuvuse aga juba esimese valesti teostatud laadimis-tühjenemis tsükliga, neil on nn. mälu effekt - aku mahutavuseks jääb laadimisel ainult see mahutavuse osa, mis oli tühjenenud enne laadima panekut.

304EI/ES6EI

Kasutaja avatar
ermo
Site admin
Site admin
Postitusi: 447
Liitunud: R Jaan 23, 2009 11:32 am
QTH: KO38JJ
Asukoht: Tartu, Annelinn
Kontakt:

Re: Kas tark laadija ikka on tark...?

PostitusPostitas ermo » N Jaan 20, 2011 11:36 am

Võibolla kellegile pakub huvi:
http://www.oshonsoft.com/picchargerlcdpro.html

Aga teemasse, nagu me kõik teame, siis akude laadimisel ei ole pinge/voolu graafik
ühesugune tõusev, voolu puhul langev. Akudel selline huvitav kiiks, et aku ei ole mitte
siis täis kui klemmipinge maksimumi peal, vaid kipub teine enne langema pisut ja
alles siis võiks öelda, et täis laetud. Eile õhtul vaatasin huvi pärast oma vana Sony
laadijat. Mudeli nimi kahjuks kustunud aga võin öelda, et pole ta tark midagi.
Pane sinna uus, kasutatud, pooltäis, pooltühi aku või vanad sokid, tema laadib
ikka nii nagu heaks arvab.
Midagi pole enam alles

insener
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 173
Liitunud: E Aug 23, 2010 1:30 pm
QTH: KO29EE09
Asukoht: Laitse KO29EE09

Re: Kas tark laadija ikka on tark...?

PostitusPostitas insener » N Jaan 20, 2011 8:52 pm

Ni-MH akudel pole laadimise lõpetamiseks mitte väga selgelt avalduvat ühte parameetrit, et asi oleks stabiilselt määratav. Lisaks pingele ja voolule tuleks mõõta ka aku temperatuuri, mis tõuseb täis saades. Tihtipeale seda temperatuuri ei mõõdeta, või mõõdetakse ebatäpselt, mistõttu ka lõpuaja ebatäpsused. Pinge järgi saab midagi teada tõesti, aga see ei ole nii selgelt väljenduv, kui Li-ion akudel.
Erroreid tekitab kontaktide mustus, mille takistuse tõttu näib aku pinge laadijale tegelikust kõrgem. Ka on mõnedel akudel paha komme tühjalt olles lühisesse minna. Siin aitab tõepoolest loll laadija, mis jõuga aku pinge lahti lööb. Ülelaadimine lühendab tublisti tööiga.
ES2AFF

Kasutaja avatar
mart63
Veteran
Veteran
Postitusi: 416
Liitunud: E Dets 14, 2009 7:09 pm
QTH: KO29IJ
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Kas tark laadija ikka on tark...?

PostitusPostitas mart63 » N Jaan 20, 2011 9:09 pm

Nikkelakude intelligentse laadimise märksõnaks peak charging.
Dnt Strato Mini 80CH CB|Wouxun KG-UVD1P + 10el.70cm yagi,7el.2m yagi|Icom IC-R10
ES1MSD

MargusT
Algaja
Algaja
Postitusi: 9
Liitunud: N Juun 04, 2009 1:39 pm
QTH: KO29KI
Asukoht: Harjumaa

Re: Kas tark laadija ikka on tark...?

PostitusPostitas MargusT » R Jaan 21, 2011 11:50 pm

Minu teada on tulevad sellised jamad siis kui laadida akusi väikese vooluga. Enamus tarku laadijaid kontrollib aku laadimisel ΔV, "delta-V," või siis "delta peak-i" mis tekib aku täislaadimisel (http://en.wikipedia.org/wiki/Battery_ch ... ntelligent ). Kui laadida väikse vooluga siis see pingemuutus on väga väike ja laadija ei saa sellele pihta. Siis hakatakse laadimist lõpetma kas pinge , aja või temperatuuri järgi.
Tänapäevaseid akusi võib vabalt laadida 0,5 A-1A ja peavad liusati vastu. Ise kasutan Maha C9000 ( http://www.kaimari.ee/?id=97&keel=ee ) ja laen vooluga 1-2A ja pole veel ükski aku enneaegselt otsi andnud.

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: Kas tark laadija ikka on tark...?

PostitusPostitas EINAR » L Jaan 22, 2011 11:11 am

Ei ole hetkel käepärast seda spetsiaalset akude raamatut (püüan ta kodus üles leida) kus väidetud lausa vastupidi eelneva postituse jutule.
Akudele (Ni-Mh, Ni-Cd) mõjub tugev laadimisvool mahutavust vähendavalt, seega ka normaalreziimile ettenähtud täis-tühjaks tsüklite arvu vähendavalt. Laadimisvool ei peaks ületama 1/10 mahutavusest.
Kiirlaadijatega laadides ilmneb vahe selles, et akude max. ettenähtud tsüklite arvust jääb järgi paremal juhul pool, tegelikult aga veelgi vähem. Seda on käinud kurtmas ka mitmed akudrellide laadimisel kiirlaadijaid kasutanud töömehed, kes varem kasutasid tavalaadijaid.
Täis-tühjaks tsüklite arvu vähendavad oluliselt ka need laadijad, mis teostavad laadmise ajal samaaegset tühjendamist 3:1 impulssidega jne. See on ju sisuliselt 3 laadimise kohta 1 tühjakslaadimine e. kasutu aku tsükkel, mis lahutub maha ettenähtud tsüklite üldarvust. Selliseid laadijaid mõjuvad hästi uuele akule esimeste täis-tühjaks tsüklitega max. mahutavuse saamiseks. Sama võib aga teha ka ekspluatatsiooni käigus - tuleb kasulikum aku üldtsüklite ärakasutamise seisukohast. Ainult mahtuvus pole esialgu maksimaalne.
Ni-Mh ja Ni-Cd akusid on soovitatusd taastada just pikaaegse väikese laadimisvooluga 1/100...1/200 mahutavusest. Nt. 1000 ... 2000 mAh akusid soovitatakse laadida vooluga 10 ... 20 mA kuni 10 päeva järjest. Selliselt olen ise taastanud käsijaama Rexon RL-401 akupatarei (7,2V 1000 mAh).
Mõistagi, ei ole taastatud aku enam 100% ettenähtud mahutavusega, minu aku saavutas u. 600...700 mAh mahutavuse, algul võimaldas töötada (pärast täislaadimist) ainult mõned minutid saatereziimis.
...Kes aga teadust teha (või muuta) soovib - katsetage ise kõik üle. :)
304EI/ES6EI


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 24 külalist

cron