PMR, beebimonitor ja hea tava

Mu jaam ei tööta korralikult! Aidake palun! Mis asi see CB üldse on?
bruno
Algaja
Algaja
Postitusi: 1
Liitunud: L Sept 15, 2012 11:16 pm
QTH: KO29HK18

PMR, beebimonitor ja hea tava

PostitusPostitas bruno » P Sept 16, 2012 12:04 am

Tere
suhteliselt värske isana on mul õnn ja rõõm kasutada PMR raadiosaatjat beebimonitorina. No saigi spetsiaalselt selleks ja sellise funktsiooniga PMRide paar ostetud.
Paar päeva tagasi oli siis selline intsident: beebimonitor hakkas tööle, tegelesin titaga, kui monitorist hakkas meeshääl rääkima midagi sellist, et pane teisele kanalile, ma siin pean sidet. Mõtlesin, et ütleks midagi vastu, a suutsin ennast tagasi hoida :roll: . Noh loomulikult oli tegu kolmanda kanaliga ja Tallinna linnas. Järele mõeldes.. olen enda arust paksu nahaga ja iga asja peale ei ärritu. Mis mõtlema paneb, on see, et sisult räägib keegi "beebimonitori" mida soovib. No tegelikult siis PMR vastuvõtjasse. Raadiohuvilisena võiksin õlgu kehitada ja lihtsalt kanalit vahetada (ja nii tegingi! ehk kolisin neljandale kanalile). Lapsevanemana teeb meele murelikuks.

Eks siinkohal soovin arutleda, et kus ja mis on valesti läinud? Olen enda arust kasutanud PRM kanaleid ja saatjaid sihipäraselt.. Muidu vast ei oleks beebimonitori funktsiooni sinna sisse ehitatud. Ostetud Eestist ja eesti keelse manuaaliga. Mäletamistmööda ei olnud juhendis midagi kirjas selle kohta, et mis kanalil võiks/peaks teda beebimonitorina kasutama.

Missugune on PMR kanalite ja repiiterite kasutamise ja ülesse seadmise õiguslik pool?

Usun, et sellised beebimonitor vs raadioamatöör "konfliktid" jääksid olemata, kui näiteks juhendis oleks välja toodud repiiterite asukohad ja kanalid, ning hoiatataks võimalike jamade eest. Juhendi lugemine ja sellest aru saamine on muidugi ise küsimus. Teavitustöö teistes foorumites (nagu perekool.ee) ei teeks samuti halba. Mitte, et ma seda loeks aga võib-olla mõni lapse ema loeb ;)

Mida arvate?

TimoT
Vanem lällaja
Vanem lällaja
Postitusi: 66
Liitunud: R Dets 07, 2007 5:43 pm
Asukoht: Tallinn, KO29HK

Re: PRM, beebimonitor ja hea tava

PostitusPostitas TimoT » P Sept 16, 2012 12:46 am

bruno kirjutas:Missugune on PMR kanalite ja repiiterite kasutamise ja ülesse seadmise õiguslik pool?

Raadiosageduste kasutamise tingimused ja tehnilised nõuded sagedusloast vabastatud raadioseadmetele
Lisa 1 Liikuv maaside
5. PMR 446 raadioseadmed

Ja ongi kõik

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

Re: PRM, beebimonitor ja hea tava

PostitusPostitas Ambur » P Sept 16, 2012 12:50 am

Tere Bruno! Kõigepealt õnnitlused isaks saamise puhul!

PMR446 on 446 MHz, kõigile vabaks omavaheliseks suhtlemiseks mõeldud laineala:
http://www.ambur.ee/sagedus.html#lugu2

PMR446 käsijaamadega võib kõigil 8-al kanalil igaüks vabalt suhelda, seda ka 3-dal kanalil, kus on Tallinnas repiiter.
Repiiter on selleks, et suurendada nende 0,5W käsijaamade leviulatust ja see on samuti kõigile kasutamiseks.
Heaks tavaks on aga see, et kui keegi mingil kanalil juba räägib, on järelikult momendil kanal kinni ja seal ei hakata ise häält tegema, veel vähem sealt teisi ära ajama (ka repiiterilt).

PMR446 käsijaamade kasutamisel beebimonitorina peabki arvestama sellega, et igal kanalil, igal ajal võib hakata keegi kõrvaline rääkima. Selle tõsiasja jätavad kaubapakkujad ilmselt mainimata, kui neid jaamu beebimonitoridena reklaamivad. Neid võib küll monitorina kasutada, aga pole selleks mõeldud. Spetsiaalsed beebimonitorid töötavad teistel, hoopis kõrgematel või madalamatel sagedustel, kus pole segajaid.

http://www.lastetarbed.ee/tooted/turvalisus-beebimonitorid/padwico-beebivalvur-903-digi

http://www.on24.ee/laps/turvavarustus/beebimonitorid/18948

Küll aga on PMR446 jaamadel rahvusvaheliselt kanal 1 nn. lastekanal. Sellel töötavad ka lastepoodides müüdavad laste paarikümne mW võimsusega "walkie-talkie"-d, millede levikaugus on väga väike. Seda kanalit teised üldiselt ei kasuta (kuigi pole ka keelatud). Seepärast sobiks kanal 1 kõige paremini beebivalvuri kanaliks, kui PMR446 käsijaama kasutada.
Ja kui lülitad oma jaamadel sisse mõne CTCSS selektiivkutsungist, ei ava teised, ilma sama selektiivkutsungita jaamad sinu jaamu. Siis on veel vähem segamist.
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

Kasutaja avatar
bob
Veteran
Veteran
Postitusi: 569
Liitunud: R Veebr 26, 2010 12:23 pm
QTH: KO29IJ66
Asukoht: TLN

Re: PMR, beebimonitor ja hea tava

PostitusPostitas bob » P Sept 16, 2012 9:12 am

mina küll ei julgeks neid beebimonitorina kasutada, mis monitoorib kõik kodus olevad helid teistele :shock: linnavahel ringi sõites kuuled peretülisid kui ka seda kuidas lapsed riielda (peksa) saavad.

samas keegi ei keela mul ju scanni kasutada. aga monitorina ostja peaks küll selgeks tegema mitu kõrva teda ja tema beebit kuulavad.
PiltPilt
ES1/ES2/304-BOB/2480010

Kasutaja avatar
Pagan
Veteran
Veteran
Postitusi: 1009
Liitunud: N Dets 29, 2005 11:25 pm
QTH: KO38EF
Asukoht: Elva

Re: PMR, beebimonitor ja hea tava

PostitusPostitas Pagan » P Sept 16, 2012 10:03 am

Brunol peaks just heameel olema et repiiter olemas on sest nii saab ta ju oma peremonitorile paarkümmend kilomeetrit tööraadiust juurde. Isegi ämm saab kaugelt PMR kabulaga võimaluse asja kontrolli all hoida kui midagi peaks valesti minema. :lol:
es5cc

Kasutaja avatar
mark-lll
Veteran
Veteran
Postitusi: 862
Liitunud: R Okt 10, 2008 10:59 pm
QTH: KO29IK63
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: PMR, beebimonitor ja hea tava

PostitusPostitas mark-lll » P Sept 16, 2012 10:50 pm

perefoorumis on antud teema üleval, aga kuna seal on sinisilmsed blondiinidest lambad vabandust väljenduse eest...siis oli sealt ka vastavasisulisi kommentaare saada, ehkki sai väga ilusti ja viisakalt lahti seletatud ja samad põhjused ka edastatud, et me ei soovi teiste pereeluga kursis olla 30km raadiuses Tallinnast kuhu on reppi kuulda... Teinekord on vaja kedagi välja kutsuda ja ei saagi, sest titt lõugab tunde sinna valvurisse, mis on nagu võluväel just 3.00 kanalil..:P
Mark 3, ES1KPO
X30, Anytone AT-779UV
Pr 145, Taylor 3
AT5888 UV, NR 770R, GT-3TP
Retevis RT3

janno
Veteran
Veteran
Postitusi: 759
Liitunud: N Dets 20, 2007 12:59 pm
QTH: KO37MU
Asukoht: Võru
Kontakt:

Re: PMR, beebimonitor ja hea tava

PostitusPostitas janno » E Sept 17, 2012 12:36 am

Tsitaat eelmainitud foorumist.

Beebimonitor ka plaanis osta, kuigi olen isegi mõtlenud lällarile :D Sellel parem kvaliteet ja leviala.


Varsti on 23FM :D
CB-CH23FM/PMR446-CH6,00/2m-145,500/70cm-433,500/80m-3,670 - http://wiki.kuus.eu

Kasutaja avatar
remy
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 149
Liitunud: T Aug 04, 2009 2:34 pm
QTH: KO29IK83
Asukoht: Tallinn

Re: PMR, beebimonitor ja hea tava

PostitusPostitas remy » E Sept 17, 2012 3:45 pm

Ega iga köögikata peagi teadma misasi on mis - ilusasti neile sinna lahti seletada mis on mis oleks kindlasti kasulik kõigile. Ilma igasuguste üleolevate märkusteta jne :idea:
ES1CRB -|- Müüa: VX-6, G7, UV-3R, UV-3R+, UBC69XLT-2 -|- Ostan: VX-8

tysonlee
Algaja
Algaja
Postitusi: 1
Liitunud: K Nov 07, 2012 9:45 am
QTH: Nilluse

Re: PMR, beebimonitor ja hea tava

PostitusPostitas tysonlee » K Nov 07, 2012 9:47 am

Kas sa oled raadioamatöör ja soovid amatöörraadiosagedusi? Või tahad Eesti jahisagedust sinna sisse?

Kasutaja avatar
mark-lll
Veteran
Veteran
Postitusi: 862
Liitunud: R Okt 10, 2008 10:59 pm
QTH: KO29IK63
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: PMR, beebimonitor ja hea tava

PostitusPostitas mark-lll » K Nov 07, 2012 10:07 am

tysonlee kirjutas:Kas sa oled raadioamatöör ja soovid amatöörraadiosagedusi? Või tahad Eesti jahisagedust sinna sisse?



Hm, loe uuesti ülemine post läbi...:) seal tundis kodanik muret et kolmandal kanalil kuhu ta oma valvuri sättis, tegi keegi veel häält..

siin nagu pole jahisagedustega midagi pistmist... :rolleyes:
Mark 3, ES1KPO
X30, Anytone AT-779UV
Pr 145, Taylor 3
AT5888 UV, NR 770R, GT-3TP
Retevis RT3

Kasutaja avatar
hall kass
Veteran
Veteran
Postitusi: 1789
Liitunud: R Juul 27, 2007 4:02 am
QTH: KO38JI42
Asukoht: Tartu

Re: PMR, beebimonitor ja hea tava

PostitusPostitas hall kass » N Nov 08, 2012 5:41 pm

Kui Tartus oli repiiter, siis tundus, et mõne tegelase meelest oli see hea võimalus oma lapsi veel kaugemalt valvata. Või taheti enda arvates head nalja teha? Sätiti oma lapsevalvejaamad repi kanalile. Ma pole testinud, kas lapsevalvereziimil töötav jaam ka sissetuleva signaali peale avaneb, kuid võin öelda, et mõnigi kord kostus eetrisse lastud jutule vastuseks (ilmselt ärkvele ehmatatud) lapse nutt.
304FL, "Three zero four Freyja love"


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 15 külalist