1. leht 1-st

Sirio t3-27 häälestamine

Postitatud: R Nov 27, 2015 2:22 am
Postitas simp
Sai alustuseks üks selline pisem antenn hangitud autole katusele.

Nagu aru sain siis antud antenni pikkust saab reguleerida üleval otsas oleva poldi abil.
Täna proovisin teist häälde saada. Ühendasin raadioga ja keerasin alustuseks kõige lühema asendi peale.
Hakkasin samm-sammult pikemaks keerama, lootes et üks hetk hakkab raadio SWR näidik mingeid vihjeid andma, et kuhu poole veel timmida võiks. Kuid raadiol ei näinud kordagi alla 3'e(max) näitu. Erilist vahet polnud kas proovida 1, 20 või 40 kanalil(FM).
Kuna aeg sai otsa siis jätsin esialgu keskele ja sõitsin Tartust Tallinna, ise hoolega 8AM'i kuulates. Tervel teekonnal korjas üles ühe vestluse ja rohkelt sahinat.

Samas ei olnud auto asukoht kõige parem(kõrge puu läheduses). + üks ustest oli ka enamjaolt lahti.
Enam vähem võiks ta ikkagi niimoodi häälde minna, palju sellised asjad SWR'i mõjutada suudavad?
Kas seda raadio peal olevat SWR'i näitu saab üldse häälestamisel usaldada(cobra 29lx) või oleks vaja esialgse häälestamise jaoks kuskilt eraldiseisev SWR mõõdik leida?

Re: Sirio t3-27 häälestamine

Postitatud: R Nov 27, 2015 6:32 pm
Postitas simp
Täna sai näpuga manualis järge ajades uuesti vaadatud.
Enam-vähem sai vist isegi paika. st raadio ise näitab sinna 1'e kanti SWR'i hetkel.
Ühtegi testi ei jõudnud teha, aga proovin üheksa ajal kuulata. Ehk on keegi tallinnas aktiivne.

Re: Sirio t3-27 häälestamine

Postitatud: P Nov 29, 2015 12:05 am
Postitas JM75
Mul oli raadio, kus on ka sisse-ehitatud SWR näidik. Sai võrreldud, milline on vahe sisse-ehitatud SWR-ga, mis ise ennast kuidagi kalibreerib vs. väline SWR mõõtja. Ei olnud väga vahet.

Mis puudutab SWR näitu üldiselt, siis algul paanitsesin ka sel teemal päris palju. On ju igalpool jutt, et liiga kõrge SWR keerab raadio tuksi. Reaalne kogemus näitab, et see on võrdlemisi huinjaa. Mul on autol olnud peal peetis NGP antenn, mille SWR näit oli ühtlaselt 5.0 ja praegu on mul ground plane-ks mingi suvaline huinjaa alumiiniumplaat ja antenniks Sirio Omega 27 ja selle lahenduse SWR on 2.0-3.0 vahel. Sõidan palju maanteel ja mu President Taylor III istub kogu aeg AM8 peal ja rekkadega ka suhtlen suht palju. Range on selline, et kuskil 6km pealt hakkan kuulma ja midagi ehk vaikselt aru saama. 2-4km vahemikus, olenevalt olukorrast, on signaal juba täiesti puhas, kui teisel on antenn korras. Linnas proovitud konkreetseid vahemaid mõõta. 2km tuleb kindlalt ära, kui läheb hästi, siis rohkem ka. E-propagatsiooniga tuleb ka tuhandeid kilomeetreid ära :D

Mis puudutab rekkadega suhtlemist, siis neile peab üldjuhul olema üsna lähedal. See seltskond ei viitsi suvalist mula väga kuulata ja tihti on neil squelch üsna peale keeratud nii, et pead olema mitte rohkem kui 1km raadiuses. Osad räägivad vastu, osad ei räägi vastu. Ma üldjuhul annan teada politseist, kehvadest teeoludest ja muust olulisest liikluses. Enamasti saan sidet vastu ka.