1. leht 2-st

Soovitusi sidesüsteemi arendamisel

Postitatud: K Apr 03, 2013 12:17 pm
Postitas t987
Tervist, mure järgmine...töö juures oleks vaja välja arendada side, mis toimiks kahe masina(kaevandusmasinad) ja ~3 käsijaama vahel. Kuna surfates siin erinevate poodide vahet on valik nii kirju, et ise ei oska midagi arvata. Ehk on keegi juba sellise tee läbi teinud ja oskab midagi soovitada? Samuti oleks üks tingimus, et saaks ühendust või tegevus toimiks ka samal kanalil, kus nn rekkamehed.


Ette tänades;
Madis

Re: Soovitusi sidesüsteemi arendamisel

Postitatud: K Apr 03, 2013 12:40 pm
Postitas es3jm
Meie tehases töötab analoogiline süsteem. Me kasutame frontaaltõstukis ICOM IC-F210 raadiojaamad ja käsijaamad Vertex VX-146 ja ALAN HP-450. Kõik raadiojaamad töötab PMR sagedusega. Parallelses töötab 27 MHz süsteem . Kasutame jaamad Midland 48 Excel multi. Ostnud ja programeeritud Tehnoturus. Süsteemid töötab 2004 aastast 24h 365 ööpäevad aastas. Kõik töötab hästi.

Re: Soovitusi sidesüsteemi arendamisel

Postitatud: K Apr 03, 2013 1:48 pm
Postitas postikana
Kuna tingimus on, et saaks olla rekkameeste kanalil, siis vast võttagi 3 käsijaama näiteks Randy II liitiumakuga või Alan 42 Multi või INTEK h520. Neil saab ka autoadapteri panna. Kaevandusmasinatesse võiks panna miski pisikese Cobra 19DX või Midland 100 Plus. PMR446 on tore asi, kuid teised ei ole just väga õnnelikud, kui seal miski maina-viira käib.

Re: Soovitusi sidesüsteemi arendamisel

Postitatud: K Apr 03, 2013 2:55 pm
Postitas t987
Ega rekkameeste kanalit väga läbustada ei taha, aga koht kus oleme, pole väga asustatud ka. Ütleme nii, et peaks olema võimalus ka sellel kanalil töötada.

Re: Soovitusi sidesüsteemi arendamisel

Postitatud: K Apr 03, 2013 3:48 pm
Postitas postikana
Kui tegemist on kaevandusega, kus pole plahvatusohtu ja raharulli on, siis ühilduvuse mõttes võiks võtta 3 tk President Randy II liitiumakuga ja 2 tk miskeid autojaamu. Või kui ei ole siis nii palju CB jaamu kui veokatega suhtlemiseks vaja ja ülejäänd titevalvurid odavmüügist. Igal juhul tasub arvestada, et käsklusi saavad anda ka kõrvalised isikud, kel sellised jaamad on.

Re: Soovitusi sidesüsteemi arendamisel

Postitatud: K Apr 03, 2013 4:58 pm
Postitas vabahärra
Postikana poolt esitatud probleemi lahendamiseks on infot vähevõitu:
1) Kas need kaevandusmasinad müttavad maa all või maa peal.
2) Kui intensiivne on eetri kasutamine.
3) Kui suur territoorium on vaja sidega katta - milline on maksimaalne nõutav sidekaugus.
4) Kas ollakse valmis tegema kulutusi sageduskanali eraldamiseks TJA poolt.
5) Kas see saab olema mingi mõnda päeva/nädalat vältav projekt või pikaajalisem.
6) Millised on nõuded häirekindluse suhtes.
7) Kus kandis need masinad müttama hakkavad.
Mitte mingil juhul ei tohi kasutada raadioamatööridele eraldatud sagedusi ükskõik milliseks tööalaseks sidepidamiseks,sellise kasutuse ilmnemisel on kuri karjas.
Loodan,et kui ülaltoodud küsimustele on olemas selged vastused saab ka midagi konkreetsemat lahendust välja pakkuda.
Parimate soovidega
Vabahärra

Re: Soovitusi sidesüsteemi arendamisel

Postitatud: K Apr 03, 2013 5:00 pm
Postitas vabahärra
Vabandust,probleem oli püstitatud mitte postikana vaid t987 poolt!Veel kord vabandust!
Vabahärra.

Re: Soovitusi sidesüsteemi arendamisel

Postitatud: K Apr 03, 2013 9:07 pm
Postitas t987
Katsun vastata adekvaatselt nendele küsimustele (:
1)Masinad töötavad maapealsetes kaevandustes
2)eetri kasutamine vast nii intensiivne ei ole
3)maksimaalne sidekaugus kaevanduse siseselt on ~8 km
4)eraldi sageduskanalit ei sooviks
5)projekt kestab ilmselt niikaua kui firma eksisteerib :D
6)häirekindlus peab olema hea, kuna pidevaid probleeme ei soovi
7)põhitegevus on Saaremaa, aga satub ilmselt sisse ka Märjamaad ja Vasalemma

Re: Soovitusi sidesüsteemi arendamisel

Postitatud: K Apr 03, 2013 11:29 pm
Postitas vabahärra
1)Oletan,et tegu on Kaarma kandis dolomiidikarjääriga.Vist on kõige odavam ja samas piisav Postikana poolt pakutud variant CB 27MHz autojaamad liikuvatel agregaatidel ja lisaks sama bandi käsijaamad tegelastel,kes liiguvad karjääris või selle ümbruskonnas.Kuna enamikul jaamadel on skaneerimisvõimalus,pole probleemiks kahe kanali jälgimine,st. üks rekkade kanal,mis on tavaliselt rekkameestel kasutusel ning teine siis suvaline kokkulepitav kanal omavaheliseks suhtluseks.Kuna on tegemist vabakastuses olevate kanalitega,pole muidugi mingit garantiid,et just kõige vajalikumal momendil pole suvel kauglevi puhul itaallaste või muu paraja hüppekaugusel asuva maa jaamade signaalid sees.Hüppekaugus võib varieeruda sõltuvalt peegeldava kihi kõrgusest 1000 - 2500 km vahel.
2)Kasutusintensiivsuse poolest võiks olla tõepoolest see CB 27MHz variant.
3)Kui suurim kaugus ei ületa 8 km,on see samuti sobilik,probleeme võib olla käsijaamadevahel side saamisega piirkaugusel
4)Kui ei soovita,siis ei soovita,kuigi oleks kõige kindlam variant,sest siis ei oleks karta häireid teiste jaamade poolt.
5),6),7) eraldi pole siin midagi lisada,kõik on sisuliselt ülalpool kirjas.
Jaamade valikul ma sõna ei võtaks,sest CB bandi jaamade omadustega pole väga kursis,olin tegev profisides.Võibolla on Postikana pakutud otstarbekas valik,ei tea.
Parimate soovidega
Vabahärra

Re: Soovitusi sidesüsteemi arendamisel

Postitatud: N Apr 04, 2013 12:10 pm
Postitas postikana
CB käsijaama kaugus on ettearvamatu praeguse Päikese aktiivsuse juures. Linnasiseselt tuli vist km kanti. Kui nüüd tõesti on vaja 8 km katta käsijaamadega, siis kisub sinna kanti, et kuskile keskele tuleks panna repp. Samas kui siiani on saadud hakkama, siis vast äki GSM900 lahendab pikemad otsad.
Kes kellega suhtleb?
Käsijaamad käsijaamadega ainult või ka tulevate-minevate autodega ja tõstukitega?

Re: Soovitusi sidesüsteemi arendamisel

Postitatud: L Apr 27, 2013 12:59 am
Postitas hall kass
Käsijaamade vajadus viitab sellele, et mingid tegelased liiguvad tööalal jalgsi ringi. Samas 8 km on selline vahemaa, mida mõni jalgsi trampida ei viitsiks - mugavam oleks autoga :) Autodele aga saab panna pikad antennid, nii et 8 km kaetakse igast asendist ära.

Käsijaama enda antennijupp võib lühikeseks jääda. Igiammu kandsin CB-käsijaama tihti kaasas. Sidekaugus kõikus väga palju. Madalamais kohtades võis see olla kilomeetri jagu, Toomemäel aga sai käsijaamaga kuulata Evot (Lääniste, baasjaam).

Kuid käsijaamadele saab osta pikemaid antenne ja näiteks 50-sentimeetrine pidavat andma üsna hea tulemuse võrreldes 25-sentimeetrisega.

Re: Soovitusi sidesüsteemi arendamisel

Postitatud: K Juul 03, 2013 10:16 am
Postitas reoelanik
Nii, suhtlesin tehnoturu omadega. Kopeerin siia ka viimase kirja, et teie arvamust küsida. Ehk on härra Erko Ensling ka siin tegija?

Tere,

Hetkel ei tooda kahjuks ükski tootja nii pikka vahemaad katvaid käsi CB jaamu (rekkameeste kasutatav sagedus ala ehk lällarid) maksimaalne kasutatav vahemaa käsilällartie puhul on ca. 500m. Antud saatjad on mõeldud ehitusobjektidele seal viibivate ja sinna saabuvate autode lihtsamaks juhendamiseks.
Piirangud tulevad kasutatavast väga madalast sagedusest 27Mhz.

Hetkel antud info kohaselt oleks teil vaja 3 käsijaama ja 2 autojaama ja autod peaksid saama suhelda ka teiste rekkameestega.
Oleks pakkuda paari erinevat lahendust:
PMR vabakasutus jaamad, saadaval ainult käsisaatjad kuid otsenähavuse korral kattavad 3-4 km ära.
UHF profisaatjad on olemas käsisaatjad ja autosaatjad kuid lisaks vajalik sagedusluba, samas on ka võimalus meie sagedusi rentida, saatjad on oluliselt vastupidavamad ja vahemaad pikemad.

Kahjuks kumbki lahendus ei ühti rekkameeste kasutatatava lällarite sagedusega ainus lahendus oleks paigaldada autotele lisaks cb raadiod.

Kui käsijaamade ja autojaamade vajadus on sama mis ülal märgitud saaksin teile koostada pakkumise.

Re: Soovitusi sidesüsteemi arendamisel

Postitatud: K Juul 03, 2013 11:41 pm
Postitas tudeng
CB käsijaam oma originaalantenniga on jah mõttetu, alates poole meetrisest antennist hakkab looma. Tegelikult normaalse antenni pikkus võiks olla vähemalt 0,1 lainepikkust, parem kui 0,25 lainepikkust. Lainepikkus on 11m lällaril teadupärast, nii et 2,5 meetrit on hea antenn. Pakun välja, et cb käsijaamal võiks olla teleskoop antenn, nagu vanadel mallidel kunagi oli, kui sidekaugust on vaja, tõmbad antenni välja.Lõppaste peab muidugi kokkulükatud antenniga tööd kannatama, mitte maha põlema.Lühikesel vardal on kiirgustakistus nii väike ja sobituspooli ning maa kaod nii suured, et enamus saatevõimsust ei kiirgugi, antenni kasutegur jääb väga väikseks.

Re: Soovitusi sidesüsteemi arendamisel

Postitatud: N Dets 05, 2013 10:30 pm
Postitas reoelanik
Nii, jupp aega mõõdas ja sai soetatud masinatesse President Truman ja käsijaamadeks President Randy II P.
Masina omal pole probleeme märganud, küll aga käsijaam teeb lollust. Nimelt kui proovid masinaga (ka muude kui enda firma omadega) suhelda, siis masin kuuleb normaalselt, aga kui tema mulle käsijaamale tagasi räägib, siis näen ekraanilt, et signaal tuleb sisse, aga kõlarist ei kostu midagi. Ja seda ka väikese vahemaa tagant: ~50m. Kas lihtsalt anomaalia või tõsisem asi?

Re: Soovitusi sidesüsteemi arendamisel

Postitatud: R Dets 06, 2013 3:31 pm
Postitas taivo
Tervist!

Võta müralukk (squelch) maha, kas kohisema hakkab üldse? Ja kas kohe masina kõrval olles ikka tuleb jutt läbi? Äkitse on eriti kangelt squelch peale keeratud.