Mis toimub?

Mu jaam ei tööta korralikult! Aidake palun! Mis asi see CB üldse on?
Kasutaja avatar
El3kTriK
Vanem lällaja
Vanem lällaja
Postitusi: 55
Liitunud: R Okt 21, 2011 4:00 pm
QTH: KO29HJ95R
Asukoht: Akadeemia tee 11

Mis toimub?

PostitusPostitas El3kTriK » L Okt 22, 2011 4:02 pm

Mida amatöörid siis räägivad kah?
Kuna mu seade on müügis(motorola gm-950 n4), aga huvi puudub siis viiksin asjaga ennast kurssi selle eluga.
Kuna eelaimdus puudub siis kas keegi viitsiks seletada, mida täpsemalt räägitakse, või kuidas see elu oleks kui ma oma seadme tööle saaks.

Et siis mis toimub: UHF radio in the 2m band, Frequency range: 136 - 174 MHz Tegevuses?
Kas on mingi video üleval(kasvõi inglisekeelne), et mida sarnaste raadiotega räägitakse? Tutvustav või nii?
Mina ei oska kuidagi otsimist alustadagi.. Kuidas selle amatöör rääkimise nimi inglisekeeles on?

Segane küsimus, aga ehk saate aru :oops:

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5367
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

Re: Mis toimub?

PostitusPostitas Kaljukits » L Okt 22, 2011 4:10 pm

Eks iga algus ole raske, aga õnneks leiab emakeelset lugemist tänu aktiivsematele amatööridele päris palju.
Tasuks kindlasti tutvuda:
http://www.ham.ee/index.php?option=com_ ... &Itemid=70
Siin on õike palju kasulikke linke ja jutte, aga üks süstemaatilisem ja parim on kindlasti:
http://www.bumpclub.ee/~jyri_r/Teatmik/
Kui aga eelnev on piisavalt huvi äratanud, siis järgmine loogiline samm oleks ise kõige sellega pihta hakata:
http://www.ham.ee/index.php?option=com_ ... &Itemid=58
Head tutvumist!
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

Kasutaja avatar
El3kTriK
Vanem lällaja
Vanem lällaja
Postitusi: 55
Liitunud: R Okt 21, 2011 4:00 pm
QTH: KO29HJ95R
Asukoht: Akadeemia tee 11

Re: Mis toimub?

PostitusPostitas El3kTriK » L Okt 22, 2011 4:12 pm

Aga keegi video demo netis ei tea?

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5367
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

Re: Mis toimub?

PostitusPostitas Kaljukits » L Okt 22, 2011 4:17 pm

El3kTriK kirjutas:Aga keegi video demo netis ei tea?

Demosid on netis miljoneid, aga ühte ma soovitan küll vaadata. See on ühe soomlase väga hästi tehtud video oma ühest väljasõdust loodusesse koos oma antenni ja jaamaga:
http://www.youtube.com/watch?v=4qmQuAL2JOA
Kui selle vaatamine külmaks jätab, võib jaama rahumeeli maha müüa ja muude hobidega tegelema hakata :D :D
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

Kasutaja avatar
El3kTriK
Vanem lällaja
Vanem lällaja
Postitusi: 55
Liitunud: R Okt 21, 2011 4:00 pm
QTH: KO29HJ95R
Asukoht: Akadeemia tee 11

Re: Mis toimub?

PostitusPostitas El3kTriK » L Okt 22, 2011 4:24 pm

Okei, vaat sellist asja ma mõtlesingi!

Põhimõtteliselt saaks ma ka oma seadmega, kui korralik atenn oleks, midas sellist teha, kui ka litsents oleks? :rolleyes:

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5367
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

Re: Mis toimub?

PostitusPostitas Kaljukits » L Okt 22, 2011 4:30 pm

Kõik ongi vaid Sinu oma kätes
EDIT:
Raadioamatööride käsutuses on väga erinevad sagedused, mis levivad kaunis erinevalt. On olemas universiaalseid jaamu, aga saab ka kasutada kindlate bändide jaamu. Sama jutt antennide kohta. Kõik see on vaid füüsika ja samas ka vastav tehnika, mida saab osta või müüa. Aga eks selle, mis kedagi just selle harrastuse juures köidab, leiab igaüks ise. Valikuid on palju ja ilmselt kõigega ei jõua keegi tegeleda. Viimaste linkide kaudu on Sul kõige sellega piisav võimalus tutvuda. Kogu selle materjali läbitöötamiseks kulub, ma kaldun arvama, kuskil nädal :) Aga tore, et huvi tunned ja kõik see on imelihtme -ausõna!
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

Re: Mis toimub?

PostitusPostitas Ambur » L Okt 22, 2011 5:30 pm

El3kTriK kirjutas:Okei, vaat sellist asja ma mõtlesingi!
Põhimõtteliselt saaks ma ka oma seadmega, kui korralik atenn oleks, midas sellist teha, kui ka litsents oleks? :rolleyes:

Sul oleks õigem alustada raadiosidega tutvumist CB vabakasutuse lainealadel, kus ei pea omama amatööri litsentsi, aga toimub samalaadne sidepidamine, ka kaugete jaamadega.
Selleks on vaja üht CB 27 MHz transiiverit (lällar) ja autoantenni või statsionaarset antenni maja katusele panekuks, kui soovid sidetada kodust. Kodust sidepidamiseks on vaja jaamale ka 13,8 V toiteplokki.
Usun, et oma Motorola vastu saad vahetada kindlasti korraliku CB jaama. Aga võid jaama osta ka niisama ja Motorola jätta alles tulevikuks, kui asi hakkab huvitama sedavõrd, et teed raadioklubis ära amatööri eksami ja saad hakata töötama ka amatöörlainealadel.

Sidepidamisest CB vabakasutuse lainealadel leiad internetis samuti infot küllaga.
Mõningat infot leiad ka minu kodulehelt: http://www.ambur.ee
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

Kasutaja avatar
El3kTriK
Vanem lällaja
Vanem lällaja
Postitusi: 55
Liitunud: R Okt 21, 2011 4:00 pm
QTH: KO29HJ95R
Asukoht: Akadeemia tee 11

Re: Mis toimub?

PostitusPostitas El3kTriK » L Okt 22, 2011 5:41 pm

Hehe..
Mul kodus juba ühe auto peal on lällar, aga ma olen ikkagi suhteliselt võõras sellel alal...
Olen üldjuhul kuulanud juttu, kui millestki aru ka üldse saab..
Nimelt ei oska ma Venekeelt... Täna käisin kruttisin kah lällarit ja kuulsin vist prantslasi ja kindlasti soomlasi... Ülejäänu oli venekeelt rääkivate poolt vallutatud... :Hangman:

Kasutaja avatar
remy
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 149
Liitunud: T Aug 04, 2009 2:34 pm
QTH: KO29IK83
Asukoht: Tallinn

Re: Mis toimub?

PostitusPostitas remy » P Okt 23, 2011 1:39 pm

Lällaril kanal 23 ja FM modulatsioon on eestikeelne jututuba. Seal aetakse õhtuti juttu ja mõnikord ka päevasel ajal. Kanal 8 AM on pikamaa autojuhid. Kuna praegu on aga meeletu ülelevi ja kauged jaamad kostavad teinekord isegi tugevamalt kui kohalikud siis kohalike sidede jaoks pead passima peale veidi vaiksemat aega - ülelevi on praegu tõesit meeletu.

Viska pilk peale ka: http://ambur.ee/skeemid.html#lugu7

Edit: http://www.ambur.ee/skeemid.html#lugu5
Viimati muutis remy, P Okt 23, 2011 11:15 pm, muudetud 1 kord kokku.
ES1CRB -|- Müüa: VX-6, G7, UV-3R, UV-3R+, UBC69XLT-2 -|- Ostan: VX-8

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: Mis toimub?

PostitusPostitas Evo » P Okt 23, 2011 3:27 pm

Ülilevide tõttu on praegu peaaegu võimatu kohalikku sidet pidada, kui tegu pole just paari kilomeetri kaugusel asuva vastaskorrespondendiga. Seda saab vaid hilisõhtusel ajal teha, kui kaugemad signaalid hakkavad vaibuma.
Kuna teemaks oli, et mis raadiolainetele toimub, siis parim viis sellest teada saada on kuulamine. Säti antenniasjad joonde, kuula alul pealt, mida teised teevad ja kui üdvaade on olemas, siis ütle julgelt sõna sekka. Harjutamiseks sobib igati CB- laineala, reeglid pole karmid ja rahvas on sõbralik. :)
Keelte oskusega on veidi teine lugu. Kui soovid kaugemaid sidesid pidada, siis peaks veidi inglise keelt oskama. Vähemalt niigi palju, et elementaarne sideseanss läbi viia. Tavaliselt aga räägitakse lisaks veidi oma aparatuurist ja antennidest, tihti küsitakse kohaliku ilma kohta, selleks peab juba veidi vabamalt rääkima. Vene keelega on sedasi, et ida poole suheldes läheb seda siiski tarvis, kuigi nende vilunumad amatöörid suhtlevad üsna ilusti ka inglise keeles.
Hakka aga julgelt pihta, küllap aja jooksul tuleb kogemusi juurde. Suhtleb ju enamus raadiorahvast mitte oma kodukeeles ja grammatilisi eksimusi ei panda pahaks.

Kasutaja avatar
El3kTriK
Vanem lällaja
Vanem lällaja
Postitusi: 55
Liitunud: R Okt 21, 2011 4:00 pm
QTH: KO29HJ95R
Asukoht: Akadeemia tee 11

Re: Mis toimub?

PostitusPostitas El3kTriK » P Okt 23, 2011 4:14 pm

Inglise keel käpas.. Ainult spetsiifilisi sõnu selle ala kohta ei tea..
Muidu jah, proovisin täna ka cb peal kedagi kätte saada, või niisamma kuulata, aga koguaeg tuleb muud sisse..
Kanal 2 ja am, sealt tuli koguni kristliku juttu ja veel inglise keeles.. Mingi, et haarake piiblid jne :ANAL:

Eks ma proovin jah seadme tööle saada lähiajal.. :|

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5367
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

Re: Mis toimub?

PostitusPostitas Kaljukits » P Okt 23, 2011 4:31 pm

Hetkel ja lähiaastatel ei ole FM-s ega ka AM-s CB lainetel suurt midagi teha. Levi on nii hea, et kuuled korraga kõiki ehk ei kedagi. Alles hilisõhtul saad kohalikega sidet pidada, kui sedagi ja aasta kahe pärast ilmselt mitte sedagi. Kui aga päike rahuneb ja levi vaibub, siis kaovad kaugemad jaamad ja saab emakeelset sidet pidada.

Võluvõti on külgriba modulatsioon -SSB, aga selleks peab olema ka vastav jaam.
Keegi ei suuda ega ka taha Sulle auku pähe rääkida :). Loe veelkord "kohustuslik kirjandus" läbi ja sea ise oma sammud ja eesmärgid. Kui aga leiad, et raadioamarörism Sind tõesti huvitab, siis võin vaid Sulle "kaasa tunda".... ühesõnaga, ole ettevaatlik - jõledamat nakkust mina ei tea ;)
Vot nii see toimubki.
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

Kasutaja avatar
äpu
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 1086
Liitunud: T Veebr 01, 2005 1:14 pm
QTH: KO29JK
Asukoht: Tallinn.Lasnamägi.

Re: Mis toimub?

PostitusPostitas äpu » E Okt 24, 2011 4:30 pm

Varsti on oodata odavaid CB jaamasi.Kelle närvid vastu ei pea hakkavad neid varsit müüma,kuna kohalik side puudub :D Aga see on alles algus.
See levi juba ükskord üleelatud.
Tervitades Äpu! es1ate 73!
304ET

Kasutaja avatar
postikana
Veteran
Veteran
Postitusi: 829
Liitunud: E Apr 05, 2010 7:23 pm
QTH: ko29ne

Re: Mis toimub?

PostitusPostitas postikana » E Okt 24, 2011 4:31 pm

Kui odavaks siis jaamad muutusid, teaks ennem maha müüa kui puhta kilohinnaga ära hakatakse andma.

Kasutaja avatar
1Kusti
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 127
Liitunud: E Mai 02, 2011 10:40 pm
QTH: KO29IJ28XN
QTH2: KO18SW65WN
Asukoht: TLN (Mustamäe), Haapsalu

Re: Mis toimub?

PostitusPostitas 1Kusti » E Okt 24, 2011 11:48 pm

Kohutav! Keegi üritab ennast nakkusest ravida, mul vastupidi - tahaks vastu talve päälinna tagasi kolinuna lainetama hakata...

Kui Sombi remy poolt mulle annetatud Tenvox TX-400 FM-i pääle moditud ja Dzinni käest toiteka saan, tuleb 27 megablörtsi magnetjalaga piitsa otsima hakata - minu Alan koos antenniga vahetas autost teatavasti maikuus vägivaldselt omanikku. Sombi soovitas karjatada, et äkki kaas(haiguse)kannatajad laenavad erinevaid vigureid, et parim välja valida - katusele/seinale ei saa korteriühistu baabade kiljumise vältimiseks midagi statsionaarset aretada...

Loomulikult tuleks mul ka SWR-mõõtja laenata, mida mul elus olemas pole olnud. Paergaseks ainul kaks PMR-i kabulat alles, ülejäänu sai keegi Vanja või Stjopa prihvatiseeritud...

Nujah, vastu talve tuleks kutsungi hankimise peale ka mõtlema hakata, ametialaselt on see olemas, aga CB-s ja Ham-is kõlbmatu...
ES1GRA
55 959 414


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Google [Bot] ja 11 külalist

cron