Küsimus

Mu jaam ei tööta korralikult! Aidake palun! Mis asi see CB üldse on?
iiripilli
Algaja
Algaja
Postitusi: 4
Liitunud: P Mai 15, 2016 10:13 pm
QTH: KO28TX

Küsimus

PostitusPostitas iiripilli » N Mai 26, 2016 11:39 pm

Tere.

Valmistan vaikselt ette maasturit Venemaale minekuks. Vaja oleks autosse lällarit. paraku olen ise sellel teemal täielik võhik ja ei oska midagi välja valida.
Müüakse ka moditud lällareid. Milleks neid moditakse ja kas minul sellist vaja on?
Kuidas nende sagedustega on...kas Venemaal on midagi teisiti kui euroopas?
Kui kellelgi on müüa midagi sobilikku siis võib pakkuda.
Ette tänades.

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

Re: Küsimus

PostitusPostitas Ambur » R Mai 27, 2016 9:25 am

iiripilli kirjutas:Tere.
Valmistan vaikselt ette maasturit Venemaale minekuks. Vaja oleks autosse lällarit. paraku olen ise sellel teemal täielik võhik ja ei oska midagi välja valida.
Müüakse ka moditud lällareid. Milleks neid moditakse ja kas minul sellist vaja on?
Kuidas nende sagedustega on...kas Venemaal on midagi teisiti kui euroopas?
Kui kellelgi on müüa midagi sobilikku siis võib pakkuda.
Ette tänades.

Tere!
Vanemaid CB27 lällareid oli vaja modida seepärast, et Venemaal kasutatavate CB27 kanalite sagedused on 5 kHz madalamal euroopa sagedustest.
Näiteks kanal 21 EU sagedus on 27,215 MHz, Venemaal 27,210 MHz. (samas kasutatakse ka euroopa standardit)
Uuematel lällaritel saab progeda erinevate maade standardid, millest Poola standard (PL) vastab venemaal kasutatavale (kanalid nullide peal). Samuti saab osadel lällaritel muuta kanali sammu 5 kHz peale, see võimaldab samuti minna nullide peale.

Võid lisa lugeda ka siit: http://ambur.ee/sagedus.html#lugu1
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

JM75
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 106
Liitunud: P Juul 27, 2014 1:56 pm
QTH: KO29IJ

Re: Küsimus

PostitusPostitas JM75 » R Mai 27, 2016 1:45 pm

Mul on olnud auto peal üsna mitu lällarit ning tooks välja mõned asjad just autos kasutamise vaates.

1. Raadio olgu lihtne. Baasjaamal on tore, kui saab kruttida väga erinevaid asju, kuid autojaam olgu pigem väiksemate võimalustega.
2. Vaata, et ekraan ei oleks liiga ere. Mul oli üks Midland, mis muidu oli väga hea raadio aga ereda sinise taustavalgusega ekraan hakkas pimedas sõites väga häirima.
3. Automaatne müralukk (auto squelch).

Mõni konkreetne soovitus ka eelnevast lähtuvalt.
President Taylor III Classic ASC
President Henry Classic ASC
Midland 210 DS
CB: President Taylor III Classic ASC, Sirio Omega 27 | PMR: Midland G18 / Midland GB1

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: Küsimus

PostitusPostitas Evo » R Mai 27, 2016 7:02 pm

Venemaal sõites peab sidevahend võimaldama ka "nullide" peal töötamist.
Lihtsama otsa Presidendid ja sarnased jaamad ei pruugi seal end alati õigustada, kuna ei võimalda nullrastrisse häälestuda.
Taksopargid ja teejuhatus töötavad küll "viite" peal, kuid muu side on enamasti nullidega lõppev.
Populaarne sagedus on seal 27.200 MHz FM, seal käivad nii kaugsided kui ka naabrimeeste omavahelised jutud, väljundvõimsused küünivad kuni kW- ni.
Vahel ikka räägin nendega 4-elemendilise suundantenniga ja pisut suurema võimsusega. :)
Kui on plaanis kasutada seal sõites lisavõimendit,siis tasub see pahanduste ära hoidmiseks silma alt ära peita.

iiripilli
Algaja
Algaja
Postitusi: 4
Liitunud: P Mai 15, 2016 10:13 pm
QTH: KO28TX

Re: Küsimus

PostitusPostitas iiripilli » L Mai 28, 2016 2:40 pm

Tänud asjalike nõuannete eest.
Aga kas eelpool nimetatud võimaldavad Venes rahuldavalt suhelda ehk siis "nullide" peal töötada? :roll:
President Taylor III Classic ASC
President Henry Classic ASC
Midland 210 DS
Siis antennide teema ka, et millise antenni peaks soetama?

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: Küsimus

PostitusPostitas Evo » P Mai 29, 2016 10:56 am

CB- raadiote kohta leiad infot siit: http://www.cbradio.nl
Vaata multiband (export) variante, need võimaldavad mõlemas kanalte rastris sidet pidada.
Ise olen kasutanud Alan 42 Multi- t, töötab ilusti nii käsijaamana, kui ka kaasasoleva adapteri abil autojaamana.
Autodel on end hästi õigustanud antenn ML- 145, peale paigaldamist vajab kindlasti häälestamist.

JM75
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 106
Liitunud: P Juul 27, 2014 1:56 pm
QTH: KO29IJ

Re: Küsimus

PostitusPostitas JM75 » P Mai 29, 2016 1:43 pm

iiripilli kirjutas:Tänud asjalike nõuannete eest.
Aga kas eelpool nimetatud võimaldavad Venes rahuldavalt suhelda ehk siis "nullide" peal töötada? :roll:
President Taylor III Classic ASC
President Henry Classic ASC
Midland 210 DS
Siis antennide teema ka, et millise antenni peaks soetama?

Neid kõiki peaks saama nn. "PO" bandi peale keerata. Mul endal on Taylor III ja saab ilusti.

Antennidest "vana-hea" ML-145 on väga hea ma arvan.
CB: President Taylor III Classic ASC, Sirio Omega 27 | PMR: Midland G18 / Midland GB1

iiripilli
Algaja
Algaja
Postitusi: 4
Liitunud: P Mai 15, 2016 10:13 pm
QTH: KO28TX

Re: Küsimus

PostitusPostitas iiripilli » E Mai 30, 2016 11:08 pm

Asi selgem. Ostan ühe eelpool mainitud aparaatidest ära ja antenni ka. Kui paigaldamisega hätta jään siis pöördun jälle abipalvega.
Muidugi paigaldamiseni veel aega, sest ajan alles asju kokku ja siis järge mööda autot tuunima..amordid vedrud, suuremad rehvid,inverter, kompressor jne
Seniks kõike head!

JM75
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 106
Liitunud: P Juul 27, 2014 1:56 pm
QTH: KO29IJ

Re: Küsimus

PostitusPostitas JM75 » T Mai 31, 2016 10:14 am

Ma võin kohe öelda, mis sind ees ootab.
ML-145 antenn on kohe kasutusvalmis. Magnetalus, 4m kaablit, UHF pistik. Raadiol on kohe olemas UHF pesa kuhu antenn pista aga raadiol tõenäoliselt puudub sigaretisüütajapistik. See tuleb eraldi osta ja külge joota ja teha seda korralikult. Sita joodise peksab vibratsioon autos lahti.

Edasi peaks tulema antenni häälestamine ja nüüd ma sellise avalduse eest ilmselt saan kõvasti peksa aga see jura unusta ära. Mul on endal autoantenn totaalselt häälest ära ja ei ole väga hea antenn (teatud põhjustel ei ole võimalik korralikult häälde saada). Mul on SWR näit kõrgematel kanalitel 3.0 ja ei ole raadio maha põlenud ja linna tingimustes võtab 2km kindlalt ära, otsenähtavusega avamaastikul 4km+ ning ma arvan, et see on autosõidul täiesti piisav.

Antenn aetakse häälde konkreetsel kohal auto küljes. Tõstad ringi ja ta läheb häälest ära nagunii. Lisaks on see tegevus, mis vajab lisaaparatuuri (SWR mõõtja), teadmisi jne ning praktikas muutub antenni asukoht või antenn saab poriseks ja on kohe jälle häälest ära. Liiga palju putukalaipasid antenni küljes - jälle häälest ära.

Soovitan raadiod, antennid ära osta. Kui kahe auto vahel on võimalik piisavalt suur vahemaa side katkemiseta, siis ongi piisavalt hääles.
CB: President Taylor III Classic ASC, Sirio Omega 27 | PMR: Midland G18 / Midland GB1

Kasutaja avatar
taivo
Veteran
Veteran
Postitusi: 356
Liitunud: P Jaan 27, 2008 4:23 pm
QTH: KO39LH
Asukoht: Tallinn Kopli ; Ida-Virumaa Kulja
Kontakt:

Re: Küsimus

PostitusPostitas taivo » K Juun 01, 2016 4:48 pm

Toide too otse akult, ei tasu jännata sigaretisüütaja pistikuga - need on logisevad ja sealt kipub tulema korralik häirepakett, seda enam et kavatsed installida erinevat kraami autosse. Süütajast on hea pläru läita või mobiili ja gps seadet toita :D . ML-145 häälestub üldjuhul hästi, kui on autole keset (plekk)katust paigaldatud. Igaljuhul tuleks üle käia mõõteseadmega.

JM75
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 106
Liitunud: P Juul 27, 2014 1:56 pm
QTH: KO29IJ

Re: Küsimus

PostitusPostitas JM75 » K Juun 01, 2016 9:23 pm

Oleneb autost. Mul on öeldud (auto) juhendis spetsiifiliselt, et sigaretisüütajast tuleb silutud vool. Ventilaator antennikaabli lähedal on hoopis suurem jama.
CB: President Taylor III Classic ASC, Sirio Omega 27 | PMR: Midland G18 / Midland GB1

iiripilli
Algaja
Algaja
Postitusi: 4
Liitunud: P Mai 15, 2016 10:13 pm
QTH: KO28TX

Re: Küsimus

PostitusPostitas iiripilli » K Juun 08, 2016 7:33 pm

Tüütan veel natuke... Kas seda aparaati saab "nullide" peale häälestada ja kas see on üldse arvestatav aparaat auto peal kasutamiseks. Hind on muidugi ahvatlev

http://www.okidoki.ee/buy/all/?query=l%C3%A4llar


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 7 külalist