CB võimendi autosse

Mu jaam ei tööta korralikult! Aidake palun! Mis asi see CB üldse on?
intsspoiss
Lällaja
Lällaja
Postitusi: 37
Liitunud: T Juul 03, 2012 10:25 pm
QTH: KO29IJ17
Asukoht: Mustamägi

CB võimendi autosse

PostitusPostitas intsspoiss » N Mär 24, 2016 11:39 am

Kui CB jaoks autosse võimendi panna, siis kas on vahet kas ühendada see otse aku pealt või sigaretisüütajast ?
Indrek

JM75
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 106
Liitunud: P Juul 27, 2014 1:56 pm
QTH: KO29IJ

Re: CB võimendi autosse

PostitusPostitas JM75 » N Mär 24, 2016 2:43 pm

On küll vahe. Sigaretisüütaja pistikul on oma max. võimsus, mida ei tohi ületada, muidu lased kaitsmed läbi ja/või paned auto põlema. Ilmselt on see sinu auto kasutusjuhendis kirjas.

Otse aku pealt pannes on ka asju, millega tuleb arvestada. Sigaretisüütajast tuleb ühtlasem, silutud vool. Otse aku pealt voolu võttes tuleb arvestada vägivaldsema voolukõikumisega, mis auto käivitamisel tekib. Lisaks pingelangud jms, mis tekivad erinevate seadmete sisse/välja lülitamisel.

Üldisemalt rääkides, siis ma seaks kahtluse alla CB võimandi vajalikkuse autos. Kui me räägime CB kasutamisest maanteel praktikas, siis võimendite kasutamine on nulli lähedane. See omakorda tähendab seda, et ka sinul on mõttetu võimendit omada, sest vähe on kasu olukorrast, kus sind kuuldakse kaugele aga sina ühtki kaugemat vastust ei kuule, sest teised võimendit ei kasuta. Oluline on aru saada, et võimendi parandab sinu saatele minekut aga ei paranda sinu vastuvõttu. Sinu vastuvõttu mõjutab ainult sinu antenn ja selle võimalikult korrektne paigaldus. Maantee praktika näitab, et antenne paigaldatakse nii nagu jumal juhatab ja vastuvõtt/saade on suuremalt jaolt kehvapoolne. Kui sa saad oma paigalduses SWR alla 3.0, siis julgen arvata, et see on juba parem kui 80% teistest liiklejatest.

Mängu tuleb ka legaalne pool. Kõik Euroopas müüdavad CB raadiosaatjad juba on seadistatud maksimaalsele lubatud saatevõimsusele, seega on igasugune võimendi illegaalne!
CB: President Taylor III Classic ASC, Sirio Omega 27 | PMR: Midland G18 / Midland GB1

vanapagan
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 234
Liitunud: P Mär 06, 2005 4:44 pm
QTH: KO29IJ
Asukoht: Tallinn.
Kontakt:

Re: CB võimendi autosse

PostitusPostitas vanapagan » R Mär 25, 2016 9:26 am

Kui Sa tahad autosse panna 50-100 W võimendi, siis ei ole sellel mõtet,auto antennid ei ole selle võimsuse jaoks loodud. Aga kui kasutada 10 W võimendit, siis aitab küll ja voolu void vabalt võtta sigaretisüütaja pesast. Kannatab selle vati välja küll, ainult pesa kontaktid olgu puhtad. Ega levi kaugust juurde ei tule aga natuke parandab sinu vastaskorrespodendile vastuvõtu kvaliteeti.
Tervitab ja ootab põrgu. Vanapagan.

intsspoiss
Lällaja
Lällaja
Postitusi: 37
Liitunud: T Juul 03, 2012 10:25 pm
QTH: KO29IJ17
Asukoht: Mustamägi

Re: CB võimendi autosse

PostitusPostitas intsspoiss » R Mär 25, 2016 10:11 am

Muidu mõtted liikusid KL60 poole. Ma enda 4W ei kostu hetkel kuigi kaugele,eile õhtul oli seda väga hästi näha. Aga võim ja jaam tahavad mõlemad voolu saada ja mõlemale sigaretisüütajast voolu võtta ei ole vist kõige parem idee? Nii et ikkagi on mul probleem.
Indrek

Kasutaja avatar
taivo
Veteran
Veteran
Postitusi: 356
Liitunud: P Jaan 27, 2008 4:23 pm
QTH: KO39LH
Asukoht: Tallinn Kopli ; Ida-Virumaa Kulja
Kontakt:

Re: CB võimendi autosse

PostitusPostitas taivo » L Mär 26, 2016 2:57 am

Tere!

Kui võimalik siis vea kindlasti aku pealt korralike veidi jämedamate kaablitega toide. Miinuse võid ka kusagilt ligemalt kerest võtta, aga näiteks ma ei leidnud head paika ning vedasin selle ka otse akult. Aku juurde plussotsale pane kindlasti ka tarbimisele vastupidav kaitse. Sigaretisüütaja on selliste asjade jaoks kipakas, sealt võib igasugu häireid jaama tulla ja kõlbab üldiselt vaid palja jaama ajutiseks toitmiseks(tihtilugu tahetakse süütajast igasugu nutivigureid,gps seadet,pardakaamerat ja muud jura toita, ja tore kui see siis on vaba :) ). KL-60 kärab autosse küll, hea kui 20-30 wiskit on varnast vajadusel võtta - baasjaama mehi kuuled üldjuhul kaugele, nemad aga hakkavad peagi kurtma sinu "ärakadumisest". Üks normaalne autoantenn elab selle tagasihoidliku võimsuse kenasti üle. Antenn pane häälde ja võimendile leia koht, kus korralikult jahutust saab, mul üks kl-35 hakkas suitsema, kuna eelnimetatud tingimused olid täitmata.

Head nokitsemist!

torn
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 122
Liitunud: P Juul 02, 2006 4:56 pm
QTH: ko29hj89vi
QTH2: kp30kk78fv
Asukoht: Tallinn

Re: CB võimendi autosse

PostitusPostitas torn » L Apr 30, 2016 12:31 am

jahh. poisid räägivad tõtt. mul aga oma nõks. siis muidugi tuleks võimendi asetada kaugele mootorist (bensiin) diislist pole vahet. plus juhe peaks tulema akust otse ja kindlasti ca15a.kaitsme kaudu! kaitse PEAB olema 20-30cm. kaugusel akust! sellega väldid ebameeldivused kui võim peaks otsad andma. siis vahetult enne võimu teed väikse lahtilõike juhtmesse ja joodad plussi ja miinuse(mass ehk korpus) vahele paralleelselt elektrolüüt kondensaatori. 10000mkf16v ja selle peale paralleelselt keraamilise kondensaatori 10nf63v. selle kaksikuga kompenseerid järsu pingelanguse ja filtreerid kõrgsagedus häire(inina mis mootorist tuleb). muidugi kui on ameeriklane auto, siis peab seda väiksema kondeka mahtuvust sobitama. lugupidamisega torn.


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 10 külalist

cron